Bu anakartı çözemiyorum

Bu konuyu okuyanlar

refikilhan

Freedom of meetups, no obligations
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Arkadaşlar, yeni bir boş kasa almaya karar vermiştim, nasıl olsa 500 W lık Xigmatek NRP-VC503 Güç kaynağım var diyordum, fakat bu 500 W ın sistemim için yeterli olmayacağını öğrendim ve fikrimi değiştirerek 750 W güçkaynağı olan bir kasa aldım (Kasa aşağıdaki sistemimde yazılı) gerek kasa, gerekse anakart " a ( Anakartı aşağıdaki sistemimde yazdım) çok yabancıydım ve benim bütçeme göre pahalı sayılabilecek bir sistem olduğu için bir bilgisayarcı arkadaşıma toplattırdım. Fakat kasanın ön panelinin üst kısmında Birinde Front diğerinde Top yazılı 2 buton var, akradaş bunları hiç kurcalama dedi, daha sonra bu benim aklımı karıştırdı, kurcalanmayacaksa neden oraya konydular, ayrıca reset tuşunun yanında bilgisayar işlem yaparken kırmızı yanan normal zamanda yeşil olması gereken bir lamba olması gerekirken bendeki hep kırmızı yanıyor. onun yanında TF yazan bir bölüm varki onda hiç ışık yok.
Sanıyorum bağlantılarda bir sorun var. Bunun içinde gerek Anakartın gerekse bu kasanın iyi bilinmesi lazım, fakat ben bilemiyorum ve yardımınıza çok acil ve şiddetle ihtiyacım var.
Lütfen arkadaşlar bana yardım edin.

Sistemim

Kasa :DARK SCORPION DKCHSCORPION750 750W 80+ BRONZE 2 FANLI ATX SİYAH KASA
Anakart :ASUS Z170-P Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3100MHz(O.C.) HDMI&DVI
İşlemci :Intel(R) Core(TM) i5-6600K CPU @ 3.50GHz
Ekran kartı :Asus NVIDIA GeForce GTX 950
Sistemi kurduğum HDD :Samsung 250GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
Ram :4+4=8 Gb

Son düzenleyen moderatör:

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Kasa ve anakart bağlantıları yanlış yapılmış. Çözmek çok kolay kablo uçlarında yazanları anakartın pin yerindeki yazan yerlere takacaksın. Ayrıca kasanın ve anakartın iyi bilinmesine gerek yok.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Kasa ve anakart bağlantıları yanlış yapılmış. Çözmek çok kolay kablo uçlarında yazanları anakartın pin yerindeki yazan yerlere takacaksın. Ayrıca kasanın ve anakartın iyi bilinmesine gerek yok.

İlgin için teşekkürler dostum, anakart ingilizce, birde bu anakartı ilk kez kullanıyorum, eski anakartım gigabyte idi onu iyice çözmüştüm ama buna çok yabancıyım o bakımdan sıkıntıdayım, çok aradım anakart kullanımı için türkçe hiçbir şey bulamadım, var ama sadece tanıtım reklamları var. ne yapacağımı şaşırdım.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Bu sisteme 500W yeterdi.

Bir çok yere danıştım dostum, yeterli fakat risk li dediler, önümüzünde yaz olduğunu düşününce değiştirdim, aslında
eski power supply "Xigmatek NRP-VC503 500W" de kaliteli sayılabilecek bir marka idi.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ne riski yahu 6600K ve 950'den bahsediyoruz. Maksimum çekeceği 300W.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Dostum 2 bilgisayarcı arkadaş 470 W dedi bunlar birbirinden habersiz 2 bilgisayarcı.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Vazgeçtim MSI sayfasından hesaplama. GTX 950 tek başına 350W çekiyor o siteye göre bi yanlışlık var, 90W çeker GTX 950.

Şuradan hesapla.
Cooler Master Power Supply Calculator

Benim hesapladığım:
2016-04-07_193038.png

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Artık almış bulundum dostum ama bir şey söyleyeyim mi, o örneklerden ben hiçbir şey anlamadım, fakat karar verdiğim tek şey varki, her türlü sorunum için bundan böyle buradayım, buda özellikle senin sayende ve senin ilgin nedeniyle oldu, bu sorunumu ingilizce bilmediğim için çözemeyeceğim, bu belli oldu; fakat sen ister kabul et istersen red et senin gibi bir dost edinmiş oldum.
Çok ama çok teşekkürler

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Gösterdiğim resmin ne demek olduğunu söyleyeyim. Bilgisayar maksimum 284 W çeker ama güç kaynağı verimliliğinden dolayı 334 W güç kaynağı tavsiye ederiz diyor, buna göre 500W ve kaliteli bir güç kaynağı gani gani yetecekti. Olsun fazlası da göz çıkarmaz diyelim.
Asıl sorununu çözmen için ise anakart ve kasa bağlantılarını yapman gerek bunları da technopat'ın sistem toplama videoları var ileri sararak o kısımlara gel zaten basit anlaşılır şeyler halledersin.
Rica ederim ayrıca teşekkür ederim görüşlerinden dolayı, bildiğim her konuda yardımcı olmaya gayret ediyorum.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Teşekkürler dostum yine söylüyorum sen ister kabul et ister etme seni kankam ilan ediyorum :)

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Gösterdiğim resmin ne demek olduğunu söyleyeyim. Bilgisayar maksimum 284 W çeker ama güç kaynağı verimliliğinden dolayı 334 W güç kaynağı tavsiye ederiz diyor, buna göre 500W ve kaliteli bir güç kaynağı gani gani yetecekti. Olsun fazlası da göz çıkarmaz diyelim.
Asıl sorununu çözmen için ise anakart ve kasa bağlantılarını yapman gerek bunları da technopat'ın sistem toplama videoları var ileri sararak o kısımlara gel zaten basit anlaşılır şeyler halledersin.
Rica ederim ayrıca teşekkür ederim görüşlerinden dolayı, bildiğim her konuda yardımcı olmaya gayret ediyorum.

Bu sabah kasayı bilgisayarcıya götürdüm , fan sorununu halletti, yanı yavaş-stop-ve hızlı ayarları artık çalışıyor. gerisi önemli değil, fakat buna rağmen bu akşam denemek için FarCry 4 kurdum ve çalıştırdım, Ekran kartındaki sıcaklık 78 dereceye kadar çıktı, sen daha iyi bilirsin ama sanırım bu neredeyse tehlike sınırına yakın, senden bir şey rica etsem, aşağıdaki linkten kasayı incelermisin, bu kasaya birde harici fan taksam sessiz, güçlü ama uygun fiyatta, (Uygun fiyatta diyorum zira bu sistemi kurarken oldukca zorlandım) bu ısıyı düşürebilirmiyim, düşer diyorsan önereceğin bir fan olurmu.?

Bir sorunum daha var, arada bir örnedin D) sürücüsünü açıyorum sürücü önce beyaz bir sayfa olarak açılıyor sonra
içi doluyor, bunun sence sebebi ne olabilir. Virüs olma ihtimali yok zira 2 gün önce format attım ve ilk kurduğum program kaspersky oldu,

Dark Scorpion 2xUSB3.0, 2xUSB2.0 2x12 cm Fan, Kart Okuyuculu ve Fan Kontrolcülü, SSD Ready ATX Siyah Oyuncu Kasası

Kasa DARK SCORPION DKCHSCORPION750 750W 80+ BRONZE 2 FANLI ATX SİYAH KASA

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38

Bu sabah kasayı bilgisayarcıya götürdüm , fan sorununu halletti, yanı yavaş-stop-ve hızlı ayarları artık çalışıyor. gerisi önemli değil, fakat buna rağmen bu akşam denemek için FarCry 4 kurdum ve çalıştırdım, Ekran kartındaki sıcaklık 78 dereceye kadar çıktı, sen daha iyi bilirsin ama sanırım bu neredeyse tehlike sınırına yakın, senden bir şey rica etsem, aşağıdaki linkten kasayı incelermisin, bu kasaya birde harici fan taksam sessiz, güçlü ama uygun fiyatta, (Uygun fiyatta diyorum zira bu sistemi kurarken oldukca zorlandım) bu ısıyı düşürebilirmiyim, düşer diyorsan önereceğin bir fan olurmu.?

Bir sorunum daha var, arada bir örnedin D) sürücüsünü açıyorum sürücü önce beyaz bir sayfa olarak açılıyor sonra
içi doluyor, bunun sence sebebi ne olabilir. Virüs olma ihtimali yok zira 2 gün önce format attım ve ilk kurduğum program kaspersky oldu,

Dark Scorpion 2xUSB3.0, 2xUSB2.0 2x12 cm Fan, Kart Okuyuculu ve Fan Kontrolcülü, SSD Ready ATX Siyah Oyuncu Kasası

Kasa DARK SCORPION DKCHSCORPION750 750W 80+ BRONZE 2 FANLI ATX SİYAH KASA

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
onu bunu bırak o kasa kaç para? öndeki fanın ışığı çok parlak yanıyor mu? onu söndürmek mümkün mü?

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
onu bunu bırak o kasa kaç para? öndeki fanın ışığı çok parlak yanıyor mu? onu söndürmek mümkün mü?

Bu kasayı ben 460 TL ye aldım fakat internette biraz daha ucuza bulabilirsin, ben aldım ama önermiyorum. Öndeki ısıklar o kadar parlak değil, zaten fan çalışırken yanıyor, fanları kapatınca sönüyor.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Asus Strix GTX 950 en fazla 67 bu siteye göre hadi bilemedin 70 olsun.
ASUS GeForce GTX 950 STRIX review

Bi problem var görünüyor, kasa kablolaması falan iyi yapılmalı fanların yerleşimi vs. şimdi onlar benim burda anlatabileceğim şeyler değil zaten çok da uzmanlığım değil. Ekstra bi fan alıp deneyin ama yapabiliyorsan aldığın yere çok ısınıyor diye gönder bi baksınlar 10 derece fark çok geldi bana.

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Asus Strix GTX 950 en fazla 67 bu siteye göre hadi bilemedin 70 olsun.
ASUS GeForce GTX 950 STRIX review

Bi problem var görünüyor, kasa kablolaması falan iyi yapılmalı fanların yerleşimi vs. şimdi onlar benim burda anlatabileceğim şeyler değil zaten çok da uzmanlığım değil. Ekstra bi fan alıp deneyin ama yapabiliyorsan aldığın yere çok ısınıyor diye gönder bi baksınlar 10 derece fark çok geldi bana.[/QUOT

refikilhan

Cezalı
Reaksiyon puanı
38

Kasayı dışarıya aldım, şimdilik 68-72 arası gelip gidiyor, ben bunada razıyım.