[HAFTANIN DAĞITIMI]Ubuntu'ya merhaba deyin!

Gelecek hafta hangi dağıtımı incelemeliyim?

• Kullanılan toplam oy
    36
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Elinize sağlık, dün resim ekleyip kurulumunu ve boşta, yükte; RAM, CPU, SSD kullanımını da GÖRSEL olarak anlatırsanız süper bi' inceleme olacağını söyledim, rehber için teşekkürler.
Tamamdır,onları da eklerim o halde.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@Ram_kafasi, oyum Pardus'tan yana, anlattığım gibi yaparsan konunun rahat hit alacağını düşünüyorum :)
Tavisyenizi dikkate alacağım,şu an sonuçlar %44 Linux Mint denmiş %32 ise Pardus,11 kişi Linux mint demiş 8 kişi Pardus,bakalım günün sonunda kim kazanacak. :D

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Şu an sonuçlar %44 Linux Mint denmiş %32 ise Pardus,11 kişi Linux mint demiş 8 kişi Pardus,bakalım günün sonunda kim kazanacak. :D
Linux Mint daha fazla kullanılmıyor mu? Ben daha az kullanılan dağıtımları merak ediyorum, Pardus da yerli olunca merak ettim. Neyse, Pardus'a oy verin :D

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Linux Mint daha fazla kullanılmıyor mu? Ben daha az kullanılan dağıtımları merak ediyorum, Pardus da yerli olunca merak ettim. Neyse, Pardus'a oy verin :D
Pardus'dan çok Pisi Linux yerli denebilir aslında,gerçi ikisine de yerli diyemiyoruz ama yerelleştirilmiş demek daha doğru olur,bakalım sonuçlar ne olacak,iki tarafta baya fazla oy almış.Pardus gelirse onun tarihini anlatmadan olmaz zaten. :D

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Şimdi Pisi Linux'u deneyeyim dedim bir türlü kuramadım arkadaş,bu arada anket sonuçları böyle kalırsa gelecek hafta Linux Mint'i incelemem gerekecek diye düşünüyorum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
@Ram_kafasi ben eskiden sorunsuz kurmuştum.
Şu an anlamadığım bir şekilde hata da vermeden kurdurtmuyor anlamadığım bir şekilde,başka bir bilgisayardan HDD'ye kurdum şimdi ama oda çalışmadı şu anlık,görmesini istediğimden dolayı GRUB'u terminalden güncellemeyi deneyeceğim şimdi.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Merhabalar,artık forumda [HAFTANIN DAĞITIMI] adında her hafta bir sıkıntı çıkmaz ise yapacağım bir dağıtım inceleme serisi yapmayı planlıyordum ve bugün seriyi başlatıyorum.
1.Ubuntu nedir?

Ekli dosyayı görüntüle 134666
Ubuntu Canonical firmasının yapmış olduğu ve GNU/Linux dağıtımları dünyasının en devrimsel dağıtımlarından biridir.Ubuntu Debian temel alınarak yapılmış,GNOME ve Unity DE'si kullanan,son kullanıcı için gayet basit ve kolay bir tecrübe sunuyor,aynı zamanda Ubuntu çoğu dağıtımın temel aldığı bir dağıtımdır.

2.Ubuntu günlük kullanıcıya ne vaat ediyor?
Ubuntu günlük kullanıcıya gayet kolay bir kullanım,seri ve hızlı işlem yapabilme,kolayca erişilebilirlik,donanımlarda uyumluluk sağlar,GNU/Linux dağıtımlarını yeni öğrenen birinin en büyük tercihlerinden biri olma potansiyelini içinde barındırır.

3.Ubuntu'yu kullanmalı mıyız?
Ubuntu hem kolay kullanımı,yazılım desteği,çoğu donanım ile uyumlu çalışması vb. sebeplerden dolayı kullanabiliriz.

4.Ubuntu'ya nasıl program kuracağız?
Ubuntu normal bir Windows kullanıcısının kullandığı .exe formatındaki dosyalar yerine .deb formatındaki dosya formatını destekler,Ubuntu'ya bir program kurmak için son kullanıcılar Ubuntu Software adlı Ubuntu'nun kendi marketini kullanır.

5.Ubuntu düşük sistemlere kurulabilir mi?
Ubuntu her ne kadar düşük sistemleri desteklese de çok ağır bir DE kullanması,bir sürü paket ile beraber gelmesi vb. özelliklerinden dolayı Ubuntu'yu düşük sistem kullanan insanlara tavsiye etmiyorum.

6.Ubuntu'da paketler nasıl sınıflandırılır?
Ubuntu'da paket depoları 4'e ayırılır.Bunlardan özgür yazılımları barındıran Main yani Cannonical tarafından yapılan özgür yazılım deposu ve Universal yani Ubuntu topluluğu tarafından bakılan özgür yazılımları barındıran depolar bulunur,özgür yazılım olmayan,sahipli ve kapalı kaynak kodlu olan Restricted ve Multiverse adlı depolar bulunur,bu depolardan biri olan Restricted genelde donanım üreticileri tarafından yapılıp lisanslanmış olan depodur.Multiverse depoları ise bazı yasal zorunluklar yada telif hakları yüzünden lisanslanmış olan depolardır.Bu depolardan Main ve Restricted depoları Ubuntu'nun geliştiricileri tarafından desteklenirken Universal ve Multiverse sınıflandırılmasına tabi tutulan depolar Ubuntu'nun geliştiricilerinden destek almazlar.

7.Ubuntu'yu kimler kullanabilir?
Ubuntu'yu GNU/Linux dağıtımlarına yeni başlayanlar,ofis işleri ile ilgilenen insanlar,yazılım geliştiricileri vb. grupları hedefler,basit bir kullanım sunması,hızlı olması ve ofis programlarının stabil bir şekilde çalıştırması vb. sebepler buna dayanak olarak sunulabilir diye düşünüyorum.

8.Ubuntu'yu nasıl ana bilgisayarıma kurabilirim.
Öncelikle Enterprise Open Source and Linux | Ubuntu sitesinden güncel Ubuntu sürümünün ISO dosyasını indiriyoruz daha sonra Rufus vb. bir program ile Ubuntu'nun ISO dosyasını USB belleğimize yazdırıyoruz daha sonra BIOS menüsüne girip Secure Boot'u kapatıyoruz daha sonra USB belleğimizi boot ediyoruz ve aşırı basit bir kurulum yapıp Ubuntu'yu ana bilgisayarınızda kurup kullanmaya başlayabilirsiniz.

9.Ubuntu hangi özgür yazılım lisanslarına sahiptir?
Ubuntu GNU genel kamu lisansı yani GPL ve GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisanslarına sahiptir,bu lisanlar sayesinde bu dağıtımın kodlarını kullanmak isteyen herhangi bir kişiye kopyalama,çoğaltma,dağıtma vb. izinleri sağlayabiliyor.

10.Ubuntu'yu bilgisayarıma kurmadan deneyebilir miyim?
Evet,Ubuntu'nun ISO dosyasını USB belleğimize yazdırıp USB belleğimizi boot ettikten sonra Ubuntu'yu dene adlı şıkkı işaretleyerek Ubuntu'yu bilgisayarınıza kurmadan istediğiniz gibi kullanabileceksiniz.

Evet,bu haftanın dağıtım incelemesini Ubuntu ile yaptık,gelecek hafta hangi dağıtımı incelememi istiyorsanız anketten istediğiniz dağıtımı işaretleyerek bana yardımcı olabilirsiniz,biliyorum biraz kısa ve çok temel bir anlatım yaptım bu yüzden sizden özür dilerim,incelememde herhangi bir eksik yada hatalı anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.
Bilgilendirme için teşekkürler.

Peppermint'de gelir umarım.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Bilgilendirme için teşekkürler.

Peppermint'de gelir umarım.
Tamamdır,şu Pisi Linux işi olmayacak sanırım başka bir bilgisayardan HDD'ye kurup kendi bilgisayarımda açmayı denediğimde Kernel Panic hatası alıyorum.Çözmeyi deneyeyim biraz daha.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,906
Linux MX dene? Favorim ve dünyada en çok kullanıcı kitlesine sahip dağıtım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,906
Ona bakarsan DistroWatch'da bulunmayan bir sürü dağıtım bulunuyor,bizim dağıtımlar ile ilgili tek kaynağımız DistroWatch değildir bence.
Ne yalan söliyim MX kullandım ubuntudan çok iyi kullanılabilir olduğunu gördüm.
Bilgisayarı bilgisayar gibi kullanıyorsun. Seçenek ayarları herşey göz önünde, normal Pc kullanan adama keyif verecek kullanımı.

Ubuntu kullanırken sanki Android cihaz kullanıyorsun. Seçenekler fazla olabilir ama sanki saklamışlar köşeye bucağa gözden uzak olsunlar diye.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ne yalan söliyim MX kullandım ubuntudan çok iyi kullanılabilir olduğunu gördüm.
Bilgisayarı bilgisayar gibi kullanıyorsun. Seçenek ayarları herşey göz önünde, normal Pc kullanan adama keyif verecek kullanımı.

Ubuntu kullanırken sanki Android cihaz kullanıyorsun. Seçenekler fazla olabilir ama sanki saklamışlar köşeye bucağa gözden uzak olsunlar diye.
Bunun sebebi Ubuntu'nun son kullanıcıya karmaşıklık hissi vermek istememesi ve kullanması gereken materyalleri sunması geri kalan ayarların ekranı kirletip son kullanıcının kafasını karıştırmasını istememesinden dolayı bu durum böyle diye düşünüyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,906
Bunun sebebi Ubuntu'nun son kullanıcıya karmaşıklık hissi vermek istememesi ve kullanması gereken materyalleri sunması geri kalan ayarların ekranı kirletip son kullanıcının kafasını karıştırmasını istememesinden dolayı bu durum böyle diye düşünüyorum.
Bilgisayarda böyle yapıyı sevmem.

Sonra bilgisayarda birtane facebook kullanan bile kendine heykır diyor. Adamlar sanıyor dünyayı kurtarıyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Oylama yaklaşık 1 saate yakın bir süre sonra bitecek,şu an Linux Mint Pardus'a karşı baya bir oy almış,bakalım kim kazanacak?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Oylama sonuçlarına göre oylamaya katılanların %50'si Linux Mint dediği ve en fazla oyu o aldığı için gelecek haftanın incelemesi Linux Mint için olacaktır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Son mesajlar