Bakıcı çalıştırana ayda bin beşyüz tl destek

Bu konuyu okuyanlar

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan annelere bakıcı desteği sürüyor. Anneler,internetten başvuru yapıp, ayda bin beşyüz liraya varan destekten yararlanabiliyor.

5 ilde uygulanan bakıcı desteği, çalışan annelerin yüzünü güldürdü. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da 0-2 yaş arası çocuk sahibi çalışan kadınlar, proje kapsamında aylık bin beşyüz liraya varan destekten yararlanıyor. Projeye, başvurular alınmaya devam ediyor.

upload_2017-4-18_10-45-37.png

NASIL BAŞVURULUYOR?

İlk aşamada İzmir, Bursa ve Antalya'da hayata geçirilen, başarılı sonuçlar alınınca İstanbul ve Ankara'nın da kapsama alındığı proje, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülüyor. Projeyi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortaklaşa finanse ediyor.

Destekten, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırmaları halinde 0-2 yaş arası çocuğu olan çalışan ya da çalışmaya başlayacak işçi statüsündeki anneler yararlanabiliyor.

Şartları karşılayan annelere yaklaşık bin ikiyüz lira veriliyor. Annenin engelli bir çocuğunun olması ya da çocuğuyla tek ebeveyn olarak yaşaması halinde bu destek yaklaşık bin beşyüz liraya kadar yükseliyor.

Proje kapsamındaki destekten yararlanmak isteyen anneler, başvurularını, SGK'nın web sayfası olan www.sgk.gov.tr veya www.evdecocukbakimi. net linkleri üzerinden yapabiliyor.

download (3).jpg

ANNELERE 22 MİLYON EURO ÖDENDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu, Evde Çocuk Bakımı Projesi ile kayıtlı kadın istihdamının artmaya devam ettiğini duyurdu.

5 ilde kesin kayıt sayısının toplamda 8 bin 334'e ulaştığı belirtilen açıklamada, ödemelere ilişkin şu bilgiler verildi:

"2015 yılı Temmuz ayından bugüne kadar 69 bin 301 kez ödeme yapıldı. Toplamda annelere ödenen para ise 22 milyon 80 bin 796 euroya ulaştı."

ŞARTLARA DİKKAT!

Bakıcı desteği için annenin şu şartları taşıması gerekiyor:

"0-24 ay aralığında çocuk sahibi olması, TC vatandaşı olması, bir işverenin yanında işçi statüsünde sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olması, çocuğuyla aynı evde ikamet etmesi, analık izin süresini geçirmiş olması, son 1 yıldaki ortalama brüt ücretinin asgari ücretin brüt tutarının 2 katını aşmaması, çalıştırdığı bakıcıyla arasında birinci derecede akrabalık ilişkisi olmaması, çocuk bakıcısı olarak çalışmaması, en geç kesin kayıt tarihi itibarıyla sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmesi."

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
80'li 90'lı yıllarda devlet memur maaşını bile binbir zorlukla öderdi. Hatta hiç unutmam bir ay maaş ödememiz epey bir süre geç ödeme yapılınca genelevler patroniçesi Matild Manukyan'ın devlete ödediği vergiyle maaşların ödenebildiğini söylemişlerdi. Bugün ise devlet bırakın kendi memur maaşını, onun çocuklarının bakımını bile üstleniyor. Sade memurun değil, çalışan her bir Türk vatandaşının... Engelliye veriyor, ona bakana veriyor, yaşlı yatalak anne-babasına bakana veriyor, engelli çocuğuna veriyor, ona tutulan bakıcısına veriyor, veriyor oğlu veriyor. Sosyal devlet olmanın bütün gereklerini gücü yettiğince yerine getiriyor.

mapavrili

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,444
80'li 90'lı yıllarda devlet memur maaşını bile binbir zorlukla öderdi. Hatta hiç unutmam bir ay maaş ödememiz epey bir süre geç ödeme yapılınca genelevler patroniçesi Matild Manukyan'ın devlete ödediği vergiyle maaşların ödenebildiğini söylemişlerdi. Bugün ise devlet bırakın kendi memur maaşını, onun çocuklarının bakımını bile üstleniyor. Sade memurun değil, çalışan her bir Türk vatandaşının... Engelliye veriyor, ona bakana veriyor, yaşlı yatalak anne-babasına bakana veriyor, engelli çocuğuna veriyor, ona tutulan bakıcısına veriyor, veriyor oğlu veriyor. Sosyal devlet olmanın bütün gereklerini gücü yettiğince yerine getiriyor.
Çok uzaklara değil, şöyle insanlar bir çevre ülkelere baksalar bütün bunları yapabilen bir ülke daha var mı diye(birde başında bunca bela varken hem içeride hem dışarıda).

mute100

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
8
Hayırlı olsun ne demeli allahım devletimize milletimize zeval vermesin

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Amaç yardım değil, bu işlerle alakanız olmadığı çevrenizde bakıcı tutan kadın olmadığı da belli. Anne bunu devletten habersiz yapsa hem bakan kişi aynı parayı alacak, hem anne daha az para ödeyecek. Bu uygulama sayesinde devletten habersiz bakıcı tutma engelleniyor, üstüne anne toplamda daha fazla para ödüyor !
Sözde devlet anneleri düşündüğü için yardım yapıyor, yersen... Diyeceğim ama görüldüğü üzere yukarıdaki herkes yemiş :)

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Bu konularda bilerek ya da bilmeyerek denetim yapılmıyor. Hiç çalışmadan yaşayan milyonlarca insan var. Yiyecek yardımı, kömür yardımı, yaşlı bakımı vs. Bildiğim bir kasabanın yarısı boşanmış ve birlikte yaşıyor. Amaç havadan para almak.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Bu konularda bilerek ya da bilmeyerek denetim yapılmıyor. Hiç çalışmadan yaşayan milyonlarca insan var. Yiyecek yardımı, kömür yardımı, yaşlı bakımı vs. Bildiğim bir kasabanın yarısı boşanmış ve birlikte yaşıyor. Amaç havadan para almak.
Maalesef bazı ailelerde kadınlar, ölen babasının maaşını alabilmek içim kağıt üstünde boşanıyorlar. SGK önüne geçmeye çalışıyor fakat kanunlar ailenin özel hayatına müdahale yönüyle zorluklar yaşanıyor. Genelde böyle durumlar aile yakınlarının ihbarlarıyla ortaya çıkabiliyor.
Birde kömür ve yardımlarda maalesef denetim pek yok. Dahada kötüsü denetleyicilerin arkasında duran yok. Haksız yardım alanda çok. Üstelik bunlara dur diyecek kişilerede gözdağı verende çok...

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Benim mesaj neden silinmiş ki?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Oha dedim, pes dedim!
Başka da bişey demedim.
Son birkaç senedir kamu spotu altında izinsiz bakıcı çalıştırmayın temalı çok reklam, duyuru yapıldı. İşe yaramadı, baktılar olmuyor böyle bir yola girdiler. Kısmen başarılı da oldular sayılır. Ama geçici bir başarı olabilir, ailelerin çoğu tekrar vazgeçecek bu gidişle yardımı almaktan.
Yani bu yardımın yapılması öyle Allah rızası falan için değil, geçelim bu masalları. Ben sigortasız insan çalıştırılması doğrudur demiyorum, ama aileler tek kişinin(babanın) çalışmasıyla geçinemiyor. Kadın da çalışmak zorunda kalıyor, ellerinde kalan paranın büyük kısmını sigortaya harcamak istemiyorlar. Bakıcının maaşına anca yetiyor zaten. Devlet babamız asgari ücreti 2000-2500 yapsın zaten yardım yapmasına falan gerek kalmaz. Zenginleri daha zengin ettikleri yetmedi, milletin çocuk yetiştirmesini bile zorlaştırdılar.
Siz ister oha deyin, ister çüş deyin gerçek apaçık ortada görebilenler için.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Amaç yardım değil, bu işlerle alakanız olmadığı çevrenizde bakıcı tutan kadın olmadığı da belli. Anne bunu devletten habersiz yapsa hem bakan kişi aynı parayı alacak, hem anne daha az para ödeyecek. Bu uygulama sayesinde devletten habersiz bakıcı tutma engelleniyor, üstüne anne toplamda daha fazla para ödüyor !
Bu kadar paranoyak olmaya gerek yok. Şu sıralar siyasi yönden limoni olsakta, projenin finansal kaynağının (39,6 milyon Euro'nun %85'i) büyük çoğunluğunu AB karşılıyor.
Burada çalışan aile kazançlı. Çünkü bakıcının parası hibe ediliyor. Devlet hem ekonomik yönden hemde sosyal yönden kazançlı. Çünkü SGK'ya kayıtlı bir istihdam sağlanmış olunuyor. Hemde ekonomik sistemdeki kadın sayısı artıyor.
İlgili site: EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bu kadar paranoyak olmaya gerek yok. Şu sıralar siyasi yönden limoni olsakta, projenin finansal kaynağının (39,6 milyon Euro'nun %85'i) büyük çoğunluğunu AB karşılıyor.
Burada çalışan aile kazançlı. Çünkü bakıcının parası hibe ediliyor. Devlet hem ekonomik yönden hemde sosyal yönden kazançlı. Çünkü SGK'ya kayıtlı bir istihdam sağlanmış olunuyor. Hemde ekonomik sistemdeki kadın sayısı artıyor.
İlgili site: EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ PROJESİ
AB karşılıyor ne demek, AB bize milyon euroyu yardım amaçlı mı veriyormuş ?

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
AB karşılıyor ne demek, AB bize milyon euroyu yardım amaçlı mı veriyormuş ?

Proje odaklı çalışan her kurum alabilir. Çünkü AB çeşitli konularda üye/aday ülkelerin gelişmesi için fon oluşturuyor. Bu fon tüm AB ülkerinden belirli oranlarda bütçe ayırmasıyla sağlanıyor. Türkiye'de destek veren ülkelerden birisidir. İlk başlarda proje üretemediğimizden dolayı paralar boşa gitse de, zamanla ibreyi tersine döndürmeyi başardık. (ilgili yazılar için: Türkiye, AB'ye ödediğinden fazla fon alacak | Para Haberleri ve Türkiye, AB'den ne kadar yardım aldı?)
Birde AB bize günahını vermez yargısıyla yaklaşmaktan dolayı kaçan paralarda var :D Ama yalan yok yetkililerden bir kişide doğru düzgün AB'nin bize niye para verdiğini veyahut bizimde fona para verdiğimizi anlatsaydılar bu trajıkomik olay gerçekleşmezdi ya... Neyse olan olmuş artık.
Bknz: Rizeli köylüler AB fonunu reddetti!
Birde AB'nin aday ve üye ülkelere verdiği Düşük Faizli Krediler var.(Bunlar gelişmiş AB ülkelerinin standartlarına uyulabilinmesi için verilir) Fakat ne yazık ki en baştan beri Yunanistan ve Güney Kıbrıslıların vetosu yüzünden kredilerin çoğunluğu ya verilmemiştir yada miktarı düşürülmüştür.

Son düzenleme:

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Gördün mü kardeşcağız, Uğur Mumcu'nun dediği gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak lazımmış. :)
Siz de inandınız mı ? Ne zannediyorsunuz bizim buradan kârlı çıktığımızı falan mı ? Bir de SP'ye oy verdiğinizi söylüyordunuz, ne yazık ki Erbakan'ı biraz bile anladığınızı düşünmüyorum şu yorumunuzdan sonra. Evet AB bize yardımcı olmuş, demişler ki Allah rızası için şu Türkiye'ye yardım edelim:D
O fonların asıl amacının yandaşların semirmesi olduğunu bilmiyorsunuz çünkü. Neyse biz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyoruz. Bilgilendiren arkadaşlara teşekkürler.
Birilerinin biraz ufkunu açması açısından şunu şuraya koyalım. Konu farklı ama, sonuç aynı.