İftira atmak günah mı?

Bu konuyu okuyanlar

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Arjadşlar bir firma beni dolandırdı ve engelledi ve bu adamların başka birini daha dolandırdığını gördüm bu adamlar normalde tütün satıyor bunlar para kazanmasın diye iftira atarsam günah mı?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Onlardan bir farkın kalmaz. İşi büyüklere anlatarak hukuki boyuta taşımak lazım. Hiç bir firma elemanım dolandırmış o yüzden onu attım sende avcunu yala diyerek kenara çekilemez.

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Ama o beni dolandırdı ben şikayetvar'a yazdım ama bu sefer başka biri gibi yazicaö yine

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
Onlardan bir farkın kalmaz. İşi büyüklere anlatarak hukuki boyuta taşımak lazım. Hiç bir firma elemanım dolandırmış o yüzden onu attım sende avcunu yala diyerek kenara çekilemez.
Beni 400 TL zarara soktu ama dava açamıyorum bi şekilde buna zarar olmak istiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

İftira derken ben şikayetvar'a girip bu adamfan tütün ürünü almış gibi yapıp beni dolandırdı diyicem

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
İftira neden atıyon gerçekleri söyle beni dolandırdılar de. Sağda solda yayınla veya insanları bilgilendir neden iftira atıyon delimisin divanemisin. ( Birde forumda soruyor :D )

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
O zaman onlar seni dava eder. Bunun yerine dürüst hırsızlıkları ile şikayet konusu açsan daha çok faydası olur.

Metin_Aslantürk

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Üç şey var....Günah----Haram-----Mekruh islamda kötü olan herşey bu üç kategoriden birine giriyor.....

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا اجْتَنِبُوا كَث۪يراً مِنَ الظَّنِّۘ اِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ اِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا يَغْتَبْ بَعْضُكُمْ بَعْضاًۜ اَيُحِبُّ اَحَدُكُمْ اَنْ يَأْكُلَ لَحْمَ اَخ۪يهِ مَيْتاً فَكَرِهْتُمُوهُۜ وَاتَّقُوا اللّٰهَۜ اِنَّ اللّٰهَ تَـوَّابٌ رَح۪يمٌ ﴿١٢﴾
Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Delilini yazayım dedim. Bu ayet hem gıybet hem suizan hem iftiranın günah olmasına delil olan ayettir.

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
Arjadşlar bir firma beni dolandırdı ve engelledi ve bu adamların başka birini daha dolandırdığını gördüm bu adamlar normalde tütün satıyor bunlar para kazanmasın diye iftira atarsam günah mı?
Firmanın adı ne ki? Gerekirse burda belirt. Forumlarda yay bu konuyu. Mutlaka bir destek çıkar veya firmayı az da olsa zarara sokarsın. Ne bileyim işte. İnternette sözlüklerde, sosyal medyada ve forumlarda yayabildiğin her yere yay

Latiroz Kaipa

Müdavim
Reaksiyon puanı
636
O zaman onlar seni dava eder. Bunun yerine dürüst hırsızlıkları ile şikayet konusu açsan daha çok faydası olur.
Firma adı toptanbizde

Firma adı toptanbizde

Son düzenleme:

EmirhanTeira

Doçent
Reaksiyon puanı
507
İftira atmadım şuana kadar ama adamlar bana enayi *** cocuğu dediler hırsımı alamıypruö

Firma adı toptanbizde
Oğlum yay o zaman bu meseleyi ne diyorum burda :D

İftira atmadım şuana kadar ama adamlar bana enayi *** cocuğu dediler hırsımı alamıypruö

Firma adı toptanbizde
Telefonlarından ara. Gerekirse Tehdit et. Daha yüksek mercilere başvur

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
565
Polise başvurdunuz mu? Onlar da bu sorunu çözebilirler. İftira konusuna gelirsek de kötülüğe kötülükle karşılık vermektir. Bu aslında yapılmaması gerek. Ama maalesef yapıldığı ve olayların büyüdüğü de oluyor. ?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Şu İstanbul Bilişim'e ya da bir yere bulaşmasaydın daha iyi olacaktı. Keşke ilk başta bize sorsaydın. :(

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
@Müptezel Gyn sizi gerçekten takdir ettim. Dinimizin o seyi yasaklamış mi yoksa yasaklamamis mi olduğunu sormak cidden çok olgunca bir hareket. Hele ki yaşınıza göre Cidden ve cidden takdir ediyorum.
Allah hakkınizda en hayırlı olanı versin inşallah ?
SSizin gibi olamayan milyonlarca insan var.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
İftira atma ama hakkını ara.
Dindar bir toplumun arasında seni iftira fikrinden uzaklaştırlar çünkü bunu bir zaman günahsıza bile uygulamaman için.

Varya adalet silahı bende olaydı hiç ateş etmezdim. Direk şiş kebap gibi silahıma gerirdim şerefsizlik yapan adamları.

Bu dünya içine çöksünde kurtulayım tüm olasılıklardan.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,058
1-elinde delil,ispat edebileceğin,kayıt belge var mı.
2-bizim insanımız ayran gönüllüdür,sen şikayet vara yazmayı bırak,tabelaya yazıp,adamın boynuna dahi assan merak edip okumaz gider gene alışverişini yapar.yanlış anlamada ata sözleri buna sebep cıkmıştır.
3-herkesin bildiği,alenen yaptıkları olayları anlatırsan iftira olmaz,extradan kendinden katıp yapmadıklarını yapmış gibi söylemen suça girer,onlara da söz hakkı doğar.
4-önce tüketici mahkemesine elindeki belgelerle başvur ,konuyu aktar,anlat.nedir,ne yapılabilir öğren.
5-şikayet forumlarına yaz.
6-sonra buyuk fsd ,dh büyük forumları bul üyeliği 30 000 artı olanları,girdiğin her sitede bunu güzelce ispatı olan belgeleriyle belirt,ama aşırıya kaçmadan.seninle aynı sıkıntıya düşenler varsa muhtemelen onlarda yardımcı olurlar,yada anlatırlar.
7-aslında insanın canını sıkan kayıp olan para değildir,her zaman kazanılır,insanın canını sıkan enayi yerine konmasıdır.bu konuda haklısın.
8-bunları yapmak zor geliyorsa,önce otur güzelce 2 3 bardak çay iç,10 dk sonra üzerine de soğuk su iç.
yaslan arkana ,unut gitsin.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Geçen adresini bulmuştun ne oldu? Yalan mı çıktı adres adı üstünde dolandırıyor,
Bak güzel ve iyi niyetli kardeşim geçmiş sana vesvese ve kötü düşünceler asabiyet verir bu da o kovulmuşun yoludur ki, ben seni o yolda görmüyorum evet olan oldu.
belki daha hayırlısı sana verilecektir. Sana tavsiyem o kovulmuşun yoluna hiç girme senin yada babanın ibanını ver ben sana vereceğim o parayı. Allah'ın selameti hepimizin üzerine olsun.
(İbanı özel mesaj yolu ile paylaş)

Son düzenleme:

Xenophon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dava açabilirsiniz, fakat şunu unutmayın "mahkeme neyin doğru olduğundan çok neyi ispatlayabildiğinize" bakar.
Bu yüzden elinizde yeterli delil olmadan dava açmanız size fayda getirmez.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
dinimize göre iftira en büyük günahtır.

BÜYÜK GÜNAHLAR NELERDİR?

1. ALLAH’A ŞİRK KOŞMAK
Şirk, Allah’a eş ve ortak koşma, ortak isnat etmek demektir. En büyük zulüm olan şirk, kulu ebedî olarak Cehenneme dûçâr eder. Şirk koşmak, inkâr etmek veya münâfıklık yapmakla kul, Rabbine ve tevhîd ehline hiçbir zarar veremez. Fakat kendisini ebedî azâba müstahak ettiği için, nefsine en ağır şekilde zulmetmiş olur.

2. ZİNA ETMEK
Zina, öteden beri insan aklının, ahlâk ve hukuk nizamlarının ve diğer semâvî dinlerin tamamen yanlış ve çirkin gördüğü bir davranış olup İslâm’da da büyük günahlardan sayılmıştır.

3. İÇKİ İÇMEK
Cenâb-ı Hak kullarını sevmekte ve onların Cennete girmelerini istemektedir. Bu sebeple de kullarını günahlardan kıskanarak günahın açığını da gizlisini de yasaklamıştır. Aynı şekilde, bütün günahların sebebi ve anahtarı olan içkinin de her türlüsünü, ister az olsun ister çok, ağır ifadelerle haram kılmıştır.

4. FAİZ YEMEK
Kazançların en şerlisi faizle elde edilen maldır. Karşılıksız mal elde etme esâsına dayanan faiz/ribâ, büyük bir kul hakkı ihlâlidir. Zâhirde, insanlara yardım ve kolaylık gibi görünse de, hakikatte zor durumdaki insanların çâresizliğini istismâr etmekten başka bir işe yaramayan büyük bir musîbettir.

Dînî ve ahlâkî duyguları söndüren ve ekonominin içini kemiren habis bir urdur. Enflasyonu artırmak sûretiyle zenginin daha çok güçlenmesine, muhtâcın da daha çok ezilmesine sebep olur. Böylece toplum kesimleri arasında derin uçurumlar meydana getirir.

5. BÜYÜ (SİHİR) YAPMAK
İslâm’a göre ilim muhteremdir, her türlü hürmete lâyıktır ve öğrenilmesi yasaklanan hiçbir bilgi yoktur. Hatta şerrinden korunmak için sihir bile öğrenilebilir. Ancak hiçbir zaman ilmi kötüye kullanmaya müsâade edilmez. Bu sebeple sihir yapmak haram kılınmış, hatta küfür olarak kabul edilmiştir.

6. YALAN SÖYLEMEK VE YALANCI ŞAHİTLİK ETMEK
Beşeriyet için en zararlı günahlardan biri de yalandır. Yalan rûhu çürüten mânevî bir hastalıktır. Kıyâmet günü insanın aleyhine en büyük delil olarak çıkacaktır.

7. ADAM ÖLDÜRMEK VE İNTİHAR ETMEK
Resûlullah adam öldürmeyi büyük günahlar arasında zikretmektedir. Hatta adam öldürmek, muhtelif rivâyetlerde şirkten hemen sonra zikredilir.