İphone kayıt hakkında

Bu konuyu okuyanlar

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Arkadaşlar yurtdışından iphone alıcam ancak tanıdık birinde pasaport yok, var ama uygun değil. Telefoncular bu kayıt işini 300 400 tl karşılığı kendileri pasaport bulup ona yapıyorlarmış, yaptıranda çok insanla konuştum ama benim kafama takılan şey şu, kayıt yaptırdığım adam gidip polise derse benim pasaportum üzeirne şu şu telefonun imeisi kayıtlı, telefonum bende değil çalındı. O zaman ne olucak, yani böyle birşey deme şansı nedir?

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Telefon kayıt edildi diyelim A kişisi üzerine; burada telefonu B kişisi kullanacak. B kişisi telefon üzerinden suç işlerse Pasaport sahibi suçlu olur. Burada güven meselesi ortaya çıkıyor. İki taraf içinde çeşitli artı ve eksileri var. Gelelim soruna gidip başvursa dahi pasaport üstünden kayıt düşmüyor diye biliyorum ben.

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
600 TL'ye bu firma yapıyor fakat 600 TL verdikten sonra cihaz fiyatı ile hemen hemen Türkiye fiyatıyla aynı fiyata geliyor.veya aradaki fark küçük mevlaya düşüyor eğer pasaport imkanınız yoksa hiç bu tür işler ile uğraşmayın. Türkiye'den cihaz alın.
Pasaport Kayıt Merkezi - Pasaport Kayıt Hakkı - IMEI Kaydet Pasaport Kayıt Hizmetleri
Max. 2200 TL verebilirim, 6 almak istemiyorum şuanda ne yapmamı önerirsiniz?

Telefon kayıt edildi diyelim A kişisi üzerine; burada telefonu B kişisi kullanacak. B kişisi telefon üzerinden suç işlerse Pasaport sahibi suçlu olur. Burada güven meselesi ortaya çıkıyor. İki taraf içinde çeşitli artı ve eksileri var. Gelelim soruna gidip başvursa dahi pasaport üstünden kayıt düşmüyor diye biliyorum ben.
Anladım, teşekkür ederim.

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Zaten 2200+600'de veremem, 1900 liraya alıcaktım 6s 32 gb, telefoncuya 300 liraya kayıt yaptırıcaktım. Ama kayıt işine hiç girmeyin diyorsunuz kafam karıştı
şöyle bir şey yapabilirsiniz pasaport kayıt yaptırdığınız kişinin kimlik fotokopisini alarak altına üstteki kimliği olan kişiden telefonu devir aldım diye.
mesela telefoncuya ikinci el satış yaptığımızda onlarda böyle yapıyor. bu sefer güvenlik sağlanmış olur

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
şöyle bir şey yapabilirsiniz pasaport kayıt yaptırdığınız kişinin kimlik fotokopisini alarak altına üstteki kimliği olan kişiden telefonu devir aldım diye.
mesela telefoncuya ikinci el satış yaptığımızda onlarda böyle yapıyor. bu sefer güvenlik sağlanmış olur
Evet bu şekilde mantıklı, veya kadıköyde bir telefoncu 16 gb satıyor 2 yıl tr garantili 2250 tl ye onu mu düşünsem, kapalı kutuysa sorun olmaz. Açıksa belki swaptır diye düşündüm

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Evet bu şekilde mantıklı, veya kadıköyde bir telefoncu 16 gb satıyor 2 yıl tr garantili 2250 tl ye onu mu düşünsem, kapalı kutuysa sorun olmaz. Açıksa belki swaptır diye düşündüm
16 gb asla almayın tavsiye etmem çok pişman olursunuz

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
O zaman en mantıklısı o kimlik olayı, fotokopi isteyip altına sadece Telefonu yukarıda kimlik fotokopisi olan şahıstan satın aldım yazısımı olucak
Evet çünkü bir kere bende olan Iphone 5 i telefonu ta sattım kimliğimi arkalı önlü fotokopi çekti altına şu imei kodlu telefonu bu kişiye sattım diye yazdırdı ve o kağıdı dosyalarının arasına koydu

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Evet çünkü bir kere bende olan Iphone 5 i telefonu ta sattım kimliğimi arkalı önlü fotokopi çekti altına şu imei kodlu telefonu bu kişiye sattım diye yazdırdı ve o kağıdı dosyalarının arasına koydu
Anladım, bide swap cihazlar hakkında ne düşünüyoısunuz

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Geçici pasaport kaydı diye birşey de var. Sisteme pasaport bilgilerini girip, cihazı kayıt ediyorlar. Ancak evraklar gönderilmediği zaman. 1-2 ay (süreyi tam hatırlamıyorum) sonra kayıt düşüyor. Bir ara böyle idi. Çok kişinin canı yandı. Halen böyle ise dikkat etmek lazım.

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
swap cihaz apple tarafından sorunu olmayan parçalar birleştirilip değişim cihazı olarak müşteriye verirler.
Peki sizce kutulu ve faturalı bi swap cihaz mı almak mantıklı, yoksa 1 yıl garantili yurtdışı (1688 modeli) mi almak?

Geçici pasaport kaydı diye birşey de var. Sisteme pasaport bilgilerini girip, cihazı kayıt ediyorlar. Ancak evraklar gönderilmediği zaman. 1-2 ay (süreyi tam hatırlamıyorum) sonra kayıt düşüyor. Bir ara böyle idi. Çok kişinin canı yandı. Halen böyle ise dikkat etmek lazım.
Teşekkür ederim peki bunu nasıl farkedebiliriz

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Peki sizce kutulu ve faturalı bi swap cihaz mı almak mantıklı, yoksa 1 yıl garantili yurtdışı (1688 modeli) mi almak?

Teşekkür ederim peki bunu nasıl farkedebiliriz
yurt dışı cihaz daha mantuıklı hem sıfır hemde işlem görmemişcihaz

gurkankartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
yurt dışı cihaz daha mantuıklı hem sıfır hemde işlem görmemişcihaz
O zaman ben 1688 model bi cihaz alayım, daha sonra güvenilir kayıt yapan biryer bulup dediğiniz gibi kimlik fotokopisini alıp ******* imei numaralı cihazı yukarıda kimlik fotokopisi belirtilen "*** ****" isimli kişiden satın aldım. diye de bi kağıt hazırlıyım :) Çok teşekkür ederim

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
O zaman ben 1688 model bi cihaz alayım, daha sonra güvenilir kayıt yapan biryer bulup dediğiniz gibi kimlik fotokopisini alıp ******* imei numaralı cihazı yukarıda kimlik fotokopisi belirtilen "*** ****" isimli kişiden satın aldım. diye de bi kağıt hazırlıyım :) Çok teşekkür ederim
Rica ederim :)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Bunda tasa edilecek bir sey yok. Pasaporta kayit kimin uzerineyse cihazi o kullanacak diye bir şey yok. Onemli olan pasaporta kayitli olan imeinin gercek bir cihaza yani, kullanilacsk cihaza ait olmasi. Yani ha siz kullanmissinjz ha baskasi hic onemli degil. Bunu da yurtdisindan kacak olarak ulkeye sokulan cihazlara karsi onlem alabilmek icin yapiyorlar.
Asil dert guvenilir kayit yapan yer bulmakta. Siz zira adama en mahrem bilgilerinizi vereceksinuz, yani tum kimlik ve aile bilgilerini. Adam sizin kimlik bilgilerinizle dolandırıcılık yaparsa, iste o zaman yanarsiniz. Veya sirket kurabilir, sizin adiniza sahte belge duzenleyebilir, hatta tefeciden para bile alabilir. Sizin kimlik bilgilerinizi verir, basiniz agrir. Hani su duraklarda goruyoruz ya, krediniz cikmazsa bize gelin diyenler iste onlardan bahsediyorum. Ondan sonra ugrasir durursunuz bos yere

Ben olsam kimlik bilgilerimi asla başkasına vermezdim. Ha, tanidiginiz olur onun pasaportuna kaydedersiniz tamam defim ama eger param yetmiyorsa alternatif modellere bakar veya iphone sevdamdan vazgecerdim. Elinizde az para yok, o paraya sndroidde cok iyi cihazlar var. Huawei p9 , samsung note 5, s7, lg g5, sony x , xz(100lira dazlasina)z5, htc 9 ilk aklima gelenler.

Son düzenleme:

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Bunda tasa edilecek bir sey yok. Pasaporta kayit kimin uzerineyse cihazi o kullanacak diye bir şey yok. Onemli olan pasaporta kayitli olan imeinin gercek bir cihaza yani, kullanilacsk cihaza ait olmasi. Yani ha siz kullanmissinjz ha baskasi hic onemli degil. Bunu da yurtdisindan kacak olarak ulkeye sokulan cihazlara karsi onlem alabilmek icin yapiyorlar.
Asil dert guvenilir kayit yapan yer bulmakta. Siz zira adama en mahrem bilgilerinizi vereceksinuz, yani tum kimlik ve aile bilgilerini. Adam sizin kimlik bilgilerinizle dolandırıcılık yaparsa, iste o zaman yanarsiniz. Veya sirket kurabilir, sizin adiniza sahte belge duzenleyebilir, hatta tefeciden para bile alabilir. Sizin kimlik bilgilerinizi verir, basiniz agrir. Hani su duraklarda goruyoruz ya, krediniz cikmazsa bize gelin diyenler iste onlardan bahsediyorum. Ondan sonra ugrasir durursunuz bos yere

Ben olsam kimlik bilgilerimi asla başkasına vermezdim. Ha, tanidiginiz olur onun pasaportuna kaydedersiniz tamam defim ama eger param yetmiyorsa alternatif modellere bakar veya iphone sevdamdan vazgecerdim. Elinizde az para yok, o paraya sndroidde cok iyi cihazlar var. Huawei p9 , samsung note 5, lg g5, sony x , htc 9 ilk aklima gelenler.
yalnız kendi kimlik fotokopisini vermeyecek karşı tarafın kimlik fotokopisini alıp altına imei kodlu telefonu yukarıdaki kimliğe sahip kişiden satın aldım diye yazılıp imza atacak adam :)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Valla benim aklima yatmadi bu is. Kimlike falan is yapilmaz, ben bunu bilir bunu soylerim. Sizin soylediginiz turlu de Parayi verecek onlar halledecek, ileride de takribi 1 sene sonra da imei dusecek. Cok gordum,cok okudum. Elinde cople kalakalacak. Sonra o kimlige ne yazarsa yazsin, ne imzalarsa imzalasin gecersiz. Ben olsam o paraya guzel bir android alir gecerdim. 2.000 lira az para degil...

Turkmenmert

Asistan
Reaksiyon puanı
95

Ben olsam kimlik bilgilerimi asla başkasına vermezdim. Ha, tanidiginiz olur onun pasaportuna kaydedersiniz tamam defim ama eger param yetmiyorsa alternatif modellere bakar veya iphone sevdamdan vazgecerdim. Elinizde az para yok, o paraya sndroidde cok iyi cihazlar var. Huawei p9 , samsung note 5, s7, lg g5, sony x , xz(100lira dazlasina)z5, htc 9 ilk aklima gelenler.
Yanlışın var. Pasaport sahibi kendi bilgilerini girecek tamamen, sadece imei numarasını verecek arkadaşımız. Kendi özel bilgilerine gerek yok.