Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Acelesi yok. Linus bey yine köpürmüş intele. İş uzayacak gibi, en azından çıksa bile Intel eklentileri olmadan çıkacak.
Caps Lock'lar, yıldızlı F sözcükleri falan nedir yahu :p Ama teknoloji editörü demiş ki Linus sanırım yeni yıla sövmeyecem diye girmiş, küfürlü yerlere yıldız koymuş :tearsofjoy:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kusura bakma da yıldız koymak kendini tutmaksa öye tutmaya s*kayım :p
Aman be, adam söylenmesi gerekeni söylüyor. Intel yaptığı onca saçmalıktan sonra kimseye hesap vermezken beyabimizin yaptığı şey hiç de abartı değil :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Neyse, konu biraz gerici hale geldi ve hatırlamak istemediğim backdoor'lar hatırladım. Buraları biraz şenlendirelim :p
get_this_it_even_has_a_kill_all_command.jpg

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@fatih7106 seçmecemisiniz ? Bitmiyorsunuz bir türlü. Linux Cafe'de bile çıkıyorsunuz karşımıza :mad:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Bakma bana budgie kullanacam ama bunu yapmasa bana fena olmaz ha uğraşmadım çözmeyede ama yazı kısmı çok koyu
index3.jpg

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
şurdaki asıl hazinenin bilgi olduğunu bilmiyorlar boşverin şunları

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Bunu zaten bios'tan yaparsın ?
leptop biosta bi ayar bulamadım, dell7559 kullanıyorum. hatta bios güncellemesi de yapmam lazım ancak windows'da kolay oluyordu linuxta yapamam diye endişeliyim

---- Mesajlar birleştirildi ----

leptop biosta bi ayar bulamadım, dell7559 kullanıyorum. hatta bios güncellemesi de yapmam lazım ancak windows'da kolay oluyordu linuxta yapamam diye endişeliyim
bios update çok kolaymış ben de anlatılanlara bakıp teferruatlı sanıyodum, indirilen dosyayı fat32li usbye atıp takıyon pcye acılırken bios flash updateyi seçiyosun tamam :D

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Ben Fedora denemek istiyorum. Bazıları Fedora için "Red Hat'ın deneme tahtası" demiş. Dedikleri kadar kararsız mı acaba? o_O

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ben Fedora denemek istiyorum. Bazıları Fedora için "Red Hat'ın deneme tahtası" demiş. Dedikleri kadar kararsız mı acaba? o_O
deneme tahtası nı kim söyledi ise doğru demiş ama diğer dağıtımlar nasılsa benim içinde aynıydı sıkıntı yok yani

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ben kullanıyorum. Deneme tahtası lafı daha çok rawhide yayınını için uygun. Stabil sürümleri o kadar korkunç değil. Paketleri günceldir ama kararsız değildir, kimi zaman çok sık güncelleme aldığından bir iki sıkıntı çıkıyor olabilir ama iki güne çözülüyor. Bunun dışında diğer dağıtımlardan gözle görülür derecede daha hızlı, bir kubuntu bir de fedora KDE kullandım fedora çok çok daha iyidi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Red Hat'in deneme tahtası değil. İşin hikayesi şu, eskiden tek bir işletim sistemi vardı, Red Hat Linux. Bu bir iş yazılımı olmalıydı. Red Hat müşterilerine taş gibi sağlam bir işletim sistemini vermek istedi. Ama Red Hat Linux'ta hem yeni versiyonları geliştirip hem, stabiliteyi korumayı başaramadılar. Bu Red Hat Linux'un ilk sürümlerinde kullanıcıların sorun yaşamasına sebep oldu. Biliyorsun ki Red Hat bugün Linux topluluğuna en çok katkıda bulunan şirket. Adamlar kafalarında şöyle bir fikir oluşturdular. Tamam o zaman, Red Hat'i 2'ye bölelim. Red Hat Linux bizim iş amaçlı işletim sistemimiz olarak kalsın, Fedora ise yeni teknolojileri denediğimiz ve geliştirdiğimiz işletim sistemi olsun. Bu noktada Red Hat Linux ve Fedora Linux birbirinden ayrıldılar.

Fedora ile Red Hat paraleller ancak farklı amaçlara hizmet ediyorlar. Red Hat Linux'un bir sürümünün 10 yıllık destek süresi var iken bu bir Fedora sürümü için 18 ay. Yine de Ubuntu'nun standart bir sürümünün 2 katı uzunlukta bir destek süresi var bir Fedora sürümünün.

Fedora'yı Linus Torvalds kullanıyor örneğin. Yıllardır Fedora kullanıcısıdır kendisi. Linus Torvalds, Linux kernelinin babasıdır. Sence bu adamın kararsız bir yazılım kullanma lüksü var mı ? Fedora kullanacaksan şunu aklında tut, hiçbir zaman son sürüme gitme. Şu an en son sürüm 27, dolayısıyla 27'de kararsızlıklar olabilir. Ben geçmişte kullandım, memnun da kaldım, eğer kernel sorunu yaşamasam hala da kullanabilirdim 27'yi. 26 biraz daha test edilmiş halde.

Misal Red Hat Linux 7. sürümü Fedora 19 tabanlıdır. Fedora 19'u Red Hat Linux adı altında devam ettiriyorlar ve Cent OS de ücretsiz sürümü. Bunu da not geçmek isterim.

Fedora sadece özgür yazılımı depolarına koyar, bu konuda titizler. Dolayısıyla özgür yazılım felsefesini canı gönülden takip edenlerdensen iyi haber, Fedora'da tamamen özgür yazılım kullanabilirsin :)

Uzun lafın kısası, Fedora Linux, Redhat'in deneme tahtası değil, geliştirme platformudur. Fedora bugün çoğu dağıtımın modeli ve pek çok teknolojinin öncüsü bir dağıtımdır ve bu yüzden "Leading Edge" diye anılır.

Ben kullanıyorum. Deneme tahtası lafı daha çok rawhide yayınını için uygun. Stabil sürümleri o kadar korkunç değil. Paketleri günceldir ama kararsız değildir, kimi zaman çok sık güncelleme aldığından bir iki sıkıntı çıkıyor olabilir ama iki güne çözülüyor. Bunun dışında diğer dağıtımlardan gözle görülür derecede daha hızlı, bir kubuntu bir de fedora KDE kullandım fedora çok çok daha iyidi.
Aynısını Arch için de söyleyebiliriz, Debian için de, Stable branşından çıkıyorsan belanı arıyorsun demektir :p

Son düzenleme:

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Aynısını Arch için de söyleyebiliriz, Debian için de, Stable branşından çıkıyorsan belanı arıyorsun demektir :p
Debian'da o pek geçerli değil gibi. Bir süre testing sürümünü kullanmıştım. Pek bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@eronis

Birincisi Testing yayını o kadar kararsız değil, hatta Testing yayını dahi oldukça temkinli ilerliyordu. KDE 5.11 çıktığında 5.9a yeni yeni geçiliyordu. Ya da Firefox 57 unstable deposunda yayınlanırken testingde esr 53 vardı. Hatta unstable ile Fedora arasında fark yok. Birbirine epey paralel ilerliyorlar. Burada unstable paketin unstable olup olmaması anlamında değil, Debian'a göre unstable olup olmamasıdır. Debian ekibi şunu ister, taş gibi çalışan en ufak pürüzü bulunmayan fakat olabildiğince yeni paketler. Biraz ağırdan alır, ama Red Hat gibi milat öncesi paketleri kullanmaz. Ben şahsen sunucu kursam direkt debian kurardım.

Eğri oturup doğru konuşalım. Fedora ciddi ciddi çok uzun zamanlar deneme tahtası rolünü oynadı. Dediğin hikayede bir eksiklik var, Red hat ikiye bölündü ama bu Fedora ve Red Hat olmak üzere değil, Desktop ve Enterprise olarak bölündü. Sonra redhat bütün topu linux kullanıcılarına atarak tamamen örgütsel olan Fedora'yı çıkarttı. Burada tek bir şey var, Red hat hem çıkarttığımız her şeyi denetelim hem de hiçbir sorumluluk ve masraf almadan işimizi görelim istedi. Olay bu. Fedora olmasa systemd ilk nerede denenirdi? Veya pulseaudio?

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Birincisi Testing yayını o kadar kararsız değil, hatta Testing yayını dahi oldukça temkinli ilerliyordu.
Zaten ben Unstable'ı kastettim :p Testing'i Google kullanıyor kendi içinde kararsız olur mu onların kullandıkları yazılım :p

Arch tarafından konuştuğumu sanki unutuyorsunuz ? :D

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Zaten ben Unstable'ı kastettim :p Testing'i Google kullanıyor kendi içinde kararsız olur mu onların kullandıkları yazılım :p

Arch tarafından konuştuğumu sanki unutuyorsunuz ? :D
Abo, Archda unstable denenir mi? Sistemde atom bonbası patlatmak gibi bir şey o.

Son mesajlar