Vga Aktif Ve Pasif Dönüştürücüler..

Bu konuyu okuyanlar

mege00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhabalar. Elimde iki adet vga monitör var. Lg ve arçelik. lg daha güncel bir model arçelik ise daha eski lcd lerden. Çift ekran kullanmak istiyorum. Elimde iki tane dönüştürücü var. Vga to hdmi aktif , vga to dvi pasif olmak üzere iki adet. Lg 3 yıldır kullandığım monitörüm ve vga to hdmi ile kullanıyorum. Diğerinide pasif dvi ile kullanmaya kalkıştığımda aktif pasif mevzusunu öğrenip tecrübe ednimdim. Şimdi sorum şudur. LG aktif hdmi dönüştürücü ile sorunsuz kullanılıyorken arçelik bu aktif hdmi dönüştürücüsü ile neden kullanılmıyor. Monitörüm sağlam laptopta direk vga ile sorunsuz kullanabiliyorum. Arçelik ne dvi nede hdmi ile görüntü vermiyor. Sebebi yazılımsalmıdır ? Yoksa 100tl bandı güncel dönüştürücüler mi almalıyım ?
Bahsettiğim ürünlerin görselleri aşağıdadır.
Belirtmeyi unutmuşum sistemim güncel, rx 570 gaming x ile çalıştırmaya çalışıyorum.

Ekli dosyalar

• 2da6cc082e75313e194902d88099fdda.jpg
    2da6cc082e75313e194902d88099fdda.jpg
    54.8 KB · Görüntüleme: 122
  • 9743452635186.jpg
    9743452635186.jpg
    9.1 KB · Görüntüleme: 139
  • dvi-to-vga.jpg
    dvi-to-vga.jpg
    7.5 KB · Görüntüleme: 137
  • fdgs.JPG
    fdgs.JPG
    19.7 KB · Görüntüleme: 155

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
İki moniyi aynı anda mı bağlamaya çalışıyorsun? Eğer aynı anda bağlamaya kalkarsan özellikle dizüstüler gpu bakımından güç yetiremeyebilirler. Sonunda rx 570 demişsin :) Başka bir sorun olmalı. çok karışık anlatmışsın dostum, biraz tane tane ve anlaşılır anlatırsan çözebiliriz. Bir diğer husus da elinde iki adet vga moni varsa elindeki aktif dönüştürücü türü "hdmi to vga" olur ve pasif olanı ise "dvi to vga" olmak zorunda. Çok karışık anlatmışsın. :( Elinde sanırsam hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar var değil mi?

Son düzenleme:

mege00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
İki moniyi aynı anda mı bağlamaya çalışıyorsun? Eğer aynı anda bağlamaya kalkarsan özellikle dizüstüler gpu bakımından güç yetiremeyebilirler. Sonunda rx 570 demişsin :) Başka bir sorun olmalı. çok karışık anlatmışsın dostum, biraz tane tane ve anlaşılır anlatırsan çözebiliriz. Bir diğer husus da elinde iki adet vga moni varsa elindeki aktif dönüştürücü türü "hdmi to vga" olur ve pasif olanı ise "dvi to vga" olmak zorunda. Çok karışık anlatmışsın. :( Elinde sanırsam hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar var değil mi?
Haklısın biraz aceleye geldi :D
Masaüstü bilgisayarımda çift monitör kullanmak istiyorum.
sahip olduğum ürünlerden bahsedeyim;
LG vga monitör (2017)
Arçelik vga monitör (2005)
Vga'yı Hdmi'a çeviren bir adaptör. (aktif)
Vga'yı Dvi'a çeviren bir adaptör. (pasif)
...............................................................
Ekran kartım;
Msi rx 570 - ddr5.
..................................................
Sorun şu ki;
Arçelik monitörümü 2. ekran olarak kullanmaya çalıştığımda görüntü alamadım.
Dvi ile bağladım. Araştırmalarım sonucu yeni ekran kartlarının girişleri dijitalmiş. Bendeki Dvi dönüştürücü ise pasif dönüştürücü. Ama elimde bir diğer dönüştücü olan hdmi var. Birinci monitörümü yani Lg yi hdmi ile kullanıyorum, Vga bir monitör fakat dönüştürücü ile görüntü sağlıyorum.
Arçelik monitörün arızalı olduğundan şüphelenip hdmi ile bağladım, yine görüntü alamadım.
Bu sefer bir notbookda test ettim. Ve çalıştı. Hem vga olarak çalışıyor. hem hdmi dönüştürücü kullanarak çalışıyor. Yani monitör ve dönüştürücü sağlam. Sorun şu ben bu monitörü kendi masaüstü bilgisayarımda nasıl çalıştıracağım ?
Biraz matematik denklem sorusu gibi oldu ama durum bundan ibaret yaşamadan anlamanız biraz zor gibi :)

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Haklısın biraz aceleye geldi :D
Masaüstü bilgisayarımda çift monitör kullanmak istiyorum.
sahip olduğum ürünlerden bahsedeyim;
LG vga monitör (2017)
Arçelik vga monitör (2005)
Vga'yı Hdmi'a çeviren bir adaptör. (aktif)
Vga'yı Dvi'a çeviren bir adaptör. (pasif)
...............................................................
Ekran kartım;
Msi rx 570 - ddr5.
..................................................
Sorun şu ki;
Arçelik monitörümü 2. ekran olarak kullanmaya çalıştığımda görüntü alamadım.
Dvi ile bağladım. Araştırmalarım sonucu yeni ekran kartlarının girişleri dijitalmiş. Bendeki Dvi dönüştürücü ise pasif dönüştürücü. Ama elimde bir diğer dönüştücü olan hdmi var. Birinci monitörümü yani Lg yi hdmi ile kullanıyorum, Vga bir monitör fakat dönüştürücü ile görüntü sağlıyorum.
Arçelik monitörün arızalı olduğundan şüphelenip hdmi ile bağladım, yine görüntü alamadım.
Bu sefer bir notbookda test ettim. Ve çalıştı. Hem vga olarak çalışıyor. hem hdmi dönüştürücü kullanarak çalışıyor. Yani monitör ve dönüştürücü sağlam. Sorun şu ben bu monitörü kendi masaüstü bilgisayarımda nasıl çalıştıracağım ?
Biraz matematik denklem sorusu gibi oldu ama durum bundan ibaret yaşamadan anlamanız biraz zor gibi :)
Çok yaşanmayacak bir durum da, güç kaynağınız nedir?

mege00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Çok yaşanmayacak bir durum da, güç kaynağınız nedir?
650w ustam. Rampage cobra kasa ile birlikteydi. Bu arada şuan tekrar bir deneme hevesi geldi. Taktım mod not supported hatası veriyor. Çözünürlük 1080p olduğundan kaldırmıyordur belki dedim, çözünürlüğü düşürdüm yine olmuyor. Dvi dönüştürücü zaten benim ekran kartı açmıyor sanırsam.
2. bir hdmi dönüştürücü alacağım fakat işte şuan ki açmıyor mesela. boşa para vermek istemiyorum.
konuya iyice hakim olup hareket etmek istiyorum. Veya bunu satar üstüne koyar başka monitör alabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorun çözüldü.
Masaüstünde "mod not supported" hatası alıyordum. Bunun çözünürlük ile ilgili olduğunu biliyoruz zaten.
Notbooka bağladım, sorunsuz çalışıyordu demiştim.
Notbookda monitörün çözünürlüğüne ayarladım. Ardından masaüstüne bağladım. Ekran geldi fakat görüntü bozuktu.
Çözünürlük ayarlıydı fakat ölçeği farklıydı. Ekran kartımın radeon uygulamasından ölçeklendirmeyi.
Tam boy
en boy oranını koru ayarları ile oynayarak reset atmış oldum. Ve çalıştı.
Teşekkür ederim ilginiz için.

Son düzenleme: