İpucu M1 İşlemcili Macbook Air Satın Alma Deneyimi

Bu konuyu okuyanlar

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Ben olsam dayanamazdım. ? Mükemmel birşey.
Dayanılmıyor zaten. İşin sinir bozucu yanı da bu. İlk sipariş verirken diyor ki 24-28 Haziran arasında gelecek. Ondan sonra diyor ki 21 Haziranda gelecek. En son da diyor ki 8 Haziran'da teslim edilecek. Diyorsun ki "wow, süper" ve heyecanını artırıyorsun hevesleniyorsun falan. Ondan sonra bir de bakıyorsun ki 4 günde 4 ülke gezen cihaz 10-15 gün kadar gümrükte bekleyebiliyormuş. Cidden insanın hevesini kursağında bırakan cinsten. O zaman ya en başından beri teslim tarihini güncellemeyin ürün gümrükten çıkana kadar ya da not düşün oraya "gümrükten çıkışı 10 gün sürebilir" gibisinden. Satın alma deneyimimin en kötüsü bu kısım oldu şuan. Gerçekten sırf bu sebepten dolayı apple sitesinden alışveriş yapmak istemem bir daha (en azından stokta olmayan konfigürasyonlu cihazlar için). Şu an için tek temennim bilgisayarın kusursuz olması. Bir de geri göndermem gereken bir kusuru çıkarsa düşüncelerim nasıl olur bilemiyorum. Az önce de WWDC21 etkinliğini izledim. Bu etkinlikte yeni mac tanıtmaları bekleniyordu ancak sadece yeni yazılımları tanıttılar. Bu sebeple içim rahatladı bir tık :D Daha 5 gün önce aldığım cihazın hemen eski model olmasını istemiyordum :D

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Bugün bir güncelleme oldu UPS tarafında. Ürün "İstanbul Avrupa Hub Şubeye Gönderildi" olarak gözüküyor. "Gümrükleme devam ediyor" yazısı da kalkmış durumda. Bunu görünce acaba gümrükten geçti mi diyerek heyecanla apple müşteri hizmetlerini aradım. Konuştuğum kişi durumun belirsiz olduğunu söyledi. Çünkü gümrük işlemi farklı yerlerde devam edebiliyormuş. O yüzden "Ankara Şubeye Gönderildi" (benim teslim adresim ankara olduğu için) yazısını görene kadar net bir şekilde gümrükten çıktı diyemeyiz dedi. Anlayacağınız takibe devam ancak ben gümrükten çıktı düşüncesindeyim yine de :) En ufak gelişmelerde buraya yazmaya devam edeceğim ki ileride ben gibi bir başkasının aklına bu sürecin nasıl işlediği takılırsa bilgi edinebilsin :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir dipnot olarak şunu eklemek isterim:

İlk önce UPS müşteri hizmetlerini aldım kargonun durum bilgisi için. Ancak apple siparişlerinde kargo bilgisini UPS'in veremediğini söyledi. Açıkçası duyduğum en komik şeydi. Kargo firması apple siparişlerinde kendi taşıdığı paketin bilgilerini veremiyor. Bunu diyince apple'ı aradım.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Az önce kontrol ettiğimde "Ankara Hub Şubeye Gönderildi" ibaresini gördüm. Yani ürün gümrükten çıkmış ve Ankara'ya doğru yol alıyor şuan. Beklenenden çok daha kısa sürmesi beni mutlu etti. Umarım yarın dağıtıma çıkarılabilir. Ben evde değilken veya sınavdayken eve gelmesi hiç hoş olmayabilir :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Az önce kontrol ettiğimde "Ankara Hub Şubeye Gönderildi" ibaresini gördüm. Yani ürün gümrükten çıkmış ve Ankara'ya doğru yol alıyor şuan. Beklenenden çok daha kısa sürmesi beni mutlu etti. Umarım yarın dağıtıma çıkarılabilir. Ben evde değilken veya sınavdayken eve gelmesi hiç hoş olmayabilir :)
Abi bu kadar bakma kafayı yersin bak benden demesi :D Gelir elbet. Geç gelsin ama sıkıntısız gelsin yeter ki.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
''Kargomun gelmesini beklerken ben:''
1623449614789.png

1623449627062.png

1623449639652.png

1623449651015.png

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Ve an itibariyle bu yazıyı Macbook ile yazıyorum. Bu sabah saat 11.30da elime ulaştı. Canlı yayında kutusunu açtık, kurulumunu yaptık ve şuana kadar sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum çok şükür. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Ancak detaylı düşüncelerimi bir süre sonra yeni bir konu açarak aktaracağım.

®Shift®

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,807
Ve an itibariyle bu yazıyı Macbook ile yazıyorum. Bu sabah saat 11.30da elime ulaştı. Canlı yayında kutusunu açtık, kurulumunu yaptık ve şuana kadar sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum çok şükür. İlk izlenimlerim oldukça olumlu. Ancak detaylı düşüncelerimi bir süre sonra yeni bir konu açarak aktaracağım.
Hayırlı Olsun

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Hayırlı olsun adminim.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
yaaa hayirli olsun abim gule gule kullan allah insallah bize de nasip eder.. :hearteyes: :yum:

Son düzenleyen moderatör:

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Kısaca satın alma sürecini son kez özet geçeyim.

• 1 Haziran akşamında sipariş verdim.
  • 3 Haziran sabahı Çin'deki fabrikadan çıkış yaptı.
  • 7 Haziran tarihinde Türkiye'ye ulaştı. Bu 4 günlük süredeki rotası: Çin-Güney Kore-Birleşik Arap Emirlikleri-Almanya-Türkiye.
  • 11 Haziran günü gümrük işlemleri tamamlandı. Yaşadığım şehre gönderildi.
  • Araya haftasonu girdiğinden 14 Haziran günü öğleden önce teslim edildi.
İnternette diğer kullanıcıların yorumlarını okuduğum zaman gümrük işlemlerinin normalde çok çok daha uzun sürdüğünü gördüm. Benim 5 günlük gümrük sürem kısa diyebiliriz bu sebeple. Siparişi ilk verirken 24-28 Haziran'da geleceğini söylemelerine rağmen 14 Haziran'da elime ulaşmış oldu. Yani siparişi verdikten tam 13 gün sonra. Çok heyecanlı ama güzel sonuçlanan bir deneyimdi.

Şimdi sıra geldi bunun ve aksesuarların incelemesine. Bir aksilik çıkmazsa birkaç hafta kullandıktan sonra incelemeyi yapmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında aklınıza takılan soru vs. olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. İyi forumlar :)

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,528
Kısaca satın alma sürecini son kez özet geçeyim.

• 1 Haziran akşamında sipariş verdim.
  • 3 Haziran sabahı Çin'deki fabrikadan çıkış yaptı.
  • 7 Haziran tarihinde Türkiye'ye ulaştı. Bu 4 günlük süredeki rotası: Çin-Güney Kore-Birleşik Arap Emirlikleri-Almanya-Türkiye.
  • 11 Haziran günü gümrük işlemleri tamamlandı. Yaşadığım şehre gönderildi.
  • Araya haftasonu girdiğinden 14 Haziran günü öğleden önce teslim edildi.
İnternette diğer kullanıcıların yorumlarını okuduğum zaman gümrük işlemlerinin normalde çok çok daha uzun sürdüğünü gördüm. Benim 5 günlük gümrük sürem kısa diyebiliriz bu sebeple. Siparişi ilk verirken 24-28 Haziran'da geleceğini söylemelerine rağmen 14 Haziran'da elime ulaşmış oldu. Yani siparişi verdikten tam 13 gün sonra. Çok heyecanlı ama güzel sonuçlanan bir deneyimdi.

Şimdi sıra geldi bunun ve aksesuarların incelemesine. Bir aksilik çıkmazsa birkaç hafta kullandıktan sonra incelemeyi yapmayı düşünüyorum. Bu süre zarfında aklınıza takılan soru vs. olursa sormaktan çekinmeyin lütfen. İyi forumlar :)
macOS'u da bol bol tanıtırsan çok güzel olur vallahi.

Es2131

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Tabiki. MacOS Big Sur yüklü şu an. MacOS deneyimlerimden de bahsederim.
Sizde Windows bilgisayarda var sanırım macOS un Windows dan farkları neler ben üniversite eğitim için Mac almayı düşünüyorum Windows a yüklenebilen programların çoğu Mac a yüklenebiliyor mu Windows almadığıma pişman olur muyum (oyun hariç)

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Sizde Windows bilgisayarda var sanırım macOS un Windows dan farkları neler ben üniversite eğitim için Mac almayı düşünüyorum Windows a yüklenebilen programların çoğu Mac a yüklenebiliyor mu Windows almadığıma pişman olur muyum (oyun hariç)
Evet. Windowsa yüklenen pek çok program yüklenebiliyor. Microsoft officeten tutun programlama idelerine kadar pek çok şey yüklenebiliyor ve gayet güzel çalışıyor. 15 gündür kullanıyorum bilgisayarı ve gayet işimi görüyor. Eğer oyun oynamıyorsanız pişman olacağınızı sanmam. Hatta oyun işini de geforce now gibi bir şeyle çözebilirsiniz. Özellikle taşınılabilirlik sizin için önemliyse macbook harika iş çıkartıyor. 10-12 saatten aşağı pil süresi görmedim ben henüz kendi kullanımımda. Ancak yine de size uygun olup olmadığını kararlaştırmak için çok sayıda youtube videosu izlemenizi öneririm.