iPhone SE 2 mi iPhone XR mı ?

Xr mı se 2 mi ?

• Kullanılan toplam oy
    35

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Merhabalar. Sizce hangisi iPhone xr mı yoksa se 2 mi tercih edilmeli ?
hangisini neden önerdiğinizi söylerseniz sevinirim.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,062
Aynen, ki ikisi de ios ekosisteminde olduğu için öyle abartılacak bir performans farkı da olmaz.
Valla 1500 TL fiyatındaki telefonların dahi çerçeveleri böyleyken o fiyata o çerçeveli telefonu almam şahsen. 9T'den sonra gözüm kanıyor çerçeveli telefon ekranına bakarken.

Reaksiyon puanı
892
Ben yeni tasarım istiyorum dersen XR.
Ben bu kasayı seviyorum daha iyi performans dersen SE2.
İki cihazın da kamerası aynı diye biliyorum.
Ben olsam XR yerine 11 düşünürüm.

Reaksiyon puanı
8,023
XR kullanan biri olarak öneririm. 190 küsür gram olması dışında herhangi bir negatifliğini görmedim.

Reaksiyon puanı
6,381
Hiçbiri ikisi de Tim Cook'un "Kalite pahalılık" takıntısına tam uyan telefonlar. Belki SE2020 pahalılık takıntısına uymuyor ama ikisi de bence Tim Cook'un Apple'ı para üzerine kurmaya çalıştığı dönemin telefonları. Çünkü zaten bence XR Apple'ın Iphone telefonlarına hiç yakışmayan bir telefon, SE 2020 ise şu an 5300 tl. 5300 tl fiyata bana diğerlerine göre ne verdiği önemli değil, 2000-3000 tl ye bana diğerlerine göre ne verdiği önemli. 5300 tl F/P olmuyor bence. Eğer 3000 tl fiyat bandında bana diğerlerine göre daha iyi özellikler verdiği zaman bu F/P olur bence. Hiçbirini önermem.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Sende 6s vardı sanırım bence 1 yıl daha gider.iphone 12 çıkınca 11 al.XR tek kamera ve gece modu yok.SE2 de aynı şekilde.
Efsane cumada almayı planlıyorum zaten. O zamana kadar çıkar 12 ama 11 in fiyatı kaça düşer o önemli

Reaksiyon puanı
892
Efsane cumada almayı planlıyorum zaten. O zamana kadar çıkar 12 ama 11 in fiyatı kaça düşer o önemli
bu arada duyduğuma göre 11in ana kamerası ile se aynıymış tek eksik gece modu ve ön kamerada geniş açı gece modu için neuralcam ile aynı seviyede sonuç alırsın bence,se 4700 seviyesine inince onu al derim.XRın çok eksiği var SEye göre.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
bu arada duyduğuma göre 11in ana kamerası ile se aynıymış tek eksik gece modu ve ön kamerada geniş açı gece modu için neuralcam ile aynı seviyede sonuç alırsın bence,se 4700 seviyesine inince onu al derim.XRın çok eksiği var SEye göre.
Tek aklıma takılan konu tasarımı oldu. Face id yok, ekran kasa oranı da biraz kötü.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
touch idnin tek kötü yanı nemlendiğinde okumaması,onun dışında face idden iyi.Ama bence se2nin iyi özellikleri daha fazla.Tek kötü yanı pil.
Pil de ayrı bir olay tabii. Şuanki kullandığım 6s in pili bozuk corona olmasa garantiye yollayacaktım da yakınımdaki çoğu teknik servis kapanmıştı ve diğerleri de kapanırsa telefonsuz kalırım diye korkup yollayamadım. Bir de touch id yerine face idyi daha kullanışlı ve pratik buluyorum. Valla çok arada bırakan 2 cihaz.

Reaksiyon puanı
892
Pil de ayrı bir olay tabii. Şuanki kullandığım 6s in pili bozuk corona olmasa garantiye yollayacaktım da yakınımdaki çoğu teknik servis kapanmıştı ve diğerleri de kapanırsa telefonsuz kalırım diye korkup yollayamadım. Bir de touch id yerine face idyi daha kullanışlı ve pratik buluyorum. Valla çok arada bırakan 2 cihaz.
Ön kamera olarak dehşet fark var XR baya bir önde.Ama arka kamerada da SE önde.Eğer ön kamera video performansını önemsiyorsan XR al.Ben arka kamerayı daha çok kullandığımdan SE alırdım.Face idyi kullanışlı buluyorsan zaten XR almalısın.
Zaten büyük bir ihtimalle se ya da 11 alacağım inşallah seneye eylülde.

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
ya sırf iphone se'nin o batarya değerinden sonra düşünmeden xr alınır

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Ön kamera olarak dehşet fark var XR baya bir önde.Ama arka kamerada da SE önde.Eğer ön kamera video performansını önemsiyorsan XR al.Ben arka kamerayı daha çok kullandığımdan SE alırdım.Face idyi kullanışlı buluyorsan zaten XR almalısın.
Zaten büyük bir ihtimalle se ya da 11 alacağım inşallah seneye eylülde.
Sende şuan ne vardı ?
kamerayı iki türlü de çok kullanmıyorum ama arka kamera daha önemli. Genelde anı kalsın diye fotoğraf çekerim o da arka kamerayla zaten.
bide 6s daha ne kadar götürür beni?
Mesaj otomatik birleştirildi:

ya sırf iphone se'nin o batarya değerinden sonra düşünmeden xr alınır
6s de yaşadığım en büyük sorun bataryaydı gerçekten, cihazın nerdeyse her şeyinden memnunum batarya hariç. O yüzden yeni cihaz alırken biraz daha ön planda benim için. Pek telefon kullanmamama rağmen bozulduğundan hızlı bitiyo :/

Reaksiyon puanı
8,023
Sende şuan ne vardı ?
kamerayı iki türlü de çok kullanmıyorum ama arka kamera daha önemli. Genelde anı kalsın diye fotoğraf çekerim o da arka kamerayla zaten.
bide 6s daha ne kadar götürür beni?

6s de yaşadığım en büyük sorun bataryaydı gerçekten, cihazın nerdeyse her şeyinden memnunum batarya hariç. O yüzden yeni cihaz alırken biraz daha ön planda benim için. Pek telefon kullanmamama rağmen bozulduğundan hızlı bitiyo :/
XR kullanıcısı olarak batarya önemliyse öneririm.

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
XR kullanıcısı olarak batarya önemliyse öneririm.
Ya aslında çok telefon kullanan biri değilim genelde ipad veya pc kullanıyorum. Telefonumun bataryası bozulmasa -ki bozuk haliyle bile bi şekilde götrüyo- götürüyodu. Cihaz 5 saat ekran süresi versin yeter. Son 24 saatte 3 saat kullanmışım telefonu. Xr bi tık kalın gibi geldi bana ama çoğu konuda iyi bir cihaz.

Bence de Xr yerine İphone 11 düşünmelisiniz :)
Onun için bu sene değil öbür seneye almam lazım. Olabilir aslında batarya değişsem 6s götürüyo bi şekilde.

Reaksiyon puanı
8,023
Ya aslında çok telefon kullanan biri değilim genelde ipad veya pc kullanıyorum. Telefonumun bataryası bozulmasa -ki bozuk haliyle bile bi şekilde götrüyo- götürüyodu. Cihaz 5 saat ekran süresi versin yeter. Son 24 saatte 3 saat kullanmışım telefonu. Xr bi tık kalın gibi geldi bana ama çoğu konuda iyi bir cihaz.

Onun için bu sene değil öbür seneye almam lazım. Olabilir aslında batarya değişsem 6s götürüyo bi şekilde.
Minimum 9 saat alıyorum eğer 4 5 saat kullanacaksanız çok rahat 2. güne sarkar.

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Valla 1500 TL fiyatındaki telefonların dahi çerçeveleri böyleyken o fiyata o çerçeveli telefonu almam şahsen. 9T'den sonra gözüm kanıyor çerçeveli telefon ekranına bakarken.
Aynen hocam 9T'den sonra bende çerçeveli telefona bakamıyorum gözlerim bir tuhaf oluyor gerçi A7 2015'te çerçeveli bir telefon ama 5.5 inç ekranı var

Sh3kiL

Profesör
Reaksiyon puanı
138
iphone se batarya 1820mah iphone 8 le aynı işlemciden bı tık oynar yarım saat vs.. iphone 8 kullanan biri olarak telefonu kullanıyorsan işkence günde iki kez sarj edersin..

Hatukoy

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Merhaba dostlar XR kullanan arkadaşlar uzun dönem de batarya ne durumda 1 sene geçti diyelim pil sağlığı düştü yinede günü çıkarabiliyormu.
Bir cihaz alıp uzun dönem kullanmak istiyorum, ilk nesil SE kullanıyorum 3 seneye yakın oldu her yanı bozuldu cihazın artık. Batarya zaten eziyet günde 2-3 şarj ediyorum. Şimdi yeni SE ye sadece boyuttan dolayı bi merakım oluştu tabi fiyatta uygun 5 bin çıkarım maksimum. Az daha zorlayıp XR a yönelmek nasıl sizce batarya önemli. Boyut ve ağırlık üzermi beni XR da ki tabi emin değilim tek çekincem boyut XR da Face id bi şekilde alışılır da. Çok karamsar kaldım bu yüzden.