Java cmd hatası

Bu konuyu okuyanlar

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Selamlar dostlar java öğrenme aşamasındayım ve netbeans üzerinden farklı çalışmalar deniyorum. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve sınavda netbeansın otomatik hata düzeltmeleri (veya uyarıları) olmayacağı için not defteri üzerinden yazmaya başladım kodları. Fakat şöyle bir sorunum var, netbeans üzerinde çalışan kodum cmd üzerinden çalışmıyor. Aldığım hata ise şu " could not find or load main class "

Var mıdır yardımcı olabilecek birileri?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamlar dostlar java öğrenme aşamasındayım ve netbeans üzerinden farklı çalışmalar deniyorum. Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve sınavda netbeansın otomatik hata düzeltmeleri (veya uyarıları) olmayacağı için not defteri üzerinden yazmaya başladım kodları. Fakat şöyle bir sorunum var, netbeans üzerinde çalışan kodum cmd üzerinden çalışmıyor. Aldığım hata ise şu " could not find or load main class "

Var mıdır yardımcı olabilecek birileri?
Olayı çözdüm burda dursun da belki aynı sorunu yaşayan birine yardımı olur.
Netbeans ile yazarken kendisi otomatik olarak
package (dosyaadı) diye en başa yazıyor.
Cmd ile yazarken bunu eklemenize gerek yok. Önce bir kere javac (Dosyaadı) yapınca class dosyası oluşturuyor zaten.

Son düzenleme:

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Bu hata path yada class bulunamadığından çıkıyor.
1. Çözüm yolu path göstermeniz gerekir. En kolay yolu cmd yönetici olarak başlatılır ve cd komutları ile projenin klasörüne girilir.
Klasör içerisindeyken,
  1. Kod:
    set path="c:\program files\Java\Sizin_JDK_Klasörünüzün_Tam_Adı\bin"
  2. Kod:
    set classpath=%classpath%;.;
Daha sonra java dosyası compiler edilir. Javac yani javaCompiler kısaltması bir boşluk ve dosya ismi yazılır. Örnek dosyam "HelloWorld" olsun. Proje klasörünün içerisindeyken konsola şunlar yazılır.
Kod:
javac HelloWorld.java
java HelloWorld yada java HelloWorld.class

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Bu hata path yada class bulunamadığından çıkıyor.
1. Çözüm yolu path göstermeniz gerekir. En kolay yolu cmd yönetici olarak başlatılır ve cd komutları ile projenin klasörüne girilir.
Klasör içerisindeyken,
  1. Kod:
    set path="c:\program files\Java\Sizin_JDK_Klasörünüzün_Tam_Adı\bin"
  2. Kod:
    set classpath=%classpath%;.;
Daha sonra java dosyası compiler edilir. Javac yani javaCompiler kısaltması bir boşluk ve dosya ismi yazılır. Örnek dosyam "HelloWorld" olsun. Proje klasörünün içerisindeyken konsola şunlar yazılır.
Kod:
javac HelloWorld.java
java HelloWorld yada java HelloWorld.class
Ben path eklemeyi kalıcı olarak sistem ayarlarından yaptım, cmd için de kısayol oluşturdum açtığımda direk olarak projelerimin içinde olduğu klasörden açılıyor. Genelde sorun böyle çözülüyor ama benimki farklıydı oraya yazdım zaten çözdüm sonradan, yine de yardım için teşekkürler. :)

Son mesajlar