Üniversite okumak mı boyacı olmak mı?

Bu konuyu okuyanlar

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Evet dostlar soru çok net. Şimdi ise gelelim derdimizi anlatmaya. Öncelikle liseden bu yıl mezun oldum. İstediğim bölüm geldi ama istediğim yerden gelmedi herneyse.

Şimdi dostlar ben bölüm olarak ilahiyat düşünen birisiyim hani çok dindar değilim tabi ama sonuçta bir şekilde ekmek paramı kazanmam gerek (Ve bana göre en imkani olan iş ilahiyat) bu yüzden hedefim İlahiyat idi. Ama şöyle bir şey var ki üniversite okumak demek 4 yıl boyunca hep para harcamak demek üstüne bir de 1 yıl imamlık vs. İçin atama beklemek oldu sana 5 yıl belki 7 yıl? ( ki atanmak da kesin olan bir şey değil). Ben bu 5 yıl boyunca hep para harcayacak ve biriktiremeyecegim( tabi genel olarak)

Şimdi ki düşünceme gelirsek eğer anlatayım. Şu an amcamın yanında çalışıyorum kendisi 2-3 tane inşaat ekibinin patronu bina vs. yapıyor. Ben ise onun yanında ortağının çırağıyım ortağı da çok bilgili birisi ve bir çok farklı türde işte ustalığı var. Bu ustanın yanında günlük 100 lira alıyorum ( çalışmadığım günleri hariç yani Pazar) tabi bu para 1 ay sonra günlük 150 olacak ve aylık yaklaşık 4000 lira kazanacağım.( Dostlar bu fiyatları yazmak zorundayım ki düzgün cevaplar alabileyim. Lütfen hava atmaya çalıştığımı düşünmeyin. Ciddi bir konu için buradayım). Üstelik mu maaş artmaya da devam edecek bunların da üstüne bir çok ustalık öğreneceğim.

Yaklaşık 5-6 ay sonra o bir daireye ben bir daireye gidip yapacak bir hale geleceğim. Bu arada kendisi bir daire için yaklaşık 3-6 arası bir ücret alıyor (1000 lira civarı masraf var) ve tüm işi yaklaşık 6 gün sürüyor. Yarım yıl sonra kendimin da onun kadar usta olacağını düşünüyorum. İşte tam da bu yüzden üniversite okumasam diye düşünüyorum...

Bana tavsiye verin lütfen. Sizce boyacı olmak mı yoksa üniversitesi okuyup İmam olmak mı?

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Boyacı olmak demek düşük maaşla hayatının sonuna kadar zor şartlarda çalışmak demek. Ancak üniversite okumak sadec 4 yıl çok çalışıp hayatının belki 40 yıllık dönemini rahat geçirmek demek.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Ömür boyu çalışmak istemiyorsan sevdiğin işi yap.

sizin geleceğine biz karar veremeyiz.
Estağfurullah karar vermek değil de sadece tavsiye:) bu arada bu dediğim abi bir ayda nerdeyse 10-20 alıyor genel olarak bazen çok daha fazla buna rağmen yine de okumalı mıyım? Sonuçta 4 yıl çalışıp bir dükkan da açabilirim cidden okumak bu kadar önemli mi?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Boyadan iyi kazanacağına eminsen tercih edebilirsin birikim yapıp iş sahibi olabilirsin o senin potansiyeline, girişimciliğine kalmış.

onlyeren

Asistan
Reaksiyon puanı
144
İlahıyatı sadece para için okumak istiyorsan yapmamalısın çünkü ne sana ne de başkasına bir yararı olur.Şu an ki çalıştığın işten memnunsan ve bu işte yükselip kendi ekmek kapın olacasaksa o işte devam et..

Ayrıca aldığın maaşta günümüz Türkiye şartları için fena değil.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Boyacı olmak demek düşük maaşla hayatının sonuna kadar zor şartlarda çalışmak demek. Ancak üniversite okumak sadec 4 yıl çok çalışıp hayatının belki 40 yıllık dönemini rahat geçirmek demek.
Hocam öyle düşündüğün gibi düşük bir maaş değil kesinlikle. Ki sadece boyacı da değil bir çok ustalığı var. Bu arada muhalif olmaya çalışmıyorum kesinlikle. Bu arada o 5 yılı çalışarak geçirirsem ciddi paralar kazanabilirim. Sizce de okumak o kadar önemli mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Boyadan iyi kazanacağına eminsen tercih edebilirsin birikim yapıp iş sahibi olabilirsin o senin potansiyeline, girişimciliğine kalmış.
Yok hocam ya hiçbir şeyden emin değilim:) Bu ülke şartlarında baştaki değiştiğinde İmamlık bile cehennem azabı olabilir de neyse. Çok ciddi miktarlar kazanacağımdan emin değilim ama kazanabilirim. Eğer bunu bir kumar gibi düşünürsek boyacılık daha mantıklı gibi geliyor sanki. Tabi sizin önerileriniz benim için çok önemli.

Brezilya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ülkenin geleceğine bakınca ben olsam okumak yerine boyacılığı tercih ederdim işler yerine oturup belirli bir düzene girincede açıktan ilahiyat okunabilir diye düşünüyorum benim tavsiyem bu yönde olurdu.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
İlahıyatı sadece para için okumak istiyorsan yapmamalısın çünkü ne sana ne de başkasına bir yararı olur.Şu an ki çalıştığın işten memnunsan ve bu işte yükselip kendi ekmek kapın olacasaksa o işte devam et..

Ayrıca aldığın maaşta günümüz Türkiye şartları için fena değil.
Valla hocam İmam Hatip mezunuyum zaten oradan da ek puan geliyor ilahiyat için bu da nedenlerimden biri:) Tabi ki çok seveceğim bir iş değil ama kendimi imamlıga daha yatkın görüyorum İslami konuda bilgim çoğu imamdan daha çoktur sadece açıp kuran okumak değil sorguluyorum elimden geldiğince.

Ülkenin geleceğine bakınca ben olsam okumak yerine boyacılığı tercih ederdim işler yerine oturup belirli bir düzene girincede açıktan ilahiyat okunabilir diye düşünüyorum benim tavsiyem bu yönde olurdu.
Aslında bu fikir de iyiymiş hocam çok uzaklaşmadan ikisinden de yararlanmak fena değil.

J3aDEM |S-D

Asistan
Reaksiyon puanı
126
Üniversiteyi dondurup, askerliği bir şekilde hallederek aradan çıkarsan (erteleyerek, bedelli yaparak veya giderek.) bir kaç yıl bu işi denesen nasıl olur?
İmamlıkta yıllar geçse bile kesin atanıyor mu, yaş sıkıntısı oluyor mu bilmiyorum.
Aslında elinizin altında altın bir bileziğinizin olması güzel, ikisini aynı anda yürütme imkanınız var mı? Açığa alıp veya yarı zamanlı olarak boyacılık yapmak gibi.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Boyacılık işinde dediğin gibi 5-10-15 arası para varsa kendine eziyet olarak görmüyorsan memnunsan boyacı olabilirsin. Yeter ki sevdiğin işi yap.

Mehmet Aldemir

Müdavim
Reaksiyon puanı
712
Bence üniversite oku sevdiğin bölümü okuyup o işi yap.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Hocam öyle düşündüğün gibi düşük bir maaş değil kesinlikle. Ki sadece boyacı da değil bir çok ustalığı var. Bu arada muhalif olmaya çalışmıyorum kesinlikle. Bu arada o 5 yılı çalışarak geçirirsem ciddi paralar kazanabilirim. Sizce de okumak o kadar önemli mi?

Yok hocam ya hiçbir şeyden emin değilim:) Bu ülke şartlarında baştaki değiştiğinde İmamlık bile cehennem azabı olabilir de neyse. Çok ciddi miktarlar kazanacağımdan emin değilim ama kazanabilirim. Eğer bunu bir kumar gibi düşünürsek boyacılık daha mantıklı gibi geliyor sanki. Tabi sizin önerileriniz benim için çok önemli.
Ben boyacılıkta ne kadar para var bilmiyorum ama sen diyorsan ki iyi para var o zaman sen bilirsin. Benim oku dememin bir diğer sebebi de üniversite mezunu olman sana gerek arkadaş ortamında gerek seveceğin kız için gerek se de diğer insanların sana bakış açısı konusunda büyük artı sağlar. Ama dediğim gibi boyadada para var diyorsun para da yukarıda saydığım her şeye katkı sağlar. Seçim senin

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641
Oku adam ol(oku bence belki 5 yıl zorluk çekersin ama 50 yıl rahat olursun)

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
ilahiyatı sırf bir meslek sahibi olabilmek için okumayı düşünen tek kişi değilsin böyle bir sürü kişi var.boyacılık pek kolay bir meslek değil ama neden yapamayasınki.bence mutlu olacağın işi yap.ama ikisindede mutlu olurum dersen imamlık en mantıklısı boyacılığa göre daha kolay.daha az çalışırsın daha çok para kazanırsın (kesin birşey diyemem imamların maaşını bilmiyorum) ama imam olmak boyacılıktan kolaydır.ama boyacılıkta işe direkt başlarsın imam olursan ise atanmayı bekleyeceksin.ya şimdi yazarken boyacılık daha mantıklı geldi.boyacı ol para biriktir kebapçı olur dönerci olur ekspertiz olur nalbur olur o şekil bir dükkan aç

daily.Chavo

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,494
Okumayanların hepsi pişman dünyaya tekrar gelsem okurdum diyorlar.İyi düşün bence oku atanmayı beklerken boyacılıkta çalış

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Ben boyacılıkta ne kadar para var bilmiyorum ama sen diyorsan ki iyi para var o zaman sen bilirsin. Benim oku dememin bir diğer sebebi de üniversite mezunu olman sana gerek arkadaş ortamında gerek seveceğin kız için gerek se de diğer insanların sana bakış açısı konusunda büyük artı sağlar. Ama dediğim gibi boyadada para var diyorsun para da yukarıda saydığım her şeye katkı sağlar. Seçim senin
Bir bakıma haklısın hocam. Benim de aklıma o "Ortam" kısmı cidden çok takılıyor. Ama hani ne bileyim 5 yıl falan boyunca okumayıp çalışssam o 5 yılda yaklaşık 250 bin tl kazanırım Küçük bir para değil bir 3 tane araba parası hatta 1 tane ev bile alınır üstüne de kredi çekip çok rahat ödenir bu arada bu dediğim 250 bin tl bu sadece ustanın yanında çalışırsam alacağım para eğer 5-6 ay sonra kendi işimi yaparsam bunu yaklaşık 2-3 kat fazlasını kazanabilirim tabi paramı biriktirirsem. Oysa benim yaşıtlarım henüz okulu yeni bitirmiş olacak.

Okumayanların hepsi pişman dünyaya tekrar gelsem okurdum diyorlar.İyi düşün bence oku atanmayı beklerken boyacılıkta çalış
Hocam 15 yıl önce bunu bana desen haklılık payın vardır derdim ama günümüzde bunun pek mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Bende
ilahiyatı sırf bir meslek sahibi olabilmek için okumayı düşünen tek kişi değilsin böyle bir sürü kişi var.boyacılık pek kolay bir meslek değil ama neden yapamayasınki.bence mutlu olacağın işi yap.ama ikisindede mutlu olurum dersen imamlık en mantıklısı boyacılığa göre daha kolay.daha az çalışırsın daha çok para kazanırsın (kesin birşey diyemem imamların maaşını bilmiyorum) ama imam olmak boyacılıktan kolaydır.ama boyacılıkta işe direkt başlarsın imam olursan ise atanmayı bekleyeceksin.ya şimdi yazarken boyacılık daha mantıklı geldi.boyacı ol para biriktir kebapçı olur dönerci olur ekspertiz olur nalbur olur o şekil bir dükkan aç
Bende böyle düşünüyorum hocam :) sonuçta 5 yıl hatta duruma göre 7 bile olabilir.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Okuma moruk boyacılıkta çok para var. Ben de tornacı olacam.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Üniversiteyi dondurup, askerliği bir şekilde hallederek aradan çıkarsan (erteleyerek, bedelli yaparak veya giderek.) bir kaç yıl bu işi denesen nasıl olur?
İmamlıkta yıllar geçse bile kesin atanıyor mu, yaş sıkıntısı oluyor mu bilmiyorum.
Aslında elinizin altında altın bir bileziğinizin olması güzel, ikisini aynı anda yürütme imkanınız var mı? Açığa alıp veya yarı zamanlı olarak boyacılık yapmak gibi.
Hocam askerlik konusunda sıkıntı yok çocukken geçirdiğim bir ameliyat yüzünden muaf edildim. Ayrıca dediğin de çok mantıklı. Şöyle ki şu an sabah 7 akşam 6 civarı çalışıyorum iş zor değil rahat. Tabi bu çalışma şartları şu an bir ustanın yanında çalıştığım için olan rakamlar. Eğer ki Usta'dan tüm herşeyi sömürüp bilgi birikimini alırsam( yaklaşık 5-6 ay) yanından ayrılıp kendi işimi kurabilirim. İşte bu durum senin önerine yol açıyor çünkü iş benim olduğu için belli günler yapıp hem üniversite hem işi beraber yürütebilirim.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Üniversite okumak kumar gibi. İş bulma ihtimalin çok düşük ama koşullar iyi. Boya işinde ise koşullar kötü ama iş imkanı çok.

Çöpçü bile olsan sevdiğin işi yapmaya bak. İlahiyat bir meslek olarak nasıl bir geleceğe sahip olur kimse söyleyemez ama boyacılığın zamanla yok olması muhtemel.
Boya işi yok olmaz.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Eğitim sistemi o kadar saçma bir durumda ki sürekli sınav sistemi değişiyor öğrenci 1 yıl hazırolanıyor 2. yılda hazırolanıyor 2. yılda da başarılı olamayınca bir daha denemek istiyorsun ama tak sistem değişiyor bu yüzden çoğu kişi lise den mezun ve üniversite de her şey değil

bak mesela örnek NEO Toprak kendisi bu belirttiğim sebepten dolayı üniversite okumadı

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Bence üniversite oku sevdiğin bölümü okuyup o işi yap.
Üniversite okumak kumar gibi. İş bulma ihtimalin çok düşük ama koşullar iyi. Boya işinde ise koşullar kötü ama iş imkanı çok.

Boya işi yok olmaz.
Hocam boya işi o kadar da kötü şartlar değil bence. Yani çalıştığım kadarıyla söylüyorum bir çırak olarak bence çok zor değil hatta

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Hocam boya işi o kadar da kötü şartlar değil bence. Yani çalıştığım kadarıyla söylüyorum bir çırak olarak bence çok zor değil hatta
Doğru diyorsun şartları çoğu yapı işine göre iyi. Çırak olarak hiç boya yaptın mı?

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
çırağın maaşı ortlama 3000-4000tl arasında bence iyi ancak bu ülke şartlarında .... kötü sayılıyor

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Eğitim sistemi o kadar saçma bir durumda ki sürekli sınav sistemi değişiyor öğrenci 1 yıl hazırolanıyor 2. yılda hazırolanıyor 2. yılda da başarılı olamayınca bir daha denemek istiyorsun ama tak sistem değişiyor bu yüzden çoğu kişi lise den mezun ve üniversite de her şey değil

bak mesela örnek NEO Toprak kendisi bu belirttiğim sebepten dolayı üniversite okumadı
Evet hocam, haklısınız. 15 yıl önce olsa kesinlikle okurdum ama günümüz için durum aynı değil.

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Doğru diyorsun şartları çoğu yapı işine göre iyi. Çırak olarak hiç boya yaptın mı?
Şu an yapıyorum duvar olsun,dekorasyon boyası, silikonlama vs. yarın da seramik yapıştırmayı öğreneceğim İnşallah. Yani sadece boyacı olmak değil hedefim yaklaşık 6 tane farklı ustalığım olması ki böyle bir ustayı bir daha zor bulurum.

Boya ustası olur ve para kazanıp sevdiğin işi yaparsın(?) : Stonks
2 sene sonra otomatik duvar boyamak için robotlar üretilir : Not stonks
:) Hocam o tarz şeyler çok uzun zamandır var. Tabi direkt olarak bir robot duvarı boyamıyor ama spreyler var ki teknoloji daha de gelişse bile boyacının yerini alamaz belki 80 yıl sonra.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Şu an yapıyorum duvar olsun,dekorasyon boyası, silikonlama vs. yarın da seramik yapıştırmayı öğreneceğim İnşallah. Yani sadece boyacı olmak değil hedefim yaklaşık 6 tane farklı ustalığım olması ki böyle bir ustayı bir daha zor bulurum.

:) Hocam o tarz şeyler çok uzun zamandır var. Tabi direkt olarak bir robot duvarı boyamıyor ama spreyler var ki teknoloji daha de gelişse bile boyacının yerini alamaz belki 80 yıl sonra.
80 yıl sonra da işte ....

livix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
çırağın maaşı ortlama 3000-4000tl arasında bence iyi ancak bu ülke şartlarında .... kötü sayılıyor
Hocam yine de idare eder be :) sonuçta Türkiye'nin yarısı asgari ücret ile çalışıyor diğer yarısı da işsiz:( ki kendi işimi de yapmayı planlıyorum gelecekte. Tabi neler olur bilinmez :)

80 yıl sonra da işte ....
Hocam max 35 yıl çalışırım zaten 20 yaşındayım :)