Eskiden Severek Yediğimi Simdi Sevmiyorum

Bu konuyu okuyanlar

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Ben çocukken kaymak yemeye bayilirdim, sütün kaymagi, yoğurtun kaymagini, ama neolduysa anlamadım şuan nefret ediyorum onlardan bunu duzeltebilirmiyim

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Hep derler ''Büyüyünce zevklerin ve ilgi alanların değişecek'' diye...Doğruymuş!Misal bende bamyayı sevmezdim.(Sevmediğim tek yemekti.)Şimdi önüme konunca iştahla yiyorum.Bazen sevdiğimiz eşya,yemek,insanlar yıllar geçtikçe gözümüze ve fikirlerimizin değişmesiyle artık ilgi odağı halinden çıkar.Onun yerini başka insanlar başka yemekler başka eşyalar alır.Hayatın kuralı bu.Artık büyüyorsundur.Artık arkanda bıraktığın şeyler vardır...
Kısacası damak tadın değişiyor.Yerli yerine oturması zaman alacak gibi.Sevdiğin şeyleri şu günlerde biraz daha tüketmeye çalış.İleri de beki hiç yemek istemeyebilirsin!

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Hep derler ''Büyüyünce zevklerin ve ilgi alanların değişecek'' diye...Doğruymuş!Misal bende bamyayı sevmezdim.(Sevmediğim tek yemekti.)Şimdi önüme konunca iştahla yiyorum.Bazen sevdiğimiz eşya,yemek,insanlar yıllar geçtikçe gözümüze ve fikirlerimizin değişmesiyle artık ilgi odağı halinden çıkar.Onun yerini başka insanlar başka yemekler başka eşyalar alır.Hayatın kuralı bu.Artık büyüyorsundur.Artık arkanda bıraktığın şeyler vardır...
Kısacası damak tadın değişiyor.Yerli yerine oturması zaman alacak gibi.Sevdiğin şeyleri şu günlerde biraz daha tüketmeye çalış.İleri de beki hiç yemek istemeyebilirsin!
Bi videoda görmüştüm, piskolojik bunlar, seni hiptonize ediyor sevmedegin, hoşlanmadığını birşeyin sevmeni sağlıyor tek seansta herhalde

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Bi videoda görmüştüm, piskolojik bunlar, seni hiptonize ediyor sevmedegin, hoşlanmadığını birşeyin sevmeni sağlıyor tek seansta herhalde
Bizim beynimizde sevdiğimiz yani bizi mutlu eden bir protein var.Bu protein bizim bir şey yediğimizde yaptığımız da etkinleşiyor.Yani evet psikolojik olarak seversen olabilir neden olmasın?
Lakin sence bir kaymak için seansa girilir mi?Yan etkisi olabilir mi?
Yeniden normale dönmeyeceği ne malum? bunları araştır agam.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Bizim beynimizde sevdiğimiz yani bizi mutlu eden bir protein var.Bu protein bizim bir şey yediğimizde yaptığımız da etkinleşiyor.Yani evet psikolojik olarak seversen olabilir neden olmasın?
Lakin sence bir kaymak için seansa girilir mi?Yan etkisi olabilir mi?
Yeniden normale dönmeyeceği ne malum? bunları araştır agam.
Süt icemiyorum, yoğurt yerken epey bi süre ayikliyorum kaymak gelmesin diye, inşallah düzelir ama düzelmez kaldı bu herhalde. Doğru diyosun yan etkiside olabilir iyice araştırıp gitmek lazim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Süt icemiyorum, yoğurt yerken epey bi süre ayikliyorum kaymak gelmesin diye, inşallah düzelir ama düzelmez kaldı bu herhalde. Doğru diyosun yan etkiside olabilir iyice araştırıp gitmek lazim
Biraz komik gelebilir ama kuklalardanda çok korkuyorum mesela çocukluktan berri hala aynı, ne görsem çok korkarim.

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Hiç sevmediğin bir şey aniden sevmeye başladığın oldu mu? belki bundan kaynaklı da olabilir.Misal sen kaymağı sevmemeye başladığın an ne biliyim pırasayı sevmeye başladın gibisinden?

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Hiç sevmediğin bir şey aniden sevmeye başladığın oldu mu? belki bundan kaynaklı da olabilir.Misal sen kaymağı sevmemeye başladığın an ne biliyim pırasayı sevmeye başladın gibisinden?
Hayır, belkide fark etmemişimdir, kesin piskolojik ama demj

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Hayır, belkide fark etmemişimdir, kesin piskolojik ama demj
Kesin olarak bir şey söylenemez.Lakin araştırmalar da psikolojik olduğu görülüyor.Bilirsin eskiler olayların tam detayına inmeden analiz yaparlar ve yapıştırırlar teşhisi o zamanda da zaten yapabilecekleri pek bir şey yok.Sen eğer bu kaymak işinde ciddiysen bir diyetisyene görün.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Biraz komik gelebilir ama kuklalardanda çok korkuyorum mesela çocukluktan berri hala aynı, ne görsem çok korkarim.
Bunuda goedunmu buda piskolojik herhalde

Kesin olarak bir şey söylenemez.Lakin araştırmalar da psikolojik olduğu görülüyor.Bilirsin eskiler olayların tam detayına inmeden analiz yaparlar ve yapıştırırlar teşhisi o zamanda da zaten yapabilecekleri pek bir şey yok.Sen eğer bu kaymak işinde ciddiysen bir diyetisyene görün.
Diyetisyen nedicekki bana üstüme güler kapıya uğurlar beni

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
Bunuda goedunmu buda piskolojik herhalde

Diyetisyen nedicekki bana üstüme güler kapıya uğurlar beni
Doktorlardan çekinme.Meslek adabı denen şey var.Ne kadar şaçma bir nedenden de gitsen yüzüne doğru gülmezler.Sadece içlerinden tebessüm ederler.Hem sen bu kaymağı bu kadar seviyorsan o halde yiyebiliyor olman gerekir.Yoksa sevgin yalan mı ? :)
İstiyorsan yakınlarında bir doktor veya hemşire varsa sorabilirsin.Sana karşı açıkça söylerler.

UnFrGvnG

Müdavim
Reaksiyon puanı
990
Doktorlardan çekinme.Meslek adabı denen şey var.Ne kadar şaçma bir nedenden de gitsen yüzüne doğru gülmezler.Sadece içlerinden tebessüm ederler.Hem sen bu kaymağı bu kadar seviyorsan o halde yiyebiliyor olman gerekir.Yoksa sevgin yalan mı ? :)
İstiyorsan yakınlarında bir doktor veya hemşire varsa sorabilirsin.Sana karşı açıkça söylerler.
çocukluk videolarım var, yoğurdun kaymağını, sütün kaymağını içmeden duramazdım çok severdim, kukladan korkma olayını kim yapar sence

''Wolfred1ght''

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,290
çocukluk videolarım var, yoğurdun kaymağını, sütün kaymağını içmeden duramazdım çok severdim, kukladan korkma olayını kim yapar sence
Bir çok kişi palyaçolardan korkar.Bu sayı azımsanacak bir sayı da değil hani.Bir çok kişi büyüdüğü halde karanlıktan korkar.Bir çok kişi kediden köpekten korkar.İnsanlar o canlılara dokunmadığı müddetçe saldırmayacağı halde...İnsanlar bazen gerekli bazen gereksiz şeylerden korkar.Ama sonuçta korku duygusu bizi bazı şeylerden uzaklaştırıp bazı şeylere yakınlaştırıyor.Korkmak utanılacak bir şey değil.Asla da olmamalı.Korku, doğduğumuz da bizim benliğimizle gelen bir şey değil.Sonradan yavaş yavaş öğreniriz.Korku sayesinde hayatta kalırız.Sen gidipte yüksekten atlar mısın? Hayır.Çünkü bunun sonucunda acı çekebilirsin.Hayatını kaybedebilirsin.İşte biz acı çekmekten ölmekten korktuğumuz için böyle aşırı tehlikeli işlere girmiyoruz.Bazı insanlar spor olarak anı yaşamak için yapsa da tehlikeli olduğunu söylemek yanlış olmaz.Konudan biraz uzaklaştık :d
İşin özü korkuların gerekli mi ? gereksiz mi? bir tart bakalım.Eğer gereksizse üzerine git.(Klişe sözümüzü de söyledik )Gerekli ise zaten uzak dur dememe gerek yok sanırım.
Kaymağı bende severim.Ama öyle aman aman vazgeçilemez bir şey olduğunu sanmam.Zaten eğer seviyorsan ilgili alanlara bu kişisel sorununu aktarman lazım.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
damak tadın değişmiştir.
bi beynine dön sor tartışın düzelir (!)

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Ben çocukken kaymak yemeye bayilirdim, sütün kaymagi, yoğurtun kaymagini, ama neolduysa anlamadım şuan nefret ediyorum onlardan bunu duzeltebilirmiyim
Bende haşlanmış yumurtayı ve çayı çok severdim şimdi ikisini de ağzıma sürmüyorum niyeyse... çayı günde 10 ve üstü bardak tuketirdim her sabah 4 yumurta yardim şimdi yemiyorum..

CraYen

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,005
Büyüdükçe bedenimiz gelişir ve de isteklerimiz gelişir. Bu yaşadiğin çok normal bir şey. Artık sevmediğin şeyleri yeme mesala?

Reaksiyon puanı
2,554
Ben de küçükken sevdiğim çoğu yemeği şimdi sevmiyorum zoraki yiyorum ama fark ettim ki sorun bende değil annemdeymiş çünkü yemek yapmayı unutmuş.Sadece makarna ve türevlerinden hiç hoşlanmıyorum eskiye göre onun da yurtlarda personel yemeklerinde suyunu çıkardıkları için.