Laptop u şarjda kullanmak sakıncalımı

Bu konuyu okuyanlar

İkeaköftesi

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Dün yeni bir laptop aldım sajdayken oyun oynuyorum filim fln izliyorum sizce bir sakıncası varmı

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yalan yanlış bilgi vermeyelim lütfen.

Dün yeni bir laptop aldım sajdayken oyun oynuyorum filim fln izliyorum sizce bir sakıncası varmı
Batarya ölmez. Oyun oynarken adaptör takılı olmak zorunda yoksa yüksek performans alamazsınız zaten. Film falan izlerken prizden çekebilirsiniz tabi ancak oyun vb. gibi yüksek performans isteyen işlemlerde kesinlikle prize takılı olmalı cihaz.

İkeaköftesi

Asistan
Reaksiyon puanı
116
Yalan yanlış bilgi vermeyelim lütfen.

Batarya ölmez. Oyun oynarken adaptör takılı olmak zorunda yoksa yüksek performans alamazsınız zaten. Film falan izlerken prizden çekebilirsiniz tabi ancak oyun vb. gibi yüksek performans isteyen işlemlerde kesinlikle prize takılı olmalı cihaz.
teşekkür ederim hocam bi an korkmuştum

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Bataryanın verimi düşebilir, bir miktar ömrünü de azaltabilir, ayrıca ısınma sorunu da ortaya çıkabilir. Şarjda kullanmanızı çok önemli durumlar haricinde önermiyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ısnma yok:
Ekran Görüntüsü 2020-07-26 22-53-00.png

Reaksiyon puanı
390
Bataryanın verimi düşebilir, bir miktar ömrünü de azaltabilir, ayrıca ısınma sorunu da ortaya çıkabilir. Şarjda kullanmanızı çok önemli durumlar haricinde önermiyorum.
Şarjda kullanmak genel anlamda daha faydalıdır ve pilin ömrünü uzatır. Ancak pilin çalışması için belli zamanlarda pilde iken kullanmak iyidir. Isınma sorunu bundan dolayı değil şarjda oyun oynandığında ortaya çıkar ki bu doğal bir durumdur. Ancak adaptörün aşırı ısınması gibi bir olumsuz yanı mevcuttur.
Bu bilgileri 2 yıllık tecrübelerime dayanarak söylüyorum ve o zamandan beri bilgisayarımın piline herhangi bir zarar gelmedi. Bilgisayarım, pil de kullanımda 5-6 saati rahatlıkla çıkartabiliyor. Acer Nitro 5 kullanıyorum.

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Oyunlarda şarjda takılı olması gerekiyor ama uzun süre dolu pille kullanınca ölü hücreler oluşmaya başlar ve daha %30 40 şarjı varken kapanır.
Bunun olmaması için günde 1 kere pilini kullanarak sıfırlamanı öneririm.