İşlemci soğutucu 2.fan

Bu konuyu okuyanlar

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Hocam selemlar herkese :)
İlk olarak kasam on mesh panel üst ve altında izgaralik var yani hava akımı gayet iyi, önde 3 fan , 1 de arkada egzoz fan var .
Birkaç sorum olacak size.
Dün prime 95 ve funmark stress testlerini yapıyordum yeni aldım PC yi , 2 testi aynı anda yaptım.
Ekran kartı full yükte 70 derece civarıydı ,
Ama işlemcim %100 yukteyken 81 dereceye ulaştı.. Ryzen 5 3500X bu arada işlemci modelim.. Sizce değerleri çok mudur ?
Ben islemcime MSI core frozr S işlemci soğutucusu aldım , yanlız boyutlarından dolayı fanını arka tarafa, egzoz fan tarafına taktım havayı çekecek şekilde. Yani o fanda havayı egzoz fana üflüyor ama sıcak havayı çekiyor kasanın ön tarafından gelen soğuk havayı soğutucu bloğa uflemiyor.
İnventus dan almıştım sistemi bugün aradım, dedim 2. Fan alıp taksam olurmu diye. Onlar olur dedi bu 2 fanın kablosunu birlestirip öyle CPU fan slotuna tak dediler anakartta yer olmadığı için ..
Sizce farklı bir marka fan alıp taksam bir sorun olur mu ?
2 fanın kablosunu birlestirip CPU fan slotuna taksam bir sorun olurmu ?
Şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için :)

berat güven

Doçent
Reaksiyon puanı
422
aga bende bile modlanmış xeon e5450 var stock sogutucuyla stress testinde 78 in üzerine çıkmıyor onun yerinre cogaltıcı koblo olması lazım ama sorun olacagını zannedmıyorum birde kablo lar arkaya saklı degilse hava sirkülasyonunu bozar

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Fanı egzoz fanına bakan tarafa takman iyi değil. Egzoz fanı sıcak havayı atmalı ama sen sıcak havayı işlemciyi soğutacak bloğa yönlendiriyorsun aynı anda. Normalde fan diğer tarafta sığmalı neden sığmıyor. Kasanın içinin resmini net şekilde çekip atarsan bir görelim bizde neden öbür tarafa taktığını.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Fanı egzoz fanına bakan tarafa takman iyi değil. Egzoz fanı sıcak havayı atmalı ama sen sıcak havayı işlemciyi soğutacak bloğa yönlendiriyorsun aynı anda. Normalde fan diğer tarafta sığmalı neden sığmıyor. Kasanın içinin resmini net şekilde çekip atarsan bir görelim bizde neden öbür tarafa taktığını.
Hocam hemen fotoğraf atayım, ön tarafa takınca ramlara çarpıyor fan , o yüzden daha küçük boyutlu bir fan alıp ön tarafa taksam olurmu merak ettim,

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
ramleri 1-3 taktıysanız,2-4 takabilirsiniz.Ktapçığında ne önermiş.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Hocam böyle göstereyim , sağ ramler sol egzoz fana çıkıyor. Fan bloktaki sicak havayı alıp egzoz fana üflüyor , ama onun yerine önden gelen soğuk havayı alsa bloğa uflese, sicak havayı da egzoz dan atar zaten daha iyi olmazmiydi .
O yüzden dedim ramlara carpmiyacak küçük bir fan alsam , ön tarafa taksam ,
MSI in o tanıyla birleştirip CPU fan slotuna taksam sorun olurmu acaba , hani modeller vs. Farklı o yüzden..
IMG_20201021_132144.jpg

Mesaj otomatik birleştirildi:

ramleri 1-3 taktıysanız,2-4 takabilirsiniz.Ktapçığında ne önermiş.
Hocam 2 ram slotu var maalesef Asus prime b450m-K

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Fotoyu görünce, anakartta zaten 2 ram slotu varmış.
Ram tarafına 2.fanı takmayın. Bu fan küçük olacağı için, kendi orjinal fanından ,daha az hava üfleyecektir. Şu anki tek fanlı durumda, orjinal fan ,bloktaki havayı sıcak havayı emerken ,devamlı olarakda,bloğun içinde boşalan havanın yerine ,kasanın önünden gelen soğuk hava da zaten bloğa giriyor.Küçük fanın bloğa bastığı havanın miktarı ,orjinal fanın emdiği havadan az olacağı için, orjinal fanın emmesine de engel olur.

Oyunlarda ,işlemcisıcaklığına bi bakın derim. Eğer profesyonel uygulamalar,render vs, yapmıyorsanız o sıcaklıkları, zaten normal şartlarda göremezsiniz.En yüksek,oyundaki kadar ısınır.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Hocam stok soğutucu ile bu kadar sıcaklık alıyorlarmış Max.
O yüzden tuhafıma gitti stok böyle veriyorsa ne gerek vardı bunu almama :(
Fotoyu görünce, anakartta zaten 2 ram slotu varmış.
Ram tarafına 2.fanı takmayın. Bu fan küçük olacağı için, kendi orjinal fanından ,daha az hava üfleyecektir. Şu anki tek fanlı durumda, orjinal fan ,bloktaki havayı sıcak havayı emerken ,devamlı olarakda,bloğun içinde boşalan havanın yerine ,kasanın önünden gelen soğuk hava da zaten bloğa giriyor.Küçük fanın bloğa bastığı havanın miktarı ,orjinal fanın emdiği havadan az olacağı için, orjinal fanın emmesine de engel olur.

Oyunlarda ,işlemcisıcaklığına bi bakın derim. Eğer profesyonel uygulamalar,render vs, yapmıyorsanız o sıcaklıkları, zaten normal şartlarda göremezsiniz.En yüksek,oyundaki kadar ısınır.

Anomali bebe

Asistan
Reaksiyon puanı
89
bende kasa var eski model ben şöyle yaptım işlemci fanı bozuldu için egzoz fanı işlemcin block taktım boşta ken 40 derece de yük altındayken 48 derecede bilgisayar da şu an 2 tane fan var bir psu bir de egzoz fanı

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Yok kesin sorun var çünkü stok da bile daha az sıcaklık değeri gören arkadaşlarımız var ,
500tl Lik MSI core frozr s alıp da 80 dereceyi geçmek kötü bence

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Ramler biraz ince olsaymış hiç bir problem çıkmazdı başına. Bu şekilde kullanmaya devam et ama bloktaki fanın yönünü kontrol et. Egzoz fanı tarafından sıcak havayı emecek şekilde değil de bloktaki sıcaklığı egzoz fanına yönlendirecek şekilde olmalı.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Ramler biraz ince olsaymış hiç bir problem çıkmazdı başına. Bu şekilde kullanmaya devam et ama bloktaki fanın yönünü kontrol et. Egzoz fanı tarafından sıcak havayı emecek şekilde değil de bloktaki sıcaklığı egzoz fanına yönlendirecek şekilde olmalı.
Evet hocam o şekilde veriyor havayı baktım , genelde ok yönünden havayı alıyor zaten o şekilde montaj ettim ..
Vee evet ramlara çok az bir çarpma yapıyor aslında bir sorun olurmu bilmiyorum

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
ramin üstünemi basıyor,yoksa yanınamı değiyor

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Yok kesin sorun var çünkü stok da bile daha az sıcaklık değeri gören arkadaşlarımız var ,
500tl Lik MSI core frozr s alıp da 80 dereceyi geçmek kötü bence
Kim diyorsa yalan söylüyor. Prime95 dediğin test kadar işlemciyi hiçbirşey yoramaz. 81 derece çok çok mükemmel bir değer o test için. Ryzenler 3. nesil çok sıcak çalışıyor. Undervolta rağmen Wraith Prismle 90 rahat geçiyor Prime95 de. Stock tan bahsetmiyorum hiç :) O testi baz alma sen bazı firmalar Prime95 i önermemeye bile başladı. Oyunda veya normal kullanım ortamında kaç derece ona bak.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Kim diyorsa yalan söylüyor. Prime95 dediğin test kadar işlemciyi hiçbirşey yoramaz. 81 derece çok çok mükemmel bir değer o test için. Ryzenler 3. nesil çok sıcak çalışıyor. Undervolta rağmen Wraith Prismle 90 rahat geçiyor Prime95 de. Stock tan bahsetmiyorum hiç :) O testi baz alma sen bazı firmalar Prime95 i önermemeye bile başladı. Oyunda veya normal kullanım ortamında kaç derece ona bak.
Hocam funmark dan ekran kartı stress testi açıyorum , aynı anda prime 95 maximum test açıyorum , o zaman 81 82 dereceleri görüyorum işlemcide 80 - 82 arası gidip geliyor .
ekran kartı iyi yine 70-75 en fazla oluyor . İyimi sizce bu değerler ?
2 testi de aynı anda açınca bu değerler oluyor..

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Hocam funmark dan ekran kartı stress testi açıyorum , aynı anda prime 95 maximum test açıyorum , o zaman 81 82 dereceleri görüyorum işlemcide 80 - 82 arası gidip geliyor .
ekran kartı iyi yine 70-75 en fazla oluyor . İyimi sizce bu değerler ?
2 testi de aynı anda açınca bu değerler oluyor..
Biri ekran kartı biri işlemci testi ama neden aynı anda açıyorsunuz :D O testleri kullanmak için bir nedeninizin de olduğunu sanmıyorum. Overclock falan yapsanız stabilite var mı diye baksanız anlayacam ama durduk yere çalışmanın bir anlamı da yok. Her iki değerde çok iyi. Dediğim gibi o testleri değil oyunları baz alın.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Biri ekran kartı biri işlemci testi ama neden aynı anda açıyorsunuz :D O testleri kullanmak için bir nedeninizin de olduğunu sanmıyorum. Overclock falan yapsanız stabilite var mı diye baksanız anlayacam ama durduk yere çalışmanın bir anlamı da yok. Her iki değerde çok iyi. Dediğim gibi o testleri değil oyunları baz alın.
Anladım hocam çok teşekkür ederim :) Ryzen 5 3500 x
3.6 ghz ama oc prime 95 ile 4 ghz 75 80 derece sabitleniyor :) oyunlarda deniyeceğim
teşekkürler yorumlarınız için :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Oyunlarda denemeni yukarda söylemiştim. Doğrusu budur.

B.elma

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Oyunlarda denemeni yukarda söylemiştim. Doğrusu budur.
Hocam oyunlarda denedim ,
dün 3-4 saatlik valorant oynadım ve değerlere bakınca max. 65 derece görmüş ,
ortalaması da 55 dereceydi. İyi her halde