İsrail'in Ateşkes Sebebi: Türkiye Hava Kuvveti Gönderecekti

Bu konuyu okuyanlar

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
@Constantin87 Zaten ne oluyorsa veya olduysa Araplar yüzünden oluyor. Keşke Asya'dan göç etmeyip kalsaydık ve biz Çin yerine güçlü olabilseymişiz. Belki halen kendi dilimizi ve dinimizi konuşurduk. Kendi alfabemizi kullanırdık belki. Ama işte hata yaparak oraya buraya göç ettik.
Mesela Duha veya Dukha Türkleri halen gerçek Türkler.
Doğu Türkistan yani Uygur Türkleri içinde keşke bir şeyler yapılabilse. Savaş olmadan yardım edebilsek çok isterdim. Ama maalesef bir şeyler yapmaya çalışsak Çin rahat durmayacaktır kesin.
Tek Uygur Türklerinin değil her Türklerin bağımsız, özgür ve rahatça yaşamasını isterdim. Mesela Rusya'dakileri falan diyorum.
Maalesef ancak yazıyorum. Ben 20 yaşındayım ve normal insanım. Elimden başka bir şey gelmiyor. ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
hocam sadece ortadoğu devletlerinde savaş çıksa (Ortadoğu güç sıralamasında 1. SıradaTürkiye var) Türkiye mi kazanır savaşı ?
En muhtemel senaryolara bakarsak çıkıp da savaşabileceğimiz üç ülke var: Yunanistan, İsrail ve Suriye.

Suriye'nin ne kadar perişan bir hâlde olduğunu ve geçtiğimiz yıl ordumuz karşısında nasıl rezil olduğunu biliyoruz. Direkt elenecek bir ülke.

İsrail'i son yaşananlara kadar Türkiye'ye kafa tutabilecek bir ülke olarak görürdüm ancak Hamas tarafından böylesine zorlanan bir ülkenin Türkiye karşısında pek de etkili olacağını sanmıyorum. Personel olarak bizden daha az olsalar da kara ve hava kuvvetleri olsun gerçekten güçlü denebilecek bir ülke. Olası bir savaşta ise çıkıp İsrail'e askeri destek yapacak tek ülke ABD'dir. Türkiye tarafında ise Pakistan, Azerbaycan, Katar (maddi yardım), belki Ukrayna, İran (muhtemelen örgütlerle)... Libya'da artan Türk sevdasından sonra bulundukları bataklıktan kurtulurlarsa Libya. Tabii çoğu gizliden destek verir, açık açık bir tek Pakistan destek verir diye düşünüyorum.

Yunanistan için ise bir şey demeyeceğim. Hava ve deniz kuvvetlerini yenileyerek kendilerine cesaret aşılamaya çalışıyorlar. Sınırlara ABD askeri yığarak tampon oluşturmaya çalışıyorlar. Adamlar sırf SİHA korkusundan kamikaze fikri üzerinde düşünüp duruyor. Ordularını yenilemekle hiçbir şey olmaz. Adamların askeri deneyimi yok. Hangi dönem hatırlamıyorum ancak bir Yunan pilot, Türk savaş uçağıyla karşı karşıya geldiğini ve üstlerinden vurma izni alamadığını anlatıyor. Düşünün, düşman uçağı sizin sınırınızda geziyor, belki de sizi vuracak ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Durum bundan ibaret ve değiştiğini de sanmıyorum. Adamlar bizi durdurmak için her ülkeyi bölgeye yığmaya çalışıyor.

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
@Constantin87 Zaten ne oluyorsa Araplar yüzünden oluyor. Keşke Asya'dan göç etmeyip kalsaydık ve biz Çin yerine güçlü olabilseymişiz. Belki halen kendi dilimizi ve dinimizi konuşurduk. Kendi alfabemizi kullanırdık belki. Ama işte hata yaparak oraya buraya göç ettik.
Mesela Duha veya Dukha Türkleri halen gerçek Türkler.
Doğu Türkistan yani Uygur Türkleri içinde keşke bir şeyler yapılabilse. Savaş olmadan yardım edebilsek çok isterdim. Ama maalesef bir şeyler yapmaya çalışsak Çin rahat durmayacaktır kesin.
Tek Uygur Türklerinin değil her Türklerin bağımsız, özgür ve rahatça yaşamasını isterdim. Mesela Rusya'dakileri falan diyorum.
Maalesef ancak yazıyorum. Ben 20 yaşındayım ve normal insanım. Elimden başka bir şey gelmiyor. ?
Anadolu da durduğumuza şükret o tarafa doğru göç edenlerin amacı Mısır'ın zenginlikleriydi. Şuan mısır da olabilirdik.

Reaksiyon puanı
5,150
En muhtemel senaryolara bakarsak çıkıp da savaşabileceğimiz üç ülke var: Yunanistan, İsrail ve Suriye.

Suriye'nin ne kadar perişan bir hâlde olduğunu ve geçtiğimiz yıl ordumuz karşısında nasıl rezil olduğunu biliyoruz. Direkt elenecek bir ülke.

İsrail'i son yaşananlara kadar Türkiye'ye kafa tutabilecek bir ülke olarak görürdüm ancak Hamas tarafından böylesine zorlanan bir ülkenin Türkiye karşısında pek de etkili olacağını sanmıyorum. Personel olarak bizden daha az olsalar da kara ve hava kuvvetleri olsun gerçekten güçlü denebilecek bir ülke. Olası bir savaşta ise çıkıp İsrail'e askeri destek yapacak tek ülke ABD'dir. Türkiye tarafında ise Pakistan, Azerbaycan, Katar (maddi yardım), belki Ukrayna, İran (muhtemelen örgütlerle)... Libya'da artan Türk sevdasından sonra bulundukları bataklıktan kurtulurlarsa Libya. Tabii çoğu gizliden destek verir, açık açık bir tek Pakistan destek verir diye düşünüyorum.

Yunanistan için ise bir şey demeyeceğim. Hava ve deniz kuvvetlerini yenileyerek kendilerine cesaret aşılamaya çalışıyorlar. Sınırlara ABD askeri yığarak tampon oluşturmaya çalışıyorlar. Adamlar sırf SİHA korkusundan kamikaze fikri üzerinde düşünüp duruyor. Ordularını yenilemekle hiçbir şey olmaz. Adamların askeri deneyimi yok. Hangi dönem hatırlamıyorum ancak bir Yunan pilot, Türk savaş uçağıyla karşı karşıya geldiğini ve üstlerinden vurma izni alamadığını anlatıyor. Düşünün, düşman uçağı sizin sınırınızda geziyor, belki de sizi vuracak ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. Durum bundan ibaret ve değiştiğini de sanmıyorum. Adamlar bizi durdurmak için her ülkeyi bölgeye yığmaya çalışıyor.
elinize sağlık hocam :) fakat ermenistan, gürcistan ve Irak eksik (bence)

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Bilemiyorum yani. Eğer Türkiye İsrail'i seçerse avantaj şu olur ermeni soykırımı hakkında devletler Türkiye'yi fazla suçlamaz çünkü buna İsrail izin vermez. Çünkü İsrail için önemli olan Yahudi soykırımıdır bu daha çok öne çıkar. Alın size senaryo :D

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Anadolu da durduğumuza şükret o tarafa doğru göç edenlerin amacı Mısır'ın zenginlikleriydi. Şuan mısır da olabilirdik.
Böyle oldu ama kendimizi kaybettik diye diyorum. Biz değiştik. Din olsun ve alfabe olsun hep değiştik.
İlla ki Persler Araplar ve başka halklarla karışmışızdır. Zaten dünyada neredeyse karışmayan ve değişmeyen millet yok sayılır.
Asya'da yerleşik hayata geçip güçlü olsaydık kendi dilimizi dinimizi kullanıyor olurduk belki.

Reaksiyon puanı
5,150
Bilemiyorum yani. Eğer Türkiye İsrail'i seçerse avantaj şu olur ermeni soykırımı hakkında devletler Türkiye'yi fazla suçlamaz çünkü buna İsrail izin vermez. Çünkü İsrail için önemli olan Yahudi soykırımıdır bu daha çok öne çıkar. Alın size senaryo :D
Müslüman devletler: Hani Türkler Müslümandı ? :D

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Ermenistan bizim tırnağımız edemez, emin olun. Karabağ Savaşı'ndaki durumları malûm. 600 kadar zırhlı araç vs. zayiatı verdiler. Şu anda Türkiye kamuoyunda göremezsiniz ama Azerbaycan Ermenistan sınırına doğru ilerliyor, hatta içeri girdiğine dair haberler var. Ermenistan ordusu ise çekiliyor. Bunun sebebi Azerbaycan'ın güçlü olması mı? Tabii ki değil. SİHA ve Türk desteği korkusu var.

Türkiye, Irak ile yaşanan sorunları diplomatik yoldan çözmesini biliyor. İki taraf da bundan yana. Dolaylı yoldan Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyor. Her ne kadar pek de bütünlüğü kalmamış olsa da. Gürcistan ile ise bir savaş söz konusu değil denebilir. Türkiye tarafından Gürcistan'a hem askerî, hem siyasi destek veriliyor.​

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Türkiye: Araplar hani ümmetti :D
Arapların aklı paraya falan çalışıyor. Para için bunlar bizi satarlar. Yani arkamızdan iş çevirirler. Mesela Suudi Arabistan öyle. Bunlar Müslümanlığı yayacaklardı bir de. Ama zamanında ben güçlü olacağım veya halife olacağım diye birbirlerine saldırdılar. Bunlara muhabbet kuşumu emanet etmem. Güven olmaz bunlara.
Güveneceksek kardeşlerimize yani Azerbaycan'a falan güvenebiliriz. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur da doğru bence.

Reaksiyon puanı
5,150
Ermenistan bizim tırnağımız edemez, emin olun. Karabağ Savaşı'ndaki durumları malûm. 600 kadar zırhlı araç vs. zayiatı verdiler. Şu anda Türkiye kamuoyunda göremezsiniz ama Azerbaycan Ermenistan sınırına doğru ilerliyor, hatta içeri girdiğine dair haberler var. Ermenistan ordusu ise çekiliyor. Bunun sebebi Azerbaycan'ın güçlü olması mı? Tabii ki değil. SİHA ve Türk desteği korkusu var.

Türkiye, Irak ile yaşanan sorunları diplomatik yoldan çözmesini biliyor. İki taraf da bundan yana. Dolaylı yoldan Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğünü koruyor. Her ne kadar pek de bütünlüğü kalmamış olsa da. Gürcistan ile ise bir savaş söz konusu değil denebilir. Türkiye tarafından Gürcistan'a hem askerî, hem siyasi destek veriliyor.​
elinize sağlık hocam :) zaten rusya olmasa ermenistan'ı 30 dakika'da alır 15 dakikada falan Azerbaycan'la bölüşürüz

Reaksiyon puanı
5,150
Arapların aklı paraya falan çalışıyor. Para için bunlar bizi satarlar. Yani arkamızdan iş çevirirler. Mesela Suudi Arabistan öyle. Bunlar Müslümanlığı yayacaklardı bir de. Ama zamanında ben güçlü olacağım veya halife olacağım diye birbirlerine saldırdılar. Bunlara muhabbet kuşumu emanet etmem. Güven olmaz bunlara.
Güveneceksek kardeşlerimize yani Azerbaycan'a falan güvenebiliriz. Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur da doğru bence.
haklısın reis Suud'lar Amerikalılardan başka medeniyet görmüyor

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77

Ermenistan sınırı açılacak diyorlar. Bir de sınıra örülen duvar var umarım işe yarar çünkü Türkiye bir göç dalgasını daha kaldıramaz güney sınırına duvar örülmüş İran sınırına da örüldü. Sizce bir göç dalgasını daha kaldırabilir miyiz?

Reaksiyon puanı
5,150
Ermenistan sınırı açılacak diyorlar. Bir de sınıra örülen duvar var umarım işe yarar çünkü Türkiye bir göç dalgasını daha kaldıramaz güney sınırına duvar örülmüş İran sınırına da örüldü. Sizce bir göç dalgasını daha kaldırabilir miyiz?
kaldıramayız hocam çöker ekonomi

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
elinize sağlık hocam :) zaten rusya olmasa ermenistan'ı 30 dakika'da alır 15 dakikada falan Azerbaycan'la bölüşürüz
Evet doğru. Rusya olmasa Ermenistan tarih olurdu. Zaten Azerbaycan veya Türkiye ile karşılaştırılacak ülke değil bence.
Tarihte bile başarısızlardı hep. Bir önce Persler aldı Ermenilerin ülkesini. Sonra sırasıyla; Makedonya(Yunan), Roma ve Persler, sadece Roma, Araplar, yine Roma, Türkler, Ruslar falan hep almışlardı onların ülkelerini. Yani ülkelerini savunmayı hiç beceremezler.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,150
Evet doğru. Rusya olmasa Ermenistan tarih olurdu. Zaten Azerbaycan veya Türkiye ile karşılaştırılacak ülke değiller bence.
Tarihte bile başarısızlardı hep. Bir önce Persler aldı Ermenilerin ülkesini. Sonra sırasıyla; Makedonya(Yunan), Roma ve Persler, sadece Roma, Araplar, yine Roma, Türkler, Ruslar falan hep almışlardı onların topraklarını. Yani topraklarını savunmayı hiç beceremezler.
doğru diyorsun hocam paşinyan'ı istifaya çağırmalarından belliydi
Olm daha beteri ne olacak sanki şu anda en güçlü ekonomiyiz :D
deme öyle ameriga gızganıyo bizi ?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Kaldıramaz. Suriyelilere harcadığımız para ortada. Bunun ne uğruna yapıldığını da biliyoruz. Karşılığında ne aldık? Hiçbir şey. Adamlar Yunanistan sınırı açıldığınds güle oynaya gidiyorlardı, perişan hâlde geri döndüler. Biz ise zararımızla oturduk kaldık. Kaldıramamamız bir yana tekrardan göç olacağını sanmıyorum.

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
evet çıkarımıza olur,fakat orada ölecek çocukları ve insanları da düşünmek lazım.
Savaş bu dostum insan ayırt etmiyor maalesef
Mesaj otomatik birleştirildi:

doğru müttefiklerini unuttum :(
Yalnız hesaba katmadığınız bişey var zorlanırız falan diyorsunuz ama çanakkale savaşında da dünyanın en büyük donanması ve en büyük müttefikleri gelmişti geliboluyu geçemediler biraz öyle düşünmek lazım :)

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,150
Savaş bu dostum insan ayırt etmiyor maalesef

Yalnız hesaba katmadığınız bişey var zorlanırız falan diyorsunuz ama çanakkale savaşında da dünyanın en büyük donanması ve en büyük müttefikleri gelmişti geliboluyu geçemediler biraz öyle düşünmek lazım :)
haklısın reis Çanakkale'yi unutmuşum :D ama şu anki teknolojiyle de zorlanırız bir ihtimal galibiyete kavuşuruz :D

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Arkadaşlar burada tartışmıssınız falan biz savaşa girersek ne olur gibisinden. Hesaba katmamış olduğunuz bişey var kiminize göre önemli veya kiminize göre önemli değil ama biz türk ırkına mensup insanlarız geçmişte yaptıklarımız belli savaş dendiği anda türkün ne denli mecazi anlamda kurt gibi savaştığı pes etmediği ortada ha eğer dersiniz ki zaman değişti eski türkler mi kaldı diye ermenistan azerbeycan savaşını örnek gösteririm belki bizim için zaman değişti eskisi kadar yırtıcı değiliz ama emin olun onlar için bu zamana kadar bişey değişmemiş savaş konusunda hala korkaklar hala korkuyorlar örnek ermenistan savaşı hem benim sevdiğim güzel bir söz vardır

En iyi uçaklar onlarda olsa ne olur En iyi pilotlar bizde iken
Türk pilotlarının kalitesini ve kabiliyetini bilmeyen yoktur amerikan pilotlarını eğitenler bizim uzman pilotlarımız bunu da bilmeyen yoktur sanırsam askeri zeka olarak türkler her zaman diğerlerinden daha zekidir tarihimizde örnekleri çok demem o ki onlar bizi yerler onlar bizi parçalarlar demekle savaş kazanılmaz onlar bizi hep parçalarmış gibi gözüktüler o yönde algı yaptılar çanakkale boğazından en büyük donanmalarının yarısını kaybederek geri döndüler hemde en kötü türkiyeye karşı teknolojik ve mühimmat yorgunluk olarak bu yandan düşünün derim :)

haklısın reis Çanakkale'yi unutmuşum :D ama şu anki teknolojiyle de zorlanırız bir ihtimal galibiyete kavuşuruz :D
çanakkale savaşında da teknolojik olarak şuan ki aynı durumdaydık bişey değişti mi hayır sadece o zamandan bu zamana kullanılan şeyler değişti hem biz teknolojik olarak şuan aşırı geride değiliz iha siha özellikle insansız askeri araçlar alanında korvetler dahil kendi üretimlerimizi yapıyoruz sadece uçaklarımız eski tanklarımızın bir çoğu eski onlarda yeni yapılan tanklar ile değiştiriliyor zaten altay vs füze konusunda kendi halkımız olarak envanterimizi bilmiyoruz bence açıklamamak da lazım diye düşünüyorum

J. İmre

Asistan
Reaksiyon puanı
77
Son olarak bir benzetme yapacağım.

İsrail bayrağı
800px-Flag_of_Israel.svg.png

Karamanoğulları beyliği bayrağı.
800px-Karamanid_Dynasty_flag.svg.png