Burun kemiği eğriliği ameliyatı

Bu konuyu okuyanlar

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Gencler kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyin.

Durum söyle ameliyat olduğunuz gün veya ertesi gün taburcu olur, bir iki gün içinde tamponlar alınır, burun kemerlerine takılan bantlar vb seylerde bir hafta 10 gün içinde çıkarılır. Tam iyileşme 6 haftayı buluyor.

Tampon olayı eskidendi. Şimdi çoğu yerde plastik tamponlar kullanılıyor, tampon korkusu yaşamanız da anlamsız.

Yöntem değişmekle birlikte burnun dışında eğrilik yoksa devlet hastaneleri ücretsiz yaparlar bu ameliyatı. Estetik olarak dışardan düzeltme isterseniz, burunda eğrilik falan varsa, aynı ameliyatta onlarda halledilebilir. Fiyat olarak yine yerine göre değişmekle birlikte 800 ila 2000 lira arasında değişmekte.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Gencler kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyin.

Durum söyle ameliyat olduğunuz gün veya ertesi gün taburcu olur, bir iki gün içinde tamponlar alınır, burun kemerlerine takılan bantlar vb seylerde bir hafta 10 gün içinde çıkarılır. Tam iyileşme 6 haftayı buluyor.

Tampon olayı eskidendi. Şimdi çoğu yerde plastik tamponlar kullanılıyor, tampon korkusu yaşamanız da anlamsız.

Yöntem değişmekle birlikte burnun dışında eğrilik yoksa devlet hastaneleri ücretsiz yaparlar bu ameliyatı. Estetik olarak dışardan düzeltme isterseniz, burunda eğrilik falan varsa, aynı ameliyatta onlarda halledilebilir. Fiyat olarak yine yerine göre değişmekle birlikte 800 ila 2000 lira arasında değişmekte.

Kalıcı koku duyusu kaybı veya burnun şekli değişmesi söz konusu mu ?

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Kalıcı koku duyusu kaybı veya burnun şekli değişmesi söz konusu mu ?

Şekil değişikliği ve koku problemleri çok çok düşük oranlarda görülebilen komplikasyonlardır. Olmaz denemez, olabilir ama 10 binde milyonda olan sıkıntı gelir seni bulur, bunun garantisini kimse veremez sana. Deneyimli bir cerraha kendini emanet ettikten sonra gönül rahatlığıyla olunabilecek bir ameliyat. Hatta ameliyatlar içinde komplikasyon oranı en düşük ameliyatlardan biridir.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Şekil değişikliği ve koku problemleri çok çok düşük oranlarda görülebilen komplikasyonlardır. Olmaz denemez, olabilir ama 10 binde milyonda olan sıkıntı gelir seni bulur, bunun garantisini kimse veremez sana. Deneyimli bir cerraha kendini emanet ettikten sonra gönül rahatlığıyla olunabilecek bir ameliyat. Hatta ameliyatlar içinde komplikasyon oranı en düşük ameliyatlardan biridir.

Önerebileceğiniz bir doktor var mı kendini öldürtmeyecek ?

canalin14

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
burun estetiği biraz ürkütücü gibi bakılsada iyi bir araştırm sonucunda iyi bir doktorla başarılı bir ameliyat şart.

nefes07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mrb arkadaslar.ben 17gun önce burun estetiği oldum kemik vardi az biraz da kaldırıldı. Tamponlar bir hafta sonra cikti ve simdi 10gun gecti ancak çok zor nefes aliyorum arasira aciliyo krem fln suruyorum ama tekrar tikaniyo burun iclerim şiş. Nefes alamamam su asamada normal mi sizce bilgisi olan var midir? Fazla mi sabirsizim acaba gerci daha yeni sayılır 17gun.nefes alma sorunu gecer mi yakinda normal mi onu merak ediyorum

drsakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Tam iyileşme 6 aya kadar uzayabiliyor. Burunda pıhtı, mukus vb olabilir. Veya ameliyata bağlı ödem görülebilir. Daha çok yeni, bekleyebilirsin. Çok aklına takılıyorsa ameliyat yapan yerle görüşebilirsin, pıhtıları temizliyorlar. Daha rahat nefes almanı sağlayabilir.

house21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben 2 sene önce bir başka doktora burun estetiği olmuştum.sonuç o kadar kötüydü ki tekrar estetik olmak istedim ve bu sefer alanında uzman ve tanınmış birine yaptırdım Dr. Fatih Dağdalen . ben de bir tıp doktoruyum ve başımdan 2 defa estetik ameliyatı gectigi için süreci anlatmadan once mutlaka iyi bir doktor seçmenizi şiddetle tavsiye ediyorum ve fatih beyden ve cıkardığı işten de gayet memmunum.oncelikle ilk muayene de sizin her acıdaan fotografınız cekiliyo sonra sizin için yapılması düşünülen burun bigisayar ekranında gosteriliyo fakat bu sırada ozellikle olmasını ıstediğiniz burun ucu sivriliği kalkıklığı vb. konular hakkında mutlaka gorusunuzu soyleyın cunku her cumlenizi dikkate alıyor. daha sonra yapılacak estetik acaba nefes almayı engeller mi sorusu icin burnunuz iç kısmına bakılıyo.ve ameliyat gunu veriliyo. ameliyata girmeden fotpgraflar tekrar cekılıyo ve ameliyat odasında anestezi verilmeden once doktorum yanıma geldi ve yapılacak işlemi ve sonucu tekrar gösterdi ekrandan benim ameliyatım ortalam 3 saat surmus 2.kez estetik oldugumdan dolayı biraz uğraş isteyen bi burundu.ameliyat bittikten 15 dk sonra uyanmısım ve ameliyat sonrası bi agrı hissetmıyosunuz sadece bununuzda bir dolgunluk hissi olusuyor. korkmanızı gerektirecek hic bi durum yok burunun yuzde cok onemli bir gorselliğe sahip oldugunu dusunuyorum ve tekrar belirtmek istiyorum ki lutfen doktor secimimizi iyi yapın 2.ye ameliyat olmayın .geçmiş olsun

nefes07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tşk ederim drsakal biraz daha beklemek en iyisi gibi

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
burun kıkırdağı eğriliğinden dolyı 2012 de medical park hastanesinde sahtekar bir doktora ameliyat olmuştum. bana yapacağı işlem ile ilgili hiç bir detay vermemekle birlikte doktordur sonuçta diyerek ikna oldum ve yattım bıçak altına. ameliyattan 3-4 ay sonra herşey gün yüzüne çıktı. hiç alakası olmayan burun ucumun estetiği bozuldu. çökme oldu burnumun ucunda. asıl sorunumun düzelmemesinin yanında bir de burun çekme problemi bıraktı bende. 3 senedir toplum içinde burnumu çekmekten insanları rahatsız edip kendimden uzaklaştırmaya başladım. bütün hayat ışığım söndü adeta. yaşamım kalitesizleşti.

tüm bu sorunlar beni tekrar ameliyat olmaya itti. geçen ay gayrettepe anatomica hastanesinde tekrar ameliyat oldum. uzmn doktor Tahir di doktorun adı. ve ameliyata beraber girecekleri doçent dk. şaban bey vardı. ikisi ayrı ayrı muayene etti beni ve en ufak detayına kadar yapacakları müdahaleyi anlayacağım şekilde harfiyen anlattılar bana. önceki sahtekar doktordan canım yandığı için bu sefer çok tedbirli olarak herşeyi sordum. önceki doktordan örmek verip bu işi doktorların para için yaptıklarını söyleyip göz dağı verdim. ama bu 2 doktorun çok farklı olduklarını hemen anladım ve yine de korkularımla birlikte yattım ameliyat masasına.

1 ay geçti ameliyatımın üzerinden ve daha burnumun içindeki yaralar bile tam kapanmamışken burun çekme nedir unuttum. yatıp kalkıp dua ediyorum doktora. haftaya kontrole gideceğim ve yüzüne karşıda Allah sizden razı olsun diyeceğim.

Gidin direk ameliyat olun demiyorum arkadaşlar. ama bu doktor gerçekten kaliteli. en azından gidip bir muayene olun.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
burun kıkırdağı eğriliğinden dolyı 2012 de medical park hastanesinde sahtekar bir doktora ameliyat olmuştum. bana yapacağı işlem ile ilgili hiç bir detay vermemekle birlikte doktordur sonuçta diyerek ikna oldum ve yattım bıçak altına. ameliyattan 3-4 ay sonra herşey gün yüzüne çıktı. hiç alakası olmayan burun ucumun estetiği bozuldu. çökme oldu burnumun ucunda. asıl sorunumun düzelmemesinin yanında bir de burun çekme problemi bıraktı bende. 3 senedir toplum içinde burnumu çekmekten insanları rahatsız edip kendimden uzaklaştırmaya başladım. bütün hayat ışığım söndü adeta. yaşamım kalitesizleşti.

tüm bu sorunlar beni tekrar ameliyat olmaya itti. geçen ay gayrettepe anatomica hastanesinde tekrar ameliyat oldum. uzmn doktor Tahir di doktorun adı. ve ameliyata beraber girecekleri doçent dk. şaban bey vardı. ikisi ayrı ayrı muayene etti beni ve en ufak detayına kadar yapacakları müdahaleyi anlayacağım şekilde harfiyen anlattılar bana. önceki sahtekar doktordan canım yandığı için bu sefer çok tedbirli olarak herşeyi sordum. önceki doktordan örmek verip bu işi doktorların para için yaptıklarını söyleyip göz dağı verdim. ama bu 2 doktorun çok farklı olduklarını hemen anladım ve yine de korkularımla birlikte yattım ameliyat masasına.

1 ay geçti ameliyatımın üzerinden ve daha burnumun içindeki yaralar bile tam kapanmamışken burun çekme nedir unuttum. yatıp kalkıp dua ediyorum doktora. haftaya kontrole gideceğim ve yüzüne karşıda Allah sizden razı olsun diyeceğim.

Gidin direk ameliyat olun demiyorum arkadaşlar. ama bu doktor gerçekten kaliteli. en azından gidip bir muayene olun.

Bana o doktorların isimlerini verebilir misin ? Benimde burun deliğmin teki içten kapalı ama estetik olarak düzgün bir burna sahibim en iyi doktoru arıyorum koku kaybı yaşamadan amerikan tampon bir ameliyat olak ve artık bu dertten kurtulmak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Bana o doktorların isimlerini verebilir misin ? Benimde burun deliğmin teki içten kapalı ama estetik olarak düzgün bir burna sahibim en iyi doktoru arıyorum koku kaybı yaşamadan amerikan tampon bir ameliyat olak ve artık bu dertten kurtulmak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2 ameliyatımda da en ufak koku kaybı yaşamadım. amerikan silikon tampon kullanmayan hastane neredeyse kalmadı artık. ameliyattan 1 hafta sonra tamponları çıkartıyorlar ve hemen tüm kokuları almaya başlıyorsun.

doktor bu

​Op. Dr. TAHİR AKDENİZ | KBB Hastalıkları Uzmanı

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
geçmiş olsun bu tip ameliyatlardan sonra boks maçından çıkmış gibi hissettiğini söyleyenlar var doğru mu?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
belgesel filmde kadının biri defalarca burun ve bilumum yerlerinden estetik amaçlı ameliyat olmuş enson ameliyatı belgeslde yayınlandı sonrasında konuştular onunla öyle dedi...

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741

Buğra Y.

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Arkadaşlar benim burnum dıştan eğri ve gözle görülür bir kemik çıkıntısı da var. Görsel olarak sıkıntı çekmemle birlikte (fotoğraf çekilirken sağ profilden değil de sol profilden poz veriyorum hep) nefes almamda da sorun oluyor. İki delik aynı anda tam anlamıyla nefes aldığım zaman olmuyor hiç nerdeyse. Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde okuyorum ve okulun tıp fakültesi hastanesinde ameliyat olmayı düşünüyorum. Şimdi sorularım şunlar;
1) Yorumlardan anladığım kadarıyla dış görüntüde sorun olursa ameliyatı SGK karşılamıyor, doğru mudur?
2) Fakülte hastanelerinde asistanların ameliyata girdiğini duydum, gerçeklik payı var mı?
3) Bir arkadaşım estetik ameliyatı olmuş bizim fakülte hastanesinde ve 4bin lira vermiş. Normal bir miktar mı bu yoksa daha uyguna yapılabilen yerler var mı?

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
öncelikle şunu bilmeniz lazım ki 2 burun deliğinden asla aynı anda nefes alamasınız. bu normal olandır. hep bir burundan daha çok nefes alırsınız. eğer bunu gidip doktora söylerseniz cuk diye kucağına atlarsınız doktorun. çünkü doktorlar ameliyatlardan güzel paralar kaldırıyor ve hiç bir problemi olmayan kişilere bile kesin ameliyat olmalısın diyorlar. şunu aklınızdan çıkarmayın ki burun ameliyatlarının %60 ı doktorların para kazanmak için yaptığı ameliyatlardır.

nefes alma problemim var gibi şeylerle kendinizi kandırmayın çünkü başarısız bir ameliyat sonunda nefes almamanın ne demek olduğunu o zaman anlarsınız. estetik olmak istiyorum diyip kendinize dürüst olun.

bir arkadaşım sinüs dolması şikayeti ile hastaneye gitti ve doktor demişki nefes alırken burun yanaklarınız daralıyor, verirken açılıyor, ameliyat olmanız lazım. halbuki yaratılış öyle. nefes alırken burun daralırki içerdeki kıllar havayı temizlesin.
Başka bir arkadşaım gripken doktora gitti, doktor dediki kesin ameliyat olmasılısın haftaya gel yapalım ameliyat. zor caydırdım çocuğu. 1 hafta sonra gribi geçti burnu açıldı.

aman dikkatli olun. hiç bir doktora kanmayın. kendinize yalancı problemler oluşturmayın. bu işin sonunda bunalıma girip itihar edeneler var.

dryusufcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Olmak İsteyenlerin Dikkatine

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan estetik ameliyatlardan birisi olan Rinoplasti ( Estetik burun ameliyatı) olmak isteyen hastalar öncelikle bu konuda doktor seçimine çok önem vermelidir. Çünkü bu ameliyat, estetik ameliyatlar içinde en zor ameliyatlardan biridir. Estetik burun ameliyatı çok ciddi bilgi birikimi , yılların oluşturduğu deneyim , el yeteneği , sanatsal bir bakış açısı ve yaklaşım gerektirir.
Ameliyat olmak isteyen hasta , doktoru ile görüşmeye yada muayeneye giderken hem buru-nundan sağlık anlamında ne gibi sorunları olduğunu ( burun tıkanıklığı, burundan rahat nefes alıp vermekte bir problemin olup olmadığı, burunda yada genize bir akıntı , alında , göz etrafında veya yanaklarda baş ağrısının olup olmadığı vs..) hem de görüntü anlamında kendilerini rahatsız eden , onların hoşuna gitmeyen noktaları belirlemeli, ameliyat öncesinde bunları doktoru ile tam olarak ayrıntılı bir şekilde paylaşmalıdır. Burununda , istediği – arzu ettiği değişiklikleri belirtmesinin yanı sıra onu mutsuz edebilecek , istemediği değişiklikleri – sonuçları da doktoru ile konuşmalıdır.
Aynı şekilde ilk görüşmede doktoru da hastasını dikkatle dinlemeli , detaylı muayene etmeli ve hastada var olan problemleri tek tek ortaya koymalıdır. Eğer gerekli görürse tahliller, bazı tetkikler , burun ve sinüslere ait grafiler istemelidir. Hastanın farklı açılardan fotoğrafları çekilmeli ve bunlar üzerinde hasta ile birlikte detaylı konuşulmalı , buruna yönelik çok iyi bir analiz yapılmalıdır.
Ameliyat öncesinde yapılan görüşmede doktorun yaklaşımı, ilgisi , verdiği güven duygusu , her hangi bir problem olunca bunu çözebilecek tecrübesi olup olmadığı çok önemlidir. Doktor hastasına zaman ayırmalı , yeterince bilgilendirme yapmalıdır. Hastasının kafasındaki sorulara gerçekçi ve tatmin edici cevaplar vermelidir. Hasta doktoruna güven duymalıdır . Bu durum hastanın ameliyata daha rahat ve daha huzurlu girmesini sağlar.
Ameliyat öncesinde hasta, sağlığı ile ilgili tüm bilgileri ( Geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar , sigara , alkol , madde kullanımı , düzenli kullandığı ilaçlar vs..) doktoru ile paylaşmalıdır. Çünkü bu bilgiler ameliyat esnasında ve sonrasında hastanın sağlığı ve güvenliği açısından çok önemlidir. Ameliyat öncesinde , herhangi bir enfeksiyon hastalığının olmaması, ateşinin yüksek olmaması, kan sulandırıcı bazı ilaçları ( Aspirin ve eş değer ilaçlar vs.. ) kullanmaması , ameliyat öncesi günlerde mümkünse sigaraya ara vermesi , alkol alımını belirgin olarak azaltması gerekir.
Ameliyat öncesi ,bu ameliyata bedensel ve ruhsal sağlık içinde , hazır olarak girmelisiniz. Eğer kafanız karışık ve psikolojik olarak hazır değilseniz bu ameliyatınızı erteleyin. Yada aklınızda kalan soru işaretlerini muhakkak doktorunuzla yenidwn paylaşın.
Hepinize sağlıklı sonuç aldığınız, son derece doğal ve hoş görünen , aynaya baktığınızda mutlu olacağınız ameliyatlar diliyorum.
Kaynak: Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Olmak İsteyenlerin Dikkatine | Rinoplasti - Burun Estetiği
Op. Dr. Yusuf CAN

velat212

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iyi gunler ben devlet hastanesinde operasyon gecircem hangı doktoru ve hangı hastanede vs.. önerebilir (msiniz burun ameliyatı )

Ygs Mağduru

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben dun oldum pazartesi tamponu alacaklar yarin bende ppazartesi tatile gitmem gerek 10 saat yol onerimisiniz(denize filan girmicem )

ka-dir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim de burnumda eğrilik var ve sanırım artık ameliyat olmam gerekiyor. Ameliyat sonrasında 2 haftaya kadar işe gidemeyeceğimden bahsediliyor burada.

deviasyon-ameliyati-sonrasi.png

Kaynak

Daha önce bu ameliyatı olanlar iş durumlarını nasıl ayarladı acaba? Bu kadar uzun süre izin alamam sanırım :/

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Benim de burnumda eğrilik var ve sanırım artık ameliyat olmam gerekiyor. Ameliyat sonrasında 2 haftaya kadar işe gidemeyeceğimden bahsediliyor burada.

deviasyon-ameliyati-sonrasi.png

Kaynak

Daha önce bu ameliyatı olanlar iş durumlarını nasıl ayarladı acaba? Bu kadar uzun süre izin alamam sanırım :/

Merhaba,

ben 05.12.2017 tarihinde oldum. Yeni oldum yani. Ve 1 hafta öncesinden rapor aldım. 22.12.2017 tarihine kadar uzattı doktorum. İş durumları arka planda kalması gerekiyor. Bu sağlık ve kimse size birşey diyemez. Ameliyatınızı olduktan sonra zaten gözetim altında kalacaksınız. Bu ameliyatı olduktan 4 gün sonra doktorum çıkmama izin verdi. Bunun nedeni tamponları müdahale edebilecek bir yerde çıkarması gerekiyor. Tamponlar çıkarken kanama olursa diye. Genelde olan birşey değil sizi endişelendirmek için söylemedim.

Yaptığınız işe göre de değişir. Mesela ben günde 130 km yol gidiyorum ve bunu riske etmemek için doktoruma belirttim ve o da uzattı. Ama siz ağır iş yapmıyorsanız ve uzağa gitmiyorsanız bu durum değişebilir.

Saygılarımla

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Arkadaşlar benim burunda zamanında aldığım bir darberden ötürü yamukluk var ve burnumun ucu biraz eğik bunu devlet hastanesinde düzeltirlermi acaba?
Burun ucu estetiğe giriyor galiba bunu sadece özellerdemi yapabilirim yoksa biraz devletteki doktorun insiyatifinemi bağlı?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

neden olmasın ? Dikkat edin bıçak parası isteyen olursa şikayetinizi mutlaka edin. Yani sigortanız zaten karşılıyordur masrafları.

Saygılarımla

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Merhaba,

neden olmasın ? Dikkat edin bıçak parası isteyen olursa şikayetinizi mutlaka edin. Yani sigortanız zaten karşılıyordur masrafları.

Saygılarımla
Devlette estetik yapmazlar o özel birşey gibi konuşanlar oldu o yüzden sordum ama dediğiniz gibi neden olmasın sonuçta başlamışken onuda halletsin :)

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Devlette estetik yapmazlar o özel birşey gibi konuşanlar oldu o yüzden sordum ama dediğiniz gibi neden olmasın sonuçta başlamışken onuda halletsin :)

devlette her türlü ameliyatlarınızı olabilirsiniz. Estetikten kastınız özel istekleriniz üzerineyse yapmazlar. Normalde her türlü ameliyatı yapıyorlar ve yapmak zorundalar.

Saygılar

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
devlette her türlü ameliyatlarınızı olabilirsiniz. Estetikten kastınız özel istekleriniz üzerineyse yapmazlar. Normalde her türlü ameliyatı yapıyorlar ve yapmak zorundalar.

Saygılar
Sadece burnumun ucunu biraz yukarı kaldırırlarsa iyi olur bunu kabul ederler mi acaba?

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Sadece burnumun ucunu biraz yukarı kaldırırlarsa iyi olur bunu kabul ederler mi acaba?

İşte tam olarak bu bahsettiğiniz kişisel isteğinize göre bir estetik ameliyatına giriyor. Bunda şüpheliyim. Ancak bunun yasal bir düzenlemesi mutlaka vardır. Yani doktorunuzla bu konuyu konuşabilir ve çözüm getirebilirsiniz.

Ancak şöyle bir durum var; bir operasyon içinde ikinci bir operasyonu genelde uygulamıyorlar. Bunun nedeni vücudun kaldırmamasıydı, benim tarafımda olan bir sağlık problemi yüzünden. Ancak sizinki farklı, yani bunu da ancak doktorunuzla konuşarak anlaşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Saygılarıla