İsrail'in Ateşkes Sebebi: Türkiye Hava Kuvveti Gönderecekti

Bu konuyu okuyanlar

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Ses çıkaramıyor. İşin içinde lobiler var, lobilerin desteği var. Sen gelip de ses çıkarırsan karşına lobileri alırsın, destek kaybedersin. Özellikle ABD'de lobilerin etkisi çok büyük, başkana bile sözü geçiyor, seçimde yardım ediyor. ABD bir şey söylemeyince, kararlara itiraz edince ortada net bir tavır da olmuyor.
Bence olabiliyorsa Türkiye nın Ürdün ve Lübnan'da üs kurması lazım neden derseniz Filistin bittikten sonra sırada diğer topraklara saldıracaklar İsrail Filistin den sonra Lübnan yada Ürdün e saldırabilir türk askeri orda olursa vuramazlar yani bunu göze alamazlar inş olur

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Hristiyanlar'dan kastım Avrupa ABD'yi saymayın ABD İsrail'in kölesi o zaten muhakkak desteklemek zorunda. Avrupa kıtası Hristiyan malum Hz. İsa Kudüs'te çarmıha gerildi( bazı kaynaklara göre ihbar eden asıldı deniliyor). Hristiyanlar içinde çok önemli kudüs.
Avrupa ülkeleri ve birçok ülke tepkisini koyacaktı, ilk BM güvenlik konseyinde karar çıkacaktı ancak devreye ABD girdi ve veto etti. Zaten birkaç kilise İsrail'e tepki gösterdi.
Bence olabiliyorsa Türkiye nın Ürdün ve Lübnan'da üs kurması lazım neden derseniz Filistin bittikten sonra sırada diğer topraklara saldıracaklar İsrail Filistin den sonra Lübnan yada Ürdün e saldırabilir türk askeri orda olursa vuramazlar yani bunu göze alamazlar inş olur
Lübnan'da UNIFIL kapsamında üs bulunuyor. Yaklaşık 100 askerimiz var.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Avrupa ülkeleri ve birçok ülke tepkisini koyacaktı, ilk BM güvenlik konseyinde karar çıkacaktı ancak devreye ABD girdi ve veto etti. Zaten birkaç kilise İsrail'e tepki gösterdi.
Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi BM yapısı değişmeli Çin, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya bir tanesi reddetse tasarı kabul edilmiyor.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Benim kafama bir soru takıldı. Müslüman olmayanda vicdan olmuyor mu gerçekten ?!
Vicdan sadece bulunduğumuz taraf için geçerliyse böyle vicdan olmaz olsun zaten!

Savaşta her şey mübahtır denildiğinden cesaret kırılmasın diye vicdanını dinlememen gerekir ama vicdan yapacaksakta tek taraflı olmamalı. Bencillikten başka bir şey değil. Müslüman olmayanın vicdanı yoktur demekle bütün müslümanlar kötüdür demek arasında fark var mı? İki zihniyette etik dışıdır, bel altı vurmaktır bu.

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Gerçekten mısır, Ürdün ve Lübnan'dan yüzlerce araç Filistin için mi ? Yoksa İsrailin yanında olmak için mi yola çıktı onu merak ediyorum.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Gerçekten mısır, Ürdün ve Lübnan'dan yüzlerce araç Filistin için mi ? Yoksa İsrailin yanında olmak için mi yola çıktı onu merak ediyorum.
Filistin için. Güney Lübnan'dan İsrail tarafına birkaç roket atıldı, İsrail-Ürdün sınırında da protestolar başladı. Hatta İsrail askerleri karşılık olarak İsrail bayrağı açıyor. Mısır'ın Filistin'e destek verdiğini biliyoruz zaten, sağlık sisteminin çökmesi sonrası hastaneleri Filistinliler için ayırıp ambulanslar gönderdi.

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Öyle ise elhamdülillah derim. Ayrıca incirlik üssünde adına kürecik denen İsrail'in füzeler ile ilgili haber aldığı bir Yapı varmış. Türkiye'nin bunu kapatması İsrail'i bitiriyor. Dipnot olarak paylaşmış olayım.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Öyle ise elhamdülillah derim. Ayrıca incirlik üssünde adına kürecik denen İsrail'in füzeler ile ilgili haber aldığı bir Yapı varmış. Türkiye'nin bunu kapatması İsrail'i bitiriyor. Dipnot olarak paylaşmış olayım.
Evet. Bu üs esasında İran tarafından gelebilecek olası bir hava saldırısında erkenden haber veriyor. Amacı yaşanacak bir saldırıda NATO'ya bildirmek ancak Türkiye'de NATO'ya bildirilecek bir hava savunma sistemi yok. Bize faydası sıfır. İsrail ve körfez ülkelerini korumak amacıyla yapılmış durumda.

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Kesinlikle bunu biz bile biliyorsak hükümet hayli hayli biliyordur ama harekete geçiyorlar. Muhtemelen seninde söylediğin gibi bu kürecik kapandığında bir çok ülkeyi karşımıza almak var. Rabbim kolay bir yolu açar inşallah.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi BM yapısı değişmeli Çin, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya bir tanesi reddetse tasarı kabul edilmiyor.
Allah Recep Tayyip Erdoğanı korusun. Ülkenin başından eksik olmasın. Türk kardeşlerim için herşey yapmaya değer.
Ama Arap derken durup bin defa düşüneceksin ne kadar müslümanda olsalar.

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Ya her ne kadar Mısır Lübnan ve Ürdün yöneticileri kukla olsada Filistin'e cephe almazlar halk tepki gösterir darbe bile olur bıçak kemiğe dayanınca

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Ya her ne kadar Mısır Lübnan ve Ürdün yöneticileri kukla olsada Filistin'e cephe almazlar halk tepki gösterir darbe bile olur bıçak kemiğe dayanınca
Halkın tepki göstereceği bir durum yok. Şu anda Mısır, Lübnan ve Ürdün halkı Filistin için protestolar düzenliyor. Anca CIA destekli bir darbe olur, onu da sanmam.

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Umarım anlattığınız gibi olur. Ama İsrail BM ülkelerinin kararından başkasını takmaz.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Son haberler şu şekilde:
  • Berlin ve Paris'te Filistin lehine gösteriler düzenlendi.​
  • Hamas'ın en güçlü ikinci lideri olarak kabul edilen Halil El Hayya İsrail ordusu tarafından öldürüldü.​
  • İsmail Haniye'nin İran ve Türk yetkili/ler huzurunda Katar'daki Prens Tamim'in ofisinden 300 milyon dolar aldığı iddiası ortaya atıldı.​
  • Hamas, ilk kez kısa menzilli balistik füzeler fırlattı. Füzeler birçok yeri vururken vurulan yerler arasında köprü de var.​
  • Eski İsrail Savunma Bakanı bir açıklamada bulundu. Açıklamada Netanyahu'nun Hamas ile işbirliği içerisinde olduğunu söyledi. Ayrıca şunu da söyledi: "Hamas'a karşı durumumuz böyleyken Hizbullah ve İran karşısında ne olacak?"
  • Filistin İslami Cihad yetkilisi kullandıkları silah ve roketlerden yiyeceklere kadar her şeyin İran tarafından karşılandığını söyledi.​
  • Hamas'ın ateşkes şartı olarak Gazze'ye yeniden yapılanma desteği ve para istediği iddia edildi. Bunun öncesinde Hamas, 22.00-00.00 saatleri arasında ateşkes ilan etmişti ancak isteklerinin reddedilmesi sonrasında ateşkesi uzatmadılar. Sonrasında ise kamuoyuna şunu söylediler: "Savaşıp, kazanacağız."

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Eline emeğine sağlık. İran Türkiye ile anlaşmalı bence. En azından düşman ortak olduğu için İsrail işi bitene kadar anlaşmalı diye düşünüyorum. İran'ın yanında Lübnan Ürdün çok iyi saha oyuncuları değil.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Eline emeğine sağlık. İran Türkiye ile anlaşmalı bence. En azından düşman ortak olduğu için İsrail işi bitene kadar anlaşmalı diye düşünüyorum. İran'ın yanında Lübnan Ürdün çok iyi saha oyuncuları değil.
Çavuşoğlu olayların patlak vermesi sonrasında İran Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ise İsmail Hanniye ile bir görüşme gerçekleştirdi. Buna bakarsak bu görüşmeler sonrasında İran ve Türkiye arasında perde arkasından bazı şeyler yaşanmış olabilir. İsmail Haniye'nin İran ve Türk yetkililerin eşliğinde Katar'dan 300 milyon aldığı iddiasını gerçek olarak düşünürsek ortada İran-Türkiye anlaşması var diyebiliriz. Bir de bunun Pakistan tarafı var. Gerçekten net bir tavır koyuyorlar. Pakistan'ın en büyük alimlerinden Muhammad Asif Jalali, Türkiye'nin askerî operasyon düzenlemesi hâlinde 500 bin savaşçıyla destek vereceklerini söyledi. Eğer bu içi boş bir söylem değilse ortada büyük bir destek var demek. Söylenenlerin sahada uygulanması demek İsrail'in geri adım atması ve ablukayı kaldırması demek.

salvadorhasan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
50
Maşallah haberler çok güzel.
Pakistan her nedense cumhuriyet öncesinden beri bizim en sadık müttefikimiz. İran'a uzun vadede güvenilmez fakat eminim ki Pakistan Türkiye için Azerbaycan'dan daha yakın ilişkiler içinde.

Pakistan'ın, Türkiye de Cumhuriyet kurulmadan önce de Osmanlı'nın devamı için çok yüklü bir para gönderdiklerini biliyorum.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Maşallah haberler çok güzel.
Pakistan her nedense cumhuriyet öncesinden beri bizim en sadık müttefikimiz. İran'a uzun vadede güvenilmez fakat eminim ki Pakistan Türkiye için Azerbaycan'dan daha yakın ilişkiler içinde.

Pakistan'ın, Türkiye de Cumhuriyet kurulmadan önce de Osmanlı'nın devamı için çok yüklü bir para gönderdiklerini biliyorum.
Evet, Pakistan-Türkiye dostluğu Kurtuluş Savaşı'na kadar dayanıyor. Bizlere en çok yardımı yapan Pakistan / Hint müslümanları. O zamandan bu yana çok yakın ilişkilerimiz var. Gerek terör olayları olsun, gerek uluslararası problemler olsun iki ülke birbirlerine sürekli destek gösteriyorlar.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Pakistan'ın en büyük alimlerinden Muhammad Asif Jalali, Türkiye'nin askerî operasyon düzenlemesi hâlinde 500 bin savaşçıyla destek vereceklerini söyledi. Eğer bu içi boş bir söylem değilse ortada büyük bir destek var demek. Söylenenlerin sahada uygulanması demek İsrail'in geri adım atması ve ablukayı kaldırması demek.
Doğu Akdeniz, Karabağ sorunu (Ermenistan hala savaş peşinde) Pençe-Şimşek harekatı bunlar varken TSK Katiyyen gitmemeli ve olabildiğince dikkatli olmalıyız. Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ülkeler ABD'ye tepkilerini koyarsa zaten İsrail durmak zorunda kalacak. İsrail'i koruyayım derken 3 devletteki ağırlığını kaybetmek istemez çünkü.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
İsrail'i desteklemiyorum, Filistin'i hiç desteklemiyorum. Savaş savaştır. Çocuğu, yaşlısı, müslümanı yahudisi, vicdanlısı olmaz. Savaşta tek taraf kazanır. Kazanan tarafı yüceltir, kaybedeni gömeriz. Filistin İsrail'in tırnağı bile olamaz. İsrail ya hepsini öldürsün ya da hepsini kendi çatısı altına alsın. Ne zamandır masum insanlara zulüm ediyorlar.

Ek olarak biz ne kadar cahil bir ülkeyiz be? Bunlara inanan çok kişi var.
E1D0360XoAImx0k.jpg

7a56e10a0fce3d884fea60bdb13e6bbf.jpg

israil-malları-tam-liste.jpg

Böyle bir saçmalık olabilir mi? Türkiye insanında ne araştırma duygusu ne merak duygusu var. Adam Google a yazar bakar.

İsrail insanları bizim kadar salak değil. Belki de savaşları kazanmalarının sebebi budur. Bizde eğitime önem verseydik belki şimdiye süper güç olmuştuk bile.

Ha birde Filistin'in attığı füzelerin hedefleri vurması için dua ediyorlar. Geçen zulüm zulüm diye ağlamıyormuydunuz? Orada siviller yokmu? Oradaki çocuklar nanoteknoloji ile mi korunuyor sanıyorsunuz? Unutmayın savaş Twitter'dan sallayarak kazanılmaz. Savaş eğitim ve disiplin ile kazanılır.

Son düzenleme:

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
İsrail'i desteklemiyorum, Filistin'i hiç desteklemiyorum. Savaş savaştır. Çocuğu, yaşlısı, müslümanı yahudisi, vicdanlısı olmaz. Savaşta tek taraf kazanır. Kazanan tarafı yüceltir, kaybedeni gömeriz. Filistin İsrail'in tırnağı bile olamaz. İsrail ya hepsini öldürsün ya da hepsini kendi çatısı altına alsın. Ne zamandır masum insanlara zulüm ediyorlar.

Ek olarak biz ne kadar cahil bir ülkeyiz be? Bunlara inanan çok kişi var.
Ekli dosyayı görüntüle 151934
Ekli dosyayı görüntüle 151935
Ekli dosyayı görüntüle 151936

Böyle bir saçmalık olabilir mi? Türkiye insanında ne araştırma duygusu ne merak duygusu var. Adam Google a yazar bakar.

İsrail insanları bizim kadar salak değil. Belki de savaşları kazanmalarının sebebi budur. Bizde eğitime önem verseydik belki şimdiye süper güç olmuştuk bile.

Ha birde Filistin'in attığı füzelerin hedefleri vurması için dua ediyorlar. Geçen zulüm zulüm diye ağlamıyormuydunuz? Orada siviller yokmu? Oradaki çocuklar nanoteknoloji ile mi korunuyor sanıyorsunuz? Unutmayın savaş Twitter'dan sallayarak kazanılmaz. Savaş eğitim ve disiplin ile kazanılır.
Hocam peki gıda ürünlerini almadık diyelim. Ya ilaç firmaları Teknoloji firmaları sağlık teknolojileri alanında savaş parçaların'da İsrail'in parası olduğunu bilmiyorlar mı?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Filistin'e destek veren bazı Türk ünlüler:
  • Hadise, Hande Erçel, Kerimcan Durmaz, İrem Derici, Hazal Kaya, Danla Biliç, Ezgi Mola, Murat Boz, Kerem Bürsin, Tolga Sarıtaş, Özge Özpirinçci, Burcu Biricik.​
Filistin'e destek veren bazı yabancı ünlüler:
  • The Weeknd, Dua Lipa, Bella ve Gigi Hadid, Halsey, Melanie Martinez, Gal Gadot (kısmen), Zayn, Aron Piper, Rihanna (kısmen), Hero Fiennes Tiffin, Jade Thirlwall, Vinnie Hacker, Dylan O'Brien, Zendaya, Emily Ratajkowski, Brandon Flynn.​
Bella Hadid sosyal medya paylaşımına ek olarak gösterilere de katılırken Kendall Jenner ve Abigail Cowen destek paylaşımlarını sonrasında sildi.​

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Filistin'e destek veren bazı Türk ünlüler:
  • Hadise, Hande Erçel, Kerimcan Durmaz, İrem Derici, Hazal Kaya, Danla Biliç, Ezgi Mola, Murat Boz, Kerem Bürsin, Tolga Sarıtaş, Özge Özpirinçci, Burcu Biricik.​
Filistin'e destek veren bazı yabancı ünlüler:
  • The Weeknd, Dua Lipa, Bella ve Gigi Hadid, Halsey, Melanie Martinez, Gal Gadot (kısmen), Zayn, Aron Piper, Rihanna (kısmen), Hero Fiennes Tiffin, Jade Thirlwall, Vinnie Hacker, Dylan O'Brien, Zendaya, Emily Ratajkowski.​
Bella Hadid sosyal medya paylaşımına ek olarak gösterilere de katılırken Kendall Jenner ve Abigail Cowen destek paylaşımlarını sonrasında sildi.​
Twitter'dan destek mesajı atmak destek vermekse şimdi İsrail bitmişti zaten.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Twitter'dan destek mesajı atmak destek vermekse şimdi İsrail bitmişti zaten.
En azından ortada bulunan yanlış algı düzeltilebiliyor. Yabancıların çoğu problemi detaylıca anlatan paylaşımlarda bulunmuş, bunun gerçekten faydası var. Yine de dediğiniz gibi destek mesajı vermekle çözülmüyor.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
İsrail basını, İsrail kabinesinin Gazze'de ateşkese gittiğini ve ateşkesin gece 02.00 itibariyle başlayacağını söylüyor. Doğruluğunu bilmiyorum ancak geçen gün Biden'ın ateşkes isteği reddedilmişti.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
İsrail basını, İsrail kabinesinin Gazze'de ateşkese gittiğini ve ateşkesin gece 02.00 itibariyle başlayacağını söylüyor. Doğruluğunu bilmiyorum ancak geçen gün Biden'ın ateşkes isteği reddedilmişti.
Kendileri ateşkeş ilan edip tekrar bozarlarsa onlara güzel bir saydırırım.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Inşallah gerçek bir ateşkes olur

Crouse

Asistan
Reaksiyon puanı
110
Türkiye'nin bu olaylar karşısında yapabileceği tek şey;
Bir açıklama ama bu açıklama "İsrail adam ol lan, keserim paçanı ulen keko" değilde, daha çok yüzeysel bir biçimde olayların son bulması gerektiğini belirtmesi. Fazlası bizi alakadar etmez, burnumuzu her işe sokmamalıyız. Şuan AB'ye giremiyorsak "Eyy Avrupa, Eyy Amerika, Eyy xx" politikalarımız. Bu durum bizim iç meselemiz olmamalı. Yahudi'nin de Arabında bize katkısı yoksa bizi hiçbir şey alakadar etmez. Unutmayın politika ve siyasette duygular değil, çıkarlar önemlidir. Bana insan değil diyecek olursanız, sizlere sesinizi çıkartmadığınız Uygur Türklerini hatırlatmak isterim. Yeniden hatırlatıyorum dostlarım politika, siyaset, diplomaside duygu değil çıkar önemlidir. Ayrıca bu ülke, dingonun ahırı değil her insan elini kolunu sallaya sallaya girmemeli bir ülkeye. Dünyanın kucaklayıcısı veya ezilenin dostu politikası sadece bizi bitirir. Her ezilenin ve her azınlığında haklı olmadığını da belirteyim.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,204
Geçtiğimiz dakikalar itibariyle ateşkes başlamış durumda. Ateşkesin başlamasından bir saat kadar önce İsrail'in son saldırılarına karşılık olarak havan ve roket saldırıları yapıldı.

İsrail tarafından "İnanılmaz bir başarı elde ettik" açıklaması gelse de Hamas karşısındaki aciz durumlarını gördük. Hamas karşısında bu kadar zayıf kalan İsrail, İran karşısında ABD desteği olmadan silinir desem yeridir.​

ember_moon7

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,177
İsrail tarafından "İnanılmaz bir başarı elde ettik" açıklaması gelse de Hamas karşısındaki aciz durumlarını gördük. Hamas karşısında bu kadar zayıf kalan İsrail, İran karşısında ABD desteği olmadan silinir desem yeridir.
Dediklerine sonuna kadar katılıyorum.