Binlerce insanı intihardan kurtaran bir şarkı düşünün...

Bu konuyu okuyanlar

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Bir sürü insanın iddia ettiği ''yaşama sevincimi kazandırdın, size milyonlarca kez teşekkür ederim'' adlı cümleler oldukça dikkatimi çekip bir araştırmaya koyuldum. Bir şarkının hayat değiştireceğini, hayata yön vereceğini hiçbir zaman düşünmemiştim ama fikri değişen insanların yabancı açıklamalarını dinleyip, çeviri ile birlikte gerçekten de etki ettiğini fark ettim. Yada binlerce insan yalancı...

Bu ihtimal çok uzak çünkü 1-2 kişi değil bu gerçekten bir sürü insanın tweetine rastladım. Ve gerçekten bu üçlüye teşekkür sayısı oldukça fazla. İlgimi çektiği için konu açıp sizi bilgilendirmek istedim. Tabii sizde diyeceksiniz ki şimdi o kadar anlattın birde şarkıyı biz dinleyelim. Buyurun.

Ekleme : Birkaç ekleme yapmak istiyorum. 2. videoda ise sırf videonun yararları nediyle

MTV VMAs​

adlı bir sahnede sahne alıp sesini herkese duyurmayı amaçlamış olan logic'in şarkısının sözleri işte burada. 2. videonun sonundaki konuşmasını da ekledim.

[Pre-Chorus: Logic]
Sessiz takılıyordum
Zamanımı değerlendiriyordum
Aklımı kaçırdığımı hissediyorum
Hayatım benim değilmiş gibi geliyor
Kim kaldırabilir bunu?
Sessiz takılıyorum
Kim kaldırabilir bunu?

[Chorus: Logic]
Yaşamak istemiyorum
Yaşamak istemiyorum
Sadece bugün ölmek istiyorum
Sadece ölmek istiyorum
Yaşamak istemiyorum
Yaşamak istemiyorum
Ölmek istiyorum
Size neden olduğunu anlatayım

[Verse 1: Logic]
Tüm bu bahsettiğim diğer şeyler anladıklarını düşünüyorlar
Birinin beni kurtarması için dua ediyordum
Ve artık hayatımın önemi bile yok
Biliyorum, biliyorum, biliyorum içten içe kendimi bitiriyorum ama bunu gösteremiyorum
Kendime ait diyebileceğim hiç bir yerim olmadı
Hiç bir evim olmadı
Kimse beni aramadı
Neredeydin? Neredesin? Aklında ne var?
Herkes bütün hayatların değerli olduğunu söyler ama kimse benimkini umursamıyor

[Pre-Chorus: Logic]
Yaşamanı istiyorum
Yaşamanı istiyorum
Bugün ölmek zorunda değilsin
Ölmek zorunda değilsin
Yaşamanı istiyorum
Yaşamanı istiyorum
Ölmek zorunda değilsin
Şimdi sana sebebini söylememe izin ver

[Verse 2: Alessia Cara]
İlk aldığın nefes
Suyun altında boğulurken
Ve havadaki aydınlık
Sen oradayken, aşkınla göğüs göğüse
Devam ediyor, uzun yollardan geçerken
Önemli olan karanlık şeylerin içindeki ışığı yakalayabilmek
Yansımana bakarken
Sonunda bilmenin verdiği his
Tanrıya teşekkür edeceksin biliyorum, ettin

[Verse 3: Logic]
Neredeydin, neredesin, nereye gidiyorsun, biliyorum
Hayata inanmamın sebebi sensin biliyorum
Minik bir gece olmadan günün ne anlamı kalır?
Biraz ışık yakmaya çalışıyorum?
Zor olabilir
Çok zor olabilir
Ama şuan yaşaman gerek
Bütün her şeyinle savaşman gerek

Sessiz takılıyorum
Kim kaldırabilir bunu?
Sessiz takılıyorum
Kim kaldırabilir bunu?

[Chorus: Logic]
Sonunda hayatta olmak istiyorum
Sonunda yaşamak istiyorum
Bugün ölmek istemiyorum
Ölmek istemiyorum
Sonunda hayatta olmak istiyorum
Sonunda yaşamak istiyorum
Ölmek istemiyorum
Ölmek istemiyorum

[Outro: Khalid]
Acılar aynı şekilde can yakmıyor, anlıyorum
Gittiğim yol, yalnız hissettiriyor
Ama bacaklarım pes edene kadar devam
Göz yaşlarımın karları eritmesini izliyorum
Ama ağlamak istemiyorum
Hayır artık değil
Hayatta hissetmek istiyorum artık ölmek bile istemiyorum
İstemiyorum
İstemiyorum
Ölmek bile istemiyorum

Konuşma :
Sadece bir dakikanızı alıp bana medyanın bahsetmediği şeyler hakkında konuşmak için bir platform verdiğiniz için çok teşekkür etmek istiyorum.
Akıl sağlığı, kaygılar, intihar, depresyon ve bu albümde bahsettiğim şeylerin çok daha fazlası
Irkçılıktan ayrıcalık yapmaya, cinsiyet ayrımcılığına, aile içi şiddete, cinsel saldırıya ve çok daha fazlasına
Beyaz, siyah veya bu iki renk arası bir renkte olmanız umrumda bile değil.
Eşcinsel, heteroseksüel müslüman veya hristiyan olmanız umrumda değil.
Çünkü ben inanıyorum ki hepimiz eşit olarak doğduk fakat eşit olarak muamele görmedik ve işte bu yüzden de savaşmamız gerekiyor.
Her adamın, kadının, çocuğun; ırk, din, ten rengi, mezhep ve cinsel yönelimini gözetmeden eşitliği savaşmak zorundayız.
Yani diyorum ki burada ve şimdi, eğer bu mesaja ve hepimiz için barış, sevgi, pozitiflik ve eşitlik hakkında söylediklerime inanıyorsanız...

O halde ayağa kalkmanızı ve alkışlamanızı rica ediyorum
Sadece kendiniz için değil, aynı zamanda çocuklarımıza uzattığınız bu vakıf için.

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Binlerce insanın dinleyerek intihar ettiği bir şarkı düşünün.

(Neden kalın harflerle yazdığını bilmiyorum, bug oldu galiba.)
Bu şarkıyı dinleyip intihar eğiliminde bulunan insanların sadece bu şarkıyı bahane ettiğini savunuyorum. Çünkü bu şarkıdan etkilenmek neredeyse imkansız..

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Hayat devam ediyor. Bir iki kötü nedenlerden dolayı, ölmek veya intihar etmek iyi bir düşünce değil. Önce nasıl hayatımı düzeltirim diye düşünülmeli ve de iyi düşünmeliyiz ki, her şey iyi olsun.
Sabırlı olup ben başaracağım derseniz, her şeyi yaparsınız. Ama kesinlikle ölmek bir çözüm değildir. Asla düşünmeyin ve aklınızdan bile geçirmeyin, ölmeyi.

Yorumlara baktığım kadarıyla, gerçekten işe yarıyormuş. İyi bir şey bu. Bir videonun insanların ölmemesine yaraması gerçekten güzel. ?

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Hayat devam ediyor. Bir iki kötü nedenlerden dolayı, ölmek veya intihar etmek iyi bir düşünce değil. Önce nasıl hayatımı düzeltirim diye düşünülmeli ve de iyi düşünmeliyiz ki, her şey iyi olsun.
Sabırlı olup ben başaracağım derseniz, her şeyi yaparsınız. Ama kesinlikle ölmek bir çözüm değildir. Asla düşünmeyin ve aklınızdan bile geçirmeyin, ölmeyi.

Yorumlara baktığım kadarıyla, gerçekten işe yarıyormuş. İyi bir şey bu. Bir videonun insanların ölmemesine yaraması gerçekten güzel. ?
Evet kesinlikle, sadece videodaki yorumlardan bile anlamak mümkün :)

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762

Sabah uyanmamak için dilekler yaparım, ama malesef bu dileğimde gerçek olmuyor diğerleri gibi.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Artık yüksekten atlayan insanları izlemeyi bırakabilirim.

Reaksiyon puanı
120
Hocam Lavender Town gibi intihara sürükleyen hastalıklar yapan şarkılar gördüm. Ancak bunu bilmiyorum ama şöyle bir şey var ki Osmanlı'da müzik ve su sesi ile terapi var buna bir bakmanızı öneririm. Akıl hastalarını Osmanlı müzik ile tedavi ediyordu.

Reaksiyon puanı
6,425
Müzikte sadece yaşamak istiyorum diyor o zaman bu akşam ölürüm dinleyincede intihar etmemiz lazım :D

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
+1 akşam bakacağım buna

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Ben dinlediğim sürede etkisi altında kaldığım ve anlamının çok detaylı ve hoş olduğu bir şarkı. İncelemenizi öneririm. :))

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Susamam şarkısında bir kaç yeri geri sarıp dinlemiştim. Bunlardan birisi de #intiharetme olan kısmı idi. Nasıl desem yalnız değilim gibi gelmişti. Uzun zaman önce idi fakat ne zaman dinlesem içimde bir şeyler kanıyor gene. Nedenini de bilmiyorum

Reaksiyon puanı
120
Ahahahah madem aşk acısına dert arıyorsunuz bu parçlarada bakın derim :)
Hocam vallaha platonik, yani. İlginç gelecek ama Senden Daha Güzel, Hep Yaşın 19,Hasretinle Yandı Gönlüm falan da dinlemeye başladım bir gecede oldu. Çok sağolun bunlara da bakalım.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Hocam vallaha platonik, yani. İlginç gelecek ama Senden Daha Güzel, Hep Yaşın 19,Hasretinle Yandı Gönlüm falan da dinlemeye başladım bir gecede oldu. Çok sağolun bunlara da bakalım.
Aşk geçici kardeşim. Sevdiğini sanırsın, gözün ondan başkasını görmez deliye dönersin. Sonra başkasıyla görürsün, kafayı yersin yerinde duramazsın öldürmek istersin o çocuğu fakat onun onunla mutlu olduğunu duyarsın. Sadece sessizce ağlarsın. Elinden hiçbişey gelmez. Zaman geçer unutursun herşey geçer. Fakat bir anı bile onu hatırlatacak kadar aklında yer yapar. Orası başka..

Reaksiyon puanı
120
Aşk geçici kardeşim. Sevdiğini sanırsın, gözün ondan başkasını görmez deliye dönersin. Sonra başkasıyla görürsün, kafayı yersin yerinde duramazsın öldürmek istersin o çocuğu fakat onun onunla mutlu olduğunu duyarsın. Sadece sessizce ağlarsın. Elinden hiçbişey gelmez. Zaman geçer unutursun herşey geçer. Fakat bir anı bile onu hatırlatacak kadar aklında yer yapar. Orası başka..
Hocam, açıklamak ne kadar doğru bilmem ama ben yaşıtıma değil daha büyüğe ??
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam, açıklamak ne kadar doğru bilmem ama ben yaşıtıma değil daha büyüğe ??
Çok fazla değil ama o kişi biraz büyük benden.
Mesaj otomatik birleştirildi:

eğer dinlediğinde ağlıyorsan... Bebek değilsin, büyüyorsun :)
Ağlamak değil garip hissediyor insan :)

Son düzenleme:

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Beni hiç etkilemedi bence sıradan bir şarkıyı abartarak dinlenme sayısını arttırmaya çalışıyorlar

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,661
Beni hiç etkilemedi bence sıradan bir şarkıyı abartarak dinlenme sayısını arttırmaya çalışıyorlar
Aynen adamlara

MTV VMAs​

sahnesi sıradan bir şarkıyı söylemeleri için verdiler. Ve 2. videoda beyaz giyinen insanlar kim biliyor musun?
-Hayır. Bilemezsin çünkü buraya gelmiş sabote etmek için bir mesaj yazıp giden tiplerdensin.

Daha konunun ne olduğunu sorsam. Sadece müzik intaharın önüne geçiyormuş dersin.

İçinde birsürü anlam içeren bir video. Ve bu psikolojiyle seni etkilememesi gayet normal.

Yüzlerce insan mı yalancı, yoksa senin bu cümlen mi doğru..

Seni hiç etkilemedi nokta. Şarkıyı abartarak dinlenme sayısını arttırmaya çalışıyorlar cümlesini kurmak için kanıta ihtiyacın var. Şarkı güzel zaten dinlenmesi yüksek olma sebebi bu. Ben burda o izleyenlerin hepsi ölümden kurtuldu demedim!