Gtx 1080 - Rtx 2060 - Gtx 1660 ti

Bu konuyu okuyanlar

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
@Utku92, çok gerçekçi duruyor kanka.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
İşte rtx ler çok iyi hatta en kötü 2070 super ve üzerinden alınırsa alınmalı bence ray tracing için. Dlss 2060 da olur dediğiniz gibi. Kendi teknolojik olarak yenilikleri barındırdıkları için gtx de yoktu. Sonradan yazılımla eh işteli getirdiler. Olmasada olurdu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

En azından yanılgıya düşmedim. Rx 5700 e dünya para verip alanda çok var. Sadece düz kas gücü kartı. Çok uyguna aldığımı düşünüyorum. Hem de asusun 3 fanlı modeli.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
@Utku92, çok güzel duruyor. GTX'de fena oynatmıyor hani. Tek DLSS eksik. O yazılım bence. Benim düşüncem bu yönde.

Aslında ben Ray tracing'i donanım sanıyordum DLSS'i yazılım. Kim bilir belki DLSS bile gelir kanka. Gelirse RTX özellikle GTX 1080 Tilar'ın performansı 20 serisiyle ya aynı olur ya da daha iyi olur.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
@Utku92, çok güzel duruyor. GTX'de fena oynatmıyor hani. Tek DLSS eksik. O yazılım bence. Benim düşüncem bu yönde.

Aslında ben Ray tracing'i donanım sanıyordum DLSS'i yazılım. Kim bilir belki DLSS bile gelir kanka. Gelirse RTX özellikle GTX 1080 Tilar'ın performansı 20 serisiyle ya aynı olur ya da daha iyi olur.
Ray tracing olmasın dlss olsun on numara olurdu.

Düşünün kartı alırken ben sonradan yazılımla getirdiklerini bile bilmiyordum.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Tensor çekirdeği olması gerekiyormuş. Yani donanımsalmış. İmkansız gibi :)
Kanka ben şansımı AMD'den yana kullanacağım ya. Zaten uzun yıllardır Radeon Boost var. DLSS gibi olmasa bile, çözünürlük düşürerek FPS az bir şey artıyor.

Birde şöyle bir AMD'nin DLSS'e yönelik bir açıklama buldum;
"Görünüşe göre AMD Nvidia gibi ayrı bir standart geliştirmek yerine yaygın bir şekilde kullanılan ve açık kaynak kodlu çözümleri tercih edecek. Firma için aslında bu strateji ilk değil. Gsync karşısında konumlandırdıkları Freesync buna güzel bir örnek. Umarız ilerleyen dönemdeki gelişmeler biz kullanıcıların lehine olur."

Yani AMD, Nvidia gibi bu olmazsa olmaz gibi bir seçenek sunmuyor.
Bakalım. Amd'yi severim. Kullanıcı dostudur.

FideltyFX diye açık kaynak kodlu bir DLSS alternatifi geliştiriyorlar.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kanka ben şansımı AMD'den yana kullanacağım ya. Zaten uzun yıllardır Radeon Boost var. DLSS gibi olmasa bile, çözünürlük düşürerek FPS az bir şey artıyor.

Birde şöyle bir AMD'nin DLSS'e yönelik bir açıklama buldum;
"Görünüşe göre AMD Nvidia gibi ayrı bir standart geliştirmek yerine yaygın bir şekilde kullanılan ve açık kaynak kodlu çözümleri tercih edecek. Firma için aslında bu strateji ilk değil. Gsync karşısında konumlandırdıkları Freesync buna güzel bir örnek. Umarız ilerleyen dönemdeki gelişmeler biz kullanıcıların lehine olur."

Yani AMD, Nvidia gibi bu olmazsa olmaz gibi bir seçenek sunmuyor.
Bakalım. Amd'yi severim. Kullanıcı dostudur.
Amd evet çok başarılı son zamanlarda. İşlemci konusunda rakipsiz bence. Fakat benim fikrime göre ekran kartında 2 yılı var. O renk farkı bile kalite anlamında nvidia daha iyi derim. Çok ince bir fark detay farkettiğim için. Yorumumda da geçiyor. Oyunlardaki renk doygunluk farkı.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
@Utku92, yıllardır farklı AMD GPU kullandım. Sanal doygunluktan çok memnunum.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Farkettiğim başka detaylar da var neler neler yaşattı bana o kart. Donanımsal değil lakin hepsi de yazılımsal oldu. Oyunda geç açılmalar. Sonrasında lolde oyun sonu donuyordu bilgisayar kilitleniyordu. Oyundan sanmıştım. Sonra güncelleme getirdi amd düzeldi. Hala daha az birşey takılıyordu. Oyun yapımcıları da nvidia ile daha yakınlar bu da büyük bir artı ve uyum açısından önemli. Belki bilmiyorum ama uzun zamandır olmadı kernel-power hataları. Belki update ile kapadılar. Bence yetersiz dediğim gibi daha 2 yıl vardır gelişmelerine.

@Utku92, yıllardır farklı AMD GPU kullandım. Sanal doygunluktan çok memnunum.
Hiç nvidia kart kullanıp deneyimlediniz mi aradaki farkı ? Yani tam renkle de ilgili değil gibi. Çok farklı birşey. En güzeli şöyle anlatabilirim. Nvidia dayken oled ekran gibi. Amd de lcd panel gibi gösteriyordu. Ama o şeyi tam açıklayamam. Ne olduğu ile ilgili.

Sanki noktalama gibi drenlenme desem doğru olacaktır.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Farkettiğim başka detaylar da var neler neler yaşattı bana o kart. Donanımsal değil lakin hepsi de yazılımsal oldu. Oyunda geç açılmalar. Sonrasında lolde oyun sonu donuyordu bilgisayar kilitleniyordu. Oyundan sanmıştım. Sonra güncelleme getirdi amd düzeldi. Hala daha az birşey takılıyordu. Oyun yapımcıları da nvidia ile daha yakınlar bu da büyük bir artı ve uyum açısından önemli. Belki bilmiyorum ama uzun zamandır olmadı kernel-power hataları. Belki update ile kapadılar. Bence yetersiz dediğim gibi daha 2 yıl vardır gelişmelerine.
Ben o açıdan pek bakmıyorum ya.
Fiyatına göre çok avantajlı olması yetiyor. Bunun yanı sıra AMD, teknoloji esirgemiyor.

RDNA 2 neyse artık, onu destekleyen her GPU'suna Neva (Ray Tracing alternatifi) ve FidelityFX (DLSS) desteği gelecek kanka.

Vega 8'den (RX VEGA diyer geçiyor)pek emin değilim ama RX serisinin tamamını neredeyse kaplar.
Tabi ki çok güçlü R7, R5 grafikleri var. Bakalım ne olacak?

Bu AMD'nin ne kadar kullanıcı dostu olduğunu gösterir.

LoL ile ilgili bugüne dek sıkıntı yaşamadım ama Lag var dedin ya, bunun için Raden Gecikme Önleme diye bir teknoloji/yazılım geliştirmişler.

Ekran konusu;
Arkadaşla aynı 1080p 22.5 inç, 60 Hz 5 ms bir Philips modele sahibiz. Bir fark hissetmedim ben. İnanır mısın aynı ekranlara sahibiz.
Nvidia 1050 2GB ekran kartı var arkadaşımın.
Notebook ise bir şey diyemem. Çok kötü monitörleri vardır Notebookların neredeyse.

Oyuncu dizüstü bilgisayarlardan da haberim yok gerçekten de.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ek birşey daha keşfettim az önce. Bilgisayarım geç açılıp kapanıp yeniden başlıyordu. O da rx 590 kartımdan dolayıymış. Tık diye kapandı şimdi hemen.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ek birşey daha keşfettim az önce. Bilgisayarım geç açılıp kapanıp yeniden başlıyordu. O da rx 590 kartımdan dolayıymış. Tık diye kapandı şimdi hemen.
Nasıl yani?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Dostum bende aynı senin gibi düşünüp almıştım. Hemde 1000 tl gibi fiyata tam fiyat performans diyordum. Haa çok güzel kullandım acayip güçlüydü ama eksileri de çoktu. Bir kere yazılım çok sakat ne olacağını nerede patlak vereceğini bilemiyorsunuz. Ekran kartı konusunda amd daha zamanı var 2 bilemedin belki 3 yılı var bence. Sanki beta sürümü deneme kartları gibi. Böyle olmamalı.

Şöyle rx 590 varken. Bilgisayar kapanıyor yazısı daha uzun süre bekletiyordu. Yeniden başlatırken de öyle. Tabii abartacak kadar değil de hissettiriyordu biraz. Şimdi tık dedi kapandı. Der demez ilginç bu da.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Kanka nasıl ya? Ben Vega 8 kullanıyorum tamam güçlü bir gpu değil ama, oyunlarda pek sıkıntı yaşamadım. Cyberpunk 2077'yi bitirdim yani o derece.

Şu sorunlar ile asla karşılaşmadım;
Siyah ekranda kalma,
FPS düşmesi,
Oyunların tepki vermemesi, yani gecikme olması,
Radeon ayarlarının etkisini görmeme.
Ya da bilgisayarın geç açılıp, kapanması.

Ağır olarak CPU, GPU, Ram ve Disk kaynaklarını sömüren Cemu-Zelda bile rahat oynuyorum.
AAAA.jpg

Sistemim;
İşlemci: Ryzen 3 3200g,
Gpu: Vega 8,
Ana kart: Gigabyte B450m S2H,
Ram: 2 X Kingston HyperX 8 GB, 3200 Mhz, CL 16 (Dual Channel yaptım),
Depolama: 1TB HDD + 8GB SDD karması olan SSHD, 5400 RPM.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Kanka nasıl ya? Ben Vega 8 kullanıyorum tamam güçlü bir gpu değil ama, oyunlarda pek sıkıntı yaşamadım. Cyberpunk 2077'yi bitirdim yani o derece.

Siyah ekranda kalma,
FPS düşmesi,

Ağır olarak CPU, GPU, Ram ve Disk kaynaklarını sömüren Cemu-Zelda bile rahat oynuyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 132987
Aynen bende öyle oynuyordum dostum. Çatır çatır Battlefield 5 falan. Cyberpunk da ultra 30 fps. Ama dediğim sıkıntılar öyle göze kolay kolay gözülebilecek sorunlar değil. Yani görünürde herşey iyi ama arkaplanda sapıtıyor. Belki farkına varmazsın bile. Mesela mavi ekran alırsın nadir 1 kez falan sebebi o çıkabilir.

En bariz olayı anlatıyım lol olayı. Oyundan sonra bittiğinde donuyordu bilgisayar. Hatta sdn e konu açtım. Benimle birlikte 1 kişi de yazdı o da amd ekran kartı varmış. Çözebilirseniz bilgilendirin dedi. Bende oyundan diye düşünüyordum hep. Sonra güncelleme geldi kurdum. Düzeldi. Ama sanki az buçuk vardı gene. Böyle pc donuyordu neye bassan açılmıyor kapanmıyordu. 20 dk bekledikten sonra düzeliyordu.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Aynen bende öyle oynuyordum dostum. Çatır çatır Battlefield 5 falan. Cyberpunk da ultra 30 fps. Ama dediğim sıkıntılar öyle göze kolay kolay gözülebilecek sorunlar değil. Yani görünürde herşey iyi ama arkaplanda sapıtıyor. Belki farkına varmazsın bile. Mesela mavi ekran alırsın nadir 1 kez falan sebebi o çıkabilir.
Belki RX 590'da kronik sorunlar olabilir. Mesela AMD Ryzen 6/12 çekirdek yapısında olan işlemciler de bir çok sorun var; 5 çekirdekte çalışma, CPB'nin dengesiz çalışma sonucu ısınması falan.

Ya da Intel'in U serili ve 2/4 çekirdek yapıda işlemcileri, Turbo boost nedeniyle, oyunlarda inanılmaz derecede FPS drop yaşatması gibi falan olabilir.

Kronik sorunlar bunlar. Olabilir diyorum RX 590 için. Denemedim çünkü.
Kendi GPU'mdan çok memnunum.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Belki RX 590'da kronik sorunlar olabilir. Mesela AMD Ryzen 6/12 çekirdek yapısında olan işlemciler de bir çok sorun var; 5 çekirdekte çalışma, CPB'nin dengesiz çalışma sonucu ısınması falan.

Ya da Intel'in U serili işlemcileri, Turbo boost nedeniyle, oyunlarda inanılmaz derecede FPS drop yaşatması gibi falan olabilir.

Kronik sorunlar bunlar. Olabilir diyorum RX 590 için. Denemedim çünkü.
Kendi GPU'mdan çok memnunum.
Belkide öyledir. Eski seri zaten genel olarak sıkıntılı. Lakin yazılım süper diyemeyiz. Lol sorunu apaçık yazılım yani. Nvidia eski kurt. Ha çok yol katetti amd ama bence var daha ekran kartı için.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Belkide öyledir. Eski seri zaten genel olarak sıkıntılı. Lakin yazılım süper diyemeyiz. Lol sorunu apaçık yazılım yani. Nvidia eski kurt. Ha çok yol katetti amd ama bence var daha ekran kartı için.
Tek bildiğim fiyat olarak çok avantajlı olup, rakiplerinin fahiş fiyatlarına karşılık yakın derece performans almamıza yardımcı oldukları. O yüzden severim Amd'yi.

DLSS ve Ray tracing alternatifleri ile de bir çok GPU'yu canlandıracaklar. Ölüyü diriltecekler. Bu yüzden RX 5500 XT almayı planlıyorum. Yapar AMD.

Kanka bir araştırma yaptım. FideltyFx teknolojisi varmış. Çıkmış yani. Ona bakayım bi.
CAS diye geçiyormuş.

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Kartı bugün gün boyu denedim. Gerçekten o kadar temizdi ki kart sanki sıfır almış gibi oldum. Battlefield 5 de ray tracing vardı. 1080p de ayarlar sonra açıp denedim. Scale 100 gibi aldım. 40 fps civarı gördüm. Fakat genede akıcıydı. Gta 5 de bütün ayarlar sonda sadece 2x 4x 8x yapılan mssa ydı sanırım o kapalı halde 50 fps civarı 1080p de oynadım. Kart çok güzel ve akıcı. Ek olarak gözüme çarpan çok ilginç bir detay var. Siz de karşılaştınız mı bilmiyorum. Bu 3. kartım. İlk kartım 1050 ti dı. Sonra rx 590 almıştım. İlkinden rx 590 geçerken çok ilginçtir. 1050 ti de renkler sanki daha canlı ve doygun gibiydi sanki rx 590 dan sonra drenlenme mi denir grilik gibi mesela siyah renk veya obje renkleri tam renginde değil gibiydi koyulu gibi. Şimdi bu karta geçince gene doğal haline döndü oyundaki renkler. Aynı doygunluğu alıyorum diyebilirim. Belki amd de ciddi sıkıntılar vardır. Kullanıcıların farkedemeyecekleri ince detaylar. Herkese çok teşekkürler şu an çok mutluyum doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. 1660 ti gibi bir seçimden daha iyi oldu diyebilirim. Gerekirse görsel atabilirim merak edenler için. Sıcaklık değerleri de en fazla 70 görüyor. Belki macun değişimi yaparım. 2 yıl geçmiş alınalı.
Emin misiniz? gta 5'de 1080p de mssa kapalı 50fps alıyorsanız, rezalet bir değer bilmenizi isterim..

1660s ile zamanında mssa kapalı 120-130 değerlerinde oynuyordum. Kartın sağlıklı olduğuna emin misiniz ? Gta 5 de aldığınız değerler hiç iç açıcı değil.

Siyah ekranda kalma,
FPS düşmesi,

Ekli dosyayı görüntüle 132987

Sistemim;
İşlemci: Ryzen 3 3200g,
Gpu: Vega 8,
Ana kart: Gigabyte B450m S2H,
Ram: 2 X Kingston HyperX 8 GB, 3200 Mhz, CL 16 (Dual Channel yaptım),
Depolama: 1TB HDD + 8GB SDD karması olan SSHD, 5400 RPM.

vega 8 ile cyberpunk mı oynuyordun sen :D :D :D

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Emin misiniz? gta 5'de 1080p de mssa kapalı 50fps alıyorsanız, rezalet bir değer bilmenizi isterim..

1660s ile zamanında mssa kapalı 120-130 değerlerinde oynuyordum. Kartın sağlıklı olduğuna emin misiniz ? Gta 5 de aldığınız değerler hiç iç açıcı değil.

Bitirdim bile XD. 720p 35-45 arası FPS alarak bitirdim XD.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Kardeşim yalan konuştuğunu anlayabilecek kadar vega 8 li sistem kurdum. 16gb çift kanal sistem ile cyberpunk denediğim çok oldu. En düşük ayarlarda şehir içinde 25fps alıyor sistem. Hatta yeri geldiğinde 20 yi dahi görüyor. Bana kanıtlı bir şekilde resim atabilirsin aldığın fps değerini. Çünkü 3200g ile çok oyun test ettim. Kapalı alanlarda 35 görüyorsun max !

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Kardeşim yalan konuştuğunu anlayabilecek kadar vega 8 li sistem kurdum. 16gb çift kanal sistem ile cyberpunk denediğim çok oldu. En düşük ayarlarda şehir içinde 25fps alıyor sistem. Hatta yeri geldiğinde 20 yi dahi görüyor. Bana kanıtlı bir şekilde resim atabilirsin aldığın fps değerini. Çünkü 3200g ile çok oyun test ettim. Kapalı alanlarda 35 görüyorsun max !
Kanka insan sayısını azalt, ayarları en düşüğe ver.
Gerekli CPU, GPU, RAM O.C. yap.
Çift kanal Ram kullan.
Hızlı Ram kullan. Benim 3200 ama ben 3600 ile çalıştırıyorum.
720p'de oyna.

Yani bitirdim oyunu.

Yukarıda ki videoda adam 1080p oynuyor yalnız.

@IDisaster,
1.jpg

2.jpg

3.jpg

Kapalı alanlarda 50 FPS olur o zaman XD.
Yani 40-45 FPS arası gidip gelir.

Son düzenleme:

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
@Shiden,
Kanka insan sayısını azalt, ayarları en düşüğe ver.
Gerekli CPU, GPU, RAM O.C. yap.
Çift kanal Ram kullan.
Hızlı Ram kullan. Benim 3200 ama ben 3600 ile çalıştırıyorum.
720p'de oyna.

Yani bitirdim oyunu.

Yukarıda ki videoda adam 1080p oynuyor yalnız.

@IDisaster, Ekli dosyayı görüntüle 133084

Ekli dosyayı görüntüle 133086
Ekli dosyayı görüntüle 133087

Kapalı alanlarda 50 FPS olur o zaman XD.
Yani 40-45 FPS arası gidip gelir.
Çözünürlük 1080 de oynamayacaksan gta san andreastan ne farkı var ? bende 1080p low da 40 alıyorsun diye yorum yapıyorum...

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
@Shiden,

Çözünürlük 1080 de oynamayacaksan gta san andreastan ne farkı var ? bende 1080p low da 40 alıyorsun diye yorum yapıyorum...
Kanka yaklaşık yüzde 50 kadar bir çözünürlük farkı var. Öyle aman aman bir grafik deneyiminden eksik kalmıyorsun.
Low ayarlarda oynadığım için geri kalıyorum grafik deneyiminden.

GTA; San Andreas'tan çok daha farklı bir şey kanka. GTA SA yanından bile geçemez grafik olarak. Ama hikaye olarak işler değişir.

IDisaster

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,662
Kanka yaklaşık yüzde 50 kadar bir çözünürlük farkı var. Öyle aman aman bir grafik deneyiminden eksik kalmıyorsun.
Low ayarlarda oynadığım için geri kalıyorum grafik deneyiminden.

GTA; San Andreas'tan çok daha farklı bir şey kanka. GTA SA yanından bile geçemez grafik olarak. Ama hikaye olarak işler değişir
Orası kişisel görüş meselesi... 720p very low benim oyundan zevk alamamam için yeterli bir sebeb, bu arada işlemci sıcaklığınıza bi çözüm bulmaya bakın en yakın zamanda 83 derece ideal bir sıcaklık değil.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Orası kişisel görüş meselesi... 720p very low benim oyundan zevk alamamam için yeterli bir sebeb, bu arada işlemci sıcaklığınıza bi çözüm bulmaya bakın en yakın zamanda 83 derece ideal bir sıcaklık değil.
Ben 1080p'de 30 FPS alsam oynarım. Ama 15-20 arası oluyor. Bu da oynanmaz.
Varsa ayarlarınız, paylaşabilirsiniz.
Yaptığım OC değerleri;
CPU: 3.85 GHZ 1.28V,
GPU: 1600 Mhz 1.2V,
Ram 3600Mhz 17-19-19-19-36 1.35V.

Yan görevleri kaliteli diyorlar. 1080p 25-30 FPS deneyimi yaşayarak bitirsem fena olmaz XD.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846

ölçeklendirme sonda ama.

Yani frame scalling mode

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
Ben 2k 144hz monitör almayı düşünüyorum ekran kartının bir önemi var mı bu ekran kartları ile bu monitörü tüm özellikleri ile kullanabilir miyim

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Ben 2k 144hz monitör almayı düşünüyorum ekran kartının bir önemi var mı bu ekran kartları ile bu monitörü tüm özellikleri ile kullanabilir miyim
Zor gibi 1-2 tık üst model öneririm.