Ani fps düşüsü drop sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Arkadaşlar merhaba 40 gün önce bu sistemi topladım.

Sistemim:
AMD Ryzen 7- 2700 (3.20GHz)

ASUS Prime A320M-F DDR4 anakart.

Ballistix 16 GB DDR4 RAM (3000MHz)

Gigabyt GTX 1070. 8 GB DDR5 ekran kartı.

Adata 240 GB SSD.

1 TB HDD.

Xigmatek kule tipi CPU soğutucu.

FPS 700W 80 Plus.

Gamepower 23.6 inc 144 Hz Curved Gaming monitör.

Sorunum şu oyunun tam ortasındayken 200 FPS'lerde geziyom bianda 150-160 FPS'lere düşüyor ve drop yaşıyorum ve bir sorum daha var oyunlarda FPS'im yüksek olmasına rağmen akıcı bir performans alamıyorum bunun sebebi nedir kasam fan vb tozlu değil işlemcimin sıcaklığı oyun içinde 46 derecelerinde ekran kartım ise oyun içinde 53 derecelerde sıcaklıklarımda gayet iyi ama neden drop yiyorum FPS'im yüksek neden performans beklediğim gibi değil ekran kartım en son sürüm güncel.

Yüksek fps ile oyunun neden akıcı olmadığı konusuna ağırlık vermenizi istiyorum

Her oyunda en düşük grafik ayarlarında 1920x1080 oynarım

mesutyavuzx

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Monitörünün desteklediği en yüksek Hz'i kullanıyorsunuz demi örneğin 75hz, 144hz vs.

mesutyavuzx

Asistan
Reaksiyon puanı
93

Ekli dosyalar

• hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    20.4 KB · Görüntüleme: 224

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
şuan ağa konuyla alakalı değil ama senin sistemine karşı ben;

Kontrol ettiniz mi monitörler alındığında sabit geliyor genelde 60hz vs. en yüksek hz de gelmiyorlar çoğu insan bu sorunu bundan yaşıyor ondan bu geldi benim aklıma da.. FPS sabitlemeyi de deneyebilirsin
Evt 144 hz de kullanıyorum drop sorununu çözdüm ama oyundaki akıcılık hala istediğim gibi değil anlamadığım böyle iyi bir sistem neden istediğim gibi bir akıcılık vermiyor fps sabitleme falanda çözüm olmadı sadece dropa çözüm oldu

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Oyun ssdye mi kurulu yoksa hddye mi?

İbrahim Koç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hangi oyunu oynuyorsun?
Monitörün kaç hz destekliyor?
Monitörünü dönüştürücü ile mi kullanıyorsun?
Monitörün kaç hz'de çalışıyor?
Tüm driverler kurulumu?

Not: FPS'in 200'den 150'ye düşmesi normaldir efekt anları olduğu sürece.

Cpt Price

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Arkadaşlar merhaba 40 gün önce bu sistemi topladım.

Sistemim:
AMD Ryzen 7- 2700 (3.20GHz)

ASUS Prime A320M-F DDR4 anakart.

Ballistix 16 GB DDR4 RAM (3000MHz)

Gigabyt GTX 1070. 8 GB DDR5 ekran kartı.

Adata 240 GB SSD.

1 TB HDD.

Xigmatek kule tipi CPU soğutucu.

FPS 700W 80 Plus.

Gamepower 23.6 inc 144 Hz Curved Gaming monitör.

Sorunum şu oyunun tam ortasındayken 200 FPS'lerde geziyom bianda 150-160 FPS'lere düşüyor ve drop yaşıyorum ve bir sorum daha var oyunlarda FPS'im yüksek olmasına rağmen akıcı bir performans alamıyorum bunun sebebi nedir kasam fan vb tozlu değil işlemcimin sıcaklığı oyun içinde 46 derecelerinde ekran kartım ise oyun içinde 53 derecelerde sıcaklıklarımda gayet iyi ama neden drop yiyorum FPS'im yüksek neden performans beklediğim gibi değil ekran kartım en son sürüm güncel.

Yüksek fps ile oyunun neden akıcı olmadığı konusuna ağırlık vermenizi istiyorum

Her oyunda en düşük grafik ayarlarında 1920x1080 oynarım
Çok fazla ihtimal var. Arkada çalışan ve sistemi sömüren hizmetler olabilir. Virüs olabilir, oyunla alakalı bir problem olabilir ve 200 fps den 150 ye düşmesi fps dropu demek için uygun değil. Çok yüksek bir düşüş olmalı.

Cpt Price

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Çok fazla ihtimal var. Arkada çalışan ve sistemi sömüren hizmetler olabilir. Virüs olabilir, oyunla alakalı bir problem olabilir ve 200 fps den 150 ye düşmesi fps dropu demek için uygun değil. Çok yüksek bir düşüş olmalı.
Aynı şekilde anlık bir düşüş olmalı.

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Hangi oyunu oynuyorsun?
Monitörün kaç hz destekliyor?
Monitörünü dönüştürücü ile mi kullanıyorsun?
Monitörün kaç hz'de çalışıyor?
Tüm driverler kurulumu?

Not: FPS'in 200'den 150'ye düşmesi normaldir efekt anları olduğu sürece.
Genelde akıcılık sorununu zulada yaşıyorum 144 hz destekliyor ve zatende 144 hz etkin ekran katı falan güncel sadece bios güncellemedim akıcılık sorunu düzelse yeniden twitch de yayın yapıcam

İbrahim Koç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Genelde akıcılık sorununu zulada yaşıyorum 144 hz destekliyor ve zatende 144 hz etkin ekran katı falan güncel sadece bios güncellemedim akıcılık sorunu düzelse yeniden twitch de yayın yapıcam
Eğer kısa bir video kaydı gönderebilirsen çok daha net bir sonuca varabiliriz.
Fakat eğer atamam dersen, kısaca tarif et nasıl ne zamanda olduğunu.

Zula sistem gereksinimlerinde yazdığına göre sistemin gayet iyi.
Fakat her zaman olduğu gibi sistem gereksinimleri oyunun ilk çıktığı versiyon için geçerli.
Yüzlerce şey değiştiği için sistem gereksinimleri de mutlaka değişmiştir.
Bu donmanın sebebi getirilen yeni özelliklerin sisteme tam olarak enjekte edilememesinden kaynaklı olabilir.
Veya sisteminde bulunan bir bileşenin sürücüleri oyun ile uyumlu değil.
Peki bu ne demek?

Örneğin; LOL oyunun da bazı oyuncular sesli sohbeti kullanamıyor. Bunun sebebi bazı markaların SSD'lerinin LOL sisteminde olmaması. Yanlış hatırlamıyorsam Samsung bir SSD'de de vardı hatta.

Yinede sistemini burada belirttiğin gibi Zula'ya mail olarak bildir.
Zula oyununda bazı yüksek sistem bilgisayarların çalışmadı, fps dropların yaşandığı biliniyor ancak senin sistemin o kadar güçlü bir sistem değil açıkcası.

Bunuda şöyle örneklendirelim hala öyle oyunlar var ki eski intel işlemcileri yeni işlemcilere göre daha iyi performans veriyor. Bu tamamen oyun ile ilgili sistem ile değil.

Örnek; Knight Online.

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Eğer kısa bir video kaydı gönderebilirsen çok daha net bir sonuca varabiliriz.
Fakat eğer atamam dersen, kısaca tarif et nasıl ne zamanda olduğunu.

Zula sistem gereksinimlerinde yazdığına göre sistemin gayet iyi.
Fakat her zaman olduğu gibi sistem gereksinimleri oyunun ilk çıktığı versiyon için geçerli.
Yüzlerce şey değiştiği için sistem gereksinimleri de mutlaka değişmiştir.
Bu donmanın sebebi getirilen yeni özelliklerin sisteme tam olarak enjekte edilememesinden kaynaklı olabilir.
Veya sisteminde bulunan bir bileşenin sürücüleri oyun ile uyumlu değil.
Peki bu ne demek?

Örneğin; LOL oyunun da bazı oyuncular sesli sohbeti kullanamıyor. Bunun sebebi bazı markaların SSD'lerinin LOL sisteminde olmaması. Yanlış hatırlamıyorsam Samsung bir SSD'de de vardı hatta.

Yinede sistemini burada belirttiğin gibi Zula'ya mail olarak bildir.
Zula oyununda bazı yüksek sistem bilgisayarların çalışmadı, fps dropların yaşandığı biliniyor ancak senin sistemin o kadar güçlü bir sistem değil açıkcası.

Bunuda şöyle örneklendirelim hala öyle oyunlar var ki eski intel işlemcileri yeni işlemcilere göre daha iyi performans veriyor. Bu tamamen oyun ile ilgili sistem ile değil.

Örnek; Knight Online.
Uzun yorumun için teşekkürler şuan video kaydı atmaya müsait değilim bide şöyle bir durum var sistem gereksinimleri yüksek olan forza horizon 4 10 numara çalışıyor ne takılma ne drop fps de gayet iyi sadece şu zula denilen düşük sistem gereksinimleri isteyen saçma oyunda oluyo bu sorun yeniden uzun yorumun için saol yorulmuşsundur

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Mesela ben de GTA 5'i orta ayarlarda 30 FPS oynayabilirken, 2000-2004 yılında çıkmış 2 Boyutlu bir oyunda 8 FPS alıyordum. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum umarım çözersin

İbrahim Koç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Uzun yorumun için teşekkürler şuan video kaydı atmaya müsait değilim bide şöyle bir durum var sistem gereksinimleri yüksek olan forza horizon 4 10 numara çalışıyor ne takılma ne drop fps de gayet iyi sadece şu zula denilen düşük sistem gereksinimleri isteyen saçma oyunda oluyo bu sorun yeniden uzun yorumun için saol yorulmuşsundur
Yorulacak olsam yazmazdım. Eğer diğer oyunlarda bir sorun yok bir oyunda var ise kuvvetle muhtemel bu Zula'nın eksikliği. Bilgisayarınla alakası yok.

Çok küçük bir ihtimal olsada oyun için ayarladığın yanlış bir ayar oyunu bu hale getiriyor olabilir.
Bazen oyun şirketleri çokta stabil olmayan oyun ayarlarını ekleyebiliyorlar. Ve bu ayarlar aktif edilince oyun tecrüben iyi olmuyor.
Örneğin: Bir çok oyunda olan görüş mesafesi ayarı gibi. Normal ayarlarda sorun yoktur ancak oyun mesafe sınırını 1000'e kadar müsade eder. Ancak buna oyun motoru veya oyun kodları pek izin vermez. Veya önerilen sistemde belirtilen sistem parçaları bu ayara izin vermez. Dolayısıyla oyun yapımcıları aslında müşterilerini kandırır.

Tüm bunların ötesinde NVDIA-AMD artık hangi kartı kullanıyorsan bu kartların kendi uygulamalarında zula için ekstra bir ayar yaptıysan kaldır veya varsayılana döndür bakalım aynı sorun olacak mı. Veya Kart profilini OC-Gaming-Özel gibi ayarlara aldıysanda bunu da standart'a çevir bakalım.

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Yorulacak olsam yazmazdım. Eğer diğer oyunlarda bir sorun yok bir oyunda var ise kuvvetle muhtemel bu Zula'nın eksikliği. Bilgisayarınla alakası yok.

Çok küçük bir ihtimal olsada oyun için ayarladığın yanlış bir ayar oyunu bu hale getiriyor olabilir.
Bazen oyun şirketleri çokta stabil olmayan oyun ayarlarını ekleyebiliyorlar. Ve bu ayarlar aktif edilince oyun tecrüben iyi olmuyor.
Örneğin: Bir çok oyunda olan görüş mesafesi ayarı gibi. Normal ayarlarda sorun yoktur ancak oyun mesafe sınırını 1000'e kadar müsade eder. Ancak buna oyun motoru veya oyun kodları pek izin vermez. Veya önerilen sistemde belirtilen sistem parçaları bu ayara izin vermez. Dolayısıyla oyun yapımcıları aslında müşterilerini kandırır.

Tüm bunların ötesinde NVDIA-AMD artık hangi kartı kullanıyorsan bu kartların kendi uygulamalarında zula için ekstra bir ayar yaptıysan kaldır veya varsayılana döndür bakalım aynı sorun olacak mı. Veya Kart profilini OC-Gaming-Özel gibi ayarlara aldıysanda bunu da standart'a çevir bakalım.
Yardımım için Teşekkürler ve diğer tüm dostlarımada teşekkür ediyorum

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Dikkat ettim de sistem aşırı dengesiz ve saçma olmuş. O işlemciye o anakart bir kere ters. Ekran kartını da inşallah sıfır almamışsındır gerçi sıfırı var mı bilmiyorum ama ikinci el sanırım. Monitör desen çöp zaten. Sorun donanımsal yada yazılımsal olabilir. Windows 10 arkada çok işlem çalıştırıyor bunlardan dolayı olabilir oyun modu açıktır yada arkada oyun kaydetme açıktır ondan yapıyor olabilir. Bir sürü etken var.

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Dikkat ettim de sistem aşırı dengesiz ve saçma olmuş. O işlemciye o anakart bir kere ters. Ekran kartını da inşallah sıfır almamışsındır gerçi sıfırı var mı bilmiyorum ama ikinci el sanırım. Monitör desen çöp zaten. Sorun donanımsal yada yazılımsal olabilir. Windows 10 arkada çok işlem çalıştırıyor bunlardan dolayı olabilir oyun modu açıktır yada arkada oyun kaydetme açıktır ondan yapıyor olabilir. Bir sürü etken var.
Ekran kartını 0 aldım 2700 tl gibi bi fiyata anakartımı değiştirsem asus b450 alsam dengesizlik çözülürmü

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Katılıyorum sana.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Bu arkadaşı birisi yanlış yönlendirmiş bence. İkinci el GTX 1080 yada 1080Ti alsa daha karda olurdu.
Evet tabi ki eğer ikinci el alacaksa gtx 1080 veya gtx 1080ti daha iyi olurdu ama sıfır alacaksa gtx1660super alırdı daha güncel bir kart.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Pc yi ben toplamadım benim bi tane pc teknisyeni arkadaş var o topladı ben sadece parayı verdim aradım sordum 2. El aldım dedi ekran kartını ben 0 aldı diye biliyodum

O arkadaşa bizim selamımızı söyle dostum. Yazık olmuş parana. 1080 alırdın o paralara. Hiç etmiş resmen. Şuraya 2 dk konu açsaydın daha iyi sistemin olurdu bundan emin ol.

Pc_HaStAsI35

Asistan
Reaksiyon puanı
54
O arkadaşa bizim selamımızı söyle dostum. Yazık olmuş parana. 1080 alırdın o paralara. Hiç etmiş resmen. Şuraya 2 dk konu açsaydın daha iyi sistemin olurdu bundan emin ol.
Yazıklar olsun ya teknisyen diye güvendim çaliştığı koca hastanenin bilgisayarlarının tüm kontrolü herşeyi onda bütün hastane memnun diye iyisini bilir dedim güvendim şimdi 7300 tl me boşamı gitti (rgb klavye,mouse,kulaklık)dahil

Son düzenleme: