Üniversite okumak mı boyacı olmak mı?

Bu konuyu okuyanlar

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Hocam yine de idare eder be :) sonuçta Türkiye'nin yarısı asgari ücret ile çalışıyor diğer yarısı da işsiz:( ki kendi işimi de yapmayı planlıyorum gelecekte. Tabi neler olur bilinmez :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam max 35 yıl çalışırım zaten 20 yaşındayım :)
hocam zaten inşallah bir sevdiğinizi bulursunuz onunda işi olur rahat rahat geçinirsiniz hadi oda 4000tl aldı diyelim sende usta ol 5500tl maaş al 9000tl ye gül gibi geçinirsiniz :)

hocam zaten inşallah bir sevdiğinizi bulursunuz onunda işi olur rahat rahat geçinirsiniz hadi oda 4000tl aldı diyelim sende usta ol 5500tl maaş al 9000tl ye gül gibi geçinirsiniz :)
çok mu ileriye gittim :? :D

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16

çok mu ileriye gittim :? :D
Valla hanım o kadar para kazanırsa iyi olur :) ama
Çalışmasını istemem şahsen.

muharrem4201

Profesör
Reaksiyon puanı
952
@livix sen hangi liseye gittin ve lise sonda hangi sınava girerek kaç puan aldın

bunları merak ediyorum çünkü kardeşim ve benim hayelim imam olmak ondan nasıl bir yol izliyecem nasıl yerlerden gezecam sana bir zahmet anlatırmısın

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
@livix sen hangi liseye gittin ve lise sonda hangi sınava girerek kaç puan aldın

bunları merak ediyorum çünkü kardeşim ve benim hayelim imam olmak ondan nasıl bir yol izliyecem nasıl yerlerden gezecam sana bir zahmet anlatırmısın
İmamlık işi bitti. Atama kalmadı.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16

Dostum imam-hatip lisesinde okudum gerçi bizim okul biraz özeldi yani şöyle"Anadolu imam-hatip fen ve sosyal bilimleri lisesi" bu sene mezun oldum puanım düşüktü sözel olarak 260 tyt olarak 236 ek ilahiyat için 255 oluyor tyt. Bu puanları 1 yıl boyunca hiç çalışmadan aldım eminim ki eğer günlük bir sistemde günde yaklaşık 4 saat çalışırsan ilahiyat için olan puanı hayli hayli alırsın. İstanbul da ilahiyat oldukça yüksektir Ankara da iyidir. Bu arada sadece yks puanına bakma lütfen kendini de geliştir ve sorgula ama çok derin araştırmalara da öyle sık sık bakma önce kafandaki soruların cevabını bul ondan sonra yeni bir konuya cevap ara yoksa Allah korusun ateist olman çok zor olmaz.

İmamlık işi bitti. Atama kalmadı.
Hayır hocam. Hala atama var hatta şu an yaklaşık 12 bin tane atanmamıs cami var bir camide bazen iki tane İmam olur o yüzden yaklaşık 16 bos yer. Tabi sana kalır mı atama bilemem ve ya bana kalir mi onu da bilemem.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
İyi ozaman bir yerde çalış 4k falan 1 yıl kadar sonra kendi işini kur paranı kazan bizede iki ateşlersin cepler boş :(
Hocam bu işler hiç kesin değil be :( bi bakmışsın işler hep ters gitmiş her şey alt üst olmuş. Muhtemelen genç yaşta intihar edenler listesine yazılır adım. Çünkü gerçekten ev geçindirecek iş bulmak zor. Bu yaşta bunları düşünmek zorundayım ki üstüne ailemin de durumu maddi olarak pek iyi değil. Hayat cidden kolay değil bunu öğrendim.

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641
Hocam bu işler hiç kesin değil be :( bi bakmışsın işler hep ters gitmiş her şey alt üst olmuş. Muhtemelen genç yaşta intihar edenler listesine yazılır adım. Çünkü gerçekten ev geçindirecek iş bulmak zor. Bu yaşta bunları düşünmek zorundayım ki üstüne ailemin de durumu maddi olarak pek iyi değil. Hayat cidden kolay değil bunu öğrendim.
Öyle düşünme intihar yolun çeyreğinden sonuç çıkarıp yolu bırakmak gibi belki terslikler hep olur en büyük boya şirketlerinden biri filli boya kurulurkende terslik oldu hayat şudur. Terslik=düzen=terslik=düzen sonsuz bir döngü

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Bakalım gelecek karşımıza neler çıkartacak...

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Sana Son Bir şey söyleyeceğim

Bu tablodaki insanların hiç birinde boya yapacak yetenek yok mu sence. sen direk kendi kafanda işlerin tıkırında yürüyeceğim varsaymışsın bu kadar üniversite okumamış adam doktor olacak değil ya. Bu yazdığım mesaj fikrini değiştirdi mi bilmem. bence %8 lik kısımda iş bulma şansın daha fazla

Eğer Ailenin Maddi Durumu aşırı kötü değilse "OKU"

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Sana Son Bir şey söyleyeceğim

Bu tablodaki insanların hiç birinde boya yapacak yetenek yok mu sence. sen direk kendi kafanda işlerin tıkırında yürüyeceğim varsaymışsın bu kadar üniversite okumamış adam doktor olacak değil ya. Bu yazdığım mesaj fikrini değiştirdi mi bilmem. bence %8 lik kısımda iş bulma şansın daha fazla

Eğer Ailenin Maddi Durumu aşırı kötü değilse "OKU"
Hocam bu 2012 yılının haberi. Bir de hiçbir zaman işlerin tıkırında gideceğini söylemedim. Her zaman risk vardır bunu da zaten daha önceki yorumlarımda söylemiştim.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Hocam bu 2012 yılının haberi. Bir de hiçbir zaman işlerin tıkırında gideceğini söylemedim. Her zaman risk vardır bunu da zaten daha önceki yorumlarımda söylemiştim.
Sence tablo 2012 ye göre ne kadar değişti. Bence oku en garanti şey okumaktır

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
40 KATIR MI 40 SATIR MI
bence oku kardeşim sebep en büyük yatırım okumaktır ülkemizde el emeğinin değeri sıfır yani boyacı olup 4 sene erken para kazanacım diye düşünme okuyum milyoner hatata milyarden olabilirsin boyacılık sana bunu vermez okul o bilgiyi sana sağlar

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
40 KATIR MI 40 SATIR MI
bence oku kardeşim sebep en büyük yatırım okumaktır ülkemizde el emeğinin değeri sıfır yani boyacı olup 4 sene erken para kazanacım diye düşünme okuyum milyoner hatata milyarden olabilirsin boyacılık sana bunu vermez okul o bilgiyi sana sağlar
Hocam öyle diyorsun ama daha bu sene 565 bin kişi üniversite mezunu oldu ve üniversiteli işsiz sayısı da 1 milyon 365 bine ulaştı şu an rekor bir seviye bu. Ve hangi kaynağa bakarsam bakayım işsizliğin hızla yükseldiği vs üniversiteli işsizlerin de giderek arttığı söyleniyor. Tabi bunları sana karşı çıkmak için söylemiyorum sadece yine de herşeye rağmen okumamız gerekiyor mu diye soruyorum. :)

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
Hocam öyle diyorsun ama daha bu sene 565 bin kişi üniversite mezunu oldu ve üniversiteli işsiz sayısı da 1 milyon 365 bine ulaştı şu an rekor bir seviye bu. Ve hangi kaynağa bakarsam bakayım işsizliğin hızla yükseldiği vs üniversiteli işsizlerin de giderek arttığı söyleniyor. Tabi bunları sana karşı çıkmak için söylemiyorum sadece yine de herşeye rağmen okumamız gerekiyor mu diye soruyorum. :)
hocam boyacı olursan sadece boyacısındır ama okursak olamk istediğin kişi olursan okumak yurt dışının kapısının anahtarı her üni mezunu türkiyede çalışmıyor

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
,

https://www.haksozhaber.net/d/other/issiz3.jpg için Google Görsel Sonuçları

al sana 2019 işsizlik listesi
lise mezunu işsiz sayısı üniversite mezunu işsiz sayaısından daha fazla

Okumalısın bence bu ülkenin daha fazla okumuş adama ihtiyacı var

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222
kardeşim imam ol rahat edersin bende imamhatip okuyorum ve müezzin olmak istiyorum rahat edersin boyacılıkta çok yorulcaksın imamlıkta evlenene kadar iyi para birikitrebilirsin atanmaya gelince dhbt sınavı var iyi hazırlanır yüksek alırsan çok rahat yerleşirsin kpssde var tabiki :D bunlara iyi hazırlanırsan çok rahat atanabilirsin bu senle alakalı her 2 side boyacılıkta imamlıkta bir yerde parayı amaçlarsın bir yerde islama hizmet edip ilim sahibi olup para kazanmak bu sadece senle alakalı bu arada imamlığın maaşıda kötü değil 4 yıllık la 4000 alabilirsin 6 ayda bir maaşın artıyor ve yıl geçtikçe emeklilik ikramiyen de artıyor valla sana bağlı biz bir şey yapamayız ama bana sorsan ilahiyat derdim sana kalmış hayırlı günler

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Okuyabilirdim ama okumadım.
Çalışmak iyidir okuyanların çoğu şimdi benim kadar pratiğe dökemiyor tecrübelerini

kardeşim imam ol rahat edersin bende imamhatip okuyorum ve müezzin olmak istiyorum rahat edersin boyacılıkta çok yorulcaksın imamlıkta evlenene kadar iyi para birikitrebilirsin atanmaya gelince dhbt sınavı var iyi hazırlanır yüksek alırsan çok rahat yerleşirsin kpssde var tabiki :D bunlara iyi hazırlanırsan çok rahat atanabilirsin bu senle alakalı her 2 side boyacılıkta imamlıkta bir yerde parayı amaçlarsın bir yerde islama hizmet edip ilim sahibi olup para kazanmak bu sadece senle alakalı bu arada imamlığın maaşıda kötü değil 4 yıllık la 4000 alabilirsin 6 ayda bir maaşın artıyor ve yıl geçtikçe emeklilik ikramiyen de artıyor valla sana bağlı biz bir şey yapamayız ama bana sorsan ilahiyat derdim sana kalmış hayırlı günler
Cin çıkara biliyor musun kardeş? Yada öğretiyorlar mı? ?

Bu arada eğer arkanız sağlam değilse nerede okursanız okuyun gidip okuduğunuzla alakasız işlerde çalışırsınız markette satıcı felan.

Son düzenleme:

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Bizim dükkanda 5 eleman var yapı bölümünde. 2 si üniversite okuyup is bulamadıkları için bu işi yapıyorlar.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
,

https://www.haksozhaber.net/d/other/issiz3.jpg için Google Görsel Sonuçları

al sana 2019 işsizlik listesi
lise mezunu işsiz sayısı üniversite mezunu işsiz sayaısından daha fazla

Okumalısın bence bu ülkenin daha fazla okumuş adama ihtiyacı var
Hocam attığın grafiğinin sitesine gittiğinde üniversitesi mezunlarınin son 15 yılda katlanarak işsiz kaldığini söylüyor.

Çalışmak iyidir okuyanların çoğu şimdi benim kadar pratiğe dökemiyor tecrübelerini

Bu arada eğer arkanız sağlam değilse nerede okursanız okuyun gidip okuduğunuzla alakasız işlerde çalışırsınız markette satıcı felan.
Hocam meslek nedir acaba?

Son düzenleme:

ahmetysf099

Asistan
Reaksiyon puanı
222

kardeş neden boş konuştun ki islam dinini bilmiyorsun bari konuşmada kendi önüne bak benden sana tavsiye iyi günler

senin kadar saçmalayanıda görmedim :D

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Hocam attığın grafiğinin sitesine gittiğinde üniversitesi mezunlarınin son 15 yılda katlanarak işsiz kaldığini söylüyor.

Ayna Cam otelyesinde camlara resim vuruyorum. Kumlama yani.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
adam kafaya koymuş ne derseniz diyin boyacı olacak ben adama lise mezunu işsizlerin daha fazla olduğu grafik atıyorum adam üniversite mezunu işsizlerin sayısı giderek artıyo diyo

Mali654987

Doçent
Reaksiyon puanı
379
madem boyacılıkta bu kadar para var diyorsun o zamn deneyebilirsin belki imamdan daha çok para kazanırsın fakat daha çok yorulursun
sır bu işte para var diye sevmediğin işi yapma
boyacı olursun bakarsın işler istediğin gibi gitmiyor o zaman (ailenin maddi durumu iyiyse) üniversiteye tekrar gidebilirsin iş işten geçmiş sayılmaz

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
boyacılık yaparsın para biriktirirsin sonra bir dükkan açabilirsin.ekspertiz açabilirsin asla ölmeyecek bir yatırım mesela bak kırtasiyeler bim şok a101 ve diğer marketlerde kırtasiye ürünleri satılmasından dolayı öldü ama ekpertiz ölmeyecek bir yatırımdır.ama güzel bir yerde açacaksınki iyi iş yapacaksın.sanayi ve oto pazarlarının yakını özellikle iyi iş yapar.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
adam kafaya koymuş ne derseniz diyin boyacı olacak ben adama lise mezunu işsizlerin daha fazla olduğu grafik atıyorum adam üniversite mezunu işsizlerin sayısı giderek artıyo diyo
Hocam tabi biraz dediğin gibi boyacı olmak istemem biraz daha fazla sonuçta ayda 4k ile 5 yılda kendime ev ve ya dükkan açarım ama bunu şimdilik boşverelim. Baktığım tüm kaynaklar bana üniversite okumanın gereksiz olduğunu söylüyor aslında direkt ülke bana okumanın gereksiz olduğunu söylüyor. Daha önce de bir başka yerde çalışmıştım orada da 2 tane üniversiteli işsiz verdi ikisi de coğrafya bölümü mezunuydu birisi de itü de okumuştu. Tüm bunlara rağmen okumak cidden bu kadar önemli li? Amcam 3 tane üniversite bitirdi ve hiç kendi mesleğini yapmadı inşaatta yöneldi ve şu an para basıyor. Tabi hayat her zaman adil değildir ama bence yine para kazanmak için çalışmak okumaktan bir tık önde geliyor.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Hocam tabi biraz dediğin gibi boyacı olmak istemem biraz daha fazla sonuçta ayda 4k ile 5 yılda kendime ev ve ya dükkan açarım ama bunu şimdilik boşverelim. Baktığım tüm kaynaklar bana üniversite okumanın gereksiz olduğunu söylüyor aslında direkt ülke bana okumanın gereksiz olduğunu söylüyor. Daha önce de bir başka yerde çalışmıştım orada da 2 tane üniversiteli işsiz verdi ikisi de coğrafya bölümü mezunuydu birisi de itü de okumuştu. Tüm bunlara rağmen okumak cidden bu kadar önemli li? Amcam 3 tane üniversite bitirdi ve hiç kendi mesleğini yapmadı inşaatta yöneldi ve şu an para basıyor. Tabi hayat her zaman adil değildir ama bence yine para kazanmak için çalışmak okumaktan bir tık önde geliyor.
evet tüm bunlara rağmen okumak çoook önemli

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
madem boyacılıkta bu kadar para var diyorsun o zamn deneyebilirsin belki imamdan daha çok para kazanırsın fakat daha çok yorulursun
sır bu işte para var diye sevmediğin işi yapma
boyacı olursun bakarsın işler istediğin gibi gitmiyor o zaman (ailenin maddi durumu iyiyse) üniversiteye tekrar gidebilirsin iş işten geçmiş sayılmaz
Hocam boyacılıkta su an çırak olmama rağmen yorulmuyorum pek fazla. Ve bir de hocam sevdiğim iş diyorsun ama cidden bu hayatta sevdiğim iş yok sevdiğim tek iş oturduğum yerden para kazandığım iştir. İnşallah para biriktirirsem o da olacak.

boyacılık yaparsın para biriktirirsin sonra bir dükkan açabilirsin.ekspertiz açabilirsin asla ölmeyecek bir yatırım mesela bak kırtasiyeler bim şok a101 ve diğer marketlerde kırtasiye ürünleri satılmasından dolayı öldü ama ekpertiz ölmeyecek bir yatırımdır.ama güzel bir yerde açacaksınki iyi iş yapacaksın.sanayi ve oto pazarlarının yakını özellikle iyi iş yapar.
Hocam bunun için ayrı konu açmayı düşünüyorum :) şimdilik zamanı değil. Ve evet burada asıl konu para biriktirmek İnşallah o da olacak.