Çalışan Anneye Müjde: Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Geliyor!

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Katılım
11 Ocak 2017
Mesajlar
343
Reaksiyon puanı
24
Puanları
18
Yaş
32
PndPd7.jpg


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda çalışan annelere bakıcı desteği geleceği duyuruldu.

Türkiye’de kadınların iş hayatına katılım sağlaması adına özel teşvikler yapılırken, çalışan annelere bakıcı desteği verilmeye başlanacak. Özelikle çalışmanın Ankara ve İstanbul’da başlayacağı belirtilirken, bu bölgelerde 5 bin annenin çalışan annelere bakıcı desteği kapsamında maddi yardımdan faydalanabileceği belirtildi.

Destek Bin 500 Liraya Kadar Çıkacak

Destek ile ilgili yapılan açıklamalarda çalışan annelere bakıcı desteği projesinin detayları da paylaşılırken, kişilerin 0-2 yaş arası çocuklar için destekten yararlanabileceği duyuruldu. Aynı zamanda en önemli kriter de çalışan annelere bakıcı desteği için çalışacak bakıcıların sigortalı yapılması.

AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşma dahilinde daha önce farklı illerde başlatılan proje, İstanbul ve Ankara ile birlikte daha fazla kişiye ulaşacak."Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamın Desteklenmesi Projesi" adı verilen projede daha önceki açıklamalarda Ankara ve İstanbul kapsam dışı bırakılmıştı!

2015 yılı itibari ile sadece Antalya, İzmir ve Bursa gibi illerde uygulanan proje oldukça ilgi çekti. 2016 yılı itibari ile 6 bin 755 anne ve 8 bin 418 çocuk bakıcısı bu imkandan faydalandı. Bu destek kapsamında devlet kasasından ise toplamda 15 milyon Euro çıktı.

Hangi İlde Çalışan Annelere Bakıcı Desteği Kontenjanı Ne Kadar?

Ankara ve İstanbul için başlatılan projede 5 bin kişi kontenjan belirlendi. Üstelik 5 bin kişi için Ankara'da bin 500, İstanbul'da ise 3 bin 500 kişi ayrıldı.
 
Üst