Renault Zoe Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

ertugrul1903

Asistan
Reaksiyon puanı
33
-böyle arabalara hangi ehliyet lazım
-vegi ödeniyormu ve bu araçlar muaneden geçiyor mu
-benzin istayonlarında elektrik istasyonalrına para ödüyor muyuz

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
  1. B Sınıfı ehliyet gerekiyor.
  2. Vergi ve muayene var fakat her ikisi de diğer araçlara göre daha az masraflı.
  3. Yakıt alırken ödediğiniz gibi şarj ederken de ödüyorsunuz.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
benzin istayonlarında elektrik istasyonalrına para ödüyor muyuz
Çok daha ucuza geliyor ama yine de ödüyorsunuz.
vegi ödeniyormu ve bu araçlar muaneden geçiyor mu
Eskiden mtv taraflarında çok avantajlıydı ama şimdi vergi alınıyor.

Bence Zoe o parayı hak etmiyor. Sırf elektrikli diye o kadar para verilmez. İleride diğer markalar da elektrikli araçlarını Türkiye piyasasına sürünce daha alınabilir olacaktır. Şimdi en mantıklı seçim benzin veya hibrit.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Tam hibrit yerine yarı hibrit araç öneririm.
Toyata C-HR gibi.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Aslında yeterli değil. Kötü de denemez tabi.
Elektrikli otomobil piyasasını araştırırsanız Tesla'larda bile ortalama menzil bu şekilde oluyor. Long Range olanlarda daha fazla tabii. Zoe dediğimiz araba Yaris'ten bile küçük. Şehir içi arabası. :)

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,144
222 bim diyor çok değil mi?

non4me

Asistan
Reaksiyon puanı
53
YouTube'da Twizy'i tanıtan ve vLog çeken bi arkadaş vardı. Şimdi de Zoe almış. Bence araba güzel ama bizim ülkemizde o parayı hak etmiyor.

non4me

Asistan
Reaksiyon puanı
53
YouTube'da Twizy'i tanıtan ve vLog çeken bi arkadaş vardı. Şimdi de Zoe almış. Bence araba güzel ama bizim ülkemizde o parayı hak etmiyor.

234k ₺'miş araç. Hibrit Corolla 216 bin ₺'den başlıyor full paketi 269 bin ₺ ve tam elektrikli modu da var.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
En basit mantıkla düşünürsek 4 saat kullanabilirsiniz o arayı 100 ile giderken.
Zoe alt segment bir araba olduğu için doğru düzgün hızlı şarj desteği yok. Tesla gibi markalarda hızlı şarj ile çok kısa sürede şarj ediliyor. Aralıksız 10 saat sürecek değiliz ya. 2 saatte bir ihtiyaç molası zaten veriliyor. Bu da şarj için yeterli oluyor.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Elektrikli otomobil piyasasını araştırırsanız Tesla'larda bile ortalama menzil bu şekilde oluyor. Long Range olanlarda daha fazla tabii. Zoe dediğimiz araba Yaris'ten bile küçük. Şehir içi arabası. :)
Hocam şehir içi şehirler arabası diye bir kanı olması bence yanlış. Ben şehir içinde kullanmak için niye bir arabaya 220bin tl para vereyim ? Bisiklet var motorsiklet var daha ucuza çok daha iyi opsiyonlar mevcut.
İst-Ankara arası 450 km yani bu araç gidemiyor tek seferde o mesafeyi.
.
Burda ayrıntılı bir biçimde mevcut 1 saat şarjın sonunda 22 kW'lık istasyonlarda 126 km menzile erişiyor ben kimsenin 1 saat yakıt istasyonlarında bekleyeceğini sanmıyorum.
Ayrıca tesla bildiğiniz üzere supercharger kullanıyor. Model 3'ü Supercharger v3 teklonojisi ile 5 dakika da 120km menzile şarj ediyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zoe alt segment bir araba olduğu için doğru düzgün hızlı şarj desteği yok. Tesla gibi markalarda hızlı şarj ile çok kısa sürede şarj ediliyor. Aralıksız 10 saat sürecek değiliz ya. 2 saatte bir ihtiyaç molası zaten veriliyor. Bu da şarj için yeterli oluyor.
Alt segment dediğiniz araba 220 bin lira bunun neresi alt segment bir araç ? ZATEN İSTESENİZ BİLE 10 SAAT ARALIKSIZ SÜREMİYORSUNUZ. 2 saatte bir neyin ihtiyaç molası vereceksiniz ki ? Şahsi bir araç bu 121 km yasal hız sınırıdır zaten bölünmüş kara yollarında. aralıksız 3.5 saate yakın gidebilirsiniz ancak. 3.5 saat sonra yolda mı kalacağız ?

Sizin üst segment tanımınızı merak ediyorum ben ? @Usain

Son düzenleme:

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Alt segment dediğiniz araba 220 bin lira bunun neresi alt segment bir araç ? ZATEN İSTESENİZ BİLE 10 SAAT ARALIKSIZ SÜREMİYORSUNUZ. 2 saatte bir neyin ihtiyaç molası vereceksiniz ki ? Şahsi bir araç bu 121 km yasal hız sınırıdır zaten bölünmüş kara yollarında. aralıksız 3.5 saate yakın gidebilirsiniz ancak. 3.5 saat sonra yolda mı kalacağız ?
Öncelikle Türkiye'de yaşadığımızı belirtmek isterim. Geçen yıllarda 100 civarında istiyorlardı bu arabaya.

Bu aracın inceleme videolarını izlerseniz bu arabanın alt segment olduğunu anlarsınız. Elektrikli olduğu için bu para isteniyor.

Kendiniz demişsiniz Tesla Supercharger meselesi. İhtiyaç molası verdiğinizde 20 dakika bile yeterli. Ben alt segment diyorum çünkü bu arabada ne hızlı şarj var ne de içinde premium özellikler.

Hızlı şarj desteklemeyen araba ile uzun yolu kesintisiz gidemezsiniz tabii ki. ;)

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Son durumu bilmiyorum. 2 yıl önce bakmıştım bayide. Yeni model tüm araçlarda led far ve kuyruk lambaları varken zoe 21w halojen stop ve park lambaları ile üretilmiş.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Bu aracın inceleme videolarını izlerseniz bu arabanın alt segment olduğunu anlarsınız. Elektrikli olduğu için bu para isteniyor.
Aracın alt segment olduğunun bende gayet farkındayım fakat 220 bin liralık bir araç Türkiye'de üst segment sayılır.
Halkın çoğunluğu 50-150 bin liralık araçlara bakıyor.
O yüzden alınacak en mantıklı araç yarı hibrit araçtır.
Onlara da ucuz denemez tabi. Ama iş 220 bin liraya böyle bir araç lükse kaçar. Bu kadar para verebilecek kişide buralara sormaz alır geçer diye düşünüyorum :)

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Sizin üst segment tanımınızı merak ediyorum ben ? @Usain
Benim üst segment tanımım bana konfor sunmasıdır. 220 bin liraya Yaris'ten küçük araba alırsam bana konfor sunmaz. Donanımı da 220 bin lirayı hak etmiyor. Gidip o paraya Passat alırsam o zaman üst segmente biniyorum diyebilirim.

Bu arada Afyonun neresi? :) Ben de Afyondayım.

Aracın alt segment olduğunun bende gayet farkındayım fakat 220 bin liralık bir araç Türkiye'de üst segment sayılır.
Halkın çoğunluğu 50-150 bin liralık araçlara bakıyor.
O yüzden alınacak en mantıklı araç yarı hibrit araçtır.
Anlatmak istediğim şey bu. 220 bin liraya alınan araç üst segment olmalı zaten. Zoe üst değil ama.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Benim üst segment tanımım bana konfor sunmasıdır. 220 bin liraya Yaris'ten küçük araba alırsam bana konfor sunmaz. Donanımı da 220 bin lirayı hak etmiyor. Gidip o paraya Passat alırsam o zaman üst segmente biniyorum diyebilirim.

Bu arada Afyonun neresi? :) Ben de Afyondayım.

Anlatmak istediğim şey bu. 220 bin liraya alınan araç üst segment olmalı zaten. Zoe üst değil ama.
O zaman aynı fikri savunuyoruz.
Özelden yazayım.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
menzili az değil fiyatı çok scirocco sanmış ilanı atan apachi ruhlu...