Soru Amazon.uk Gümrük Vergisi Alır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

WandaMaximoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Amazon.uk sitesi üzerinden amazon satıcısından prime delivery aracılığıyla xbox series s alacağım. Cihaz için 250 sterlin kargo için 37 sterlin istiyorlar ve toplam maliyet 3500 TL civarına denk geliyor. Benim sormak istediğim herhangi bir gümrük vergisi istenmedi sadece 37 sterlin kargo ücreti istiyorlar türkiyeye gelmesi için yani sonradan herhangi bir vergi durumuyla karşılaşır mıyım? Ürünün sayfasında türkiyeye gönderilebildiği yazıyor ve buna bağlı olarak 37 sterlin kargo ücreti istiyorlar ancak gümrük vergisi hakkında herhangi bir ücret talebi yok. Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Son olarak ingiltereden gelecek series s konsolunun türkiyede garantisi geçerli midir? Microsofta kayıt etme durumu varmış o zaman mı garantisi oluyor?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biri cevaplayabilir mi?

Son düzenleme:

Rex1x

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Bildiğim kadarıyla amazonun kendisi sipariş ekranında ödenecek bir vergi varsa önceden tahsil ediyor. Mesela amazon.com da durumlar böyle. Ps4 almayı düşünüyordum mesela ama 300 dolar gümrük vergisini görünce vazgeçtim. Sanırım avrupa ve amerikanın gümrük tarifeleri farklı. Birde gümrük birliği anlaşmasından dolayı belki vergiler düşüyordur veya belki belli bir miktarın altında ki ürünlerde vergi almıyorlardır. Yanlış hatırlamıyorsam 500 dolar sınırı vardı vergi konusunda. 500 doların altında ki ürünlerde vergi alınmıyor olabilir ama yinede bilgili arkadaşlar cevap verirse daha iyi olur bende tam bilmiyorum.

WandaMaximoff

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet normalde amazon diğer sitelerin aksine sipariş ekranında önceden gümrük vergisini alıyor ama bundan istemedi bende şaşırdım. Hatta adresimi bile yazdım türkiyeye geldiği yazıyor ancak herhangi bir gümrük vergisi talep edilmiyor. Sadece 37 sterlin kargo ücreti talep edildi cihaza ek olarak. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yanıtlarsa çok sevinirim çünkü fiyatlar çok uyguna geliyor. İngiltere ile anlaşmalar yaptığımız için acaba belli bir tutarın altında ki cihazlarda vergi almıyorlar mı?

_MMA_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
21
Gümrük vergisi her şeyden alıyorlar diye biliyorum. Amazon.uk'in sitesinde ödeme kısmında gümrük vergisi çıkmadıysa Türkiye'ye gelince gümrük dairesinden sana bir mail atıp senden tahsil edeceklerdir diye düşünüyorum. Kendin gidip çantana koyup getirmediğin sürece karlı çıkamıyorsun bu tip işlerden...

Son mesajlar