2021 Yılında Hangi iPhone Alınır?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Technoob

Asistan
Reaksiyon puanı
110
Beklemede 10 saatte %4 pil tüketimi iyi mi?

zuzuwomen

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
19
Malum 2020 yılını bitirdik artık 2021 yılındayız. Bu sene hangi iPhoneları alalım peki? En eski olarak hangisi alınır? Ne kadar kullanım ömrü sunar?
5c1KrB.jpg

Son model iPhone 12 serisi her bütçeye uygun olmayabiliyor.
Bu nedenle alternatif arayan telefon alıcıları eski iPhoneların sıfır fiyatının ucuz olduğunu görüp "Ne de olsa iPhone" diyerekten eski cihazlara para vermeyi düşünüyor. Forumumuzda son zamanlarda çok sık iPhone 6 alınır mı? 7 alınır mı? Ne kadar götürür gibi sorular soruluyor.
Ben de bunun cevabını elimden geldiğince vermeye çalışacağım.

Eskiden yeniye doğru hangi iPhone alınır mı, alınmaz ise neden ve ne kadar kullanım ömrü sunar? Gibi sorulara cevap vereceğiz.

1. iPhone SE (1):
Ekli dosyayı görüntüle 136426
iPhone SE artık ömrünü doldurmuş bir cihaz. Sıfır veya ikinci el hiçbir şekilde alınmasını önermiyorum. Hiçbir anlamda memnun etmeyecektir.

2. iPhone 6/6s/6 Plus:
Ekli dosyayı görüntüle 136428

iPhone 6 serisi de artık alınmamalı. Neden mi? Aldığı güncellemeler ile cihazın batarya ve performans anlamında geri kalması, 7 senelik olması gibi etkenler cihazın alınabilir olmasını imkansız kılıyor.

3. iPhone 7 ve 7 Plus:
Ekli dosyayı görüntüle 136436

iPhone 7 ve 7 Plus kullanıp da değiştirmek isteyenler var ise 1 yıl daha bekleyebilirler. 1 yıl daha götürebilir sizi.
Ama yeni telefon olarak 0 veya ikinci el olarak 7 ve 7 Plus alınması önermem. iPhone 7 nin batarya performansı günümüz için yeterli değil.

Peki 0 olarak neden alınmaz? Sebebi şu: iPhone 7 neredeyse 5 yıllık bir cihaz. 3500-4000 bütçesi olanlar bu telefonu görünce iPhone olduğu için mantıklı olduğunu düşünüyorlar ama o fiyatlarda alabilecekleri bir M51 veya Realme 7 Pro, onları en az 3-4 yıl götürecektir, 7 ise şuan bile iyi değil.

iPhone 8 ve 8 Plus:

Çok ilginç bir şekilde sıfırı 6200 TL den satılan iPhone 8...

Ekli dosyayı görüntüle 136434
hiç mantıklı değil. 6200 bütçeyi 1500 TL azaltıp SE2020 ya da 100-200 tl arttırıp XR var iken 6200 tl yi bu telefona vermek önerim değildir.

Aynı sitede 8 Plus ise 7200 TL den satılıyor. Bu fiyata iPhone 11 var??
8 serisi 0 olarak alınmaz. Fiyatları mantıklı değil. 2.el cihaz önermiyorum ama yakınınız ise alabilirsiniz . 2.El önermiyorum.

iPhone 8 kötü cihaz değil yanlış anlaşılmasın, ama fiyatları pahalı. Bu fiyata daha iyi ve güncel iPhone cihazlar var iken 8 alınması mantıklı değil.

iPhone XR
Ekli dosyayı görüntüle 136438

iPhone XR alınabilir ve benim de önerdiğim bir cihaz. Gayet alınabilir ve sizi 4 yıl boyunca üzmeyeceğini düşünüyorum.

iPhone SE (2020)
Ekli dosyayı görüntüle 136435

iPhone SE alınabilir bir cihaz. Özellikle küçük ekran deneyimi ve mükemmel performans (A13 Bionic) isteyen kişiler için çok uygun. Tek kameraya sahip olmasına rağmen rakiplerine göre çok başarılı video ve fotoğraf deneyimi sunuyor.
Batarya konusunda çok başarılı olduğu söylenemez ama günü çıkarabilecek düzeyde. 5 yıl sorunsuz götürebileceğini düşünüyorum.

Bunlardan sonra da 11 serisi geliyor. Onlar çok güncel oldukları için alınıp alınmayacağını konuşmamıza gerek yok.
12 serisi de aynı şekilde.

Rehberimiz bu kadardı. İstek ve sorularınızı yazmayı unutmayın.
sanırım xr alacağım ya cok hosuma gidiyor

Reaksiyon puanı
7
Boomer?

Konuyla ne alakası var? iPhone alınacaksa bu zamanda hangisi alınır diye bilgilendirici bir konu yazılmış, burası Appl nefreti kusma yeri mi sizce?
konuyla alakası var evet sanki iphone 7 milat öncesi s3 mini gibi algı yaratılıyor iphone 5s kullanıyorum bataryası daha yeni ölmeye başladı ama taş gibi kullanıyorum

Reaksiyon puanı
6,381
konuyla alakası var evet sanki iphone 7 milat öncesi s3 mini gibi algı yaratılıyor iphone 5s kullanıyorum bataryası daha yeni ölmeye başladı ama taş gibi kullanıyorum
Konuyla alakası yok işte, eğer Apple gibi sadece amiral gemisi üreten bir firma düşünüyorsa biri zaten yüksek bütçe hazırlamıştır. Apple almak için zengin olmaya da gerek yok, daha çok beklersiniz biriktirirsiniz.

Reaksiyon puanı
7
Konuyla alakası yok işte, eğer Apple gibi sadece amiral gemisi üreten bir firma düşünüyorsa biri zaten yüksek bütçe hazırlamıştır. Apple almak için zengin olmaya da gerek yok, daha çok beklersiniz biriktirirsiniz.
yok aga iphone 6 adamdır iphone 5s de adamdır iphone 7 de adamdır 5s ile pubg kasmadan oynanılıyosa ztn

Reaksiyon puanı
8,012
7 zaten başarılı ki. Ona çamur atanlar Xiaomi kullanıcıları veya fanboyları.

(Evo)lution

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,639
yok aga iphone 6 adamdır iphone 5s de adamdır iphone 7 de adamdır 5s ile pubg kasmadan oynanılıyosa ztn
iPhone 6 ve 5s artık günümüz için kullanılmaz durumdalar. Kameraları yetersiz,bataryaları yetersız,depolama alanı çok küçük vs... iPhone 8 den aşağısını tavsiye etmiyorum(çünkü uzun ömürlü olmayacaktır iPhone 8 den aşağısı). iPhone 7 hala iyi cihaz evet, fakat sıfır olarak alınabilecek bir cihaz değil, ikinci el olarak ise temiz ucuza bulunabilrse yedek cihaz olarak alınabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

7 zaten başarılı ki. Ona çamur atanlar Xiaomi kullanıcıları veya fanboyları.
Aynen.Redmi 9C gibi giriş seviyesi cihaz yerine ikinci el temiz iPhone 7 almak kat ve kat daha iyidir.

nida5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
12 pro hakkında bilgi verebilecek olan var mı acaba?

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
İphone 11 kırmızı aldım eşime, gerçekten rengi çok iyi ben kendim samsung kullanıyorum ama :)

RM.YirmiUc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Ben olsam 2021'de de olsak 2022'de de olsak ister ömrümüz yeterse 2030'lara da gelsek ben hayatta iPhone almam. Almam abiciğim. Niye alayım iPhone'dan iyi özellikleri olan telefonlar dururken. Ben iPhone denen bir marka olan telefon modellerine 16000-17000 TL verecek kişilikte değilim. O fiyatları veren veriyor. O o kişinin parasına kalmış. Ben en son aldığın Xiaomi Mi A2 Lite. O da 2000 küsür lira verdim. Şimdiye aldığım en pahalı telefonda bu telefondu. Dediğim gibi 2000 küsür verdim o telefona.​

dijitaldunya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Ben yıl sonuna gelmiş olsak bile şuan 11 siparişimin gelmesini bekliyorum.

MelihST324

Doçent
Reaksiyon puanı
131
Malum 2020 yılını bitirdik artık 2021 yılındayız. Bu sene hangi iPhoneları alalım peki? En eski olarak hangisi alınır? Ne kadar kullanım ömrü sunar?
5c1KrB.jpg

Son model iPhone 12 serisi her bütçeye uygun olmayabiliyor.
Bu nedenle alternatif arayan telefon alıcıları eski iPhoneların sıfır fiyatının ucuz olduğunu görüp "Ne de olsa iPhone" diyerekten eski cihazlara para vermeyi düşünüyor. Forumumuzda son zamanlarda çok sık iPhone 6 alınır mı? 7 alınır mı? Ne kadar götürür gibi sorular soruluyor.
Ben de bunun cevabını elimden geldiğince vermeye çalışacağım.

Eskiden yeniye doğru hangi iPhone alınır mı, alınmaz ise neden ve ne kadar kullanım ömrü sunar? Gibi sorulara cevap vereceğiz.

1. iPhone SE (1):
Ekli dosyayı görüntüle 136426
iPhone SE artık ömrünü doldurmuş bir cihaz. Sıfır veya ikinci el hiçbir şekilde alınmasını önermiyorum. Hiçbir anlamda memnun etmeyecektir.

2. iPhone 6/6s/6 Plus:
Ekli dosyayı görüntüle 136428

iPhone 6 serisi de artık alınmamalı. Neden mi? Aldığı güncellemeler ile cihazın batarya ve performans anlamında geri kalması, 7 senelik olması gibi etkenler cihazın alınabilir olmasını imkansız kılıyor.

3. iPhone 7 ve 7 Plus:
Ekli dosyayı görüntüle 136436

iPhone 7 ve 7 Plus kullanıp da değiştirmek isteyenler var ise 1 yıl daha bekleyebilirler. 1 yıl daha götürebilir sizi.
Ama yeni telefon olarak 0 veya ikinci el olarak 7 ve 7 Plus alınması önermem. iPhone 7 nin batarya performansı günümüz için yeterli değil.

Peki 0 olarak neden alınmaz? Sebebi şu: iPhone 7 neredeyse 5 yıllık bir cihaz. 3500-4000 bütçesi olanlar bu telefonu görünce iPhone olduğu için mantıklı olduğunu düşünüyorlar ama o fiyatlarda alabilecekleri bir M51 veya Realme 7 Pro, onları en az 3-4 yıl götürecektir, 7 ise şuan bile iyi değil.

iPhone 8 ve 8 Plus:

Çok ilginç bir şekilde sıfırı 6200 TL den satılan iPhone 8...

Ekli dosyayı görüntüle 136434
hiç mantıklı değil. 6200 bütçeyi 1500 TL azaltıp SE2020 ya da 100-200 tl arttırıp XR var iken 6200 tl yi bu telefona vermek önerim değildir.

Aynı sitede 8 Plus ise 7200 TL den satılıyor. Bu fiyata iPhone 11 var??
8 serisi 0 olarak alınmaz. Fiyatları mantıklı değil. 2.el cihaz önermiyorum ama yakınınız ise alabilirsiniz . 2.El önermiyorum.

iPhone 8 kötü cihaz değil yanlış anlaşılmasın, ama fiyatları pahalı. Bu fiyata daha iyi ve güncel iPhone cihazlar var iken 8 alınması mantıklı değil.

iPhone XR
Ekli dosyayı görüntüle 136438

iPhone XR alınabilir ve benim de önerdiğim bir cihaz. Gayet alınabilir ve sizi 4 yıl boyunca üzmeyeceğini düşünüyorum.

iPhone SE (2020)
Ekli dosyayı görüntüle 136435

iPhone SE alınabilir bir cihaz. Özellikle küçük ekran deneyimi ve mükemmel performans (A13 Bionic) isteyen kişiler için çok uygun. Tek kameraya sahip olmasına rağmen rakiplerine göre çok başarılı video ve fotoğraf deneyimi sunuyor.
Batarya konusunda çok başarılı olduğu söylenemez ama günü çıkarabilecek düzeyde. 5 yıl sorunsuz götürebileceğini düşünüyorum.

Bunlardan sonra da 11 serisi geliyor. Onlar çok güncel oldukları için alınıp alınmayacağını konuşmamıza gerek yok.
12 serisi de aynı şekilde.

Rehberimiz bu kadardı. İstek ve sorularınızı yazmayı unutmayın.
Se 2020 en iyi seçim olabilir 5000 tlye en iyi telefon denilebilir

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
2022'de hangi İPhone modeli alınır şuanda Mi9T kullanıyorum 4 gün sonra ikinci yılını dolduracak telefondan memnunum ama bir İPhone etmiyor eğer batarya problemi çözüldüyse artık İPhone'a gecmek istiyorum son zamanlarda 12 ile 13 çok ilgimi çekiyor Pro modellere kıyasla
Mi9T'den sonra hangi İPhone modeline gecilmeli yorumlarınızı bekliyorum

Can_AKA_

SDN
SDN
Reaksiyon puanı
66
iOS ekosistemine girmekse amaç, paranın yettiğini almak seni tatmin edecektir. Ancak özellikleri sebebiyle bir cihaza yöneliyorsanız ( muhtemelen işlemci veya kamera performansı olacaktır bu) 13 serisi oldukça cep yakıcı durumda :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence bu iOS ekosistminin en büyük avantajı 5 yılı aşabilen güncelleme desteğidir. Dolayısıyla mümkün olduğunca yeni bir cihaz almak lazım. Tavsiyem 2019 sonrası çıkan modellere yönelmen olur. Yani se2-11- 12 ve 13 modelleri olacaktır.

Daha eski bir model örneğin X yada XR da alsan aslında oldukça yakın bir deneyim sunacaktır. Fakat giriş veya orta segment bir Android cihaz kadar güncelleme alacağını düşünürsek, o kadar para vermişken 11 ve üstü derim.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...