Soru Sıfırdan Yazılıma Nasıl Başlamalıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Tregrast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Öncelikle merhaba, bilgisayar kullanmayı seven biri olduğum için Yazılımcı olma hayalim var. Bu yıl üniversite sınavı için mezuna kalacağım, seneye de güzel bir yazılım mühendisliği ile ilgili üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Kendimi daha iyi geliştirmem açısından yazılımı şimdiden öğrenmek istiyorum. Bu zamana kadar bilgisayardaki sürecimi oyun, forum, dizi-film gibi eğlenceli şeylere harcadım ancak kendim de bir şeyler başarmak istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini ve ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl başlamalıyım?

Not: İşletim sistemim Windows, eğer gerekliyse bile en azından şu anlık değiştirmeyi düşünmüyorum.

Rootsyl

Müdavim
Reaksiyon puanı
514
hocam şimdi iş şu şekilde. Okulda kesin olarak C, C# yada C++ dersi olacak. Bunladan birini öğrenmeniz okulda çok işinize yarar ancak okul dışında C# harici çok kullanılmıyor. Python kendimce en iyi İLK dil dir, kolay syntaxi ve mantık anlamada rahat olmasından. Bunun haricinde java ve javascript müthiş derecede değerli dillerdir. Eğer websiteleri ile uğraşçaksanız hiç düşünmeden javascript öğrenin.

Eminkrkt

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,778
eğer ilk programlama deneyiminiz olucaksa python öğrenmenizi tavsiye ederim sonra okula göre c ve ya c++ a bakarsınız

Tregrast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
hocam şimdi iş şu şekilde. Okulda kesin olarak C, C# yada C++ dersi olacak. Bunladan birini öğrenmeniz okulda çok işinize yarar ancak okul dışında C# harici çok kullanılmıyor. Python kendimce en iyi İLK dil dir, kolay syntaxi ve mantık anlamada rahat olmasından. Bunun haricinde java ve javascript müthiş derecede değerli dillerdir. Eğer websiteleri ile uğraşçaksanız hiç düşünmeden javascript öğrenin.
Konuyu paylaştıktan 2 saat sonra Python indirip YouTube üzerinden dersleri izlemeye başladım. Başlangıçta ne olduğunu anlamadan "print" (String) olayına girdim, bir kısmını kaptım ama ne yaptığımı anlayamadım :D Şimdi bu programda ne yapıyorum ben? Ayrıca program yapmaya mı web yapmaya mı yönelsem daha karar veremedim

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
İlk önce hangi dilde uzmanlaşacağını kesinleştir.
İşletim sistemi olarak elementaryOS öneririm. Çünkü pratik, hızlı ve güvenli.

Ben sana C#, Java ve Python dillerini öneririm.

Sonra İngilizceni geliştir ve mantık öğrenm. Program yazmak matematikle alakalı bir şey değildir. Mantık ilişkileri kurmaktan geçer.

Tregrast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İlk önce hangi dilde uzmanlaşacağını kesinleştir.
İşletim sistemi olarak elementaryOS öneririm. Çünkü pratik, hızlı ve güvenli.

Ben sana C#, Java ve Python dillerini öneririm.

Sonra İngilizceni geliştir ve mantık öğrenm. Program yazmak matematikle alakalı bir şey değildir. Mantık ilişkileri kurmaktan geçer.
Zaten daha üniversite tercihi yapmama bile 1 yıl var. Şuan için websitelerine göre bir dil öğrensem, yani önerdiğiniz üzere Java. Sonrasında üniversite ortalarında veya sonlarına doğru kendimi Programlamaya doğru geliştirip geçiş yapsam zorlanır mıyım? Veya tam tersi şimdi programlamaya sonra websitelere başlarım.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Zaten daha üniversite tercihi yapmama bile 1 yıl var. Şuan için websitelerine göre bir dil öğrensem, yani önerdiğiniz üzere Java. Sonrasında üniversite ortalarında veya sonlarına doğru kendimi Programlamaya doğru geliştirip geçiş yapsam zorlanır mıyım? Veya tam tersi şimdi programlamaya sonra websitelere başlarım.
Eğer yazılım veya bilgisayar mühendisliği okursan, 4 yılda her konuya ait dersleri (web,mobil,windows,gömülü vb), bazılarını zorunlu bazılarını seçmeli olarak alacaksın. Dersleri aldıkça ve öğrendikçe yönelmek istediğim alanı daha iyi belirleyeceksin. Tavsiyem Python ile temel algoritma kurma becerisini kazanmak şimdilik.

Dontachi

Asistan
Reaksiyon puanı
243
Öncelikle merhaba, bilgisayar kullanmayı seven biri olduğum için Yazılımcı olma hayalim var. Bu yıl üniversite sınavı için mezuna kalacağım, seneye de güzel bir yazılım mühendisliği ile ilgili üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Kendimi daha iyi geliştirmem açısından yazılımı şimdiden öğrenmek istiyorum. Bu zamana kadar bilgisayardaki sürecimi oyun, forum, dizi-film gibi eğlenceli şeylere harcadım ancak kendim de bir şeyler başarmak istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini ve ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Nasıl başlamalıyım?

Not: İşletim sistemim Windows, eğer gerekliyse bile en azından şu anlık değiştirmeyi düşünmüyorum.
Hocam en öncelik algoritma derslerinden başlayın ve ilerleyin.