Üniversite İçin Gaming Laptop Önerisi

Bu konuyu okuyanlar

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Dostlar selam, hayırlı geceler. Abim üniversiteler başlayınca Bursa'ya gidecek ve orada hem günlük işlerini görecek hem de her türlü oyunu rahat açabilecek ve saatlerce oynatabilecek bir laptopa ihtiyacımız var. Bütçemiz 7000 TL civarı ve buna en uygun laptop Monster Abra A7 v12.1 gözüküyor. Sizlerin de önerisini alayım dedim. Önerir misiniz? Kullanan var mıdır? Çoğu kişi RAM ve ısınma sorunu üzerine değinmiş alternatif olarak önereceğiniz şeyler var mıdır?

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Isınma sorunu kaçınılmaz. Tabi üst seviye modeller hariç. Monster iyidir. Fiyatına göre iyi özellikler sunuyor. Bu arada saatlerce oynatabilecek derken prize bağlı durumda değil mi ?

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Isınma sorunu kaçınılmaz. Tabi üst seviye modeller hariç. Monster iyidir. Fiyatına göre iyi özellikler sunuyor. Bu arada saatlerce oynatabilecek derken prize bağlı durumda değil mi ?
Yani iki şekilde de, bir oturuşta 3-4 saat oyun ve günlük kullanım sunması gerekiyor pil durumunda da.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Yani iki şekilde de, bir oturuşta 3-4 saat oyun ve günlük kullanım sunması gerekiyor pil durumunda da.
Oyun oynamadan kullanırsanız en az 2 saat idare eder diye düşünüyorum. Ama oyun oynarsanız çabuk biter. Zaten prize bağlı olmazsa tam performans alamazsınız oyunda.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
HP iyidir.
Mknster'ın kalitesi çok iyi değil diye biliyorum.Bence bulaşmayın.Bilgisayarım (HP Omen 17)

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720

TYDEUS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Yani?HP'nin gaminf laptobu yok mu sanki
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bütçen yeterse MSI yetmezse HP.HP gayet iyi.

Monster'ı neden öneriyorsun?

Ben yatıyorum iyi geceler.Sabah kalkınca cevaplarım.
Monster genelde performans ve teknik servis bakımından öneriliyor ama RAM'leri sıkıntılı mıymış neymiş. Öyle bir söylenti var. Ha bir de ısınma problemi.

TeamSnow Pro

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Yani?HP'nin gaminf laptobu yok mu sanki

Bütçen yeterse MSI yetmezse HP.HP gayet iyi.

Monster'ı neden öneriyorsun?

Ben yatıyorum iyi geceler.Sabah kalkınca cevaplarım.
Monster oyun icin iyi. fakat 4 5 yıllık ömrü var.
burda biz iyiyi seciyoz sen HP yi seviyor olabilirsin. ama her zaman hp iyi değildir. yada monster msi
biz burda arkadasa idareli pc arıyoz. her zaman hp olmaz ayrıca MSİ oyun icin iyidir. bazı msı versioyonalrında iş icin ve oyun icin modlar vardı.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Monster genelde performans ve teknik servis bakımından öneriliyor ama RAM'leri sıkıntılı mıymış neymiş. Öyle bir söylenti var. Ha bir de ısınma problemi.
Madde halinde cevap vereyim:
1-HP'lerde performans açısından çok öneriliyor.
2-Teknik Servis açısından bilgim yok ama muhtelen iyidir HP köklü bir firma.
3-RAM ile ilgili bilgim yok.
4-Isınma HP'lerde abartılcak gibi yok.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Omen serisi bir zahmet iyi olsun zaten. En pahalı modeller o seride. Aynı özellikleri olan diğer markanın modellerinden daha pahalı.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Monster oyun icin iyi. fakat 4 5 yıllık ömrü var.
burda biz iyiyi seciyoz sen HP yi seviyor olabilirsin. ama her zaman hp iyi değildir. yada monster msi
biz burda arkadasa idareli pc arıyoz. her zaman hp olmaz ayrıca MSİ oyun icin iyidir. bazı msı versioyonalrında iş icin ve oyun icin modlar vardı.
Zaten olursa MSI dedim.
Omen'ım bu yıl 3. Yılını dolduracak sorun yok.

Ayrıca HP'de otun için iyi özellikle Omen'ın 15 ve 17'sinin 2020si ile çok iyi çıkış yaptı.

Telefonu kapatıyorum iyi geceler uyanınca yazarım.

TeamSnow Pro

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Madde halinde cevap vereyim:
1-HP'lerde performans açısından çok öneriliyor.
2-Teknik Servis açısından bilgim yok ama muhtelen iyidir HP köklü bir firma.
3-RAM ile ilgili bilgim yok.
4-Isınma HP'lerde abartılcak gibi yok.
1 iyi geçeler. 2. lütfen hp seviyon diye taraftarlı olma msi den monsterden hp dende iyi pceler var. bizim evdede hp var bazen ses cıkartıyo 3 4 saniye sürüyor. oyun icin ise o hp de gayet iyi. ama senin omen pcen pahalı versiyon
sadece taraftarlı olma. tekrar iyi geçeler.
RAM: ram ise sorun yok.

Omen serisi bir zahmet iyi olsun zaten. En pahalı modeller o seride. Aynı özellikleri olan diğer markanın modellerinden daha pahalı.
bunu bilmiyodum. iyi oldu teşşekürler. ayrıca suan HP omen 17 nin stokları bitmis.. aynı özelliklerle diğer markanın modellerinden daha pahalı olması ise hp ye yakısan davranıs değil

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
MSI bu ülkede daha da satış yapamaz bakın benden demesi. 15-16K fiyata RTX 2060-10750H ve 512 SSD ile insanları kazıklamaya kimsenin hakkı yok. Yurt dışında fiyatları bu kadar pahalı değil hatta HP-Lenovo gibi markalar ile aynı ancak bizim ülkemizdeki stratejisini ben anlamıyorum cidden. Yani MSI, sırf markası yüzünden aynı özelliklerdeki bir laptopa göre 3-4K daha fazla ödenebilecek bir marka değil. 7000 TL civarı dediğiniz için bu ürüne bakabilirsiniz.

Omen serisi Monster hariç herhangi bir markadan daha uyguna satılıyor şuan ülkemizde.

TeamSnow Pro

Asistan
Reaksiyon puanı
54
MSI bu ülkede daha da satış yapamaz bakın benden demesi. 15-16K fiyata RTX 2060-10750H ve 512 SSD ile insanları kazıklamaya kimsenin hakkı yok. Yurt dışında fiyatları bu kadar pahalı değil hatta HP-Lenovo gibi markalar ile aynı ancak bizim ülkemizdeki stratejisini ben anlamıyorum cidden. Yani MSI, sırf markası yüzünden aynı özelliklerdeki bir laptopa göre 3-4K daha fazla ödenebilecek bir marka değil. 7000 TL civarı dediğiniz için bu ürüne bakabilirsiniz.

Omen serisi Monster hariç herhangi bir markadan daha uyguna satılıyor şuan ülkemizde.
katılıyorum size.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
HP,Monster'dan daha kaliteli.Taraflı değilim.Evet fiyatı fazla,bunu ben de kabul ediyorum.Omen'ın fiyatı fazla ancak Pavilion'ların sorunu olmazsa Pavilion almak daha mantıklı.Sendeki HP ses çıkartıyor olabilir,bizdeki 2 HP pcde yük altına girince ses çıkarmıyor.
Monster'ın fanları çok gürültü diyorlar ancak onu takmıyorum belki yük altında gürültülüdür.Hoparlörü çok iyi değil diye de duydum.Ayrıca okuduğum bir yerde "O kadar para ver sonra klavyeden çatır çutur ses gelsin" yazıyordu.Kullandığın Monster pcleri söylersen daha rahat anlaşabiliriz.

TeamSnow Pro

Asistan
Reaksiyon puanı
54
HP,Monster'dan daha kaliteli.Taraflı değilim.Evet fiyatı fazla,bunu ben de kabul ediyorum.Omen'ın fiyatı fazla ancak Pavilion'ların sorunu olmazsa Pavilion almak daha mantıklı.Sendeki HP ses çıkartıyor olabilir,bizdeki 2 HP pcde yük altına girince ses çıkarmıyor.
Monster'ın fanları çok gürültü diyorlar ancak onu takmıyorum belki yük altında gürültülüdür.Hoparlörü çok iyi değil diye de duydum.Ayrıca okuduğum bir yerde "O kadar para ver sonra klavyeden çatır çutur ses gelsin" yazıyordu.Kullandığın Monster pcleri söylersen daha rahat anlaşabiliriz.
1 kişi dedi diye hemen kötülemek?? evet monster yakında hatta dün aldılar.. ona söylerim sorunu varmı diye

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Bir kişi dedi diye kötülemiyorum.Bence HP daha iyi.Fiyat konusu tartışılır ancak kalitede HP'nin önde olduğunu düşünüyorum.Ancak,fiyatların çok fazka olduğunu kabul ediyorum.Monster'da 10k'ya RTX 2060'lı bulunabilirken,HP Omen'da GTX bulunabiliyor.Şimdi Omen kısmından örnek verdim yine.Çünkü Pavilion serisinin fiyatlarını bilmiyorum.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Ben kendi adıma Lenovo IdeaPad önermem, ısınıyor diyorlar ne kadar doğru tartışılır.
Bende A7 v12.1.3 var. Sitesinde yok. Gittigidiyordan alındı. Render yaparken 94 derece görüyor işlemci. Ancak sessiz mod açılırsa 80 üstüne çıkmıyor oyundayken ve zorlayıcı işlerde. Alınacaksa sessiz mod kullanılmalı. Aksi takdirde performans moduna falan alınırsa fanlar biraz sesli. Depolama yetersiz, harddisk alınmalı. Genel olarak memnunum, öneririm. Bende 16GB RAM var normalinden tek farkı bu. 16GB RAM öneririm.

ATHEON

Asistan
Reaksiyon puanı
79
1 kişi dedi diye hemen kötülemek?? evet monster yakında hatta dün aldılar.. ona söylerim sorunu varmı diye
Hocam monster dan maaş yattı mı? :))
İkinci denk gelişim size monster ı savunurken. Gerçek anlamda realistik olalım. Makina mühendisliği olsun kendi bölümüm olsun (elektrik elektronik) tanıdığım çok insan var monster kullanan. Gerçek anlamda çok sıkıntı yaşayan var. 1. Olarak ölü pixel farz olmuş alanlarda. Işık hüzmesi yüzünden servise gönderen var servis paneli değiştirmiş ancak iç camda parmak izi bırakmışlar zar zor iade etti. Batarya ve kasa performansi kötünün iyisi diyebiliriz. Sadece donanım olarak okey iyi ama onu da kendi üretmiyor zaten.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Ben kendi adıma Lenovo IdeaPad önermem, ısınıyor diyorlar ne kadar doğru tartışılır.
Bende A7 v12.1.3 var. Sitesinde yok. Gittigidiyordan alındı. Render yaparken 94 derece görüyor işlemci. Ancak sessiz mod açılırsa 80 üstüne çıkmıyor oyundayken ve zorlayıcı işlerde. Alınacaksa sessiz mod kullanılmalı. Aksi takdirde performans moduna falan alınırsa fanlar biraz sesli. Depolama yetersiz, harddisk alınmalı. Genel olarak memnunum, öneririm. Bende 16GB RAM var normalinden tek farkı bu. 16GB RAM öneririm.
Fanlar yük altında normal hocam.Laptop için 500gb ssd takviyesi için ssd öneriniz var mı?

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Fanlar yük altında normal hocam.Laptop için 500gb ssd takviyesi için ssd öneriniz var mı?
Dostum emin ol 500GB SSD takviye etsen de o depolama yine bitecek. Her şey aşırı yer kaplıyor. SSD'leri boşver, içine sistem kur yeter SSD'nin, sistem için de 250GB yeter. İndirime girerse alırsın 1, 2TB SSDleri. Çek altına 2TB Harddisk (700TL) kafa rahat olsun. SSD'ler 2.5 kat daha pahalı.

Optikiyaza

Müdavim
Reaksiyon puanı
720
Bende 500gb var desiğiniz gibi 250gb olsa sistem 250gb kaldı.1tb hdd var (400gb civarı kaldı)Yüklemesi uzun olan oyunları ssdye atmak istiyorum.Rainbow Six gibi.Laptop ssdsi atarsanız sevinirim ona göre bakarım ssdlere.Masaüstü ve Laptop ssdsi farklı diye biliyorum.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Bende 500gb var desiğiniz gibi 250gb olsa sistem 250gb kaldı.1tb hdd var (400gb civarı kaldı)Yüklemesi uzun olan oyunları ssdye atmak istiyorum.Rainbow Six gibi.Laptop ssdsi atarsanız sevinirim ona göre bakarım ssdlere.Masaüstü ve Laptop ssdsi farklı diye biliyorum.
Farklı değil. Ya 2.5" olurlar ya da M2. Sistem 50gb kaplıyor. Samsung öneriyoruz SSD'de.