Nokia neden battı? - Hatası neredeydi?

Bu konuyu okuyanlar

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Merhaba arkadaşlar, bugün size eski efsaneleri ile ünlü Nokia'nın neden battığını anlatacağım. Öncelikle Nokia'nın biraz tarihinde bahsedelim. Nokia, 1865 yılında kurulan bir şirketti. Ancak uzun bir süre bizim bildiğimiz mobil pazardan oldukça uzaklardaydı. İlk olarak kağıt/hamur üretimi sağlamak için değirmenlerin piyasaya sürdü. Buralar oldukça eski, şimdi asıl pazarında olduğu yerlere geçelim.

Nokia bu pazara ilk olarak 1970 yılında telefon santrallerinde dijital devreleri geliştirmekle başladı. Bu oldukça güzel bir gelişmeydi. 1981 yılında ise ilk cep telefonu şebekesini üretti. 1997 yılında Nokia 31 ülkeye ticaret yapıyordu. Ve 2000'li yılların başında Nokia pazarda lider konumuna ulaştı. Elbette Ericsson, Panasonic gibi güçlü rakipleri vardı, ancak Nokia hem fiyatı için verdiği performansıyla hem de eski namı ile pazar payında 1 numara olmayı başarmıştı. 1995-1999 yılları arasında net karı 4 Milyar Dolar'a ulaştı. Burada Nokia'yı asıl ayakta tutan şey ise küçük ve fonksiyonel cihazlarının olmasıydı. Orijinal tasarımlarla ve inovatif yaklaşımlarla rakiplerinden birkaç gömlek üstteydi Nokia. Ayrıca her bütçeye hitap eden ürünleri vardı.
images.jpeg.jpg

Nokia'yı bu başarıya taşıyan bazı cihazlar vardı, şimdi bunlara kısaca göz atalım.
Nokia 1100 2003 yılında tanıtıldı ve halen daha dünyanın en çok satılan telefonu unvanını koruyor. Yaklaşık 250 Milyon satılan bu cihaz zamanına göre oldukça iyiydi. Özellikle hepimizin bildiği Shake oyunu ile de nam salmıştı. Ayrıca basit ve kompakt yapısı ile diğer rakiplerinin hantal cihazlarına nazaran oldukça ince bir yapıdaydı.

Bir diğer cihazı ise hepimizin bildiği Nokia 3310'du. Bu cihazda sağlamlığı ile nam salmıştı, ayrıca zamanına göre oldukça modern ve kompakt bir cihazdı.
images.jpeg-1.jpg

Peki ne oldu bu Nokia'yı? Neden gömüldü?

Nokia için herşey çok güzel gidiyordu, ta ki akıllı telefonlar çıkana kadar.
Evet Symbian işletim sistemi tuşlu olan ve dokunmatik teknolojiye geçmemiş cihazlar için biçilmiş kaftandı, ancak herşey 2007 yılında iPhone'nin tanıtılması ile başladı. Ortalık darmaduman olmuştu, çünkü artık kaleme ihtiyaç duymadan parmaklarınız ile kontrol edebildiğimiz kapasitif ekranlı bir cihaz vardı, eski adıyla tokatmatik olan cihazların aksine, ekran hassasiyeti oldukça dengeli ve daha nazik bir şekilde kullanabileceğiniz bir donanımdı. O zaman iPhone'den başka hiçbir cihazda tam kapasitif dokunmatik ekran yoktu. Hal böyle olunca da yeni bir işletim sistemi tanıtıldı, iPhone OS. Günümüzdeki iOS temellerini ortaya koyan bu işletim sistemi ile Wi-Fi'e bağlanabilir, oyunlar oynayabilir ve internette gezebiliyordunuz.

Ardından bu pazara bir süre sonra bir işletim sistemi daha katıldı: Android.

Samsung artık Badaa isimli işletim sistemini bırakmaya karar verdi. Geleceği olmadığını fark eden firma, 2009 yılında ilk Android cihazını pazara sundu. Özellikler ise zamanına göre oldukça iyiydi. 3.2-inç HVGA ekran, Android 1.5 Cupcake, 128MB RAM ve 528MHz Qualcomm MSM7200A işlemci gibi özelliklere sahipti.

Nokia, bir süre bu pazara uymaya çalıştı, ancak Symbian ile birşey yapamıyordu. Artık geliştiriciler de bu iki yeni işletim sistemine uygulama geliştirmeye başladılar. Tabi o zamanlarda fiyattan ötürü dokunmatik cihaz alan insanlar pek yoktu. Zamanla teknoloji geliştikçe, işletim sistemleri de gelişti. Nokia halen daha yıllardır kullandığı Symbian'da ısrarcıydı. Mühendisler bas bas bağırıyor, istifalar oluyordu. Çünkü yönetimin düşüncesine karşı çıkanlara istifa baskısı yapılıyordu. Nokia son hamlesi ile Symbian Belle OS'i tanıttı. Bu işletim sistemi S60 ile Symbian'ın harmanlanması ile ortaya çıktı. Ancak kilitlenme, donma, tepki gecikmesi yüzünden bu işletim sistemi de başarısız oldu. Ancak bu süreçte iOS ve Android o kadar gelişti ki, Symbian'ın varlığını bile unuttular. Geliştiricilerin ise Symbian'a verdiği destek ise gitgide azalıyordu, Nokia çaresizdi. Kendi hatasının bedelini ise 2013 yılında ödedi. Nokia, artık Microsoft'a satılmıştı. Yaklaşık 7.2 milyar dolarlık bir ödeme ile satılan Nokia'da artık yavaş yavaş sona eriyordu, Steve Ballmer dayanamadı ve göz yaşı döktü. Satış olduğu zaman, "biz nerede hata yaptık? , Neyi yanlış yaptık?" cümlelerini kurdu. Yılların efsanesi Nokia artık fiilen sona ermese de bitmişti.
images.jpeg-2.jpg

Nokia, Microsoft'un güdümündeyken kan kaybetmeye devam ediyordu. Çünkü Windows Mobile'de ölü bir işletim sistemiydi.

Sözün özü, Nokia gelişmiş teknolojilere ayak uyduramadığı için namını kaybetti. Günümüzde halen daha akıllı telefonlarını görsek de artık eski Nokia olmadığını hepimiz biliyoruz. Bugünkü yazımı da bu şekilde kapatıyorum, umarım sizler için faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın.

(Kaynak olarak Mesut Çevik abimin Nokia videosundan bazı bölümleri aldım.)

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
kaliteli cihaz üreticileri bir bir piyasadan siliniyor onun yerine xiaomi gibi hawei gibi şekilci popilerite kasalı kalitesiz telefonlar piyasada boy gösteriyor
Katılıyorum, babam elindeki telefon eskidiği için kendine Redmi Note 9S aldı ve aldığı gün donma, kilitlenip restart atma ve bootloop sorunları çıktı.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Açıkçası dünyada herşeyin herkesin olduğu gibi Nokia'da doğdu büyüdü yükseldi zirvelere ulaştı ve kaçınılmaz son onada göründü zayıfladı geriledi ve şuan neredeyse öldü. ( Bunda en büyük etken çağa ayak uyduramamak ve kendini yenileyememek.)

Zaten artıkta Çin'liler aldı galiba Nokia'yı bu saatten sonra üst düzey telefon çıkarsada ÇİN markası kolay kolay insanlar 8-10 bin TL verip Nokia almaz.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
O telefon 5G olsa zaten 4G'li Android telefon fiyatında olur.

Tuşlu telefonları kullanan hala küçük bir kitle var ama bu küçük kitleye odaklanmak yerine F/P odaklı yeni telefonlar piyasaya sürebilir.
Nokia pazarda yaklaşık 5-6 yıl içerisinde silindi, insanlar bence unuttu ya. Pazarda iyi reklam yapsalar belki biraz bellerini doğrultabilirler. Ama Asya’da büyük bir kitle Nokia akıllı telefon ailesini kullanıyor. Belki kazançlarını oradan sağlıyorlardır.

Reaksiyon puanı
3,027
Nokia pazarda yaklaşık 5-6 yıl silindi, insanlar bence unuttu ya. Pazarda iyi reklam yapsalar belki biraz bellerini doğrultabilirler. Ama Asya’da büyük bir kitle Nokia akıllı telefon ailesini kullanıyor. Belki kazançlarını oradan sağlıyorlardır.
Ben şahsen Nokia almazdım çünkü akıllı telefon pazarında (özellikle ülkemizde) çığır açan işler yapamadılar halen

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
kaliteli cihaz üreticileri bir bir piyasadan siliniyor onun yerine xiaomi gibi hawei gibi şekilci popilerite kasalı kalitesiz telefonlar piyasada boy gösteriyor
hawei ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nokia 3310 u ne kullandım be.Kavgada taş yerine telefonu attım adamın kafası yarıldı telefona hiçbirşey olmadı.Şimdi popüler bir telefonu atsam telefonun içindeki parçalar toz olur.

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
hawei ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nokia 3310 u ne kullandım be.Kavgada taş yerine telefonu attım adamın kafası yarıldı telefona hiçbirşey olmadı.Şimdi popüler bir telefonu atsam telefonun içindeki parçalar toz olur.
gerçekten neden sorudunuz huawei doğrusu bu olsa gerek daha dikaat ederim

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Açıkçası dünyada herşeyin herkesin olduğu gibi Nokia'da doğdu büyüdü yükseldi zirvelere ulaştı ve kaçınılmaz son onada göründü zayıfladı geriledi ve şuan neredeyse öldü. ( Bunda en büyük etken çağa ayak uyduramamak ve kendini yenileyememek.)

Zaten artıkta Çin'liler aldı galiba Nokia'yı bu saatten sonra üst düzey telefon çıkarsada ÇİN markası kolay kolay insanlar 8-10 bin TL verip Nokia almaz.
Aklıma Osmanlı İmparatorluğu geldi bir an

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
Başka sorum yok.Nokia yeniliklere açık değildi.Android 4.4.2 çıktığı zaman daha yeni
akıllı telefonları satılmaya başlamıştı.
yenilik androide değil öyle oldu symbiyon böyle mi yazılıyor xd stabildi zamanın ilerisindeydi destek sağlansaydı şuan piyasa android diye birşey olmaz dı

26¥¥26

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,554
yenilik androide değil öyle oldu symbiyon böyle mi yazılıyor xd stabildi zamanın ilerisindeydi destek sağlansaydı şuan piyasa android diye birşey olmaz dı
Akıllı telefondaki sürümü gerçekten çok donuyor diye duymuştum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
1599638612796.png

Nokia efsanedir.

Batmasının nedeni yönetim kuruluna Microsoft'tan kişileri dahil etmesidir, bunların en önemlisi şüphesiz ki Stephen Elop, kendisi 2010 yılında Nokia'ya CEO olarak atanmıştır.
Gerek yönetim kurulundayken gerekse CEO olduktan sonra bu adam ve avaneleri Nokia'yı Microsoft'un kölesi haline getirmek için gerekli tüm adımları büyük bir ivedilikle ve efsane bir sürat ile attı.
Samsung ve Sony 2010'da Androide geçmesine rağmen Intel ile birlikte yürütülen Android projesini bir hamlede rafa kaldırdı, hala talep gören ve birkaç yıl daha görecek ve en azından maddi getiri sağlamaya devam edecek olan Symbian'ı tek hamlede sıfırladı, neredeyse Qt projesini bile mahvetmek istiyorlardı ki Qt'nin Windows'a katkısı yüzünden vazgeçildi. Geçer geçmez Nokia'nın yanmakta olduğunu söyleyip spekülasyon yapıp durdu lakin bırakın çözümü, tam tersi çözüm adımlarını yok etmek için herşeyi yaptı.

Aslında hiçbir şey için geç kalmamıştı Nokia, bu ajanlar olmasaydı Samsung'tan daha önce Android'e geçeceklerdi.

800px-Stephen_elop.jpg

Zaten kendisi Nokia'yı batırdıktan sonra telefon bölümünün Microsoft tarafından satın alınmasını sağlamış, bunun karşılığında Nokia'ya birkaç yıl boyunca Microsoft hariç işletim sistemi kullandırmayacağını kabul ettirmiş ve Nokia bu yüzden 2017'ye kadar Android kullanan bir telefon üretmek istese dahi üretememiş ve pazarın dışına bilinçli şekilde itilmiştir.

Stephen Elop bütün bunları yaptıktan sonra Nokia'dan ayrıldı ve Microsoft'taki işine geri döndü.

Buradan almamız gereken ders şudur.
İnsanlar ne kadar kaliteli ne kadar çalışkan ne kadar kendini adamış olursa olsun onları yönetenler bilerek veya bilmeyerek kötü şekilde idare eder ise herşey mahvolur.
stephen_elop2.jpg