GPU'mun Modelini Bulamıyorum

Bu konuyu okuyanlar

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Windows aygıt yöneticisi penceresinde gözüken sarı renkli Bilinmeyen Aygıt olarak geçen ama ne olduğunu bilmediğimiz aygıtlar görmüşüzdür çoğu zaman. Eğer bu konu hakkında bilgimiz kısıtlı ise birçok kişi gibi forum sitelerinden araştırma yaparak bulmaya çalışırız ne olduğunu. Bilinmeyen aygıt sürücüleri nasıl bulunur bunu çoğu kimse bilmiyor, bilenlerde açıklama konusunda biraz kendi kibirleri dolayısı ile yardım etmeye yanaşmıyorlar malesef. Burada işin püf noktalarını açıklıyorum arkadaşlar.

Window aygıt yöneticisindeki bilinmeyen aygıtın ne olduğu nasıl bulunur !
1. Aygıt yöneticisini açın
2. Bilinmeyen Aygıt yazan yeri sağ tuşla tıklayıp özellikler diyerek özellikler penceresini açın.
3. Yukarıdaki sekmelerden AYRINTILAR yazan sekmeye gelin.
4. Ayrıntılar sekmesinde bulunan açılabilir menüden AYGIT KOPYA KİMLİĞİ yazan seçeneği seçin.
5. Aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1000\5&941D3F2&0&0001
Kırmızı yazı bize üretici bilgisini, mavi yazı ise aygıt bilgisini verir.
6. www.pcidatabase.com adresine girin.
7. Device Search yazan kısma Mavi yazı ile yazan yazıyı girin.(yukarıdaki örnekte AA01 olarak yazan yeri) Search butonunu tılayarak aramayı başlatın.
8. Açılan sayfada birden çok sürücü ismi çıkmış olabilir. (yukarıdaki örneğe ait aramada)

DeviceID.....Chipset description...................VendorID.....Vendor Name
0xAA01.......Ati Mobility Radeon HD 2600......0x1002....... ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.
0xAA28...... Radeon HD 3400 Series............0x1002........ ATI Technologies Inc. / Advanced Micro Devices, Inc.
gibi aygıtlar çıktı. Ancak bizim bulmamız gereken 0xAA01 ile 0x1002 eşleşmesinin sonucu. Yani Ati mobility Radeon HD 2600 yazan kısmı.

9. Bulduğumuz eşleşmenin hizasındaki (örnekte sağ tarafta bulunan kısmı ATI Technologies Inc. yazıyor) linki tıklayın.
10. Başka bir sayfa açılacak. Ctrl+F tuşuna basarak arama penceresini aç. Device ID kısmındaki yazıyı (örnekteki AA01 olan kısmı) arama penceresine yaz ve arattırın.
11. Arama sonucunda bulunan kısımda bilinmeyen aygıtın ne olduğu orada yazıyor. Örnekte verilen aygıt için yapılan aramada

Chip Number: Ati Function driver for high definition audio - ATI
Chip Description: Ati Mobility Radeon HD 2600
Notes: ATI HDMI Audio

olarak bulundu. Yani Bilinmeyen Aygıt olarak aygıt yöneticisinde gördüğümüz şey aslında ATI Mobility Radeon HD 2600 serisine ait ATI HDMI Audio sürüsü imiş.

Yukarıda anlatığım şey aygıta ait kimlik bulunması olayı idi. Yani Google'dan yada başka bir yerde arama yapacağımız zaman bize aygıtın ne olduğunu vermiş oldu. google'a "ati radeon HD 2600 hdmi audio driver" olarak yazdığın zaman aygıtın için bulunacak sürücünün size ait olmama veya sizin aygıtınız için uyumsuz olma gibi bir şansı yok demektir.

Alıntı

xarax Arkadaşımız da görsel olarak anlatmış zaten ;

Ayrıca şu programı da kullanabilirsiniz..

http://www.devicedoctor.com/download/DeviceDoctor_Bundle.exe

Aşağıdaki konudaki site de yardımcı olabilir...

http://forum.shiftdelete.net/suruculer-ve-guncellemeler/134778-devid-info.html
Burada gördüğünüz uygulamayı (ve benzer uygulamaları) ve Hardware ID ile bulmayı denedim. Bu uygulamalar direkt sürücüyü verdiğinden dolayı doğru sürücü mü ya da modelim ne hiç bir fikrim olmuyor. Hardware ID girdiğimde ise
Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
böyle bir sonuç alıyorum. Bu veritabanından yaptığım arama bu sonucu veriyor başka düzgün bir database bulamadım zaten. Bu 4'ünden birini rastgele seçtim ama asla bilgisayarımın eski performansını alamıyorum. Eskiden hangi sürücü vardı onu da hatırlamıyorum. Bilgisayar modelinden bulmamı isterseniz bilgisayarım 10 yıllık. Casper'ın sitesine girip Model No yazıyorum bilgisayar bulunmuyor. Bilgisayarın altında ise sadece anakartının ismi (Pegatron/H36) yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim çok garip droplar yiyorum.

Bu arada bilgisayar Dual GPU. Yani iki tane GPU var. Düşük olan Dxdiag/CPU-Z gibi yerlerde gözüküyor. Bana yüksek GPU lazım nasıl bulabilirim?

Son düzenleme:

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Burada gördüğünüz uygulamayı (ve benzer uygulamaları) ve Hardware ID ile bulmayı denedim. Bu uygulamalar direkt sürücüyü verdiğinden dolayı doğru sürücü mü ya da modelim ne hiç bir fikrim olmuyor. Hardware ID girdiğimde ise
Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
böyle bir sonuç alıyorum. Bu veritabanından yaptığım arama bu sonucu veriyor başka düzgün bir database bulamadım zaten. Bu 4'ünden birini rastgele seçtim ama asla bilgisayarımın eski performansını alamıyorum. Eskiden hangi sürücü vardı onu da hatırlamıyorum. Bilgisayar modelinden bulmamı isterseniz bilgisayarım 10 yıllık. Casper'ın sitesine girip Model No yazıyorum bilgisayar bulunmuyor. Bilgisayarın altında ise sadece anakartının ismi (Pegatron/H36) yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim çok garip droplar yiyorum.

Bu arada bilgisayar Dual GPU. Yani iki tane GPU var. Düşük olan Dxdiag/CPU-Z gibi yerlerde gözüküyor. Bana yüksek GPU lazım nasıl bulabilirim?
Diz üstünün tam modeli ve markası ne?
HWİNFO64 BUNUNLA kontrol et

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim sorunum bu zaten. Hangisi uygun olan bilmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Diz üstünün tam modeli ve markası ne?
HWİNFO64 BUNUNLA kontrol et
Bu uygulamayı şimdi indirip çalıştırdım. Çok çok çok teşekkürler. Ekran kartım 5650 imiş. Tekrardan çok teşekkürler.

Bu arada bilgisayar modeli olarak anakartın ismini, Pegatron Inc. H36ST verdi.

Son düzenleme:

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Benim sorunum bu zaten. Hangisi uygun olan bilmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu uygulamayı şimdi indirip çalıştırdım. Çok çok çok teşekkürler. Ekran kartım 5650 imiş. Tekrardan çok teşekkürler.

Bu arada bilgisayar modeli olarak anakartın ismini, Pegatron Inc. H36ST verdi.

Benim verdiğim driver zaten 5650'nin oradan işletim sistemini seçeceksiniz sadece

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim verdiğim driver zaten 5650'nin oradan işletim sistemini seçeceksiniz sadece
Driver yükleme nasıl yapılıyor biliyorum. Yardımınız için teşekkür ederim fakat 4 tane verilen model numarasından en düşüğünü seçip tamamen "sallamış" oluyorsunuz gibi geldi bana. Şu an kuruyorum yine de yardımınız için teşekkürler.

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Driver yükleme nasıl yapılıyor biliyorum. Yardımınız için teşekkür ederim fakat 4 tane verilen model numarasından en düşüğünü seçip tamamen "sallamış" oluyorsunuz gibi geldi bana. Şu an kuruyorum yine de yardımınız için teşekkürler.

Benim verdiğim linkteten girdiğiniz zaman bilgisayar simgesine sağ tıklayıp oradan 64 - 32 bit olanına bakıp ona göre indiriyorsunuz. Oradakilerin tamamı 5650 içindir.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Benim verdiğim linkteten girdiğiniz zaman bilgisayar simgesine sağ tıklayıp oradan 64 - 32 bit olanına bakıp ona göre indiriyorsunuz. Oradakilerin tamamı 5650 içindir.
Dediğim gibi driver nasıl yüklenir biliyorum. Hatta şu an indirdim oyuna girip FPS testi yapacağım. Tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Dediğim gibi driver nasıl yüklenir biliyorum. Hatta şu an indirdim oyuna girip FPS testi yapacağım. Tekrardan yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar dilerim.
5000 serisi yazıyorsa yada 5XXX/59XX gibi o bilgi 5000 ile 5950 serisi tüm kartları destekler anlamındadır.
Zannedersem pc casper yada exper çünkü o anakartı onlar kullanıyor.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
Bilgisayarım Casper marka. Tüm kartları destekler biraz saçma gibi. Çünkü driverdan drivera farklı FPS alıyorum. Yinede yorumunuz için teşekkürler.