Boşta %100 kullanılan CPU, Görev Yöneticisini açınca düşüyor

Bu konuyu okuyanlar

WindigoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Konuyla ilgili farklı forumlarda farklı başlıklar buldum ancak birçoğu güncel değildi ben de buraya yeni bir başlık açmak istedim.
Son 1 haftadır falan bilgisayar boştayken fanları aşırı sesli çalışmaya başlamıştı bugün farkettim de görev yöneticisini açtığımda cpu kullanımı ilk başta %100 iken biranda %3 lere düşüyor fanlar da sessizleşiyor. Kapatıp bir süre beklediğim zaman tekrar aynı süreçlerden geçiyorum. Bana açıkçası bilgisayarımın üzerinden madencilik yapan, görev yöneticisini açtığım zaman da gizlenen bir virüs bulaşmış gibi geliyor. İşin garip tarafı ise 3 ay eset kullandım, baya bi virüs sildim onun sayesinde, 1 aydır da kaspersky kullanıyorum lisanslı olarak. Zararlı bir siteye girdiğim zaman uyarı verip kapanıyor zaten site vs. Bilinmeyen, güvenilir olmayan kaynaklardan da herhangi bir şey indirmedim. Nereden nasıl bulaşabilir aklım almıyor açıkçası :( Kaspersky ve windows defender ile tarama yaptığım zaman da herhangi bir şey çıkmıyor malesef. Başka bir antivirüs mü kullanmalıyım bunun sebebi nedir. İnternette format atsa dahi düzelmediğinden bahsedenler olmuş. Gerçi virüs olmama ihtimali de mevcut

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,971
Bir ara böyle sorunu araştırırken SuperFetch özelliğiyle tanışmıştım.

Bu özellik sistem boşta olurken arka fonda daim çalışır vaziyyede kalıyor.

Bir menü filan açmaya kalkışınca anında önüne sunuyor. Ben olayı böyle anlamıştım Başka türlüde anlamı olur onu bilemem.

Kapatmak mümkün ama sistem tam boştayken bir yere tıkladığında işlem yanıt hızı düşer Yazılanlara göre

WindigoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bir ara böyle sorunu araştırırken SuperFetch özelliğiyle tanışmıştım.

Bu özellik sistem boşta olurken arka fonda daim çalışır vaziyyede kalıyor.

Bir menü filan açmaya kalkışınca anında önüne sunuyor. Ben olayı böyle anlamıştım Başka türlüde anlamı olur onu bilemem.

Kapatmak mümkün ama sistem tam boştayken bir yere tıkladığında işlem yanıt hızı düşer Yazılanlara göre
Şimdi baktım da sanırsam CPU'dan çok RAM ve Disk'i daha çok kullanıyormuş. Yine de kapatmayı denedim ancak sistemimde ne "Hizmetler"de ne de "regedit"te SuperFetch gözükmemekte :/
Yine de yardım için teşekkürler

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,971
Çalıştıra yani Run bölümüne servises.msc yaz orda olacak.

Edit--- Benim önüme orda çıkmıştı.
Edit 2--- Dediğim yerden kapatıp açma daha kolay.

En büyük edit---- Afedersin services.msc olmalıydı.
C yerine S yazdım.

Son düzenleme:

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Hdd bulaşan virüsler var duyduğum kadarıyla bitcoin madenciliğinde kullanılıyor, görev yöneticisini açınca düzeliyorsa bırak açık kalsın. :)

WindigoS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Çalıştıra yani Run bölümüne servises.msc yaz orda olacak.

Edit--- Benim önüme orda çıkmıştı.
Edit 2--- Dediğim yerden kapatıp açma daha kolay.

En büyük edit---- Afedersin services.msc olmalıydı.
C yerine S yazdım.
malesef :( dediğim gibi bahsettiğiniz şey bulunmamakta