Yardım Fare gidip geliyor

Bu konuyu okuyanlar

SilvaiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,
Asus Rog Gladius 2 Core fare kullanıyorum. Fare masaüstünde gezerken ya da oyun oynarken gidip geliyor. Bu sorun bazen çok sık bazen ise nadiren oluyor. Geçmiş günlerde klavye ile fareyi yan yana taktığımda kulaklık, fare ve klavye gidip geliyordu. Şimdi yan yana taksam bile sadece fare gidip geliyor. Fareyi garantiye gönderdim sorunsuz çalışıyor diye geri gönderdiler, farklı bir bilgisayarda denedim yine sorunsuz çalışıyordu. Kendi bilgisayarımda 2 tane farklı tuş ile dpi değişen (yazılımı olmayan) fare denedim ve böyle bir sorun yaşamadım. Şunu da belirtmek istiyorum Asus'un faresini bilgisayara birkaç gün takmadığımda ya da farklı bilgisayarda denedikten sonra benim bilgisayarımda birkaç gün boyunca sorunsuz çalışıyor.
Denediğim çözüm yöntemleri: Anakart chipset yükledim, usb kök hub kaldırıp pc yeniden başlattım ve sorun devam ediyor.

Anakart: MSI A320M-A Pro
RAM: XPG Adata 3200Mhz 8GB
Ekran Kartı: AMD Radeon RX5500 XT 4GB
İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G
Güç Kaynağı: (Kasa ile birlikte) Corsair RGB Spec Delta 550W
1 adet SSD
1 adet HDD

Marsy

Asistan
Reaksiyon puanı
174
usb çıkma sesi falan gelliyormu yoksa takılarakmı gidiyor?
Merhaba,
Asus Rog Gladius 2 Core fare kullanıyorum. Fare masaüstünde gezerken ya da oyun oynarken gidip geliyor. Bu sorun bazen çok sık bazen ise nadiren oluyor. Geçmiş günlerde klavye ile fareyi yan yana taktığımda kulaklık, fare ve klavye gidip geliyordu. Şimdi yan yana taksam bile sadece fare gidip geliyor. Fareyi garantiye gönderdim sorunsuz çalışıyor diye geri gönderdiler, farklı bir bilgisayarda denedim yine sorunsuz çalışıyordu. Kendi bilgisayarımda 2 tane farklı tuş ile dpi değişen (yazılımı olmayan) fare denedim ve böyle bir sorun yaşamadım. Şunu da belirtmek istiyorum Asus'un faresini bilgisayara birkaç gün takmadığımda ya da farklı bilgisayarda denedikten sonra benim bilgisayarımda birkaç gün boyunca sorunsuz çalışıyor.
Denediğim çözüm yöntemleri: Anakart chipset yükledim, usb kök hub kaldırıp pc yeniden başlattım ve sorun devam ediyor.

Anakart: MSI A320M-A Pro
RAM: XPG Adata 3200Mhz 8GB
Ekran Kartı: AMD Radeon RX5500 XT 4GB
İşlemci: AMD Ryzen 5 3400G
Güç Kaynağı: (Kasa ile birlikte) Corsair RGB Spec Delta 550W
1 adet SSD
1 adet HDD

SilvaiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
usb çıkma sesi falan gelliyormu yoksa takılarakmı gidiyor?
Bu problem olduğunda USB çıkma ve tekrardan takılma sesi genel olarak geliyor ama nadiren gelmediği de oluyor. Bu olay yaşandığında oyunlarda anlık FPS düşmesi ve kasma oluyor. Fareyi ön panel girişlere takmama rağmen bu problem devam ediyor.

Marsy

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Bu problem olduğunda USB çıkma ve tekrardan takılma sesi genel olarak geliyor ama nadiren gelmediği de oluyor. Bu olay yaşandığında oyunlarda anlık FPS düşmesi ve kasma oluyor. Fareyi ön panel girişlere takmama rağmen bu problem devam ediyor.
Bendede oluyordu bilgisayar açılınca bi yarım saat öyle oluyordu. Mouse ile iglili olabilir. Arama yerine fare ayarları yazıp ek fare seçeneklerini aç. İşaretçi seçeneklerinden işeratçi hızını en az tike çekip 6'ya kadar tek tek arttır, Altındaki işeratçi hızını arttır açıksa kapat.
Bunu her PC Açınca yapıyordum arada düzeliyordu, düzelmezse mouse ile ilgili olabilir
Mesaj otomatik birleştirildi:

Umarım yardım edebilmişimdir
Mesaj otomatik birleştirildi:

FPS Düşmesini ilk defa duyuyorum ama dediklerimi siz nolur nolmaz yapın

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    52.3 KB · Görüntüleme: 77
  • 2.jpg
    2.jpg
    44.2 KB · Görüntüleme: 74

SilvaiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim @Marsy . Fare gidip geldiğinde fps düşmesi oyun fark etmeksizin oluyordu. Cuma günü, gün içerisinde sizden konuya bir yorum bekledim ama sizden dönüş gelmeyince anakartı garantiye gönderdim. Dediğim gibi fare farklı bilgisayarda sorunsuz çalışıyor. Perşembe günü format attığımda nedense usb2.0 portlarında klavye ve kulaklığın rgb aydınlatması yanıyordu ama ne tuş çalışıyor ne de kulaklık ses veriyordu. Daha önceki bazı zamanlar ise kulaklık, fare ve klavye aynı anda gidip geldiği de olmuştu.

kurnaztilki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
USB portlarını farklı bir dış donanım takarak test ettin mi? Portlarında sorun olabilir.

SilvaiN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
USB portlarını farklı bir dış donanım takarak test ettin mi? Portlarında sorun olabilir.
Ön panel dahil olmak üzere bütün portlarda fare gidip geliyordu. Klavye ve kulaklık ise farklı girişleri taktığımda da nadiren gidip geliyordu. Farklı bir dış donanım olarak sadece yazılımı olmayan kötü bir fare denemiştim ve o zaman sorun yaşamamıştım, flaş bellek taktığımda da bir şey olmamıştı. Fakat ben anakartı USB girişleri sorunu nedeniyle garantiye gönderdim.

Son mesajlar