Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058

Bunu kim paylaşmıştı çabuk çıksın ortaya bilgi malumat versin bana :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Evet görsel olarak şık olduğu gibi güzel bir monitör ve klavye desteği ile daha hoş masaüstü de olabiliyor

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Fedora kurdum. Yüklememle silmem bir oldu. Tüh Caja çöktü, vah şöyle oldu. SELinux sinir etti beni. "dnfdragora" doğru düzgün çalışmıyordu. Güncellemeleri nasıl yükleyeceğimi kara kara düşünüyordum. En son uçbirim aklıma geldi. Uçbirime güncelleme komutunu girdim, 45 dk güncellemesini bekledik. Uçbirim olmasaydı ne yapacağımı düşündüm. Güncellemeleri yükleyince sistem biraz düzeldi. Caja'da dosya adlarını değiştiremediğimi fark ettim. Nemo yükledim, bir süre idare ettim. Çözüm sistemi sabit diskten silmek oldu. :D
Şimdi hangi dağıtımı kullanıyorsun peki ?
Açıkçası MATE en kararlı masaüstü ortamı değil ve Fedora'nın bazı kararlılık sorunları olduğu doğru. Güncellelemerin baya düzeltmesi lazım tabi ama sanıyorum hala sorunlar yaşamışsın. Sorun yaşamak istemiyorsan ya GNOME yada XFCE kullan. Onlarda çökme, kararsızlık falan kolay çıkmaz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Solus OS'u deneyeniniz oldu mu?
@eronis
Solus'un çok parlak bir geleceği var. Manjaro'ya yuvarlanan sürümlerde şimdi bile rakip durumda. Ama henüz benim kullanımım için hazır değil diye düşünüyorum. Çünkü ben F klavye kullanıcısıyım ve giriş yapma ekranının klavye dilini F'e çevirmenin yolunu bulamadım. Eskiden 2 tık bir şey idi ama şimdi GNOME 3.26 ile menüler değiştiğinden yemiyor o. Bazı paketlerin kurulumu da çok uzun olduğu gibi depolar da Arch depoları kadar zengin değil malesef.

EKLEME:
Hangi sürümüne bakayım ?
Gnome * Budgie * MATE
Emin değilsen önce Budgie'ye bak :)

Son düzenleme:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Budgie ye bak tamam mate de güzel ama

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Şimdi hangi dağıtımı kullanıyorsun peki ?
Açıkçası MATE en kararlı masaüstü ortamı değil ve Fedora'nın bazı kararlılık sorunları olduğu doğru. Güncellelemerin baya düzeltmesi lazım tabi ama sanıyorum hala sorunlar yaşamışsın. Sorun yaşamak istemiyorsan ya GNOME yada XFCE kullan. Onlarda çökme, kararsızlık falan kolay çıkmaz.
Güncellemeler, büyük oranda düzeltti zaten. Tek Caja sorunu kalmıştı. Sisteme tam alışamadım. Ubuntu 17.10 denemiştim, pek memnun kalmamıştım. Şu an Ubuntu 16.04.3 LTS kullanıyorum. Bir süre bu dağıtımda kalırım gibi görünüyor.
MATE, bana göre yeterince kararlı. Arada sırada diğer masaüstü ortamlarına geçiyorum. MATE dışında memnun olduğum masaüstü ortamları var. Mesela GNOME, Budgie ve Cinnamon. Ama şu ana kadar en beğendiğim MATE oldu.
Unity'de birkaç sorunum var. Bu pencere ikonlarını soldan sağa alabiliyor muyuz? Bir de pencere açıkken simgesine basınca pencerenin simge durumuna gelmesini istiyorum. Yani Windows tarzı. Bunu GNOME'da Dash to Dock'un ayarlarıyla yapabiliyorduk.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Budgie ye bak tamam mate de güzel ama
Doğrudan kurulum yapacağım :)

solus_budgie.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Güncellemeler, büyük oranda düzeltti zaten. Tek Caja sorunu kalmıştı. Sisteme tam alışamadım. Ubuntu 17.10 denemiştim, pek memnun kalmamıştım. Şu an Ubuntu 16.04.3 LTS kullanıyorum. Bir süre bu dağıtımda kalırım gibi görünüyor.
MATE, bana göre yeterince kararlı. Arada sırada diğer masaüstü ortamlarına geçiyorum. MATE dışında memnun olduğum masaüstü ortamları var. Mesela GNOME, Budgie ve Cinnamon. Ama şu ana en beğendiğim MATE oldu.
Unity'de birkaç sorunum var. Bu pencere ikonlarını soldan sağa alabiliyor muyuz? Bir de pencere açıkken simgesine basınca pencerenin simge durumuna gelmesini istiyorum. Yani Windows tarzı. Bunu GNOME'da Dash to Dock'un ayarlarıyla yapabiliyorduk.
Kod:
gsettings set org.compiz.unityshell:/org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/ launcher-minimize-window true

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
O kadar çok dağıtım deniyorum ki USB bellekte yer kalmıyor. Windows'a kaydetsem arada sırada kaza ile Windows'u siliyorum.
Kod:
gsettings set org.compiz.unityshell:/org/compiz/profiles/unity/plugins/unityshell/ launcher-minimize-window true
Simgeye basınca pencereler simge durumuna küçülüyor şimdi. Fakat pencere ikonunu soldan sağa nasıl alabilirim? Windows'ta böyle alıştığım için sorun oluyor Ubuntu'da benim için. :oops:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kendi cihazimda dual olarak deniyorum hoşuma giderse dağıtım onda karar kılıyorum ama halen bir chrunchbang in yerini dolduracak bir dağıtım göremedim

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Mis gibi MATE varken...

Fedora kurdum. Yüklememle silmem bir oldu. Tüh Caja çöktü, vah şöyle oldu. SELinux sinir etti beni. "dnfdragora" doğru düzgün çalışmıyordu. Güncellemeleri nasıl yükleyeceğimi kara kara düşünüyordum. En son uçbirim aklıma geldi. Uçbirime güncelleme komutunu girdim, 45 dk güncellemesini bekledik. Uçbirim olmasaydı ne yapacağımı düşündüm. Güncellemeleri yükleyince sistem biraz düzeldi. Caja'da dosya adlarını değiştiremediğimi fark ettim. Nemo yükledim, bir süre idare ettim. Çözüm sistemi sabit diskten silmek oldu. :D
Doğrudur. Sorun biraz Mate'te biraz da sizde. Ara ara fedora kullanırım, uzun bir süre önce Gnome ile kurdum şimdi de KDE ile kullanıyorum. Bir sıkıntısı yok, ama sizin elinize bu kadar sorunlu gelmesi Mate'ın en güncel yazılımlarının zaten sorunlu olması. Fedora ekibi de gayet güzelce sistemi güncel tutuyor. Ayrıca kurar kurmaz bir güncelleme yapmanız lazımdı, zira kurduğunuz ilk paketler ile son güncel paketler arasında dağlar kadar fark var. Asıl kurunca fedora bir anlam ifade eder.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
eXtern OS'u denedikten sonra deneyimlerinizi paylaşmanız güzel olur. Videoyu izledim. eXtern OS gayet şık bir tasarıma sahip. :)
biraz önce live olarak denedim fazla kurcalamadım ama görsellik de sıkıntı yok ama kullanışlılık ve ekran kullanımı biraz müsrif ikonlar kocaman menü dersen aynı

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Doğrudur. Sorun biraz Mate'te biraz da sizde. Ara ara fedora kullanırım, uzun bir süre önce Gnome ile kurdum şimdi de KDE ile kullanıyorum. Bir sıkıntısı yok, ama sizin elinize bu kadar sorunlu gelmesi Mate'ın en güncel yazılımlarının zaten sorunlu olması. Fedora ekibi de gayet güzelce sistemi güncel tutuyor. Ayrıca kurar kurmaz bir güncelleme yapmanız lazımdı, zira kurduğunuz ilk paketler ile son güncel paketler arasında dağlar kadar fark var. Asıl kurunca fedora bir anlam ifade eder.
Zaten ilk işim dnfdragora ile güncellemeleri yüklemeye çalışmak oldu. Ne yazık ki dnfdragora da pek kararlı değildi. Ben de güncellemeleri uçbirimden yaptım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Zaten ilk işim dnfdragora ile güncellemeleri yüklemeye çalışmak oldu. Ne yazık ki dnfdragora da pek kararlı değildi. Ben de güncellemeleri uçbirimden yaptım.
Doğru olabilir, güncelleme sonrası düzelmiştir ama?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Solus Mate'in iso dosyasını indirdim. Biraz sonra sanal makinede denemeyi düşünüyorum.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Solus Mate'in iso dosyasını indirdim. Biraz sonra sanal makinede denemeyi düşünüyorum.
Canlı canlı BUDGIE
Kurulum adımları Türkçe gelmiyor, çeviri yapılmamışsa el atmak gerek.

Screenshot from 2018-02-04 20-11-59.jpg

Bu da yüklenmiş hali..
Kafadan 714 MB güncellememiz var.

2UnZmxVy.png

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
GitHub - erikdubois/Arc-Theme-Colora: Changing the colour of the standard Arc Theme via scripts
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=ei7eow2w2mc

ArchMerge - ERiK DuBoiS

Ben sadece oyunlar için TRQ ve normal kullanım için TRF klavyelerini eklemiştim. Diğer 3 tane klavye nereden geldi allahınızı severseniz ?
Ekli dosyayı görüntüle 34507

PepperMint'in iso'sunu indiriyordum, tam %80'e geldi, distrowatch'a girdim ki yeni versiyonu çıkmış :p Şimdi onu indirecem baştan.

https://zorinos.com/download/lite/
Son kullanıcıya asıl bunu önermek lazım la :p Eski bilgisayarını alsın, kursun, zaten muhtemelen adamın isteyebileceği her temel şey zaten ön yüklü geliyor yada otomatikleştirilmiş.

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ne yiğitlerin karizmaları çizildi bu yüzden...
Screenshot_20180206_205551.png

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bakın yabancı bir sitedeki editör ne güzel konuşmuş Linux'taki masaüstü ortamları hakkında. :) Ama şunu söyleyeyim. Ben Cinnamon'u önermiyorum.
Daha önce de söylediğim gibi, Linux dünyasında tonlarca seçenek var ve "En iyi Linux masaüstü ortamı nedir" sorusunun kesin bir cevabı yok. Ancak bu karşılaştırmada herkes tarafından sevilen bazı harika seçenekler var. Güçlü ve zengin özelliklere sahip bir masaüstü ortamı arıyorsanız KDE veya Cinnamon'a bakın. Hafif bir Linux masaüstü ortamı arıyorsanız, Xfce'yi seçin.

Yazının aslı:
As I’ve mentioned earlier, there are tons of choices in the Linux world and the question “What is the best Linux desktop environment” doesn’t have a definite answer. However, there are some great choices in this comparison that are loved by all. If you’re looking for a power-packed and feature-rich desktop environment, go for KDE or Cinnamon. If you’re looking for a light Linux desktop, choose Xfce.

Kaynak: 10 Best Linux Desktop Environments And Their Comparison

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux Mint Cinnamon'u yüklemiştim. Eklentilerin çok iyi olacağını düşünerek yüklemiştim. Ama KDE'deki eklentiler gibi değil. Ayrıca çöktüğüne şahit oldum. Kısacası Cinnamon'u beğenmedim ben. :)
Çok Cinnamon kullanmadım, yani oturup şöyle böyle hakkını vererek hiç kullanmadım. En son kurdum, o zaman henüz sadece Gnome 2'nin devamı olan Mate ve KDE 4'ün yanında çok öyle aman aman bir şeymiş gibi gelmedi. Bana çok yavan görünmüştü, sonra gidip KDE 4 kurmuştum zannederim.