Macbook mu toplama pc mi ?

Bu konuyu okuyanlar

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Merhaba dostlar,
Yakında üniversiteye geçiyorum, ve bundan dolayı laptop almakta karar kıldım. Oyun oynamayı seven birisi değilim ayrıca kullandığım programlar;

Adobe Photoshop
Adobe premiere pro
Final cut
Haber yazma
Web site tasarlama

Suanki pc ;
Amd Ryzen 5 3600
CM Ml 240l ve
2x8gb 3000mhz 16gb ram
Rtx 2060 süper

Sizce bunu satıp

Macbook Pro 13" 2020

I5 8th gen
16gb ddr3 2133mhz
Intel iris plus
512gb ssd
Bu modele geçip evde 21" monitörümde de kullanmayı düşünüyorum.

Sizce bu geçiş benim ne kadar sure boyunca işimi görür ve nasil bir tercih olur. Kullandığım programlar arasında performans farkı nasil olur?

Oyun oynamayacağım için benim için önemli olan programlar .

Teşekkürler

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
Toplama bence
Bunu satınca toplam bütçeniz ne kadar

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Peki suan kullandığım sistem mi daha mantıklı ve daha kullanımı keyifli yoksa mac book pro 13 mu ? Ayrica uzun süre kullanmayı düşünüyorum
Windows dışında bir işletim sistemine ilk başta alışamayabilirsiniz fakat Boot Camp ile Windows kurulabiliyor (Mac OS'un yanına kuruyor). Apple cihazların ömrü ve güncelleme desteği genellikle daah uzun olur ve alıştığınızda oldukça keyiflidir.

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Windows dışında bir işletim sistemine ilk başta alışamayabilirsiniz fakat Boot Camp ile Windows kurulabiliyor (Mac OS'un yanına kuruyor). Apple cihazların ömrü ve güncelleme desteği genellikle daah uzun olur ve alıştığınızda oldukça keyiflidir.
Yani benim kararsiz kaldığım konu , oyun dışında hangisi daha uzun süreli ve daha performanslı. Buna net bir cevap bulabilirsem çok iyi olur

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba dostlar,
Yakında üniversiteye geçiyorum, ve bundan dolayı laptop almakta karar kıldım. Oyun oynamayı seven birisi değilim ayrıca kullandığım programlar;

Adobe Photoshop
Adobe premiere pro
Final cut
Haber yazma
Web site tasarlama

Suanki pc ;
Amd Ryzen 5 3600
CM Ml 240l ve
2x8gb 3000mhz 16gb ram
Rtx 2060 süper

Sizce bunu satıp

Macbook Pro 13" 2020

I5 8th gen
16gb ddr3 2133mhz
Intel iris plus
512gb ssd
Bu modele geçip evde 21" monitörümde de kullanmayı düşünüyorum.

Sizce bu geçiş benim ne kadar sure boyunca işimi görür ve nasil bir tercih olur. Kullandığım programlar arasında performans farkı nasil olur?

Oyun oynamayacağım için benim için önemli olan programlar .

Teşekkürler
Eğer oyun oynamayacaksanız Mac haricinde de çok iyi alternatifler var.
Hatta performans olarak Macten daha iyi seçenekler var.

Metal kasalı bir DELL laptop mesela en az Mac kadar sizi mutlu eder, hemde yarı fiyatına.

İyi araştırın, bilinçli kullananları tenzih ederim ama bazıları sırf havası olsun diye körü körüne mac kullanıyor. MAC alacaksanız da neden aldığınıza kendinizi ikna edin.

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Eğer oyun oynamayacaksanız Mac haricinde de çok iyi alternatifler var.
Hatta performans olarak Macten daha iyi seçenekler var.

Metal kasalı bir DELL Vostro laptop mesela en az Mac kadar sizi mutlu eder.

İyi araştırın, bilinçli kullananları tenzih ederim ama bazıları sırf havası olsun diye körü körüne mac kullanıyor. MAC alacaksanız da neden aldığınıza kendinizi ikna edin.
Oyun asla ama asla oynamayacağım
oof sıkıntı o zaman, bazı ağır programlar ekran kartını yorabilir ama çok değil.
Aslında 2gb ekran kartı var yazilim optimizasyonu ile çok iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum. Ama hala kararsızım. Masaüstünü kesin satacağım ama Mac beni benden alıyor

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Oyun asla ama asla oynamayacağım

Aslında 2gb ekran kartı var yazilim optimizasyonu ile çok iyi bir sonuç vereceğini düşünüyorum. Ama hala kararsızım. Masaüstünü kesin satacağım ama Mac beni benden alıyor

Bunu bir incele istersen Alüminyum kasa GTX1650 var :) .

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Bu arada bahsettiğiniz programların çoğu işlemci performansı yanında GPU'yu da kullanır.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Hocam 4 gb olabilir ama Macos da 2 gb Windows ta ki 6 8 gb a eşit , ayni iPhone 11 Pro da 4 gb ram olup 8gb li 12 gb li Android cihazlardan daha fazla performans vermesi gibi
Bildiğim kadarıyla MAC te ekran kartı için ayrı ram yok sistemin ramini kullanıyor.
Tercih sizin tabii ki
Mesaj otomatik birleştirildi:

aşağıdaki mesajda alternatifleri listelemiştim başka bir arkadaş için inceleyin isterseniz.

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Bildiğim kadarıyla MAC te ekran kartı için ayrı ram yok sistemin ramini kullanıyor.
Tercih sizin tabii ki
Ayrılmış ram var ,örneğin 10gb olsa da 2 si ekran karti 8 i sen ram olarak görüyorsun. Yani var ayrıca. Ama Macbook Pro 16 da alabilirim

Reaksiyon puanı
3,027
Macbook Pro işini görür. Şu anki sistem de iyi ama macOS'in stabilitesi Adobe programlarında çok önde. Zaten laptop almak istediğini söylemişsin, 2020 Macbook Pro çok iyi bir cihaz.

Beritankorkusuz

Asistan
Reaksiyon puanı
45
Macbook Pro işini görür. Şu anki sistem de iyi ama macOS'in stabilitesi Adobe programlarında çok önde. Zaten laptop almak istediğini söylemişsin, 2020 Macbook Pro çok iyi bir cihaz.
Peki aklımda hala kalan bir soru var, bu pc mi daha uzun süre götürür yoksa mac mi ?