Bu ingilizce testini kim çözer?

Bu konuyu okuyanlar

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Selam aşağıdaki ingilizce testini kim çözebilir.Bazılarını kendim yaptım fakat tam güvenmiyorum.Aslında ingilizcem iyi ama bu sorularda iyi değilim.
62E10EE7-DAA8-425E-8DA5-1F6BA3ABA548.jpeg

ExpertGamer90

Profesör
Reaksiyon puanı
2,702

Bizden daha yardımcı olur.

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63

Bizden daha yardımcı olur.
Zamanlarda sorun yaşıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kendi yanıtlarınızı paylaşın, bakalım. :)
2.A 3.A 5.D 6.E 7.C 8.D 9.A 10.D biliyorsanız yardım ederseniz sevinirim

Yokmu yardım edecek :(

@Creative abi isminde ingilizce zaten bir el atsan sadece 1 ve 4 sorulara

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
2.A 3.A 5.D 6.E 7.C 8.D 9.A 10.D biliyorsanız yardım ederseniz sevinirim
sadece 1 ve 4 sorulara
1)c 4)b
2)d "Ne kadar zamandır buradasın?"
"How much" olmaz, "how many" kullanılarak "how many days/weeks/months" yazsaydı olurdu.

diğerlerinin şıkları bence de aynı.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
1)c 4)b
2)d "Ne kadar zamandır buradasın?"
"How much" olmaz, "how many" kullanılarak "how many days/weeks/months" yazsaydı olurdu.

diğerlerinin şıkları bence de aynı.
1)d 2)d 3)a 4)d 5)b 6)e 7)c 8)b 9)a 10)d

Cevap anahtarın nedir bu sorularda bazı hatalar var.

İlk soruda c şıkkı olmaz yardımcı fiile ihtiyaç var zaman uyumu ile şahıs uyumuna bakarsak d şıkkı oluyor.
4 c şıkkı olur pleasantly hoşça kokuyor olur unusual olumsuz bir anlamı da içerdiğinden olmaz.
5. soruda ise which what ve that kullanılabilir. Diyeceksin 1 neden yok tamam anlam olarak aynı şeyi verir ama orada eksiltme oluyor bu da bu sorunun istediği cevap değil.
8 ise kendini tanıtmayıncaya kadar misafirler seni tanımayacak oluyor.

Sen kimsin dersen ben ingilizce öğretmeniyim maalesef.

Reaksiyon puanı
286
ayn 4-c oluyor ama 1 den emin değilim 4 c ünkü pleasantly hoş demek b ve c direk olumsuz oolduğu için elenir ztn e de olmaz tatlı kokuyo demezsin a ile c de de en mantıklısı c

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363

İlk soruda c şıkkı olmaz yardımcı fiile ihtiyaç var zaman uyumu ile şahıs uyumuna bakarsak d şıkkı oluyor.
4 c şıkkı olur pleasantly hoşça kokuyor olur unusual olumsuz bir anlamı da içerdiğinden olmaz.
5. soruda ise which what ve that kullanılabilir. Diyeceksin 1 neden yok tamam anlam olarak aynı şeyi verir ama orada eksiltme oluyor bu da bu sorunun istediği cevap değil.

Cevap anahtarı mı? :) Türkçe düşünüyorsunuz.

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63

2 de A ve D arasında kalmışdım A yazdım.Keşke daha çabuk görseydiniz:(Birde 8de bağlayıcı fiilden sonra gelecek zaman koymak olurmuki?5de de what dan önce isim gelmez biliyordum

Son düzenleme:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
2 de A ve D arasında kalmışdım A yazdım.Keşke daha çabuk görseydiniz:(Birde 8de bağlayıcı fiilden sonra gelecek zaman koymak olurmuki?5de de what dan önce isim gelmez biliyordum
5. soru için asıl cevap d olacaktır. Bir daha baktığımda benim dediğim what bağlaç olarak değil relative pronoun olarak kullanılabilir. Burada soruya bakınca amacın rug kelimesini niteleyen relative clause kullanımı olduğu görülüyor. Diğer nokta ise 8. soruda dediğim şık yanlış değildir ama anlam olarak bakınca d şıkkının kullanılması cümlenin strength yani gücünü daha çok artıracaktır.

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
5. soru için asıl cevap d olacaktır. Bir daha baktığımda benim dediğim what bağlaç olarak değil relative pronoun olarak kullanılabilir. Burada soruya bakınca amacın rug kelimesini niteleyen relative clause kullanımı olduğu görülüyor. Diğer nokta ise 8. soruda dediğim şık yanlış değildir ama anlam olarak bakınca d şıkkının kullanılması cümlenin strength yani gücünü daha çok artıracaktır.
Teşekkürler

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Sonuçta öğretmen olarak yaptığım hata değildir. Anlamca doğrudur fakat cümlenin gücünü artırmak açısından en doğru şık seçilir.
Yok anlıyorum tabii ki zaten hata yapmış olsanızda hatasız kul olmaz.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Anlatamadım herhalde verdiğim şıklarda da yanlışlık yoktur sadece anlamı diğer şıklar güçlendirdiğinden cevap anahtarına göre yanlış oluyor.

Ne demek istiyorsun bununla ?
Anladım sadece diyorumki hata yapmış olsanızda problem olmazdı

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Vermiş olduğum cevaplardan farklı olan şıkları -kendimce- anlatmaya çalışayım.

1)c
What ... Sally ... for breakfast?
Soru cümlesinde bir zaman referansı verilseydi, (mesela today gibi: yani What ... Sally ... for breakfast (today)? olsaydı) doğrudan D şıkkına giderdim. Ya da şıklarda "What does Sally have for breakfast?" olsaydı, o seçeneği seçerdim.
C "What has Sally for breakfast?" şıkkı standart bir kullanım değil evet ama dil bilgisi açısından yanlış bir cümle değil. Bilemiyorum ama bana şöyle bir şeyi düşündürtüyor: What has (something) Sally for breakfast?

4)b
Benim bildiğim; smell (v) + adj veya smell (v) + noun şeklinde, tümce yapısında oluyor. Şıklarda smell (v) + adv olanları direkt elemiştim.
Bu güzel gül farklı kokuyor. ("unusual", diyalog veya metinler içinde olumlu veya olumsuz bir şeyi ifade edebilir.)
5. soru için asıl cevap d olacaktır. Bir daha baktığımda benim dediğim what bağlaç olarak değil relative pronoun olarak kullanılabilir. Burada soruya bakınca amacın rug kelimesini niteleyen relative clause kullanımı olduğu görülüyor.
5)d
informal oluyor ancak konuşma İngilizcesinde 1) seçeneği olabilir.
the rug = direct object olduğu için cümle relative pronoun kullanılmadan söylenebilir.
ancak tabii bu kullanım resmi olmayan bir kullanım. Şıklarda sadece 2,4 olmadığı için 1 seçeneğini de barındıran D şıkkını doğru buldum.
"what" kullanımı bana doğru gelmedi. Cümleye ne anlam katıyor? Örnek kullanım ve açıklama yaparsanız sevinirim.
8)d
Benim bildiğim, bir şeyin "derhal, hemen" gerçekleştiğini göstermek için "as soon as" kullanırız, yani "tam o anda başka bir eylem tamamlanır" veya "başka bir eylem tamamlandıktan kısa süre sonra olduğunu gösterir".

The guests will recognize you as soon as you introduce yourself.
(Siz kendinizi tanıtır tanıtmaz misafirler/konuklar sizi tanıyacaklar/bilecekler.)
ifadesi bana doğru geldi.

Sevgiler.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
)c
Soru cümlesinde bir zaman referansı verilseydi, (mesela today gibi: yani What ... Sally ... for breakfast (today)? olsaydı) doğrudan D şıkkına giderdim. Ya da şıklarda "What does Sally have for breakfast?" olsaydı, o seçeneği seçerdim.
C "What has Sally for breakfast?" şıkkı standart bir kullanım değil evet ama dil bilgisi açısından yanlış bir cümle değil. Bilemiyorum ama bana şöyle bir şeyi düşündürtüyor: What has (something) Sally for breakfast?
Şimdi soru cümlesinde today referansını vermek durumunda değil. a,b ve e şıkları olmaz. C şıkkını informal olarak kullanabilirsin ama gramer yönünden baktığımızda d şıkkı doğru oluyor.

4)b
Benim bildiğim; smell (v) + adj veya smell (v) + noun şeklinde, tümce yapısında oluyor. Şıklarda smell (v) + adv olanları direkt elemiştim.
Bu güzel gül farklı kokuyor. ("unusual", diyalog veya metinler içinde olumlu veya olumsuz bir şeyi ifade edebilir.)
smell ile birlikte adverb kullanımı da doğrudur.

5)d
the rug = direct object olduğu için cümle relative pronoun kullanılmadan söylenebilir.
ancak tabii bu kullanım resmi olmayan bir kullanım. Şıklarda sadece 2,4 olmadığı için 1 seçeneğini de barındıran D şıkkını doğru buldum.
"what" kullanımı bana doğru gelmedi. Cümleye ne anlam katıyor? Örnek kullanım ve açıklama yaparsanız sevinirim.
D şıkkı doğrudur bende informal olarak düşündüğümden diğer şıkkın olabileceğini düşündüm.
The watch what I want to buy so much is expensive informal olarak kullanılabilir.
I didn’t hear what you said. Formal olarak kullanımda daha doğrusu bu örnekteki gibi olacaktır.

8)d
Benim bildiğim, bir şeyin "derhal, hemen" gerçekleştiğini göstermek için "as soon as" kullanırız, yani "tam o anda başka bir eylem tamamlanır" veya "başka bir eylem tamamlandıktan kısa süre sonra olduğunu gösterir".

Evet burada da d şıkkı olduğunu sonraki yorumumda belirtmiştim. Diğer şıkkı yine informal olarak düşündüğümden doğru demiştim. Zaten informal olarak söylediğim şıkların yerine daha doğrusu olanları da belirttim sonrasında.

Nixadz

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Teşekkür ederim
Vermiş olduğum cevaplardan farklı olan şıkları -kendimce- anlatmaya çalışayım.

1)c

4)b

5)d

8)d

The guests will recognize you as soon as you introduce yourself.
(Siz kendinizi tanıtır tanıtmaz misafirler/konuklar sizi tanıyacaklar/bilecekler.)
ifadesi bana doğru geldi.

Sevgiler.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
1) What ... Sally ... for breakfast?
C şıkkını informal olarak kullanabilirsin ama gramer yönünden baktığımızda d şıkkı doğru oluyor.

Yardımcı fiil olmadan soru oluşturma şekli, şu an kullanımı olmayan çok eski uygulama imiş. Bu konuyu biraz araştırdım. Buna ilişkin bazı örnek metinler ektedir.

D şıkkı dil bilgisi ve anlam açısından doğru, günümüz için de geçerli bir kullanım olduğu için bu durumda C şıkkından önce D şıkkını düşünmek gerekiyor.

4) This beautiful rose smells ...
smell ile birlikte adverb kullanımı da doğrudur.

"Kokmak" burada durum fiili.

This beautiful rose smells pleasant. = Bu güzel gül hoş kokuyor. (koklamaktan)
Seçeneği olsa, doğru olabilirdi. "pleasant" sıfatı fiile değil özneye atıfta bulunur.

This beautiful rose smells pleasantly. = Bu güzel gül hoş bir şekilde/hoşça kokuyor. ("pleasantly" gülü kokma yolunu/yöntemini tasvir eder.)

I smell this beautiful rose pleasantly. = Bu güzel gülü hoş bir şekilde/hoşça kokluyorum. (Bu güzel gülü hoşça nasıl kokluyor olabilir? ups? %^&?)

"Koklamak" anlamına gelen smell belki bu şekilde kullanılabilirdi gramatikal çerçevede doğru ama anlamlı bir cümle olmuyor.

5) The rug ... I want to buy is very expensive.
I didn’t hear what you said. Formal olarak kullanımda daha doğrusu bu örnekteki gibi olacaktır.
Evet "what" o şekilde kullanılabilir. Ancak bu verilen örnekte "what" bir şeye isim vermeden gönderme yapmak için kullanımına ilişkin bir cümle.

Soruda ise bilinen veya hakkında konuşulan nesne belli, the rug (kilim)
The rug (that/which) I want to buy is very expensive. = Satın almak istediğim kilim çok pahalı.

(Boşlukta that ve which'e yer verdim çünkü bu konuda hemfikiriz. )

D şıkkı doğrudur bende informal olarak düşündüğümden diğer şıkkın olabileceğini düşündüm.
The watch what I want to buy so much is expensive informal olarak kullanılabilir.
"The watch what I want to buy so much is expensive." cümlesi öğe dizilimi olarak benzer ancak benim bildiğim "what", noun'dan sonra gelemez, bilinen veya hakkında konuşulan nesne "the watch". "What = the thing which" Bu örnek cümle, "What I want to buy so much is expensive." olabilir mesela.

Selamlar.

........

Teşekkür ederim
Rica ederim. Yukarıda belirttiğim gibi 1 numaralı soruda C şıkkı yerine D şıkkını düşünmek daha doğru olur.

Aslında bu konuya tekrar dönmek iyi oldu, saniyeler içinde işaretlemesi yapılan test sorularının nasıl'larını araştırmak/sorgulamak, "peki şu seçenek neden değil?" ya da "şu seçenek de olabilir mi?", "bu seçenek neden olmaz?" gibi şeylerin muhakemesi yapmak insana daha çok kazanımı oluyor. Ancak bu testte gördüğüm kadarıyla biraz gri alanlar var. Farklı ve bilinen kaynaklardan soru çözmeni öneririm. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• for1.JPG
    for1.JPG
    55 KB · Görüntüleme: 81
  • for2.JPG
    for2.JPG
    95.4 KB · Görüntüleme: 85
  • for3.JPG
    for3.JPG
    146.2 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleyen moderatör:

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
1) What ... Sally ... for breakfast?

Yardımcı fiil olmadan soru oluşturma şekli, şu an kullanımı olmayan çok eski uygulama imiş. Bu konuyu biraz araştırdım. Buna ilişkin bazı örnek metinler ektedir.

D şıkkı dil bilgisi ve anlam açısından doğru, günümüz için de geçerli bir kullanım olduğu için bu durumda C şıkkından önce D şıkkını düşünmek gerekiyor.

4) This beautiful rose smells ...

"Kokmak" burada durum fiili.

This beautiful rose smells pleasant. = Bu güzel gül hoş kokuyor. (koklamaktan)
Seçeneği olsa, doğru olabilirdi. "pleasant" sıfatı fiile değil özneye atıfta bulunur.

This beautiful rose smells pleasantly. = Bu güzel gül hoş bir şekilde/hoşça kokuyor. ("pleasantly" gülü kokma yolunu/yöntemini tasvir eder.)

I smell this beautiful rose pleasantly. = Bu güzel gülü hoş bir şekilde/hoşça kokluyorum. (Bu güzel gülü hoşça nasıl kokluyor olabilir? ups? %^&?)

"Koklamak" anlamına gelen smell belki bu şekilde kullanılabilirdi gramatikal çerçevede doğru ama anlamlı bir cümle olmuyor.

5) The rug ... I want to buy is very expensive.

Evet "what" o şekilde kullanılabilir. Ancak bu verilen örnekte "what" bir şeye isim vermeden gönderme yapmak için kullanımına ilişkin bir cümle.

Soruda ise bilinen veya hakkında konuşulan nesne belli, the rug (kilim)
The rug (that/which) I want to buy is very expensive. = Satın almak istediğim kilim çok pahalı.

(Boşlukta that ve which'e yer verdim çünkü bu konuda hemfikiriz. )

"The watch what I want to buy so much is expensive." cümlesi öğe dizilimi olarak benzer ancak benim bildiğim "what", noun'dan sonra gelemez, bilinen veya hakkında konuşulan nesne "the watch". "What = the thing which" Bu örnek cümle, "What I want to buy so much is expensive." olabilir mesela.

Selamlar.

........

Rica ederim. Yukarıda belirttiğim gibi 1 numaralı soruda C şıkkı yerine D şıkkını düşünmek daha doğru olur.

Aslında bu konuya tekrar dönmek iyi oldu, saniyeler içinde işaretlemesi yapılan test sorularının nasıl'larını araştırmak/sorgulamak, "peki şu seçenek neden değil?" ya da "şu seçenek de olabilir mi?", "bu seçenek neden olmaz?" gibi şeylerin muhakemesi yapmak insana daha çok kazanımı oluyor. Ancak bu testte gördüğüm kadarıyla biraz gri alanlar var. Farklı ve bilinen kaynaklardan soru çözmeni öneririm. Kolay gelsin.
What ile alakalı kısımda informal kullanım olduğunu belirtmiştim. İlla ki hata yaptınız yanlış yaptınız demek istiyorsan diyebilirsin. Bende zaten ilk yorumumdan sonraki düzeltme yorumlarında informal kullanıma göre şıkları seçtiğimi ve doğrularının da ne olduğunu belirtmiştim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
What ile alakalı kısımda informal kullanım olduğunu belirtmiştim. İlla ki hata yaptınız yanlış yaptınız demek istiyorsan diyebilirsin. Bende zaten ilk yorumumdan sonraki düzeltme yorumlarında informal kullanıma göre şıkları seçtiğimi ve doğrularının da ne olduğunu belirtmiştim.
Önceki bir yorumumda dediğim gibi, doğru bildiklerimi kendimce anlatmaya, ifade etmeye çalıştım. 5. soruda geçen cümledeki boşluğa cevap olarak sunulan "what" için her ne kadar informal kullanım deseniz de, kafama yatmadığı için buna ilişkin örnek kullanım ve açıklama yapmanızı istemiştim. "what" üzerinden süregelen tartışma bundan ibarettir. Selamlar.