TRAKYA

Bu konuyu okuyanlar

derindeniz907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
TRAKYA
Herkes memleketini anlatmakla bitiremez. Haklılar çünkü memleket dediğin, seni sen yapan tüm özellikleri ruhuna işler. Ruhunu rahatlatan memleket havası, diline şekil veren yören, ağzını sulandıran lezzetler... daha niceleri bizi anlatan özellikler.
Benm memleketim kırklarelidir. Yeşili bol, havası temiz, suyu billur memlekettir Kırklareli. Ağzının tadını bilenlerin yeridir.
Bana nerelisin diye soranlara Trakyalıyım diyorum. Neden mi? Trakya topraklarında her il, her köy birbirine çok yakındır. Gönlün nerede olmak isterse orada bitersin. Ayrıca Trakya’nın her köşesi Kırklareli gibi bir çok güzelliği içinde barındırır. Özellikle lezzetlerinden bahsetmek isterim. Her yerin köftesi meşhur derler ama Tekirdağ ımın köftesinin ünü ve lezzeti boyunu geçmiştir. Verimli geniş meraları ve insanımın nesiiler boyu yaşattığı Manda Yoğurdunun efsanevi besin değeri ve lezzeti tartışılmaz. Hayrabolu Tatlısı ya da Kemal Paşa tatlısıda diyen olur, şerbeti yerinde hafif ve pratik tatlıdır. Trakya demiştim ya işte her köşesinden, birbirinden lezzetli peynirlerini bilmeyen yoktur. Eğlence anlayışında deyince içkinin akla geldiği memleketimde, Tekirdağın rakısı, Şarköyün şarabı sizi bir gün buralara ansızın sürükleyebilir. İçip içip naralar atmak, magandalık yoktur insanımızda, kültüründe vardır içki.
Biz Ayrabolu’ya gideriz Hayran içer, Ayran kalırız. Yıllardır becerememişizdir “H” harfini kullanmayı. Ama artık herkes kabullenmiş olsa gerek, kimse yadırgamaz oldu. Memleketten uzaklaşıp ne kadar ayrı düşsekte, yöremizin dilini konuşmasakta, bir hemşehri ile karşılaşınca bambaşka ağız bambaşka insan oluveririz.
Herkesin memleketi bir başkadır, ancak yolunuzun düşünmesini beklemeyin. Özellikle gelin gezin, temiz havasından yararlanın, güzel insanlarıyla konuşun, yabancılık çekmeyeceğinize eminim.

KADİR KAAN FIŞKIN
Hayata dair her şey

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Edirne'de de Tava Ciğeri yenmezse olmaz. :D

derindeniz907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kendim yazmadım ama ben de Trakyalıyım samimi bulduğum için paylaştım. Edirne tava ciğer mmm mmmmm, insanın şu saatlerde aklını başından alabiliyor

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Kendim yazmadım ama ben de Trakyalıyım samimi bulduğum için paylaştım. Edirne tava ciğer mmm mmmmm, insanın şu saatlerde aklını başından alabiliyor
Sanırım karnınız acıktı. :D Edirne'de bayanlar istediği saatte gezebilir. Bunu da eklemek gerekir.

Trakya halkı her zaman samimi ve içtendir. Misafirperverliği severler. vb.. bir sürü unsur söylenebilir.

derindeniz907

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Çok haklısınız. Daha niceleri var düşündükçe geliyor aklıma. Birde bu güzellikler içine İğneada ya Santral kurmak için uğraşmasalar, Verimli toprak alanlarını hafriyat toprağı niyetine kullanmasalar çok daha iyi olacak. Trakya da hızlı bir tahribat sözkonusu

Meridian

Müdavim
Reaksiyon puanı
765
Trakya'ya gitmek nasip olmadı daha ama ciğeri çoktan keşfettik Trakyalı dostlarımız sağolsun. :)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,257
Her zaman bekleriz, Edirne'ye.. :D

Son mesajlar