Linux Kurulumu İçin, Windows'ta Yer Ayırmak

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
yerayirmak.png
Selamlar, bu oluşturacağımız konuda istedim ki Linux'a adım atma düşüncesinde olan kullanıcılarımıza faydamız dokunsun ve kafası karışmadan gerekli adımları tamamlayarak açık dünya'da yerini alsın. Elbette bu adımlardan bir tanesi de "Diskimiz üzerinde ayırmamız gereken bölümler"dir. Bunu zaten Linux'un bize tanıdığı özellikler ile kurulum ekranında dahi halledebiliyoruz fakat, yeni bir kullanıcı için böylesi daha uygundur... Kişi ayrılması gereken disk bölümünü ayırır ve dağıtım kurulumunda yine bu bölümü seçerek kurulum işlemini kolayca tamamlayabilir. Şimdi sırasıyla adımlara geçelim...

#1> (!) Her şeyden önce disk bölümleme/ayırmaya geçmeden önce bize lazım olabilecek ne varsa farklı bir aygıta, donanıma yedekliyoruz.
#2> Sol tarafa geliyoruz ve "Başlat" menüsüne tıklıyoruz arama kısmına "Disk Yönetimi" yazıyoruz ve üstündeyken "Yönetici olarak çalıştır" diyoruz.
#3> İlk bölümde işlem gerçekleştireceksek bu "C:" diski olacaktır yine üstüne gelip sağ tık ile "Birimi Küçült" demeliyiz bu sefer.
#4> Küçültülecek alanın analizi gerçekleşecektir bekleyin ardından gelen yeni pencerede isteğinize göre alanı belirleyin ve "Küçült" diyerek bu işlemi tamamlayın.
#5> Bu işlem gerçekleştikten sonra siz bir free space (serbest, ayrılmamış) alan oluşturmuş olursunuz ve bu "Siyah" renkle size belirtilir.
#6> Şimdi bu ayrılmamış alanı tanımlamaya geldi sıra... Ayrılmamış alan üzerinde "Yeni Basit Birim" demeliyiz.
#7> Karşınıza gelecek olan sihirbazda ayrılmamış alanın boyutunu geçmeyecek şekilde yeni bir bölümlendirme yapın ya da önerilen miktar sizin için uygunsa ileri diyerek devam ediniz.
#8> İleri dediğinizde harf atama'nın karşınıza çıkması lazım burası pek önem taşımıyor Linux kuracağımız için zaten ext4 formatında görecektir ve siz kurulum ekranında atadığınız harfi görmeyeceksinizdir farklı şekilde karşınıza çıkacaktır, sadece birim etiketi kısmını kafanızın karışmaması için isimlendirebilirsiniz... Dosya Sistemi: NTFS, Ayırma Birimi Boyutu: Varsayılan, Hızlı Biçimlendir: ✓ diğer seçenekleride bu şekilde belirlerseniz sorun kalmayacaktır.
#9> Biçimlendirme sonrası ayrılmamış alanın artık tanımlı bir partition haline geldiğini göreceksinizdir ekranda.
#10> Mutlu Son. :)

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Anlatım için teşekkürler.
* Bazı Linux dağıtımları kurulum esnasında "Windows' un yanına kur" yönlendirmesi ile bu işlemi kendileri yapıyorlar.
* Aslında aynı anlatımı bir de Gparted ile/için yapabiliriz, hem Windows tarafı, hem Linux tarafında kolaylık sağlayacaktır.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Rica ederim, Forum'da halihazırda bir Linux'ta (f)Disk Yönetimi Ve İpuçları konumuz mevcut tabi ama komutsal arayüzü esas alıyor.. Gparted'in grafiksel arayüzü ile bir anlatım hiç fena olmazdı. :)

deadlift-cat

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Anlatım için teşekkürler.
* Bazı Linux dağıtımları kurulum esnasında "Windows' un yanına kur" yönlendirmesi ile bu işlemi kendileri yapıyorlar.
* Aslında aynı anlatımı bir de Gparted ile/için yapabiliriz, hem Windows tarafı, hem Linux tarafında kolaylık sağlayacaktır.
o yönteme güvenme batrabiliyor... + 30GB ve katları disk alanı yoksa hiç bulaşma...

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
o yönteme güvenme batrabiliyor... + 30GB ve katları disk alanı yoksa hiç bulaşma...
Küçük alanları yeniden boyutlandırmak veya küçültmek (resize) için niye uğraşalım zaten?
100 GB altındaki alanları boyutlandırmak istiyorsak yedekle/sıfırla/tekrar bölümle yapmak gerek.

Belki sen bir sıkıntı yaşadın, fakat önce önlem sonra icraat kuralı riski minimumun altına indirir.

Son düzenleme: