Nokia neden battı? - Hatası neredeydi?

Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Ekli dosyayı görüntüle 115507
Nokia efsanedir.

Batmasının nedeni yönetim kuruluna Microsoft'tan kişileri dahil etmesidir, bunların en önemlisi şüphesiz ki Stephen Elop, kendisi 2010 yılında Nokia'ya CEO olarak atanmıştır.
Gerek yönetim kurulundayken gerekse CEO olduktan sonra bu adam ve avaneleri Nokia'yı Microsoft'un kölesi haline getirmek için gerekli tüm adımları büyük bir ivedilikle ve efsane bir sürat ile attı.
Samsung ve Sony 2010'da Androide geçmesine rağmen Intel ile birlikte yürütülen Android projesini bir hamlede rafa kaldırdı, hala talep gören ve birkaç yıl daha görecek ve en azından maddi getiri sağlamaya devam edecek olan Symbian'ı tek hamlede sıfırladı, neredeyse Qt projesini bile mahvetmek istiyorlardı ki Qt'nin Windows'a katkısı yüzünden vazgeçildi. Geçer geçmez Nokia'nın yanmakta olduğunu söyleyip spekülasyon yapıp durdu lakin bırakın çözümü, tam tersi çözüm adımlarını yok etmek için herşeyi yaptı.

Aslında hiçbir şey için geç kalmamıştı Nokia, bu ajanlar olmasaydı Samsung'tan daha önce Android'e geçeceklerdi.

800px-Stephen_elop.jpg

Zaten kendisi Nokia'yı batırdıktan sonra telefon bölümünün Microsoft tarafından satın alınmasını sağlamış, bunun karşılığında Nokia'ya birkaç yıl boyunca Microsoft hariç işletim sistemi kullandırmayacağını kabul ettirmiş ve Nokia bu yüzden 2017'ye kadar Android kullanan bir telefon üretmek istese dahi üretememiş ve pazarın dışına bilinçli şekilde itilmiştir.

Stephen Elop bütün bunları yaptıktan sonra Nokia'dan ayrıldı ve Microsoft'taki işine geri döndü.

Buradan almamız gereken ders şudur.
İnsanlar ne kadar kaliteli ne kadar çalışkan ne kadar kendini adamış olursa olsun onları yönetenler bilerek veya bilmeyerek kötü şekilde idare eder ise herşey mahvolur.
stephen_elop2.jpg
Yönetim kafasının dikine gidiyordu, mühendisler geleceğin Android'de olduğunu söyleyince atyorlardı işten. Bu yüzden korkuyorlardı söylemeye.

Reaksiyon puanı
306
Bunun kesin nedeni aslında Nokia'yı Microsoft satın alması. Mikrosoft satın aldıktan sonra Lumia serisi yayınlandı fakat o da pek popüler olmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nokia çok iyi telefon yapıyordu. Elimde 5210, 6300 ve 6303i var

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,643
Benim elimde Lumia 820 var yedek telefon olarak. Taş gibi telefon gerçekten, eline aldığında ağırlığını sağlamlığını hissediyorsun hemen. Lumia serisinin tasarımı çok hoşuma gidiyor kamera için ayrıca deklanşör tuşu var mesela.

sualimvar

Asistan
Reaksiyon puanı
162
Yetersiz telefonlar yaptılar inovatif adımlar atmadılar tek cümlede.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Symbian gibi harika bir akıllı telefon işletim sistemi vardı onu geliştirmedi. Size şöyle anlatayım.
Bugün bir akıllı telefon ne yapar?
1. Arka planda açtığınız uygulamaları hazır tutar ve geçiş yapabilirsiniz.
2. Müzik oynatır ve yine arka planda çalmaya devam eder.
3. Bir uygulama ekosistemi ve mağazası vardır.
4. Birbirinden keyifli oyunlar, uygulamalar vardır.
5. E-mail falan okursunuz.
6. İnternete girer, video izler, dosya indirir.
7. Dosya yöneticisi vardır. Dosyalara erişirsiniz.
8. Anti-virüs yazılımı.
9. Carl Zeis :D.

Kısacası Symbian 2006'dan falan bunları çok iyi karşılıyordu. S60 efsaneydi :D.

ThorJ

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,949
Symbian gibi harika bir akıllı telefon işletim sistemi vardı onu geliştirmedi. Size şöyle anlatayım.
Bugün bir akıllı telefon ne yapar?
1. Arka planda açtığınız uygulamaları hazır tutar ve geçiş yapabilirsiniz.
2. Müzik oynatır ve yine arka planda çalmaya devam eder.
3. Bir uygulama ekosistemi ve mağazası vardır.
4. Birbirinden keyifli oyunlar, uygulamalar vardır.
5. E-mail falan okursunuz.
6. İnternete girer, video izler, dosya indirir.
7. Dosya yöneticisi vardır. Dosyalara erişirsiniz.
8. Anti-virüs yazılımı.
9. Carl Zeis :D.

Kısacası Symbian 2006'dan falan bunları çok iyi karşılıyordu. S60 efsaneydi :D.
O dönem için gayet iyiydi zaten, ona bir lafımız yok. Ama burada asıl hata kafalarının diklerine gitmeleriydi. Eğer Nokia o dönemde yeni bir işletim sistemi yapabilse ya da cihazlarını Android'e geçirebilse, belki şu anda bu piyasada Xiaomi'yi, POCO'yu görmezdik.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
O dönem için gayet iyiydi zaten, ona bir lafımız yok. Ama burada asıl hata kafalarının diklerine gitmeleriydi. Eğer Nokia o dönemde yeni bir işletim sistemi yapabilse ya da cihazlarını Android'e geçirebilse, belki şu anda bu piyasada Xiaomi'yi, POCO'yu görmezdik.
Sizin dediğiniz de doğru. Bence şöyle bir nedeni de olabilir; kaba duran telefon tasarımlarından ötürü kaybetliklerini düşünüyorum. Bir çoğu kalın yapıda.

Yoksa N58 cihazları da çok iyiydi bence.