Uygulamanın grafik donanımına erişimi engellendi

Bu konuyu okuyanlar

oozland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba, 1 aydır başlıkta belirtmiş olduğum hatayı almaktayım. Bu hata Valorant'ta "Ekran kartı sürücüsü çöktü" olarak uyarı da vermekte. Sistem özelliklerim;
  • MSI Gtx 1660 Super Gaming model ekran kartı
  • AMD Ryzen 3600 işlemci
  • 2x8 DDR4 Ram
  • MSI A320m Pro Vh-Plus Ankart
  • Dark 500w PSU
  • SSD ve HDD
Windows en son sürümünü indirip yükledim tamamen güncel. Her seferinde ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırarak eski ve en güncel sürücüyü denedim. BIOS ve tüm sürücüler güncel. Her hangi bir OC işlemi de yapılmadı. Sadece 451.67 sürümü piyasaya çıktığında güncellememi yaptım ilk hatayı aldım ve hiç bir şekilde düzelmedi. Daha önce nokta sorunum yoktu. Umarım çözüm bulabilirsiniz teşekkürler.
Ekran Görüntüsü 1
Ekran Görüntüsü 2

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Yaşadığınız problem ile ilgili olarak Başlat' a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan pencereye "SFC /SCANNOW" yazıp ENTER tuşuna basınız.(Tırnak işaretleri hariç.) İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda Başlat' a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Sonrasında aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayıp test ediniz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Problem giderilmez ise sisteminizde yüklü olan Antivirüs programınız mevcut ise kaldırıp yeniden deneyiniz. Bundan da netice alamazsanız yeni bir Windows kullanıcı profili oluşturup test ediniz.

Kolay gelsin.

oozland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Yaşadığınız problem ile ilgili olarak Başlat' a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Açılan pencereye "SFC /SCANNOW" yazıp ENTER tuşuna basınız.(Tırnak işaretleri hariç.) İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp DOS ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda Başlat' a tıklayıp CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemine sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneği ile açınız. Sonrasında aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayıp test ediniz.

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Problem giderilmez ise sisteminizde yüklü olan Antivirüs programınız mevcut ise kaldırıp yeniden deneyiniz. Bundan da netice alamazsanız yeni bir Windows kullanıcı profili oluşturup test ediniz.

Kolay gelsin.
Söylediklerini denedim ama sonuç aynı. Valorant'tan Ekran kartı sürücüsü çöktü diye hata verip atıyor. ETS 2 oyunundan hata vermeden masaüstüne atıyor. Bildirim kısmında ekran görüntülerini atmış olduğum Uygulamanın grafik donanımına erişimi engellendi yazıyor her seferinde. Ekran kartını garantiye göndermeyi düşünüyorum ama daha önce bahsettiğim ekran sürücüsünü yükleyene kadar hiç bir şikayetim yoktu. Yazılımsal bir sorun ise 3 kez format attım özenle kurdum sürücüleri ama malesef. Sadece benim başıma da gelmemiş son zamanlarda bu tarz şikayetler gördüm farklı ekran kartı modellerinde vs. Hatta yabancı forumlardan anladığım kadarıyla. Bir ay oldu çözülmüyor.