DJ'lik ile ilgili fikrinizi paylaşın lütfen (ciddi konu)

Bu konuyu okuyanlar

maykuto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
DJ olmak istiyorum bu aralar traktor dj ve virtual DJ yazılımlarını klavye mause ile kullanarak bazı mix'ler - geçişler yapmaya çalışıyorum. Bununla birlikte FL studio'dan electro hause müzikler yapmaya çalışıyorum. Hayalimdeki meslek yani DJ olmak ve kendi müziğimi yapmak. Nasıl bir yol izlemeliyim vs. Bu konu ile ilgili maddi manevi bir desteğim yok. Eminim ailem de yanımda olmaz "oğlum serseri olmak istiyor" düşüncesi ile... Hayalim türkiyeye'de elektronik müzik dinleyen kitleyi genişletmek ve tabikki il il dolaşıp açık hava konserleri vermek Bunun gibi ;

Birde çevremdeki bazı kişiler bu mesleğin artık ölü olduğunu söylüyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bana bir yol gösterirseniz sevinirim Nerden başlamalıyım, Nasıl bir yol izlemeliyim vs. Bu arada 17 yaşındayım açık öğretim öğrencisiyim.

Yorumlarınız benim için çok önemli. Her türlü yoruma açığım. Şu genç kardeşinize bir yardımcı olup fikrinizi yorumda belirtirseniz sevinirim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
İyi donanıma ve beceriye sahip olman gerekiyor. Sıfırdan bir şeyler oluşturmak hiç kolay değil çünkü. Bunun yanında kendini geliştirirsen yaptığın müzikleri büyük sponsorluk şirketlerine yollamayı deneyebilirsin. NCS gibi mesela. Alan Walker'da Fade şarkısını çıkarana kadar aşırı tanınan birisi değildi. Hatta çok öncelerden ortalama 200 bin civarı izlenmesi vardı NCS bünyesinde olmasına rağmen. Şimdi adamın Faded şarkısı 1.8 milyar kişi tarafından izlenmiş bulunmakta. Yalnız dediğim gibi bu işler için aslında biraz para gerekiyor ki dünyaca ünlü DJ lere baktığın zaman hiçbiri yoksul aileden gelmemiş.

maykuto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
İyi donanıma ve beceriye sahip olman gerekiyor. Sıfırdan bir şeyler oluşturmak hiç kolay değil çünkü. Bunun yanında kendini geliştirirsen yaptığın müzikleri büyük sponsorluk şirketlerine yollamayı deneyebilirsin. NCS gibi mesela. Alan Walker'da Fade şarkısını çıkarana kadar aşırı tanınan birisi değildi. Hatta çok öncelerden ortalama 200 bin civarı izlenmesi vardı NCS bünyesinde olmasına rağmen. Şimdi adamın Faded şarkısı 1.8 milyar kişi tarafından izlenmiş bulunmakta. Yalnız dediğim gibi bu işler için aslında biraz para gerekiyor ki dünyaca ünlü DJ lere baktığın zaman hiçbiri yoksul aileden gelmemiş.

Hocam peki mesleğin geleceği ne olur. Dediğim gibi çevremdeki insanlar bu mesleğin zamanla biteceğini söylüyorlar. Bu arada belirtmek isterim ki ben bu mesleği çevremdeki kızlara çekici gözükmek* veya hayat yaşamak* için istemiyorum hem insanları eğlendirmeyi sevdiğim, hemde kendimi aileme ve çevremdekilere ispat etmek yani; tek başıma da birşeyleri başarabileceğime inandırabilmek için istiyorum.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Peki DJ denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor. Size nasıl bir şey çağrıştırıyor?

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,171
Hocam peki mesleğin geleceği ne olur. Dediğim gibi çevremdeki insanlar bu mesleğin zamanla biteceğini söylüyorlar. Bu arada belirtmek isterim ki ben bu mesleği çevremdeki kızlara çekici gözükmek* veya hayat yaşamak* için istemiyorum hem insanları eğlendirmeyi sevdiğim, hemde kendimi aileme ve çevremdekilere ispat etmek yani; tek başıma da birşeyleri başarabileceğime inandırabilmek için istiyorum.

Bu mesleğin herhangibir geleceği yok. Ama bu senin kendi geleceğini yaratamayacağın anlamına gelmez. Tabi risk oranınıda düşünürsek ana meselek olarak yapıldığında gelir elde etme şansın ilk yillarda çoķ düşük sonraki yıllarda ise yine yüksek değil....

Bunun yanında aile baskısı seni yıldırabilecek düzeye ulaşabilir. Çevrendekiler aptal gözü ile bakabilir. Yani anlayacağın 1. meslek olarak yapmak bence mantıksız ama hobi olarak yapılabilir.