Soru Kimler Halil İnalcık Okumalı?

Bu konuyu okuyanlar

XScole72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba ben lise 2.sınıfım Halil İnalcık kitaplarına başlamak istiyorum Halil İnalcığın anlatımı dili ağır mı acaba? Okurken sıkıntı çeker miyim?

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Merhaba ben lise 2.sınıfım Halil İnalcık kitaplarına başlamak istiyorum Halil İnalcığın anlatımı dili ağır mı acaba? Okurken sıkıntı çeker miyim?
Rahmetlinin okuduğum bir kaç kitabı vardı.
Şahsen Bana biraz ağır geldi.
Anlatmak istediği şeyi belgelerle açıklaması şüpheye yer bırakmıyordu.
Bence Bu yazarın eserlerini biraz daha kelime haznemiz genişledikten sonra okumalıyız.
Yoksa bazen kitaptan alabileceğimiz verimi alamayabiliriz.
Başka Tarihçilerin kitaplarına yönelebilirsin.

XScole72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Rahmetlinin okuduğum bir kaç kitabı vardı.
Şahsen Bana biraz ağır geldi.
Anlatmak istediği şeyi belgelerle açıklaması şüpheye yer bırakmıyordu.
Bence Bu yazarın eserlerini biraz daha kelime haznemiz genişledikten sonra okumalıyız.
Yoksa bazen kitaptan alabileceğimiz verimi alamayabiliriz.
Başka Tarihçilerin kitaplarına yönelebilirsin.
Cevabın için teşekkür ederim O zaman başka hocalarımıza bakmamız lazım İlber Ortaylı Fahir Armaoğlu dışında bakabileceğim daha hafif insanlar var mı bildiğiniz?

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Cevabın için teşekkür ederim O zaman başka hocalarımıza bakmamız lazım İlber Ortaylı Fahir Armaoğlu dışında bakabileceğim daha hafif insanlar var mı bildiğiniz?
Ben okurken fazla yazar-Tarihçi ismine bakmam.
Ama bazen sıkıldığım da okuduğum kitapların her tarafını ince ince süzüyorum.
Bazen yıllar önce okuduğum kitaplara yine gözüm çarpınca yine okuyorum.
O zaman ki okuyuşumda farkedemediğim ayrıntıları görüyorum,o kitabı ilk okuyuşumdan farklı bir duyguya sahip oluyorum.
Niyazi Birinci diye bir yazar-Tarihçi var.
Aslında herkes onu daha çok mahlasını kullandığı ismi ile bilir..Yavuz bahadıroğlu.
Halil inalcık kadar ağır bir dili yok.
Tarih kitapları hakkında bir değerlendirme yapamayacağım.Bir şeye göre puanlama yapacak olursak sade bir dili olduğu için iyi bir puanı hak eder bence.
Devlerin Savaşını en son okudum.Yıldırım Beyazıd ve Emir Timur arasında olan olayları anlatıyor.
Betimlemesi ne çok fazla ne çok az.Tam kıvamında.(Bazı yazarları kitabın yarısını betimlemeye ayırıyorlar.Bu da kitabı sıkıcı hale getiriyor.)
Maalesef bu Tarihçimizde Bu yıl içerisinde hayatını kaybetti.
Mekanı cennet olsun...

XScole72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman ki okuyuşumda farkedemediğim ayrıntıları görüyorum,o kitabı ilk okuyuşumdan farklı bir duyguya sahip oluyorum.
Aslında herkes onu daha çok mahlasını kullandığı ismi ile bilir..Yavuz bahadıroğlu.
Tarih kitapları hakkında bir değerlendirme yapamayacağım.Bir şeye göre puanlama yapacak olursak sade bir dili olduğu için iyi bir puanı hak eder bence.
Devlerin Savaşını en son okudum.Yıldırım Beyazıd ve Emir Timur arasında olan olayları anlatıyor.
Betimlemesi ne çok fazla ne çok az.Tam kıvamında.(Bazı yazarları kitabın yarısını betimlemeye ayırıyorlar.Bu da kitabı sıkıcı hale getiriyor.)
Mekanı cennet olsun...
Mekanı cennet olsun
Cevapların için çok teşekkür ederim Bana yardımcı oldun Yazarlara dikkat etmeye çalışıyorum çünkü belki yalan yanlış bilgiler ile karşılaşırım diye Ama kendim şunun mantıklı bunun mantıksız olduğuna karar vermeye çalışacağım Tekrardan teşekkürler iyi günler dilerim

Kaan06

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Mekanı cennet olsun...
Yavuz Bahadıroğlu denen adam tarihçi değil ki. Meczup'un teki. Tarihçi dediğin Nihal Atsız, Yusuf Akçura, Zeki Velidi Togan, Osman Turan, Halil İnalcık ve İlber Ortaylı gibi olur.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi popüler diye iyi tarihçi sanılan isimleri sallayın. Bunların hiçbiri ne başlangıç ne ileri seviye için vakit ayrılıp okunmaya değecek adamlar değil.

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi popüler diye iyi tarihçi sanılan isimleri sallayın. Bunların hiçbiri ne başlangıç ne ileri seviye için vakit ayrılıp okunmaya değecek adamlar değil.
İlber Ortaylı zeki birisi değil demiyorum ancak bu günlere kimler sayesinde geldiği de ortada. ESG'den devam şimdilik.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
İlber Ortaylı zeki birisi değil demiyorum ancak bu günlere kimler sayesinde geldiği de ortada. ESG'den devam şimdilik.
Zeki mi değil mi bilemem ama abartıldığının 1/10u kadar iyi tarihçi değil. Aynı şekilde Halil İnalcık da. Ünvanları şöhretleri var diye iyi tarihçi sanılan isimler bunlar. Oysa derinlemesini kurcalansa bir sürü hata bulunur bunlarda. Ben bile küçük bir araştırmayla yok artık denilecek yanlışlarını gördüm. İyice detaya inilse kimbilir ne yanlışları çıkar?