Bu ramleri birbiri yerine yükseltebilir miyim?

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar soldaki tek ram 2gb fujitsu laptopa ait, bunu değiştirmek istiyorum. Laptopta 2 adet ram soketi var.

Sağdaki ramleri bu ram ile değiştirsem sorun olur mu? 4 + 4 gb 2 adet ram

NOT: max ram desteği 8 GB

https://i.hizliresim.com/0RyR4Y.png
0RyR4Y.png

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Samsung olanları birleştirebilirsin. Diğeri uyumsuzluk çıkarabilir.
peki hocam anakart,işlemci vs. ile uyumsuzluk olma ihtimali yok mu? sonuçta o samsungları başka laptoptan söktüm

şimdi internette gördüm, 3gb üstü için 64bit işletim sistemi gerekiyor yazıyor, bende hali hazırda başka laptopundan windows 10 işletim sistemi yüklü harddisk var, o harddiski takıp, yeni samsung ramleri de taksam herhangi bir uyumsuzluk-sıkıntı olur mu ? yardımcı olursanız çok sevinirim

intel pentium P6100 işlemci var ek olarak

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
peki hocam anakart,işlemci vs. ile uyumsuzluk olma ihtimali yok mu? sonuçta o samsungları başka laptoptan söktüm

şimdi internette gördüm, 3gb üstü için 64bit işletim sistemi gerekiyor yazıyor, bende hali hazırda başka laptopundan windows 10 işletim sistemi yüklü harddisk var, o harddiski takıp, yeni samsung ramleri de taksam herhangi bir uyumsuzluk-sıkıntı olur mu ? yardımcı olursanız çok sevinirim

Bilgisayarından çıkardığın ramların ve takacağın ramlarla frekansları ve ddr yapısı aynıysa sorun yaşamazsınız.

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bilgisayarından çıkardığın ramların ve takacağın ramlarla frekansları ve ddr yapısı aynıysa sorun yaşamazsınız.
onu nasıl anlayacağım peki? sanırım PC3 yazması ikisinin de DDR3 olduğunu gösteriyor fakat çıkartacağım 1 ram 10600/8=1325 MHZ, onun yerine takacağım 2 RAM 12800/8=1600 MHZ olarak hesaplanıyor sanırım. bu kadar frekans farkı sorun olur mu yoksa değiştirebilir miyim?

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,217

O bilgisayara 10 kurmayın hocam 7 kurun.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,401
onu nasıl anlayacağım peki? sanırım PC3 yazması ikisinin de DDR3 olduğunu gösteriyor fakat çıkartacağım 1 ram 10600/8=1325 MHZ, onun yerine takacağım 2 RAM 12800/8=1600 MHZ olarak hesaplanıyor sanırım. bu kadar frekans farkı sorun olur mu yoksa değiştirebilir miyim?
Birbirine yakın olması yeterli. Üstündeki etiketten bakarak anlayabilirsin.

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yo şart değil. Ama kurabilirsiniz. 4G altına 32 bit öneriyoruz biz.
tamamdır teşekkür ederim, bir yerde 32 bit işletim sisteminin 3,6 gb ram e kadar desteklediğini okumuştum demekki yanlış bilgiymiş.

peki hocam bir sorum daha var, direk içinde windows 7 64 bit yüklü işletim sistemi kurulu bir harddiski taksam herhangi bir sıkıntı olur mu? bir de bu ramleri bu pc de kullanabilir miyim hala açıklığa kavuşmadı. kolay gelsin :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,217
tamamdır teşekkür ederim, bir yerde 32 bit işletim sisteminin 3,6 gb ram e kadar desteklediğini okumuştum demekki yanlış bilgiymiş.

peki hocam bir sorum daha var, direk içinde windows 7 64 bit yüklü işletim sistemi kurulu bir harddiski taksam herhangi bir sıkıntı olur mu? bir de bu ramleri bu pc de kullanabilir miyim hala açıklığa kavuşmadı. kolay gelsin :)
Yo orası öyle.
Şart değil derken demek istediğim 8GB bellek ile de çalışır ama 4GB olarak okur orası ayrı.

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Birbirine yakın olması yeterli. Üstündeki etiketten bakarak anlayabilirsin.
hocam üstündeki etiketin resmini ilk mesaja ekledim, bir yanlışlık olmasın siz de kontrol edebilir misiniz rica etsem ?

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Çalıştırır hocam.
Çok teşekkür ederim, diğer laptoptaki HDD ve RAM leri takacağım şimdi ozaman, herkese iyi forumlar.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Çalıştırır hocam.
Hocam hdd yi ve ramleri değiştirdim, baya baya gözle görülür hızlanma oldu açıkçası, teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Bir de 2 adet 4 gb ram taktım, bilgisayarım>özellikler sekmesinden baktığımda 6gb olarak gEkli dosyayı görüntüle 62279österiyor, sebebi ne olabilir acaba? 8gb ın tamamından da yararlanma ihtimalim yok mu? iyi forumlar

---- Mesajlar birleştirildi ----

Çalıştırır hocam.
Hocam hdd yi ve ramleri değiştirdim, baya baya gözle görülür hızlanma oldu açıkçası, teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Bir de 2 adet 4 gb ram taktım, bilgisayarım>özellikler sekmesinden baktığımda 6gb olarak gösteriyor, sebebi ne olabilir acaba? 8gb ın tamamından da yararlanma ihtimalim yok mu? iyi forumlar

Son düzenleme:

iracible

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Konuya tekrar bir soru sormak istiyorum: laptopa 2 tane 4 gb ram takmama rağmen neden Bilgisayarım->özellikler kısmında 6gb (kullanılabilir: 5.80) olarak gözüküyor?