Format sonrası performans düşüşü

Bu konuyu okuyanlar

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Selamünaleyküm bilgisayarıma format attım ve formattan sonra eskisi gibi çalışmıyordu Yani bir performans düşüklüğü yaşadım nasıl çözebilirim?

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Driver güncellenmediğindendir.
Veya temiz kurulum yapmamışsındır. (Diski silip yeniden oluşturmak)
Yerel diskte windows.old varsa temiz kurulum değil sistem üstüne sistem yazmışsındır
Bana bunu sormuştu Aslında o klasör eklensinmi gibi bir şey sormuştu ben de Evet demistim daha önce çok fazla format atmadım bir kere atmıştım onu zaten internetten bakarak görmüştüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Driver güncellenmediğindendir.
Veya temiz kurulum yapmamışsındır. (Diski silip yeniden oluşturmak)
Yerel diskte windows.old varsa temiz kurulum değil sistem üstüne sistem yazmışsındır
Temiz bir kurulum yapmam için hangi programlar indirmem lazım

Thebow

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
Yanlış format sonucu böyle şeyler olabiliyor,hatta performans yarı yarıya düşebiliyor.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,105
Format derken sıfırlamaktan mı bahsediyorsun ? Yoksa USB yoluyla temiz kurulumdan mı ? Eğer sıfırladıysan olabilir. Sıfırlama sistemi dandik. USB yoluyla temiz kurulum yapamayı deneyin. Eğer yaptıysanız driverları son sürüme güncellleyin.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bana bunu sormuştu Aslında o klasör eklensinmi gibi bir şey sormuştu ben de Evet demistim daha önce çok fazla format atmadım bir kere atmıştım onu zaten internetten bakarak görmüştüm

Temiz bir kurulum yapmam için hangi programlar indirmem lazım
Temiz kurulum usb bellekle yapılır.
Eğer windows 10 kuracaksan Disk görüntüsü .iso (20H2) araç yardımıyla usb belleğe yazdırabilirsin.
Farklı bir sürüm kullanmak istiyorsan rufus veya benzeri bir programla iso yu yazdırıp o şekilde format atman gerekecek

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Format derken sıfırlamaktan mı bahsediyorsun ? Yoksa USB yoluyla temiz kurulumdan mı ? Eğer sıfırladıysan olabilir. Sıfırlama sistemi dandik. USB yoluyla temiz kurulum yapamayı deneyin. Eğer yaptıysanız driverları son sürüme güncellleyin.
Zaten usb bellek ile formatlama yaptım Windows'un kendi kendi sitesinden aracı ile yaptım bunu

kürşatbeyy

Asistan
Reaksiyon puanı
56
Hocam ben usbyle format attıktan sonra yazılım mağduru olabilirsiniz diye arada bildirim çıkarmaya başladı (win7)
Garip yanı ise son formatta da orijinal cd kullanılmamıştı niye böyle diyor şimdi

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Sürekli zaten mahallemizde elektrik kesintisi yaşadığı için sürekli Bilgisayarım kapanıyordu ve bunu iltihaptan araştırdım da gerçekten zararlı bir şey olduğunu öğrendim ve bu yani Haftada 7 kez olunca gerçekten de kötü bir şey oluyor Ve bunu nasıl çözebilirim zaten elimdeki Hard diskin yani ssd'nin bozulmasını Gerçekten istemiyorum param yok

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Zaten usb bellek ile formatlama yaptım Windows'un kendi kendi sitesinden aracı ile yaptım bunu
1.jpg

Bu adımda sistemin kurulu olduğu diski, msr, kurtarma disklerini silip oluşan Ayrılmamış alana Yeni tuşuna basıp öyle mi devam ettiniz ? yoksa direk ileri diyerek geçtiyseniz sistemin üzerine sistem yazılmıştır.

Sanırım formatı düzgün atmışsın. Sorun driver güncellememende olabilir

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,105
Sürekli zaten mahallemizde elektrik kesintisi yaşadığı için sürekli Bilgisayarım kapanıyordu ve bunu iltihaptan araştırdım da gerçekten zararlı bir şey olduğunu öğrendim ve bu yani Haftada 7 kez olunca gerçekten de kötü bir şey oluyor Ve bunu nasıl çözebilirim zaten elimdeki Hard diskin yani ssd'nin bozulmasını Gerçekten istemiyorum param yok
Crystaldiskinfo ile sağlığına bakabilirsin.

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Dostum driverları son sürüme güncellediğine emin misin ? Kontrol etmeni öneririm.
sadece internet ve İntel HD Graphics kendi driverını yükledim Peki sağlıklı bir Driver güncelleme nasıl yapabilirim

Crystaldiskinfo ile sağlığına bakabilirsin.
Bazı programlar indirdim hard disk kimin kendi sağlığına baktım Gayette hepsi yeşil çıktı Ben de dedim ki zaten o zaman bir sıkıntı yok dedim

ByEmil

Asistan
Reaksiyon puanı
191
büyük ihtimalle doğru şekilde format atmamışsındır veya kurduğun windows sürümüylede alakadar ola bilir 64bit windowsa 32bit kurmak gibi eğer bilgisayarın ramı 3gb üstüyse ve 32 bit kurduysan sadece 1gb ram kullanır ve bilgisayarın çok büyük performans kayb eder peki nasıl anlarsın ramın tamamını kullanmadığını bilgisayara sağ tıkla ve özelliklerde ramın belirtildiği yerin önünde kullanılabilir (ram) gibi bişeyler yazıyosa yanlış sistem kurmuşşundur veya yukarda belirttikleri gibi sistem üzerine sistem kurmuşsundur ve driverlarını güncel sürümünü indirmeyi dene

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
büyük ihtimalle doğru şekilde format atmamışsındır veya kurduğun windows sürümüylede alakadar ola bilir 64bit windowsa 32bit kurmak gibi eğer bilgisayarın ramı 3gb üstüyse ve 32 bit kurduysan sadece 1gb ram kullanır ve bilgisayarın çok büyük performans kayb eder peki nasıl anlarsın ramın tamamını kullanmadığını bilgisayara sağ tıkla ve özelliklerde ramın belirtildiği yerin önünde kullanılabilir (ram) gibi bişeyler yazıyosa yanlış sistem kurmuşşundur veya yukarda belirttikleri gibi sistem üzerine sistem kurmuşsundur ve driverlarını güncel sürümünü indirmeyi dene
Tabii ki de x64 kurması daha iyi olur fakat x86'nın 1 GB kullandığını nereden duydun?

Neyse daha fazla uğraşmayacağım. Arkadaşın konusunu baltalamayalım, istiyorsan özelden yazabilirsin.

Son düzenleme:

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
64 bit kurdum

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Benzer sorunu yaşıyorum. Çözüm olarak bilgisayarı açınca bir defa yeniden başlatıyorum problem çözülüyor. İlginç fakat işe yarar yöntem.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Bak bakalım teori mi sunmuşsun? Kesin bir şekilde yazmışsın, ya da imla kurallarına uymadığın için ben yanlış anladım.

Neyse sana buradan başka cevap vermeyeceğim. Arkadaşın konusunu daha fazla baltalamayalım, istiyorsan özelden yazabilirsin.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
driverleri kurmadın galiba. ya da 4gb üstü ramlı pc'ye 64 pit kurmak gerekir

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Baştan temiz kurulum yapıp driverleri güncelle

ikakbay

Asistan
Reaksiyon puanı
65
Format sonrası sistem dosya indekslemesi yapar ayarlardan kapatırsanız ya da 2 gün bilgisayarı açık bırakırsanız tamamlanacaktır.

İndeksleme bitmeden ya da kapatmadan sistem tam hızına ulaşmaz.

Bir diğer neden ise driver eksikliği olabilir.