Ne Olucak Bu gümrük Vergileri ?

Bu konuyu okuyanlar

YgzYr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
65
ALIEXPRESS VERGİ ORANLARI
images.jpg

• Gümrük vergisi: %20
  • Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL
  • Damga Pulu Vergisi: 0,80 TL

ALIEXPRESS VERGİ SİSTEMİ

Mayıs 2019'da gerçekleşen Hazine ve Maliye Bakanlığı toplantısında Yurt Dışı Alışverişleri için geçerli olan 2021 vergi ücretine açıklık getirildi.
Aliexpress üzerinden satın alınan ve gümrük sınırına takılmayan ürünler için vergi ödeme zorunluğu kapsamında, Aliexpress 2021 vergi ücreti; satın alınan ürün başına 8 TL Gümrük sunum ücreti ve 0,8 TL gümrük vergisi dahil olmak üzere 8,80 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.
Şunu da belirtmekte fayda var; satın aldığınız ürünlerin toplam bedeli 1 Euro bile olsa 8,80 TL vergi ödemesi yapılma zorunluluğu olduğunu unutmamak gerekir.

ALIEXPRESS VERGİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çin kapsamında olan Aliexpress ticaret sitesinden ihtiyaçlarını gidermek isteyen pek çok kişi vergi hesaplama işleminin nasıl yapıldığı ile alakalı olarak çeşitli araştırmalarda bulunuyor. Herhangi bir hataya mahal vermeden aldıkları ürünlerin vergilerini makul bir şekilde ödemek isteyenler gümrük vergisi hesaplaması y
images (1).png
apmak durumunda kalıyor. İşte Ailexpress gümrük vergisi hesaplama yöntemi yaparken aşağıdaki örneği göz önünde bulundurabilirsiniz;

Alışveriş yaptığınız ürünlere bedelini 100 TL olarak düşünecek olursak

• %20 Gümrük Vergisi = 20 TL
  • %20 Özel Tüketim Vergisi (120 TL'nin %20'si) = 24 TL
  • 8TL Gümrük Sunum Ücreti = 8 TL
  • 0,80 TL Damga pulu Vergisi= 0,80 TL
  • TOPLAM: 100 TL + 20 TL + 24 TL+ 8 TL+ 0,80 TL = 152,80 TL
100 TL'lik siparişinizde ödenecek toplam vergi 52,80 TL'dir. Ancak siparişiniz ağırlık bakımından 30 kg'ın üzerindeyse gümrük ticari kanunlara tabi tutulması söz konusudur. Aynı zamanda 1500 Euro'yu aşması halinde KDV + ÖTV ödemeniz zorunlu olmaktadır. Özel Tüketim Vergisi kanununa göre satın alınan bazı ürünlerde ÖTV uygulanmaktadır.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,845
Gittikçe çöken bir ülkenin yönetimini ayakta tutmak için vergileri yükseltmek. Ne olacak bizim sonumuz böyle?

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Bilgilendirme için teşekkürler.

Yine birisini bekliyorum. :D