Borsa helal mi?

Bu konuyu okuyanlar

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Nihat Hatipoğlu ve diyanete göre şirkete bağlı olarak helalmiş ama bazılarına göre hem şirketlerin çoğu haram iş yaptığı için hem de spekülasyonlar falan olabildiği için haram.Biri gerçekten helal ya da haram mı söylesin lütfen.

KamtariR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,697
Eğer borsadan kastınız hisse senedi ise, şirketin faaliyet alanına bağlı olarak helallik değişir. Haram işlerin ticaretini yapmayan bir firmanın hisse senedini almak helaldir.

Fakat kastınız tahvil, bono vs. ise faizli bir işlem olduğundan helal olmaz. Bu nedenle şunu söyleyebiliriz:

"Borsada helal olarak yapılabilecek tek işlem, ticaretini haram olmayan mallar/hizmetler ile yapan firmaların hisse senetlerini almaktır."

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Kumar amaçlı (Şansını denemk için) oynuyorsan, tabii ki haramdır. Yatırım amaçlı düşünüyorsan ve Yeni Rakı hissesi almıyorsan, sorun olmaz diye düşünüyorum.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Sana içkiyi/uyuşturucuyu(hamr) ve kumarı sorarlar. De ki: ‘Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür.'”
Bakara, 219.

“Ey iman edenler! içki/uyuşturucu(hamr), kumar, tapılmak için dikilen taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.
Şeytan; içki/uyuşturucu(hamr)ve kumara sokularak aranıza düşmanlık ve şiddetli nefret yerleştirip sizi Allah’ı anmaktan, namazdan geri çevirmek ister. Artık son veriyorsunuz değil mi?”
Maide, 90,91.

Zararlı olduğu mantığı varsa sende yine yeterli bir sebep bence.

Reaksiyon puanı
5,172
Helal borsalar ayrı ancak unutmamak gerek ki borsada çok büyük oyuncular var. Kendi isteklerine göre Türkiye borsasını speküle edilebiliyorlar.

Borsanın mantığını pastadan dilim kapmaca gibi düşünebilirdin. Ya doğru yatırım yapar başkasının dilimini kaparsın ya yanlış yatırım yapar başkasına dilimini kaptırırsın. Ben olsam uzak dururdum.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Borsa, düşük gelirli vatandaşların da ortak yada kaynak arayan kurumlara ortak olabilmeleri için kurulmuş.Küçük yatırımcının tecrübesisz ve bilgisiz olması büyük oyunlar peşinde olanların iştahını açmış. Kazancı olup, bundan yatırımcılarını da yararlandıran bir kuruluşun hisselerini almak ve ortak olmak haram olamaz. Kuruluş Faiz ile çalışıyor ve oradan kazanç paylaşıyorsa, olur. Veya sadece "ya fiyatı çıkarsa" düşüncesi ile daldan dala zıplarsanız, durum şüpheli olur ve de büyük yatırımcılar manipule işlemlerle böyle hareketlilikler yaratarak, küçük yatırımcıyı mağdur edebiliyorlar. Bilanço okumasını oğrenin önce. Sonra yatırım yapın. Veya Fonlar var, sizin adınıza paranızı yönetiveren. Onlarda hisse senedi gibi pay satıyorlar. Genelde en kazançlı ve de en güvenli olanıdır. Onlar pay vermiyor, fiyat artışı ile değerleniyorlar. Kazanç paylarını fon yönetimleri alıyor olmalı. Emin değilim.

ozkanvurgun43

Asistan
Reaksiyon puanı
63
9Teş
Borsa, düşük gelirli vatandaşların da ortak yada kaynak arayan kurumlara ortak olabilmeleri için kurulmuş.Küçük yatırımcının tecrübesisz ve bilgisiz olması büyük oyunlar peşinde olanların iştahını açmış. Kazancı olup, bundan yatırımcılarını da yararlandıran bir kuruluşun hisselerini almak ve ortak olmak haram olamaz. Kuruluş Faiz ile çalışıyor ve oradan kazanç paylaşıyorsa, olur. Veya sadece "ya fiyatı çıkarsa" düşüncesi ile daldan dala zıplarsanız, durum şüpheli olur ve de büyük yatırımcılar manipule işlemlerle böyle hareketlilikler yaratarak, küçük yatırımcıyı mağdur edebiliyorlar. Bilanço okumasını oğrenin önce. Sonra yatırım yapın. Veya Fonlar var, sizin adınıza paranızı yönetiveren. Onlarda hisse senedi gibi pay satıyorlar. Genelde en kazançlı ve de en güvenli olanıdır. Onlar pay vermiyor, fiyat artışı ile değerleniyorlar. Kazanç paylarını fon yönetimleri alıyor olmalı. Emin değilim.
Teşekkürler.Fon yatırımını biliyorum fondan yönetenler kazanc elde edince elindeki fon değeri artıyor öyle oluyor.Kendi paylarını kardan alıyor pörtfoy şirketleri.Ama ben kendim birkaç beğendiğim şirketten ufakta olsa bir hisse almak için girmek istiyorum.Beğendiğim şirketler temettü(kar payı) veren şirketlermiş.Yılın belirli zamanlarında hisselerini elinde tutan adamlara hisse kadar kar payı veriyorlar.