[Haftanın Dağıtımı]Arco Linux'a merhaba deyin!

Haftaya hangi dağıtımı incelemeliyim?

• UbuntuDDE

Kullanılan: 7 41.2%
  • AntiX

Kullanılan: 1 5.9%
  • Void Linux

Kullanılan: 0 0.0%
  • OpenSUSE

Kullanılan: 9 52.9%
  • Sparky Linux

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    17
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bu haftanın dağıtımı konusuna lafı uzatmadan başlayalım. :)

1.Arco Linux nedir?
VirtualBox_ArcoB_21_03_2021_12_45_26.png

Arco Linux, Arch Linux'tan genel olarak daha kolay olan bir dağıtımdır, isteyen kişi için zor, isteyen kişi için basit bir kullanım sunabilen bu dağıtım basitlik ile zorluğun ikisini de dengeli olarak kullanıcıya verebilmektedir.

2.Arco Linux, Arco Linux B, Arco Linux D sürümleri bize ne anlam ifade ediyor?
VirtualBox_ArcoB_21_03_2021_12_53_48.png

Bu sürümler kolaydan zora doğru sıralanmaktadır. Arco Linux'un son kullanıcı için en uygun olan sürümleri Arco Linux ile Arco Linux B'dir. Arco Linux D diğer sürümlere göre daha zordur. Kısacası bu sürümlerin olayı kullanıcıya sunduğu kolaylıktan ibarettir. Kendini zorlamak isteyenler Arco Linux D sürümünü, ortalama bir deneyim elde etmek isteyenler Arco Linux B sürümünü, normal bir kullanıcı ise direkt Arco Linux'u edinebilir.

3.Arco Linux'un Arch Linux'tan farkı nedir?
ArcoLinuxB XCFE -1.png

Arco Linux'un benim için en önemli avantajı gayet özenle hazırlanmış Calameres kurucusudur. Gerçekten özenle hazırlanmış bu kurucu sayesinde Arch Linux'un sadeliğini ve modern kurulumu bir arada getirmesi benim için gayet güzel bir özelliktir. Ekstra olarak Arco Linux'un kendine özel bazı özellikleri bulunmaktadır, kısacası Arco Linux benim tabirimle hem basitliği hem de zorluğu bir arada getiren ve kullanıcının tam istediği hali almayı başarabilecek bir dağıtımdır. Son kullanıcı açısından Manjaro'dan daha başarısız bir dağıtımdır.

4.Arco Linux, kararlı bir dağıtım mıdır?
ArcoLinuxB XCFE -6.png

Arco Linux'u LTS sürümü olan çekirdek ile kullanırsanız gayet güzel bir deneyim elde edebilirsiniz, uzun zamanlı destek sürümleri genel olarak diğer sürümlere kıyasla daha stabil ve kararlı olurlar. Arco Linux'un kararlı bir dağıtım olup olmaması tamamen sizin elinizdedir. Seçiminizi düzgün yaparsanız sıkıntısız bir deneyim elde edebilirsiniz.

5.Arco Linux, son kullanıcıya uygun bir dağıtım mıdır?
Ekran Görüntüsü - 2021-02-20 14-16-08.png

Bu soru seçtiğiniz sürüm ile bağlantılı olan bir sorudur. Arco Linux yada Arco Linux B sürümleri genel olarak son kullanıcıya uygun sürümlerdir fakat Arco Linux D'yi son kullanıcı için önermiyorum. Arco Linux ve Arco Linux B gayet kolay kullanılabilen bir sistemdir, genel olarak kullanışlıdır. Arco Linux'u kurarken hangi programların sistemde kurulu geleceğini seçebilmeniz de Arco Linux'un bir başka güzel özelliğidir.

6.Arco Linux, yeni GNU/Linux dağıtımları ile tanışanlar için uygun bir dağıtım mıdır?
ArcoLinuxB XCFE -3.png

Arco Linux'u GNU/Linux dağıtımları ile yeni tanışacak kişiler için önermiyorum, bunun ana sebebi ise Arco Linux'tan çok daha başarılı bir dağıtımın bulunmasıdır. Bu bahsettiğimiz dağıtım tabii ki Manjaro'dur. Arco Linux her ne kadar gayet güzel işler başarabilmiş bir dağıtım olsa da Manjaro'nun sunduğu kolaylıkları tamamen sağlayamamaktadır.

7.Arco Linux, hangi masaüstü ortamlarını destekler?
VirtualBox_ArcoB_21_03_2021_12_54_21.png

Arco Linux'un desteklediği masaüstü ortamları şunlardır:
Budgie
Cinnamon
GNOME
LXQt
MATE
KDE Plasma
XFCE
Bunun yanında bir sürü WM seçeneği de sunmaktadır Arco Linux.

8.Arco Linux'u kimler kullanabilir?
ArcoLinuxB KDE Plasma.png

Arco Linux'u daha çok Arch Linux'u önden deneyim etmek isteyen kişilere öneririm onun dışında Arco Linux'u gündelik işler için de normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Son kullanıcının isteklerine Arco Linux'ta cevap verebilmekte fakat bu işi daha iyi yapan Manjaro adlı bir dağıtım zaten mevcuttur.

9.Arco Linux, özelleştirme konusunda nasıldır?
ArcoLinuxB KDE Plasma -7.png

Arco Linux, sunduğu çok fazla masaüstü ortamı desteği sayesinde özelleştirme yapmaya gayet uygun bir dağıtımdır. Azıcık bir uğraş ile istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz, özelleştirme konusunda gayet başarılı bir dağıtımdır Arco Linux.

10. Arco Linux'u ana bilgisayarıma nasıl kurarım?

ArcoLinuxB KDE Plasma -4.png

Öncelikle Arco Linux'un hangi sürümünü kullanacağımıza karar veriyoruz daha sonra ise Downloads | ArcoLinux sitesinden Arco Linux'un istediğimiz masaüstü ortamının bulunduğu ISO dosyasını ediniyoruz, bundan sonra Rufus vb. programları kullanarak USB belleğimize ISO dosyasını yazdırıyoruz daha sonra ise bilgisayarımızı kapatıp BIOS menüsünü açıyoruz ve Secure Boot seçeneğini kapatıp USB belleği boot ediyoruz, bundan sonra ise Arco Linux'un gayet güzel hazırlanmış Calameres kurucusu ile beraber kurulum yardımcısın kullanarak basit bir kurulum yaptıktan sonra Arco Linux'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraflar için:
@Ram_kafasi, @Kaan_M, @androidprotmmas
Sizin sorularınız!
Hangi seçneklerin kullanılması daha iyidir?
@androidprotmmas:

VirtualBox_ArcoB_21_03_2021_12_45_26.png

Çekirdek sürümü kısımında LTS sürüm bir çekirdek seçmenizi önermek dışında ekstra bir tavsiye yapmayacağım, geri kalan işlemleri sizin kendi istekleriniz doğrultusunda yapmanız en iyisi olacaktır.
Hızlı mıdır?
@androidprotmmas:

VirtualBox_ArcoB_21_03_2021_12_53_48.png

Bu soruya hangi masaüstü ortamı ve çekirdek sürümü vb. etmenler yüzünden kesin bir sonuç verilemez fakat yaptığım testlerde çok ağır bir deneyim ile karşılaşmadığımı belirtmek isterim, çok fazla bir sıkıntısını görmedim.

Güncelleme konusunda iyi midir?
@androidprotmmas:

ArcoLinuxB XCFE -1.png

Arco Linux, genel olarak güncelleme konusunda gayet güzel iş çıkarmaktadır. Gelen güncellemeler genellikle düzgün olmaktadır, yuvarlanan sürüm olayı bazen sıkıntı yaşatabilse de genel olarak güncelleme konusunda çok fazla bir problem yaşamadığımı belirtmek isterim.

Paket sayıları yeterli mi?
@Kaan_M:

ArcoLinuxB XCFE -6.png

Bu kısımda Arco Linux, Arch Linux ile benzer bir rota çizmekte. Paket sayısı bakımından sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Kurulumu kolay mı?
@Mert Şefik:

Ekran Görüntüsü - 2021-02-20 14-16-08.png

Arco Linux, normal Arch Linux'a göre daha kolay bir kurulum kolaylığı sağlamaktadır. Gayet güzel ayarlanmış Calameres kurucusu sayesinde Arco Linux'u düzgün bir şekilde kurup, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

Gelecek haftanın dağıtımı için soruları siz seçin!
Gelecek haftanın haftanın dağıtımı konusu belirlendiği zaman lütfen seçilen dağıtım ile ilgili sorularınızı sorunuz. İçlerinden beğendiğim soruları diğer haftanın dağıtımı konusuna ekleyeceğim.

Son düzenleme:

(Tunahan)

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8

1.Arco Linux nedir?
Ekli dosyayı görüntüle 144576

Arco Linux, Arch Linux'tan genel olarak daha kolay olan bir dağıtımdır, isteyen kişi için zor, isteyen kişi için basit bir kullanım sunabilen bu dağıtım basitlik ile zorluğun ikisini de dengeli olarak kullanıcıya verebilmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 144578
Bu sürümler kolaydan zora doğru sıralanmaktadır. Arco Linux'un son kullanıcı için en uygun olan sürümleri Arco Linux ile Arco Linux B'dir. Arco Linux D diğer sürümlere göre daha zordur. Kısacası bu sürümlerin olayı kullanıcıya sunduğu kolaylıktan ibarettir. Kendini zorlamak isteyenler Arco Linux D sürümünü, ortalama bir deneyim elde etmek isteyenler Arco Linux B sürümünü, normal bir kullanıcı ise direkt Arco Linux'u edinebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 144579
Arco Linux'un benim için en önemli avantajı gayet özenle hazırlanmış Calameres kurucusudur. Gerçekten özenle hazırlanmış bu kurucu sayesinde Arch Linux'un sadeliğini ve modern kurulumu bir arada getirmesi benim için gayet güzel bir özelliktir. Ekstra olarak Arco Linux'un kendine özel bazı özellikleri bulunmaktadır, kısacası Arco Linux benim tabirimle hem basitliği hem de zorluğu bir arada getiren ve kullanıcının tam istediği hali almayı başarabilecek bir dağıtımdır. Son kullanıcı açısından Manjaro'dan daha başarısız bir dağıtımdır.

Ekli dosyayı görüntüle 144580
Arco Linux'u LTS sürümü olan çekirdek ile kullanırsanız gayet güzel bir deneyim elde edebilirsiniz, uzun zamanlı destek sürümleri genel olarak diğer sürümlere kıyasla daha stabil ve kararlı olurlar. Arco Linux'un kararlı bir dağıtım olup olmaması tamamen sizin elinizdedir. Seçiminizi düzgün yaparsanız sıkıntısız bir deneyim elde edebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 144581
Bu soru seçtiğiniz sürüm ile bağlantılı olan bir sorudur. Arco Linux yada Arco Linux B sürümleri genel olarak son kullanıcıya uygun sürümlerdir fakat Arco Linux D'yi son kullanıcı için önermiyorum. Arco Linux ve Arco Linux B gayet kolay kullanılabilen bir sistemdir, genel olarak kullanışlıdır. Arco Linux'u kurarken hangi programların sistemde kurulu geleceğini seçebilmeniz de Arco Linux'un bir başka güzel özelliğidir.

6.Manjaro, yeni GNU/Linux dağıtımları ile tanışanlar için uygun bir dağıtım mıdır?
Ekli dosyayı görüntüle 144582
Arco Linux'u GNU/Linux dağıtımları ile yeni tanışacak kişiler için önermiyorum, bunun ana sebebi ise Arco Linux'tan çok daha başarılı bir dağıtımın bulunmasıdır. Bu bahsettiğimiz dağıtım tabii ki Manjaro'dur. Arco Linux her ne kadar gayet güzel işler başarabilmiş bir dağıtım olsa da Manjaro'nun sunduğu kolaylıkları tamamen sağlayamamaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 144583
Budgie
Cinnamon
GNOME
LXQt
MATE
KDE Plasma
XFCE

Ekli dosyayı görüntüle 144606
Arco Linux'u daha çok Arch Linux'u önden deneyim etmek isteyen kişilere öneririm onun dışında Arco Linux'u gündelik işler için de normal bir şekilde kullanabilirsiniz. Son kullanıcının isteklerine Arco Linux'ta cevap verebilmekte fakat bu işi daha iyi yapan Manjaro adlı bir dağıtım zaten mevcuttur.

Ekli dosyayı görüntüle 144607
Arco Linux, sunduğu çok fazla masaüstü ortamı desteği sayesinde özelleştirme yapmaya gayet uygun bir dağıtımdır. Azıcık bir uğraş ile istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz, özelleştirme konusunda gayet başarılı bir dağıtımdır Arco Linux.

Ekli dosyayı görüntüle 144608

Öncelikle Arco Linux'un hangi sürümünü kullanacağımıza karar veriyoruz daha sonra ise Downloads | ArcoLinux sitesinden Arco Linux'un istediğimiz masaüstü ortamının bulunduğu ISO dosyasını ediniyoruz, bundan sonra Rufus vb. programları kullanarak USB belleğimize ISO dosyasını yazdırıyoruz daha sonra ise bilgisayarımızı kapatıp BIOS menüsünü açıyoruz ve Secure Boot seçeneğini kapatıp USB belleği boot ediyoruz, bundan sonra ise Arco Linux'un gayet güzel hazırlanmış Calameres kurucusu ile beraber kurulum yardımcısın kullanarak basit bir kurulum yaptıktan sonra Arco Linux'u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğraflar için:
Sizin sorularınız!
@androidprotmmas:

Çekirdek sürümü kısımında LTS sürüm bir çekirdek seçmenizi önermek dışında ekstra bir tavsiye yapmayacağım, geri kalan işlemleri sizin kendi istekleriniz doğrultusunda yapmanız en iyisi olacaktır.
Hızlı mıdır?
@androidprotmmas:

Bu soruya hangi masaüstü ortamı ve çekirdek sürümü vb. etmenler yüzünden kesin bir sonuç verilemez fakat yaptığım testlerde çok ağır bir deneyim ile karşılaşmadığımı belirtmek isterim, çok fazla bir sıkıntısını görmedim.

@androidprotmmas:

Arco Linux, genel olarak güncelleme konusunda gayet güzel iş çıkarmaktadır. Gelen güncellemeler genellikle düzgün olmaktadır, yuvarlanan sürüm olayı bazen sıkıntı yaşatabilse de genel olarak güncelleme konusunda çok fazla bir problem yaşamadığımı belirtmek isterim.

@Kaan_M:

Bu kısımda Arco Linux, Arch Linux ile benzer bir rota çizmekte. Paket sayısı bakımından sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Kurulumu kolay mı?
@Mert Şefik:

Arco Linux, normal Arch Linux'a göre daha kolay bir kurulum kolaylığı sağlamaktadır. Gayet güzel ayarlanmış Calameres kurucusu sayesinde Arco Linux'u düzgün bir şekilde kurup, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Evet,bir haftanın dağıtımı konusunun daha sonuna geldik,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam bana bunları söylerseniz memnun olurum,gelecek hafta incelememi istediğiniz dağıtımı anketten seçerek bana yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum,iyi günler dilerim.

Gelecek haftanın haftanın dağıtımı konusu belirlendiği zaman lütfen seçilen dağıtım ile ilgili sorularınızı sorunuz. İçlerinden beğendiğim soruları diğer haftanın dağıtımı konusuna ekleyeceğim.
Kanka ben kurmak istiyorum kasmadan kullanabilirmiyim 2 GB RAM 1 GB AMD Radeon HD 6250 Intel Pentium E5500 ana kart G4-1T-M6 kasmadan kullanabilirmiyim Windows 8.1 çok yavaş SmartGaGa dan Brawl Stars hafif kasıyo onu kullansam daha azmı yada hiçmi kasmas kullanmak istiyorum hızlıysa

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Kanka ben kurmak istiyorum kasmadan kullanabilirmiyim 2 GB RAM 1 GB AMD Radeon HD 6250 Intel Pentium E5500 ana kart G4-1T-M6 kasmadan kullanabilirmiyim Windows 8.1 çok yavaş SmartGaGa dan Brawl Stars hafif kasıyo onu kullansam daha azmı yada hiçmi kasmas kullanmak istiyorum hızlıysa
Hangi masaüstü ortamını kullanıcağına bağlı daha çok, doğrusu Arco Linux'tan çok Manjaro'ya bakmanı öneririm fakat Arco Linux'ta gayet güzel bir dağıtımdır. Arco Linux'u XFCE vb. masaüstü ortamları ile kullanırsan sorun çıkaracağını sanmam. Ayrıca Arco Linux'u kullanacaksan LTS çekirdek kullanmanı tavsiye ederim.

(Tunahan)

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Hangi masaüstü ortamını kullanıcağına bağlı daha çok, doğrusu Arco Linux'tan çok Manjaro'ya bakmanı öneririm fakat Arco Linux'ta gayet güzel bir dağıtımdır. Arco Linux'u XFCE vb. masaüstü ortamları ile kullanırsan sorun çıkaracağını sanmam. Ayrıca Arco Linux'u kullanacaksan LTS çekirdek kullanmanı tavsiye ederim.
Bana en hızlı Linux dağıtımının yada en iyi oyun performanslı Linux dağıtımının ISO'sunu atabilirmisin?

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Brawl Stars oynayacaksan bilgisayara Android kur. :D
Bana en hızlı Linux dağıtımının yada en iyi oyun performanslı Linux dağıtımının ISO'sunu atabilirmisin?
Ubuntu dağıtımını JWM ile kullanarak hafif bir deneyim elde edebilirsiniz. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Ubuntu'yu önerenin kafasına çekiç gelecek, az kaldı. (!)
Şaka bir kenara GNU tasarısına saygısı olmayan dağıtımları önermeseniz güzel olacak. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

hiç linux bilmediğimden karasızım Manjora'mı XFCE' mi seçim?
İsterseniz şuradaki incelememe bakabilirsiniz, belki aklınızda bir fikir oluşur. :)

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Şimdi Tiny Core mu önersem hmm :) . Lxqt, Xfce gibi hafıf masaüstü ortamlarına sahip bir dağıtım seçerseniz iyi olur. Linux Mint Xfce, Lubuntu, Arch tabanlı olsun derseniz Manjaro Xfce önerebilirim. Debian tabanlı dağıtımlar genelde yeni başlayanlar için daha uygundur.

silindi

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Şaka bir kenara GNU tasarısına saygısı olmayan dağıtımları önermeseniz güzel olacak. :)

İsterseniz şuradaki incelememe bakabilirsiniz, belki aklınızda bir fikir oluşur. :)
Kızma bana Ram; Debian ve Ubuntu önermeden duramıyorum. (!)

(Tunahan)

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Şimdi Tiny Core mu önersem hmm :) . Lxqt, Xfce gibi hafıf masaüstü ortamlarına sahip bir dağıtım seçerseniz iyi olur. Linux Mint Xfce, Lubuntu, Arch tabanlı olsun derseniz Manjaro Xfce önerebilirim. Debian tabanlı dağıtımlar genelde yeni başlayanlar için daha uygundur.
XFCE USB gerektirirmi?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Kanka Discordun varsa link atarmısın ordan konuşalım gelmemi istemiyorsan sıkıntı olmaz :)
Buradaki GNU/Linux dağıtımları için Discord sunucusu yazan kısım bizim sunucumuzdur.
/https://forum.shiftdelete.net/konular/discord-kanali-tanitim-konusu.733585/
Daha fazla konu dışına çıkmasak iyi olacak.

Yakın zamanda bu Ubuntu, Deepin gibi özgür yazılım mantığını tam kavrayamayan dağıtımlar hakkında bir konu açmayı düşünüyorum.
Bir de Ubuntu nasıl GNU tasarısına saygısızlık yapıyor?
Richard Stallman'ın buradaki konuşması bütün olayı özetliyor aslında. :)

(Tunahan)

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Buradaki GNU/Linux dağıtımları için Discord sunucusu yazan kısım bizim sunucumuzdur.
/https://forum.shiftdelete.net/konular/discord-kanali-tanitim-konusu.733585/
Daha fazla konu dışına çıkmasak iyi olacak.

Yakın zamanda bu Ubuntu, Deepin gibi özgür yazılım mantığını tam kavrayamayan dağıtımlar hakkında bir konu açmayı düşünüyorum.

Richard Stallman'ın buradaki konuşması bütün olayı özetliyor aslında. :)
Özelden yazim.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Deepin dediniz kalbimi kırdınız (!). Neden özgür yazılım değiller yani hangi mantıktan dolayı özgür işletim sistemi çekirdeği, dağıtımlarının olduğu bir ortamda özgür yazılıma ters düşerler. Sizce sebepleri nelerdir? Açacağınız konu hakkında soru. Konuya dönsek iyi olur :)

İnanılmaz UbuntuDDE bayağı fazla oy almış ben bile ona oy vermiyorum ?? .

Son düzenleme:

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Şaka bir kenara GNU tasarısına saygısı olmayan dağıtımları önermeseniz güzel olacak.

Manjaro'nun ne farkı var? Kurulum sırasında özgür olmayan bir ofis uygulamsı öneriyor ve bir çok özgür olamayan sürücü modülünü varsayılan olarak içeriyor. Halbuki dilerseniz bunları kolayca kurabiliyorsunuz.

Ubuntu'nun durumu mahremiyet açısından eleştirilebilir, ben de beğenmiyorum. Ama RMS'in yorumu fazlaca abartılı. Genel olarak özgür yazılım ile ilgili fikirlerini beğensem de; RMS bazen aşırı abartır, hatta bazen aşırı saçmalayabilir, aşırı saçmalaması ile ilgili örnek için FSF başkanlığından ayrılması için neden baskı yapıldığını araştırabilirsiniz.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Manjaro'nun ne farkı var? Kurulum sırasında özgür olmayan bir ofis uygulamsı öneriyor ve bir çok özgür olamayan sürücü modülünü varsayılan olarak içeriyor. Halbuki dilerseniz bunları kolayca kurabiliyorsunuz.

Ubuntu'nun durumu mahremiyet açısından eleştirilebilir, ben de beğenmiyorum. Ama RMS'in yorumu fazlaca abartılı. Genel olarak özgür yazılım ile ilgili fikirlerini beğensem de; RMS bazen aşırı abartır, hatta bazen aşırı saçmalayabilir, aşırı saçmalaması ile ilgili örnek için FSF başkanlığından ayrılması için neden baskı yapıldığını araştırabilirsiniz.
Manjaro en azından Ubuntu kadar abartmadı işi, yoksa ikisi de sütten çıkmış ak kaşık değil. İkisinin de durumu sıkıntılı.

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Manjaro en azından Ubuntu kadar abartmadı işi, yoksa ikisi de sütten çıkmış ak kaşık değil. İkisinin de durumu sıkıntılı.

GNU açısından bakarsak, Manjaro daha sakat. LibreOffice dururken, özgür olmayan bir ofis uygulaması önerilmesi bu açıdan daha vahim olarak değerlendirilebilir. Ubuntu'yu mahremiyet ya da firma olarak Linux'u kullanması açısından eleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, RMS'in ya da GNU'nun, özgür yazılımdan para kazanılıp kazanılmamasını umursamadığını ekleyelim. Hatta RMS ısrarla özgür yazılımdan, özgür yazılım çerçevesinde para kazanılmasını teşvik eder ve onaylar. Özgür yazılımın para kazanmakla, alıp veremediği yok aslında, RMS'in çıkışları çerçeve ile ilgilidir.

Son düzenleme:

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Vay hain dağıtımlar vay... Neyse ben Arco ile ilgili bir yere bağlayayım konuyu, Arco Linux GNU tasarısına saygı duyar mı?

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482

1.Arco Linux nedir?

6.Arco Linux, yeni GNU/Linux dağıtımları ile tanışanlar için uygun bir dağıtım mıdır?
Ekli dosyayı görüntüle 144582

Ekli dosyayı görüntüle 144583
Budgie
Cinnamon
GNOME
LXQt
MATE
KDE Plasma
XFCE

Ekli dosyayı görüntüle 144606

Ekli dosyayı görüntüle 144607

Ekli dosyayı görüntüle 144608

Fotoğraflar için:
Sizin sorularınız!
@androidprotmmas:

Hızlı mıdır?
@androidprotmmas:

@androidprotmmas:

@Kaan_M:

Kurulumu kolay mı?
@Mert Şefik:

eline sağlık üstad

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Adam çalışıyor abi hıza bak :) Arco Linux denemiş birisi olarak öncelikle ilk söylemek istediğim Telegram destek grubu çok aktif ve aklınıza gelebilecek her konuda desteği web sitesinde bulabiliyorsunuz. Ben ilk kurduğumda yaşadığım sıkıntı şu olmuştu normal XFCE sürümünü kurduğumda masaüstü yükleyememiştim, hata veriyordu. Bir de hazır paket yükleme sisteminde uygulama isim ve açıklamaları çok yetersiz. Adam hangi kerneli kuracağını anlayamıyor, yani kesinlikle Linux'a giriş seviyesi için uygun değil fakat kişiselleştirilebilirlik anlamında bu dağıtımdan daha iyisini görmedim. Buyrun;

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Adam çalışıyor abi hıza bak :) Arco Linux denemiş birisi olarak öncelikle ilk söylemek istediğim Telegram destek grubu çok aktif ve aklınıza gelebilecek her konuda desteği web sitesinde destek bulabiliyorsunuz. Ben ilk kurduğumda yaşadığım sıkıntı şu olmuştu normal XFCE sürümünü kurduğumda masaüstü yükleyememiştim, hata veriyordu. Bir de hazır paket yükleme sisteminde uygulama isim ve açıklamaları çok yetersiz. Adam hangi kerneli kuracağını anlayamıyor, yani kesinlikle Linux'a giriş seviyesi için uygun değil fakat kişiselleştirilebilirlik anlamında bu dağıtımdan daha iyisini görmedim. Buyrun;

Telegram grubunu inceleyeceğim, bunu görmemiştim. Teşekkürler. :) Arco Linux'u ilk Cinnamon ile kullanmıştım, gayet iyi çalışıyordu doğrusu