Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Harici diske Windows'u nasıl yedekleyebilirim? Denetim masası > Yedekleme ve Geri Yükleme yolundan sistemi harici diske yedekleyebilir miyim?
@f.krtl1 @Ben Kenobi
--- Gönderi Güncellendi ---
Arkadaşlar anladığım kadarıyla Denetim masası > Yedekleme ve Geri Yükleme yolundan sistem yedeği harici diske kaydedilebiliyor.
Ama ileride sorun olmasını istemiyorum. Yani format attıktan sonra veya sistem çöktükten sonra kısacası istediğim zaman harici diskteki yedeği yüklemeyi düşünüyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Harici diske Windows'u yedeklemek için önerdiğiniz bir program var mı?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Merhaba arkadaşlar. Harici diske Windows'u nasıl yedekleyebilirim? Denetim masası > Yedekleme ve Geri Yükleme yolundan sistemi harici diske yedekleyebilir miyim?
@f.krtl1 @Ben Kenobi
Arkadaşlar anladığım kadarıyla Denetim masası > Yedekleme ve Geri Yükleme yolundan sistem yedeği harici diske kaydedilebiliyor.
Ama ileride sorun olmasını istemiyorum. Yani format attıktan sonra veya sistem çöktükten sonra kısacası istediğim zaman harici diskteki yedeği yüklemeyi düşünüyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Harici diske Windows'u yedeklemek için önerdiğiniz bir program var mı?
Evet denetim masasından yapılabiliyor.Ama ben Acronis True Image programını öneririm :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Eskiden disk imaj alma uygulamaları ile sıfırdan kurmuş olduğum windows'u sürücülerini gerekli birkaç uygulamayı yükledikten sonra imajını alıyordum.Her hangi bir sıkıntıda 10 dk gibi kısa bir sürede sürücüler yüklenmiş, uygulamalar yüklenmiş bir şekilde kurulum yapılıyordu .
Uygulamalarımız
Acronis True Image
Norton Ghost
Paragon Disk Image
bu uygulamalın hepsi ücretlidir bilgin olsun

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Evet denetim masasından yapılabiliyor.Ama ben Acronis True Image programını öneririm :)
Cevabınız için teşekkürler. Hocam şu an birden fazla disk takamıyorum. HDD'yi laptobuma bağlamam için ne yapmam gerekir? Harici disk kutusu mu almalıyım?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
En müsait şekil o bildiğim

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Windows'un kendi araçlarıyla yapma.
Üçüncü parti uygulamalarla yap.
En güzeli yukarıda belirtildiği gibi disk imajı yöntemi ama bu yöntem ile aldığın yedekler farklı cihazlarda lisans, sürücü gibi konularda sıkıntı çıkarabilir.
Diğer yöntemler yapılandırması vs daha fazla uğraştırır ama farklı cihazlara da yüklenebilir.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Cevabınız için teşekkürler. Hocam şu an birden fazla disk takamıyorum. HDD'yi laptobuma bağlamam için ne yapmam gerekir? Harici disk kutusu mu almalıyım?
Evet kutu alman gerekiyor çünkü 3.5 inçlik HDD'ni 12V ile beslemek zorundasın.Kutu şart maalesef ya da dizüstü bilgisayarında CD okuyucu varsa iptal edeceksin yerine HDD takacaksın.Bunun için yeni HDD alman gerek çünkü 2.5 inç olmak zorunda :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Acronis True Image en kullanışlısı bence. Program ücretlidir ama 30 günlük deneme sürümü şeklinde yükleyebilirsin. Zaten bir kere yedek alıp Bootable USB oluşturduktan sonra kaldır gitsin :D

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Sistemin yedeğini harici diske al. Sistem kurtarma diski oluşturmak için bir DVD -R kullan. Sistemin yedeği dosyaları yedekler. Sistem kurtarma Dvd'si ile işletim sistemini kurtarabilirsin. Sistem dosyalarını istedeiğin kadar yeniden son hali ile yedekleyebilirsin.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Zaten bende 2.5 inç HDD var. :)
Daha iyi ya :) 2.5 inç HDD'ler 5V ile çalışır.Yani adaptöre ihtiyacın yok bilgisayarın USB çıkışını kullanabilirsin.Ve de daha ucuz :) Hatta kutusuz,sadece çevirici kabloları olan ürünler var çok ucuz seçim senin :) CD okuyucuyu iptal etme fikri de güzel daha kullanışlı olabilir :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Daha iyi ya :) 2.5 inç HDD'ler 5V ile çalışır.Yani adaptöre ihtiyacın yok bilgisayarın USB çıkışını kullanabilirsin.Ve de daha ucuz :) Hatta kutusuz,sadece çevirici kabloları olan ürünler var çok ucuz seçim senin :) CD okuyucuyu iptal etme fikri de güzel daha kullanışlı olabilir :)
Sizce diski çevirici kablo ile USB girişinden bağlamak ile DVD sürücüsü yerine bağlamak arasında hız farkı olur mu?
Sistemin yedeğini harici diske al. Sistem kurtarma diski oluşturmak için bir DVD -R kullan. Sistemin yedeği dosyaları yedekler. Sistem kurtarma Dvd'si ile işletim sistemini kurtarabilirsin. Sistem dosyalarını istedeiğin kadar yeniden son hali ile yedekleyebilirsin.
Bir diskte birden fazla yedek oluşturabilir miyim?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Sizce diski çevirici kablo ile USB girişinden bağlamak ile DVD sürücüsü yerine bağlamak arasında hız farkı olur mu?
DVD sürücüsü yerine kullandığınız normal hızında çalışacaktır.Fakat USB 2.0 girişi kullanırsanız ciddi hız farkı olacaktır,tavsiye etmem.USB 3.0 kullanırsanız (alacağınız ürününde uyumlu olması lazım) normal hıza yakın bir hız olur :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
USB 3.0 kullanırsanız (alacağınız ürününde uyumlu olması lazım) normal hıza yakın bir hız olur :)
İnternetten laptobumun özelliklerine baktığımda şunu buldum:
1.jpg

Yani laptobumda USB 3.0 girişi yok. Diski USB 2.0 girişinden takarsam DVD sürücüsü yerine takmaktan daha mı yavaş hız alırım?
@f.krtl1 @Ben Kenobi
Sorumun cevabını şu videoda buldum?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
İnternetten laptobumun özelliklerine baktığımda şunu buldum:
Ekli dosyayı görüntüle 22915
Yani laptobumda USB 3.0 girişi yok. Diski USB 2.0 girişinden takarsam DVD sürücüsü yerine takmaktan daha mı yavaş hız alırım?
@f.krtl1 @Ben Kenobi
Sorumun cevabını şu videoda buldum?
WhatsApp Güncellemeleri adlı konum ile ilgili çalışıyordum geç gördüm kusura bakmayın.Yukarıda da söylediğim gibi USB 2.0'dan düşük performans alırsınız.USB 3.0'dan ise Sata 2 ayarında bir performans alırsınız.DVD sürücüsünü iptal etmek USB'ye göre daha iyi :)