Hazine garantili projenin ücretini ödeseniz de 60 TL daha veriyorsunuz

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Yıllardır gündemdeler... Geçsek de geçmesek de parasını ödüyoruz. Hatta geçtiğimiz zaman geçmediğimiz zamanların da parasını ödüyoruz! Yılın ilk altı ayı için Osmangazi Köprüsü'ne 1 milyar 750 milyon TL'lik kaynak aktarılacak. Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'ni kullanan vatandaşlar hem yolları kullandıkları zamanı ödüyor, hem de bu yollardan geçmedikleri zamanki yıllık kişi başı en az 60 TL ücreti...

beklenen-arac-tl-kolaj_16_9_1599645060.jpg

Pandemi döneminde daha az araç geçtiği için mega projeleri kullanmayan vatandaşların da ödeyeceği miktarlar arttı. Yap-İşlet-Devret projelerine her yıl milyonlarca lira ödeniyor. Önce rakamlarla projelere üstten bir bakalım…

whatsapp-image-2020-09-09-at-10.53.00.jpeg

Araç geçiş sayısının pandemi dolayısıyla görece azaldığı 2020 yılının ilk yarısında Osmangazi Köprüsü için hazine OTOYOL AŞ’ye 1 milyar 750 milyon TL’lik ödeme yapacak.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ
Örneğin Hazine, Osmangazi Köprüsü’nde geçmeyen her araç için KDV dahil 37.8 dolar ödeme yapıyor. Her yılın 2 Ocak tarihli dolar kuruna göre ödenecek olan miktar belirleniyor. Osmangazi Köprüsü için Hazine garantisi kapsamında geçen yıl kişi başı en az 25 TL ücret ödendi.

osmangazi-koprusu-depo.jpg

Osmangazi Köprüsü/Fotoğraf: Depo Photos
AVRASYA TÜNELİ
Avrasya Tüneli’ni işleten konsorsiyum ile yapılan sözleşme gereği şirkete günlük 68 bin 500 araç garanti verilmiş. 2019 yılında projeden 47 bin 317 araç geçti. Aradaki günlük 21 bin 183 aracın garantisi hazine tarafından ödendi. Tünel için 2019 yılında ödenen ücret toplamda 180 milyon TL oluyor. Bu ücret 83 milyona bölündüğünde kişi başı 2,1 TL çıkıyor.

avrasya-tuneli-dha.jpg

Avrasya Tüneli/Fotoğraf: DHA
YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç garantisi verilmiş. 2019 yılında projenin geçiş ücreti otomobiller için 19,15 TL idi. 2019 yılında Hazine projenin sahiplerine yaklaşık 3 milyar TL ödeme yaptı. Söz konusu rakam Türkiye’nin nüfusuna bölündüğü zaman ortaya kişi başı 36 TL’lik Yavuz Sultan Selim Köprüsü faturası çıkıyor.

shutterstock_1205539738-1_16_9_1577186544-880x495-1.jpg

Yavuz Sultan Selim Köprüsü/Fotoğraf: Shutterstock
YILLIK YAP İŞLET DEVRET FATURAMIZ: 63 TL
Yani geçen yılın geçiş rakamlarının minimum miktarları göz önüne alındığı zaman Osmangazi Köprüsü için yıllık 25 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için yıllık 36 TL, Avrasya Tüneli için ise yıllık 2 TL ücret geçenden de geçmeyenden de alınıyor. Yıllık mega proje faturamız vatandaş başına en az 63 TL oluyor. Bu ücreti geçen de geçmeyen de ödüyor.

TARHAN: MÜTEAHHİTLERİN DOLAR GELİRLERİNE DOKUNULMADI
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ise Osmangazi Köprüsü’nün kara delik gibi Hazine’yi yuttuğunu belirterek, şunları söyledi: İnsanlara IBAN numarası verip yardım toplanıldığı bir ortamda müteahhitlerin dolar garantili gelirlerine dokunulmadı. İnsanlar uçmadıkları havaalanına, geçmedikleri köprüye, gitmedikleri hastaneye para ödemek zorunda kalıyor. Milletçe herkes fedakarlık yaptı. Osmangazi Köprüsü’nü yapıp işleten firma ve benzeri büyük garantili ihaleleri alan firmalar hariç.

Ayrıca unutulmaması gereken bir husus daha var. Dolar üzerinden geçiş garantisi verilen bu köprü devletin verdiği kredi garantisiyle yapıldı. Hazine köprü ve otoyolların yapımı için kullanılan 17 milyar 200 milyonluk krediye kefil oldu. Yandaş firmalar çok şanslı. Hem kredi çekerken hem de hizmet verirken devlet garantisi aldılar. Bu haksızlığa dur demek gerek” dedi.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Ses çıkamadığı için böyle bir durumdayız zaten
İsteseler de ses çıkaramazlar; çünkü o yetenek yok bizimkilerde. Daha demin haber bülteninde izledim. Muhabir, maske takmayan vatandaşa maske takmama gerekçesini soruyor ve şu cevabı alıyor: "Korona diye bir şey olduğuna inanmıyorum."

Milletimizde öyle bir zeka geriliği var ki bunun hiçbir şekilde tedavisi mümkün değil. Yani diyorlar ya "2023 çok güzel olacak." Benim gözümde bu ülkenin düzelme ihtimali, Adriana Lima'nın bana evlilik teklifi yapma ihtimalinden bile düşük.

Suudi Arabistan bile düzelir, burası düzelmez, imkanı yok.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
İsteseler de ses çıkaramazlar; çünkü o yetenek yok bizimkilerde. Daha demin haber bülteninde izledim. Muhabir, maske takmayan vatandaşa maske takmama gerekçesini soruyor ve şu cevabı alıyor: "Korona diye bir şey olduğuna inanmıyorum."

Milletimizde öyle bir zeka geriliği var ki bunun hiçbir şekilde tedavisi mümkün değil. Yani diyorlar ya "2023 çok güzel olacak." Benim gözümde bu ülkenin düzelme ihtimali, Adriana Lima'nın bana evlilik teklifi yapma ihtimalinden bile düşük.

2023 de ne olacak ki?Ne her şeyi biz mi üreteceğiz uzaya mı çıkacağız?Takmışlar haberde iki de bir 2023 başka bir şey demiyorlar gerçekten.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Bu konuyla ilgili değil ama şunu söylemek istiyorum özel firmalar bile vatandaşa ceza kesebiliyorlar,mesela kesilen radar cezasından özel şirket pay alıyor,veya karayollarında işletmecilik yapan firma sürücüye ceza kesiyor,gerçekten inanması zor kimlerin cebine para sokuyoruz, kimleri adam ettik ,bu şu demek idare hukuku zemin kayması yaşıyor.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Arabam olsa gam yememde arabam yok ?
Yol yaptılar ama araba alamıyoruz. Millet 2. evi almaktansa araba alır oldu.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hazine garantili yap-işlet-devret projeleri bu ülkeye zarar.

Yap işlet devret zarar değil aslında sözleşmelerde hatalı işler var. ( Bu devirde herşeyi devlet yapsın demek resmen saçmalıktır. )

Bu sözleşmelerde 1. en yanlış şey Geçiş ücretini Dolar kuru üstünden yapmak. Buda o zamanlar atıyorum Dolar 2.5-2.6 iken şimdi 7.5 oldu yani 3 kat zam demek. Buna ekstra kar payı KDV ÖTV minumum diğer masraflarıda ekledimi sana oluyor yol geçiş ücreti 120 TL Böyle olunca kimse köprüden geçmek istemiyor ve 2. yanlış garanti geçiş vermek fiyatlar böyle oluncada 40-50 bin garanti geçişte sağlanamıyor.

Sözleşme zamanında mantıklı yapılsaydı geçiş ücretide şuan 120 değilde 3 te 1 fiyatına 30-40 TL olsaydı o zaman Taahüt edilenin 2-3 katı araç geçerdi. Ben sık sık Bursa'ya gidip geliyorum 3. Köprü oralarda ki otobanlar Osmangazi köprüsü flan büyük nimet ve kolaylık yoksa ama fiyatları pahalı yani.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060

Öyle mesajı yazıp kaçmak yok :)
Dünyada 450'nin üszerinde Nükleer Santral var yapılmakta olanlarla birlikte 500'e yakın. Bütün dünya safta bir biz Türkiye'mi akıllıyız lütfen şu gözünüzü açın artık. Enerjide dışa bağımlıyız işte tutturmuşunuz bir güneştir Rüzgardır boş işler abi bunlar ( Alternatif olarak kullanılabilir ama ana enerji olamaz ). Çok maliyetli uzun ömürlü değil tam verilmli değil 365 gün kullanamıyorsun. 90-100 milyon Nufuslu bir ülkeye yettiremezsin o şekilde.

Sadece Mersine yapılan Türkiye'nin yıllık ihtiyacının yüzde 10'u kadarını sağlayabilecek güçte olacağı söyleniyordu galiba. Ve minumum 50 yıl ömrü var üstüne bir modifiye ile 75 yıl kullanılabiliyor. Bizim dibimizde Ermenistanda Nükleer santral var. Bulgaristanda var İran yapıyor üstte Rusyada Ukraynada gırla var utanmasa Gürcistan ve Suriye bile yapacak siz halen neyin derdindesiniz. Amerikada Miami New York gibi şehirlerin dibinde var Nükleer satraller bu Amerikalılar SAF MI ? Önlemini alırsan hiçbir şey olmaz.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Öyle mesajı yazıp kaçmak yok :)
Dünyada 450'nin üszerinde Nükleer Santral var yapılmakta olanlarla birlikte 500'e yakın. Bütün dünya safta bir biz Türkiye'mi akıllıyız lütfen şu gözünüzü açın artık. Enerjide dışa bağımlıyız işte tutturmuşunuz bir güneştir Rüzgardır boş işler abi bunlar ( Alternatif olarak kullanılabilir ama ana enerji olamaz ). Çok maliyetli uzun ömürlü değil tam verilmli değil 365 gün kullanamıyorsun. 90-100 milyon Nufuslu bir ülkeye yettiremezsin o şekilde.

Sadece Mersine yapılan Türkiye'nin yıllık ihtiyacının yüzde 10'u kadarını sağlayabilecek güçte olacağı söyleniyordu galiba. Ve minumum 50 yıl ömrü var üstüne bir modifiye ile 75 yıl kullanılabiliyor. Bizim dibimizde Ermenistanda Nükleer santral var. Bulgaristanda var İran yapıyor üstte Rusyada Ukraynada gırla var utanmasa Gürcistan ve Suriye bile yapacak siz halen neyin derdindesiniz. Amerikada Miami New York gibi şehirlerin dibinde var Nükleer satraller bu Amerikalılar SAF MI ? Önlemini alırsan hiçbir şey olmaz.
bir yere kaçtığım yok,yazdığımın arkasındayım,az önce hiç yazmamış olmayı tercih ettim o kadar.
50 Yıl ömrü olan santral için bu kadar risk almak ahmaklık olur,saydığınız ülkelerdeki tesisler tek tek kapatılıyor,çernobil 1986 dan beri hayalet şehir,kazara bir ihmal sonucu bir sızıntı olduğunu düşünsene bütün tatlı su kaynakların bozulacak,ama gel gör ki bizim insanımız cebini sağlığından çok düşünüyor.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744

Bu konuda sana tamamen katılıyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
bir yere kaçtığım yok,yazdığımın arkasındayım,az önce hiç yazmamış olmayı tercih ettim o kadar.
50 Yıl ömrü olan santral için bu kadar risk almak ahmaklık olur,saydığınız ülkelerdeki tesisler tek tek kapatılıyor,çernobil 1986 dan beri hayalet şehir,kazara bir ihmal sonucu bir sızıntı olduğunu düşünsene bütün tatlı su kaynakların bozulacak,ama gel gör ki bizim insanımız cebini sağlığından çok düşünüyor.

Dünyada kapatıyorlar dediklerin ömrü bitmiş sizin gibileri kandırmak için alın biz kapatıyoz demek için uydurdukları bir şey. O ülkelerin çoğu yeni 2-3 tane Nükleer santrale başlıyor. Almanya yakın zamanda Nükleer santrallerin kullanımını uzatma kararı almıştı flan. Kimse böyle bir işten vazgeçmez.

1986 diyorsun 35 yıl öncesinden bahsediyorsun onun üstünden kaç yıl geçmiş teknoloji farkı çıktı. Artık tek emniyetli değil 3-5 emniyetli yapıyorlar santrali. Ayrıca Çernobilde binanın eski olmasının yanında insan hatasıda var.
Bu ülkede tatlı su kaynakları veya doğanın bozulmasını en son isteyecek insanlardan biriyimdir. Ama dünyaya ayak uydurmak için bu Santraller ŞART.

Avrupada ki bütün ülkeler SAF HERALDE baksana heryere Nükleer santral yapmışlar hiç doğayı düşünmüyorlar.
Sadece Amerika 100 tane yapmış hemde hepsini Güney kıyılarına en turisttik yerlere yapmış. ( Tühh görüyon mu sen şu safları hiç kafası çalışmıyor dimi ? )

1599693433168.png

Türkiye'nin yakınındaki santraller.

1599693651249.png

Buda Dünyada ki.
1599693675120.png

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Dünyada kapatıyorlar dediklerin ömrü bitmiş sizin gibileri kandırmak için alın biz kapatıyoz demek için uydurdukları bir şey. O ülkelerin çoğu yeni 2-3 tane Nükleer santrale başlıyor. Almanya yakın zamanda Nükleer santrallerin kullanımını uzatma kararı almıştı flan. Kimse böyle bir işten vazgeçmez.

1986 diyorsun 35 yıl öncesinden bahsediyorsun onun üstünden kaç yıl geçmiş teknoloji farkı çıktı. Artık tek emniyetli değil 3-5 emniyetli yapıyorlar santrali. Ayrıca Çernobilde binanın eski olmasının yanında insan hatasıda var.
Bu ülkede tatlı su kaynakları veya doğanın bozulmasını en son isteyecek insanlardan biriyimdir. Ama dünyaya ayak uydurmak için bu Santraller ŞART.

Avrupada ki bütün ülkeler SAF HERALDE baksana heryere Nükleer santral yapmışlar hiç doğayı düşünmüyorlar.
Sadece Amerika 100 tane yapmış hemde hepsini Güney kıyılarına en turisttik yerlere yapmış. ( Tühh görüyon mu sen şu safları hiç kafası çalışmıyor dimi ? )

Ekli dosyayı görüntüle 115633

Türkiye'nin yakınındaki santraller.

Ekli dosyayı görüntüle 115634

Buda Dünyada ki.
Ekli dosyayı görüntüle 115635
Peki"sizin gibiler" çok uyanık olduğunuz için bugün bu haldeyiz.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Hayır bir de şöyle bir çakallık var, sen yol bilmiyorsun açıyorsun navigasyonu paralı yolları kapatsan dahi seni paralı yollara yönlendiriyor. Yol yordam bilmezsen yolculuğun baya masraflı geçer. Hükümet harita programlarına bunları önerin mi dedi ne dediyse anlamadım.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Sakin olun büyük oyunu çözdüm.

Depremleri Amarika yapıyormuş