iPhone 12 Pro Pil Performansında Sınıfta Kaldı!

Bu konuyu okuyanlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
1603452911068.png

Geçtiğimiz günlerde pil kapasitesinin 2815 mAh (iPhone 11 Pro'dan yaklaşık 300 mAh düşük) olduğu anlaşılan iPhone 12 Pro yapılan pil testlerinde bir önceki jenerasyonu olan iPhone 11 Pro'nun gerisinde geri kaldı. Test sonuçlarına göre iPhone 11 Pro 7 saat 36 dakikalık bir pil kullanımı sunarken iPhone 12 Pro ise 6 saat 35 dakikalık bir kullanım sundu.

Gariptir ki kendisi ile aynı pil kapasitesine sahip olan iPhone 12 hem Pro modelden daha iyi bir performans sundu hem de bir önceki jenerasyonu olan iPhone 11'den 1 buçuk saatlik daha uzun bir performans sundu.

Şunu da belirtmek gerekir ki testler Wi-Fi ile yapılmış. Eğer kullanıcılar 5G açık olarak kullanırsa pil anlamında çok büyük sıkıntılar yaşayabilir. Apple'ın maliyetleri bu yıl maliyetleri düşürmek için pil boyutlarını küçültmesi sanırım geri tepecek.

İlgili Video

:: Siz ne düşünüyorsunuz? iPhone 12 serisi sizce pil anlamında bir hayal kırıklığı yaratabilir mi?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Bilerek yapıyorlar diye düşünüyorum. Sorunlar olsun ki kazansınlar.

barislakers

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Keşke Iphone XS ın premıum hisssi ve 11pro nun işletimi birleştirse. O zamanda evi satmamız gerekir sanırım :d

Reaksiyon puanı
8,012
Keşke Iphone XS ın premıum hisssi ve 11pro nun işletimi birleştirse. O zamanda evi satmamız gerekir sanırım :d
11 Pro , XS'den çok daha premium bir cihaz. Ele aldığınız zaman hissediyorsunuz bunu net bir şekilde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

5G den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zamanla düzeltilir yazılım güncellemeleri ile , daha yeni teslim edilmeye başlandı yani çok erken.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Ekli dosyayı görüntüle 120842

Geçtiğimiz günlerde pil kapasitesinin 2815 mAh (iPhone 11 Pro'dan yaklaşık 300 mAh düşük) olduğu anlaşılan iPhone 12 Pro yapılan pil testlerinde bir önceki jenerasyonu olan iPhone 11 Pro'nun gerisinde geri kaldı. Test sonuçlarına göre iPhone 11 Pro 7 saat 36 dakikalık bir pil kullanımı sunarken iPhone 12 Pro ise 6 saat 35 dakikalık bir kullanım sundu.

Gariptir ki kendisi ile aynı pil kapasitesine sahip olan iPhone 12 hem Pro modelden daha iyi bir performans sundu hem de bir önceki jenerasyonu olan iPhone 11'den 1 buçuk saatlik daha uzun bir performans sundu.

Şunu da belirtmek gerekir ki testler Wi-Fi ile yapılmış. Eğer kullanıcılar 5G açık olarak kullanırsa pil anlamında çok büyük sıkıntılar yaşayabilir. Apple'ın maliyetleri bu yıl maliyetleri düşürmek için pil boyutlarını küçültmesi sanırım geri tepecek.

İlgili Video

:: Siz ne düşünüyorsunuz? iPhone 12 serisi sizce pil anlamında bir hayal kırıklığı yaratabilir mi?
Bu testlerde oyun olayı varmı? Oyun işin içinde varsa bu durum gayet normal sadece 11 Pro dan geride olması tuhaf gelebilir.12 nin daha fazla batarya performansı sunmasının açıklaması ekran.12 ve 12 minide 8 bit amoled panel varken 12 Pro ve Pro Max de 10 bit amoled panel var.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bu testlerde oyun olayı varmı? Oyun işin içinde varsa bu durum gayet normal sadece 11 Pro dan geride olması tuhaf gelebilir.12 nin daha fazla batarya performansı sunmasının açıklaması ekran.12 ve 12 minide 8 bit amoled panel varken 12 Pro ve Pro Max de 10 bit amoled panel var.
Tabii ekran olayı çok fark ettirir, haklısın.

Oyun var ama PUBG tarzı oyunlar değil günlük sıradan oyunlar.

Reaksiyon puanı
8,012
Selamlar, kardeşim için almaya gittiğimizde XS in ekranına bakınca o kaliteye bitmiştim ya o ekran fena değil mi ya 11 onun yanında sıradan bir ekran gibi :D
11 evet ekranı XS kıyasla kötü. 11 Pro ile XS kıyaslarsanız farkı anlarsınız. 11 zaten Xr'ın devamıydı. XS'in devamı 11 Pro

Reaksiyon puanı
6,381
Hem İPhone 12 Pro'da 10 bit Oled panel var hem de İPhone 12 serisi şu an hiç güncelleme almadı.

Yani bildiğiniz üzere elektronik bir şeyin ilk güncellemeyi almadan önceki zamanları en ilkel zamanlarıdır. Kısacası 5 yıl boyunca güncelleme veren bir firma 5 yıl içinde batarya performansını da geliştirir.

Ki bunun daha bir çok etkeni var.

Mesela A14 Bionic. IOS 14 ile, A13 Bionic'in çalıştığı kadar optimize çalışmıyor. Güncelleme ile düzelecektir.

Mesela 5G. Apple 5G'ye yeni geçti ve tam oturmadı. 5G IOS ile ve telefonun donanımı ile daha optimize hale getirilecektir.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Hem İPhone 12 Pro'da 10 bit Oled panel var hem de İPhone 12 serisi şu an hiç güncelleme almadı.

Yani bildiğiniz üzere elektronik bir şeyin ilk güncellemeyi almadan önceki zamanları en ilkel zamanlarıdır. Kısacası 5 yıl boyunca güncelleme veren bir firma 5 yıl içinde batarya performansını da geliştirir.

Ki bunun bir çok etkeni var.

Mesela A14 Bionic. IOS 14 ile, A13 Bionic'in çalıştığı kadar optimize çalışmıyor. Güncelleme ile düzelecektir.

Mesela 5G. Apple 5G'ye yeni geçti ve tam oturmadı. 5G IOS ile ve telefonun donanımı ile daha optimize hale getirilecektir.
Ekran konusu doğru ama 12 de aynı işlemciye, aynı yazılıma ve yine aynı 5G'ye sahip. Aradaki fark da sadece ekran yüzünden olabilir mi, biraz kafa karıştırıcı. O yüzden yazılımla ne kadar düzelebilir emin değilim.

Reaksiyon puanı
6,381
Ekran konusu doğru ama 12 de aynı işlemciye, aynı yazılıma ve yine aynı 5G'ye sahip. Aradaki fark da sadece ekran yüzünden olabilir mi, biraz kafa karıştırıcı. Oyüzden yazılımla ne kadar düzelebilir emin değilim.
8 bit 16 milyon renk verirken 10 bit 1.07 milyar renk veriyor. Ve eğer tam optimize çalışmıyorsa bu fark inanılmaz bir batarya performansı farkı oluşturabilir.

Aynı çok küçük şeylerin inanılmaz kötü sonuçlara sebep olması gibi.

Ki zaten her telefonun kişiliği farklıdır. Her şey aynı olsa da farklı batarya performansı verebilirler. Aynı güncelleme aynı modellerde farklı sonuçlar çıkarır. O yüzden bence pek önemli değil bu fark.

Ve tamamen yazılımsal olduğunu düşünüyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sonuçta telefon onlar pc değil niye 8 bit 16milyon yetmiyor? niye 60Hz yenileme yetmiyor?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Aplle biyerden verip diğer yandan kırpma huyundan ne zmn vaz gececek

HknZr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
102
"Apple" ürünü alacağıma gider "Samsung" ya da "Xiaomi" alırım ondan daha iyi.

Reaksiyon puanı
6,381
Haksız da sayılmazlar aslında öbür türlü zam yapmak zorunda kalacak.
Apple İPhone 12 serisi ile gerçekten para göz olmadığını kanıtladı. Beni bile ikna etti, fiyat artmasın diye kutu içeriğini azalttı ama hem fiyatı artırmamış oldu hem de ekstra 5G desteği vermiş oldu. Kulaklık ve adaptör ile rakibinden daha ucuz oldu.

Gerçekten Apple'ı takdir ettim.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Bazıları gibi 5G var diyipte 200 dolar arttırmadı. Ayrıca Amerikada 19 dolara kulaklık bir 19 dolara daha adaptör alabiliyorsunuz yani gerçekten ucuz fiyatlandırmalara sahip.
Samsung'u nereden çıkardın savunmadım savunmam da ayrıca Amerika'da mı yaşıyorsun Türkiye'de o adaptör o kulaklık hiç ucuz olmayacak.

xDalterx

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Samsung'u nereden çıkardın savunmadım savunmam da ayrıca Amerika'da mı yaşıyorsun Türkiye'de o adaptör o kulaklık hiç ucuz olmayacak.
Ucuz olmayacağını biliyorum ama gözden kaçırdığınız bir şey var bunların bu kadar pahalı olması apple ın suçu değil. Ülkemizdeki vergiler ve dolar kuru yüzünden bu şekilde.

Reaksiyon puanı
6,381
Ama Apple'da Türkiye fiyatına göre hesap yapmayacak her halde.

Apple günümüzde ki işini en iyi yapan, parasının hakkını veren bir firma. Xiaomi gibi her yerinden kalitesizlik akmıyor bir firma olarak.

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
Ama Apple'da Türkiye fiyatına göre hesap yapmayacak her halde.

Apple günümüzde ki işini en iyi yapan, parasının hakkını veren bir firma. Xiaomi gibi her yerinden kalitesizlik akmıyor bir firma olarak.
Biriniz Samsung diyor diğeriniz Xiaomi diyor ben bunları savunuyormuşum gibi adamlar en çok kazanan firma ve bunu çoğunlukla cihazlardan değil satış sonrası servislerden kazanıyor ama böyleyken Apple paragöz değil demek komik oluyor.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
11 Pro , XS'den çok daha premium bir cihaz. Ele aldığınız zaman hissediyorsunuz bunu net bir şekilde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

5G den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Zamanla düzeltilir yazılım güncellemeleri ile , daha yeni teslim edilmeye başlandı yani çok erken.

Yazılım bir yere kadar.

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
689
Apple ve Pil şaşırmadık :D

Reaksiyon puanı
8,012
Biriniz Samsung diyor diğeriniz Xiaomi diyor ben bunları savunuyormuşum gibi adamlar en çok kazanan firma ve bunu çoğunlukla cihazlardan değil satış sonrası servislerden kazanıyor ama böyleyken Apple paragöz değil demek komik oluyor.
Çoğunlukla cihazdan değil mi?
Her sene çıkan her iphone en çok satan cihazlar arasına girdi hocam siz listeyi tersten mi okuyorsunuz?

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Bugün SE hariç en düşük iPhone 7100 TL ve o parayı verebilecek babayiğite bir şarj aleti çok da koymaz :)