Genç yaşta ölmek istemek

Bu konuyu okuyanlar

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
merhabalar. buraya ilham verici bir konuşma yapmaya değil, belki de benim görüşlerimin değer gördüğü tek yere içimi dökmeye geldim.
moral olarak aşırı ciddi bir çöküş dönemindeyim. yaşadığım hayatın bana verdiği sorumluluklardan bıkmış ve hayallerimden çok uzak bir durumdayım. derin bir çaresizliğin içinde gibi hissediyorum. belki de benim derdim bunu okuyan çoğu kişinin derdinin yanından geçmez ama gene de bu düşünce yardımcı olmayı bırak beni daha da çaresiz hissettiriyor. çünkü benim sorunum gelecek kaygısı.

6 yaşından itibaren bir maratona sokuluyoruz. bazıları başarıyor, kalanlar ise eleniyor. işte ben bu maratonda elendiğim noktada olduğumu düşünüyorum. yıllarca eledim eledim ve sistemin gözünde en iyilerdendim. arkamdakilerin hayallerini düşünmeden yükseldim. sıra bana geldi. çok başarılıydım. en azından imkanıma göre. neredeyse hiç çalışmadan okul dereceleri yapardım. hep iyi bir meslek sahibi olup para ezmeyi düşlerdim.

büyüdük sınavlara girdik ve belli bir seviyeye geldik. artık önemli bir basamak olarak gördüğüm lisedeydim. o güzel hayatın bana yaklaştığını hissediyordum. çünkü kendimden beklediğimden çok daha iyisini yapmıştım ve %2 ye girerek fena da sayılmayacak bir şey başarmıştım.

Üniversite hazırlığı başlasın!!

sabah 6 da kalkıp akşam 4 te eve gelmeye başlamıştım. 8. sınıfta adeta ölmek için tanrıma yalvarıyorken şuan benden mutlusu yoktu. ama işler sandığım gibi değildi

girdiğim ilk matematik sınavından 25 almamla beraber kimsenin şahit dahi olamıyacağı bir çöküş dönemini başlattım. ortalaması 99 küsürlerde olan ben aileme o çok beğendiğim liseden 25 aldığımı söyleyince şaka sandılar. ardından bir daha 25 bir daha 25...

hayat benle dalga geçiyor gibiydi. artık annem adeta benden nefret ediyordu. babamsa hala destekleyebildiği kadar destekliyordu ancak onun da dayanıklılığı bir yere kadardı. onlar bile bana inanmazken durumun onların gördüğünden çok daha kötü olduğunu biliyordum.

corona geldi ve 10. sınıfın 2. dönemini adeta yatarak geçirdim. 11 e geçtiğimde ise bunun bir fırsat dat olduğunu ve bu seneye iyi başlayıp bir ivmelenmeyle kendimi toparlamam gerekiyordu. ancak ilk defa elimden geleni yapmama rağmen başaramıyordum. üniversite versite sınavı da iyice yaklaştı ve ölme arzusu sardı beni gene. ama bu sefer içinden nası çıkarım bilmiyorum.

ben elendim, siz devam edin...
Mesaj otomatik birleştirildi:

gelecek kaygısının sebebi ise ülkemizin ekonomik çöküşüyle beraber nitelikli bir insan olup yurtdışına çıkamadıktan sonra hayalimdeki hayatın yanından bile geçemiyecek olmam

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Bu ülkede bir şey ifade etmiyor. Para okumamış insanın elinde. Bu ülkede diploma değil yaptığın iş önem gösteriyor. Derece ile bitiren arkadaşım kasiyer, Popeyes çalışanı, sekreter, engelli kurumu personeli hatta harita mühendisi radyocu... Ne diyeyim... Daha yenilmedin. Okusan da olacağın oluyor, okuduğun değil. Kafana bu yaşta takma. Geleceğini sen çiz, çizdirme. Sanayide muhasebe işi yapıyorum. İş yeri sahibi tamirci 4 arkadaşım lisans birisi yüksek lisans mezunu. Okudu ve tamirciler. Hayat karşına en iyi fırsatları çıkaracaktır. Karamsar olma. Bu yaşta gelecek kaygısı yaşaman normal ama morali yüksek tut!

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Ee intihar ettin diyelim ne olucak orayı gerçek manada düşündün mü TR'de yaşayan herkesin dediği bir şey zaten intihar etmek ama sonucu boş.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Bu ülkede bir şey ifade etmiyor. Para okumamış insanın elinde. Bu ülkede diploma değil yaptığın iş önem gösteriyor. Derece ile bitiren arkadaşım kasiyer, Popeyes çalışanı, sekreter, engelli kurumu personeli hatta harita mühendisi radyocu... Ne diyeyim... Daha yenilmedin. Okusan da olacağın oluyor, okuduğun değil. Kafana bu yaşta takma. Geleceğini sen çiz, çizdirme. Sanayide muhasebe işi yapıyorum. İş yeri sahibi tamirci 4 arkadaşım lisans birisi yüksek lisans mezunu. Okudu ve tamirciler. Hayat karşına en iyi fırsatları çıkaracaktır. Karamsar olma. Bu yaşta gelecek kaygısı yaşaman normal ama morali yüksek tut!
okumak derken odtü boğaziçi gibi yerlere girip yaklaşık 4000 dolara çalışmak hayalim. yoksa mesele 1000 dolara 12 saat çalışmaksa istemem ki. çok acımasız kişi kendine vakit ayırmalı

Ee intihar ettin diyelim ne olucak orayı gerçek manada düşündün mü TR'de yaşayan herkesin dediği bir şey zaten intihar etmek ama sonucu boş.
yaşayınca sonuçu boş olsa keşke. eksiye düştüm

Reaksiyon puanı
2,554
1000 dolara 12 saat çalışmak istemem nasıl bir cümledir ya biz 11.5 saat çalışıp asgari ücret alıyoruz senin ölmen gerekiyorsa biz çoktan göçmüşüz demek bu arada ben de lisans mezunuyum..

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
İntihar etmek kadar saçma bir şey yok. Neden intihar edersinki. Öldükten sonra ne olacaksın bilmiyorsun. Ben bu soruyu tam manasıyla düşünemiyorum gerçi düşündüğümde kafam patlayacak gibi oluyor. Denemeni öneririm. 30dk kadar üstünde düşündüğünde patlamanın eşiğine geliyorsun ve intihar etme isteğin sıfırlanıyor. Yani tamam hayat kötü olabilir ama ne olduğunu bilmediğin bir yola girmek dahada kötü.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
1000 dolara 12 saat çalışmak istemem nasıl bir cümledir ya biz 11.5 saat çalışıp asgari ücret alıyoruz senin ölmen gerekiyorsa biz çoktan göçmüşüz demek bu arada ben de lisans mezunuyum..
günlük 12 saat çalıştıktan sonra hobilerine nası vakit ayıracaksın nası kendini mutlu hissedeceksin ki? hobisi olmayan insan da ölmüşten beterdir zaten

İntihar etmek kadar saçma bir şey yok. Neden intihar edersinki. Öldükten sonra ne olacaksın bilmiyorsun. Ben bu soruyu tam manasıyla düşünemiyorum gerçi düşündüğümde kafam patlayacak gibi oluyor. Denemeni öneririm. 30dk kadar üstünde düşündüğünde patlamanın eşiğine geliyorsun ve intihar etme isteğin sıfırlanıyor. Yani tamam hayat kötü olabilir ama ne olduğunu bilmediğin bir yola girmek dahada kötü.
bi umut işte

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Gözü yüksekte olanın başı aşağılara çarpar. Senin beğenmediğin 1000 dolar ayda 7500 lira yapıyor. Asgari ücretin neredeyse 3 katı. Bu paraya günde 18 saat çalışacak adamlar var.Daha ortada bir şey yokken karamsar olmanın anlamı yok. Şuan yapman gereken oturup derslerine çalışmak. Her şeyin bir zamanı var emeklemeden yürünmez.Biz de geçtik o yollardan. Daha şimdiden böyle karamsar olursan hayattan oldum olası tat alamazsın. Ülkemizde şartlar zor ancak haline şükredip hayat mücadeleni sürdürmen gerek.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Gözü yüksekte olanın başı aşağılara çarpar. Senin beğenmediğin 1000 dolar ayda 7500 lira yapıyor. Asgari ücretin neredeyse 3 katı. Bu paraya günde 18 saat çalışacak adamlar var.Daha ortada bir şey yokken karamsar olmanın anlamı yok. Şuan yapman gereken oturup derslerine çalışmak. Her şeyin bir zamanı var emeklemeden yürünmez.Biz de geçtik o yollardan. Daha şimdiden böyle karamsar olursan hayattan oldum olası tat alamazsın. Ülkemizde şartlar zor ancak haline şükredip hayat mücadeleni sürdürmen gerek.
gözüm yüksekte değil. fark ettiysen milyoner olayım demedim. ortalama bir avrupalı hayatı istedim.

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
gözüm yüksekte değil. fark ettiysen milyoner olayım demedim. ortalama bir avrupalı hayatı istedim.
O zaman beğenmiyorsan ülke şartlarını yurtdışında çalışmanın yollarını arayacaksın. Sonra gelip insanın vatanı gibi yok dersin eurolarını burada çatır çutur yersin ülkenizin kıymetini bilin der çeker gidersin yine yaşadığın ülkeye.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
O zaman beğenmiyorsan ülke şartlarını yurtdışında çalışmanın yollarını arayacaksın. Sonra gelip insanın vatanı gibi yok dersin eurolarını burada çatır çutur yersin ülkenizin kıymetini bilin der çeker gidersin yine yaşadığın ülkeye.
e zatwn burda odtü okuyup orda çalışmak amacım. ama bunu başarabileceğime olan inancımı kyabettiğim için sitem ettim

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Hocam şu soruları biraz düşünün derim;
Ölünce ne olacağız
Ya sadece ben yaşıyorsam veya tam tersi sadece ben yaşamıyorsam
Ya ölünce başka bir yaşamımız olacaksa. O yaşam daha kötü olacaksa.
Ya aslında her şey bir rüya ise şu anda işkence çekiyorsam ve fazla acıdan bayılmış böyle bir yaşamdaysam bu rüyada ölünce uyanacak ve işkence çekmeye devam edeceksem
Her an ölmeyeceğimin bir kanıtı yok. Ya şimdi ölürsem
Ya öldükçe yeni bir rüyadan uyanacaksak ve bu böyle devam edecekse
Ölünce siyah bir ekranı mı izleyeceğiz ne olacak ölünce
dikkat edin fazla üzerilerine gitmeyin kafayı yedirtir bu sorular şahsen ben üstüne gitmeye kalkışmıştım ruhum bedenimden çıkıyor gibi olmuştum. Artık düşünmüyorum çünkü ilk ve son girişimimde ne olduğunu görmüştüm ama iyi tarafından bakılırsa intihar isteği diye bir şey kalmadı ve artık hayatın tadını çıkartmaya çalışıyorum.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Hocam şu soruları biraz düşünün derim;
Ölünce ne olacağız
Ya sadece ben yaşıyorsam veya tam tersi sadece ben yaşamıyorsam
Ya ölünce başka bir yaşamımız olacaksa. O yaşam daha kötü olacaksa.
Ya aslında her şey bir rüya ise şu anda işkence çekiyorsam ve fazla acıdan bayılmış böyle bir yaşamdaysam bu rüyada ölünce uyanacak ve işkence çekmeye devam edeceksem
Her an ölmeyeceğimin bir kanıtı yok. Ya şimdi ölürsem
Ya öldükçe yeni bir rüyadan uyanacaksak ve bu böyle devam edecekse
Ölünce siyah bir ekranı mı izleyeceğiz ne olacak ölünce
dikkat edin fazla üzerilerine gitmeyin kafayı yedirtir bu sorular şahsen ben üstüne gitmeye kalkışmıştım ruhum bedenimden çıkıyor gibi olmuştum. Artık düşünmüyorum çünkü ilk ve son girişimimde ne olduğunu görmüştüm ama iyi tarafından bakılırsa intihar isteği diye bir şey kalmadı ve artık hayatın tadını çıkartmaya çalışıyorum.
iyi olma ihtimalini hiç hesap etmrmişsin. o risk alınabilir durumuna göre

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Dostum daha çok gençsin. Hayatla mücadelede yeteri kadar pişmediğin için çabuk yoruluyor çabuk pes ediyor çabuk vazgeçiyorsun. En küçük hayal kırıklıklarında hemen ölümü düşünüyorsun. Ama inanki öyle dertleri olan insanlar var ki seninki onların yanında hic kalır. Benim hayat felsefem her zaman benden daha kötü durumda olanları düşünüp halime sürekli şükür etmemdir. Yanlış anlama bu birazda inançla imanla alakali. İnanmayan birisi için bunların hic bir anlamı yoktur. Diyeceğim o ki hayattan zevk almaya bak elinde sonunda herkes ölecek zaten. Ölmek için bu kadar acele etmeye gerek yok.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Dostum daha çok gençsin. Hayatla mücadelede yeteri kadar pişmediğin için çabuk yoruluyor çabuk pes ediyor çabuk vazgeçiyorsun. En küçük hayal kırıklıklarında hemen ölümü düşünüyorsun. Ama inanki öyle dertleri olan insanlar var ki seninki onların yanında hic kalır. Benim hayat felsefem her zaman benden daha kötü durumda olanları düşünüp halime sürekli şükür etmemdir. Yanlış anlama bu birazda inançla imanla alakali. İnanmayan birisi için bunların hic bir anlamı yoktur. Diyeceğim o ki hayattan zevk almaya bak elinde sonunda herkes ölecek zaten. Ölmek için bu kadar acele etmeye gerek yok.
yazıyı tam okusaydın keşke. orda dedim ki sorunum gelecek kaygısı olduğu için daha büyük derde sahip insanlar benim moralimi daha çok bozuyor çünkü benim sorunum onların yaşayışına yaklaşmış olmam

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
iyi olma ihtimalini hiç hesap etmrmişsin. o risk alınabilir durumuna göre
Yani elbet var iyi olma ihtimalide. Ama şu anlık o kadarda risk alabileceğim kadar kötü bir hayatım yok ama kişiden kişiye değişir. Hem ne malum önüne çok iyi bir şans gelmeyeceği. Her gecenin sonunda güneş doğar (sözü tam hatırlamıyorum :D böyle bir şeydi sanırım)

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Yani elbet var iyi olma ihtimalide. Ama şu anlık o kadarda risk alabileceğim kadar kötü bir hayatım yok ama kişiden kişiye değişir. Hem ne malum önüne çok iyi bir şans gelmeyeceği. Her gecenin sonunda güneş doğar (sözü tam hatırlamıyorum :D böyle bir şeydi sanırım)
bir kaç sene sonra belli olur o zaman kararımı netleştiririm

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
yazıyı tam okusaydın keşke. orda dedim ki sorunum gelecek kaygısı olduğu için daha büyük derde sahip insanlar benim moralimi daha çok bozuyor çünkü benim sorunum onların yaşayışına yaklaşmış olmam
Gayet de okudum. Ama şuan anlattıklarına göre o insanların yaşadıklarıyla senin hayatında yaşadıkların arasında bir benzerlik göremiyorum. Sen daha sınavına girmemişsin ve gelecek kaygısı yaşıyorsun. İlk önce bir gir bakalım sınava ne olacak ondan sonra düşünürsün bazı şeyleri acele etme.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Gayet de okudum. Ama şuan anlattıklarına göre o insanların yaşadıklarıyla senin hayatında yaşadıkların arasında bir benzerlik göremiyorum. Sen daha sınavına girmemişsin ve gelecek kaygısı yaşıyorsun. İlk önce bir gir bakalım sınava ne olacak ondan sonra düşünürsün bazı şeyleri acele etme.
orası öyle tabi. belki başarırım. ama öteki türlü buraya gelip intihar mektubumu bırakırım

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
orası öyle tabi. belki başarırım. ama öteki türlü buraya gelip intihar mektubumu bırakırım
Keşke intihar edebilmek öyle kolay olsa be dostum. Şimdiki kaygılarınla, hayal kırıklarınla böyle konuşuyorsun biliyorum. Allah yardımcın olsun demekten başka daha ne diyeyim. İnsallah gönlünden geçenler gerçekleşir. Sana başarılar diliyorum. Son olarak herseye rağmen elinde olanların değerini bilmeni hayattan zevk almaya bakmanı tavsiye ediyorum.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Keşke intihar edebilmek öyle kolay olsa be dostum. Şimdiki kaygılarınla, hayal kırıklarınla böyle konuşuyorsun biliyorum. Allah yardımcın olsun demekten başka daha ne diyeyim. İnsallah gönlünden geçenler gerçekleşir. Sana başarılar diliyorum. Son olarak herseye rağmen elinde olanların değerini bilmeni hayattan zevk almaya bakmanı tavsiye ediyorum.
gidip avrupayı gördüğüm için türkiyede pek mutlu olabileceğimi sanmıyorum

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Herkes dedi ama intihar ya da ölmek, hiçte doğru bir şey değildir. Hayat bazen kötü olabilir ama sen iyi olmaya ve iyi bakmaya çalış. Ölünce hiç bir şey olmayacak ki. Bu kötü şeylerden kurtulurum diye güzel olmayacak.

Reaksiyon puanı
2,554
Vay be aga biz gözümüzü yükseklere bırak vasata dikmişiz o zaman ben asgari ücrette olsa daimi bir işim olsa diyorum böyle fiziki olarak yorulsam da kafamın rahat olduğu eşim olacak kişi de çalışır bir şekilde çark döner fazlasında gözüm yok diyordum şimdilerde.
Adam 7500 lirayı beğenmiyor şaka gibi.
Ben aylık 7500 lira alsam sabit başka derdim kalmazdı şu hayatta.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Vay be aga biz gözümüzü yükseklere bırak vasata dikmişiz o zaman ben asgari ücrette olsa daimi bir işim olsa diyorum böyle fiziki olarak yorulsam da kafamın rahat olduğu eşim olacak kişi de çalışır bir şekilde çark döner fazlasında gözüm yok diyordum şimdilerde.
Adam 7500 lirayı beğenmiyor şaka gibi.
Ben aylık 7500 lira alsam sabit başka derdim kalmazdı şu hayatta.
eğer insan gibi yaşama hayalin yoksa çok gelir. yurtdışı tatil yapmadan, iyi arabaya binmeden, hobi sahibi olmadan yaşayacaksan çok bile. ayrıca %2 ye giren başarılı insan olarak bu söylediklerimi rahatlıkla karşılayabilmeliyim

Reaksiyon puanı
2,554
eğer insan gibi yaşama hayalin yoksa çok gelir. yurtdışı tatil yapmadan, iyi arabaya binmeden, hobi sahibi olmadan yaşayacaksan çok bile. ayrıca %2 ye giren başarılı insan olarak bu söylediklerimi rahatlıkla karşılayabilmeliyim
Bu kafayla ülkemizde işin zor senin bence ne yap et yurtdışına yerleş.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
doğru kafa bu bence. ve eğer bu kafaya sahip olmayıp şükür demeye devam ederseniz şuanki şartlarınıza da sahip olamazsınız. ekonominin bu noktaya nasıl geldiğini unutmayın

emrepsilon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
eğer insan gibi yaşama hayalin yoksa çok gelir. yurtdışı tatil yapmadan, iyi arabaya binmeden, hobi sahibi olmadan yaşayacaksan çok bile. ayrıca %2 ye giren başarılı insan olarak bu söylediklerimi rahatlıkla
Yani arkadaş kısacası diyor ki: “Küçük insanların hayalleri de küçük olur, benim kafam basıyor büyük insan olmak istiyorum hayallerim büyük”diyor. Ama bu kafayla inşallah hayal kırıklığı yaşamazsın dostum yoksa senin işin çok zor.

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Yani arkadaş kısacası diyor ki: “Küçük insanların hayalleri de küçük olur, benim kafam basıyor büyük insan olmak istiyorum hayallerim büyük”diyor. Ama bu kafayla inşallah hayal kırıklığı yaşamazsın dostum yoksa senin işin çok zor.
bir kaç seneye ne olduğunu haber ederim eğer hala burda olursanız.