Android OTG özelliği kazandırma

Bu konuyu okuyanlar

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Android OTG özelliği kazandırma nasıl yapılır

Merhaba,

Bende General Mobile Discovery var. Bu telefonda OTG özelliği yok. Benim merak ettiğim bir şekilde OTG driverlarını kurup bu özelliği telefona kazandırmanın bir yolu var mıdır? Mümkün mü böyle birşey?

Son düzenleyen moderatör:

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
otg donanımsal bir özellik. genelde kernel üzerindeki driverlar ile otomatik uyumluluk sağlanıyor. yani sonradan sürücüye ihtiyaç duymaz ve sonradan sürücüler ile kazandırılamaz bir durum.

ufak bir araştırma yaptığımda general mobile discovery'de otg desteği olmadığını gördüm. gerçek model olan blue life play'de de yok.

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Mümkün değil diyorsunuz yani...

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yapmayın. Otg donanımsal bir özellik değildir. Yazılımsal olarak cihaza kazandırılan bir özelliktir. " Usb On The Go " ingilizcesi. Aslında usb girişi olan her cihazda bu özellik vardır. Usb sinden dosya alışverişi yapılan her cihaz aslında OTG özelliğine sahip cihazdır. Burada önemli olan, o cihazın usb sini OTG olarak kullanacağımız, "otg kablosu dediğimiz ara kabloyu temin etmek. Nokia symbian lı cihazlarında kullandı da, son teknoloji android sistemlerde otg olmadığını iddia etmek bence biraz bilgisizliktir. Burada önemliolan cihazın usb diyagramından yararlanarak, bir otg kablosu yapmak, sonra otg çıkışı aktif edecek yazılımı cihaza kurmak. Google playde araştırın, bu programıda bulacaksınız. Zannediyorum cihazında root olması gerekiyor. Mesela samsung hangi cihazına sirkülasyon yapmak istiyorsa o cihazlarında otg canlı ve aktif olarak gelmektedir. Mesela Samsung P1000 tabletlerde otg normalde yok diye bilinir. Birinci sebebi android versiyonu 2.3.6 dır. Ben custom rom 4.0.4 yüklemiştim. Ve ardından ufak bir hile kabloyla otg özelliğini kullanır olmuştum.
Neyse dostlar. Bu konuyu sizde iyi araştırın.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Yapmayın. Otg donanımsal bir özellik değildir. Yazılımsal olarak cihaza kazandırılan bir özelliktir. " Usb On The Go " ingilizcesi. Aslında usb girişi olan her cihazda bu özellik vardır. Usb sinden dosya alışverişi yapılan her cihaz aslında OTG özelliğine sahip cihazdır. Burada önemli olan, o cihazın usb sini OTG olarak kullanacağımız, "otg kablosu dediğimiz ara kabloyu temin etmek. Nokia symbian lı cihazlarında kullandı da, son teknoloji android sistemlerde otg olmadığını iddia etmek bence biraz bilgisizliktir. Burada önemliolan cihazın usb diyagramından yararlanarak, bir otg kablosu yapmak, sonra otg çıkışı aktif edecek yazılımı cihaza kurmak. Google playde araştırın, bu programıda bulacaksınız. Zannediyorum cihazında root olması gerekiyor. Mesela samsung hangi cihazına sirkülasyon yapmak istiyorsa o cihazlarında otg canlı ve aktif olarak gelmektedir. Mesela Samsung P1000 tabletlerde otg normalde yok diye bilinir. Birinci sebebi android versiyonu 2.3.6 dır. Ben custom rom 4.0.4 yüklemiştim. Ve ardından ufak bir hile kabloyla otg özelliğini kullanır olmuştum.

Madem biliyorsun hangi programla hangi kabloyla oluyor anlat da herkes faydalansın.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5

telefonun bataryası usb bellek veya hariciye gerekli enerjiyi sağlayamazsa (ki 3000 mh bataryaların bile zar zor sağlayabildğini düşünürsek) hangi yazılım la bunu çözebilirsin çok merak ettim.

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=99229]symbazz[/MENTION] dedikleri doğrudur. OTG yazılımsal bir özelliktir.
Bu forumun kalitesi iyice düşmüş anlaşılan. 2 gündür birşey bilmeyen kişiler, ısrarla bilen kişilerin söylediklerini karaladıklarına şahit oluyorum. Madem bilmiyorsunuz ,adam yazmış işte ,karşı çıkacağınıza bir zahmet araştırsanıza.

XDA da OTG ile ilgili yazılımlar var. Bunları kurup telefonunuzu ;OTG destekler hale getirebilrsiniz.
Yanlız bazı telefonların OTG desteği sağlamsı için otg özelliği açılmış custom kernel de yüklenmesi gerekir.

Ben bu işlemi hem tabletime hem de cep telefonuna yaparak kazandırdım.

Not: Flash diski çalıştırmak için bırak 3000mA i 1000mA bile yeter.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
USB OTG öncelikle donanımsal bir özelliktir. Daha sonra KERNEL'de bu desteğin sağlanması gerekli. Eğer cihazın tasarımında donanım desteği sağlanmazsa sonradan yazılımla da kullanamazsınız. Google Playdeki OTG desteği sağlayan uygulamalara bakarsanız açıklamalarda cihazın USB Host/OTG gibi teknolojileri desteklemesi gerektiği bunun için ilgili dökümanlara bakılması gerektiğini görürsünüz. Bu yazılımların yaptıkları sadece yama (patch).
Bu GMD'de mümkün olsaydı bu zamana kadar kullanabilirdik.

@symbazz senin cihazında donanımsal destek olduğu için bu sonradan yazılımla sağlanabildi.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
[MENTION=99229]symbazz[/MENTION] dedikleri doğrudur. OTG yazılımsal bir özelliktir.
Bu forumun kalitesi iyice düşmüş anlaşılan. 2 gündür birşey bilmeyen kişiler, ısrarla bilen kişilerin söylediklerini karaladıklarına şahit oluyorum. Madem bilmiyorsunuz ,adam yazmış işte ,karşı çıkacağınıza bir zahmet araştırsanıza.

XDA da OTG ile ilgili yazılımlar var. Bunları kurup telefonunuzu ;OTG destekler hale getirebilrsiniz.
Yanlız bazı telefonların OTG desteği sağlamsı için otg özelliği açılmış custom kernel de yüklenmesi gerekir.

Ben bu işlemi hem tabletime hem de cep telefonuna yaparak kazandırdım.

Not: Flash diski çalıştırmak için bırak 3000mA i 1000mA bile yeter.

Tabletinizin ve telefonunuzun markası ve modeli nedir?

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Tabletinizin ve telefonunuzun markası ve modeli nedir?

Telefon Xperia Ray (2011 Xperia serisi), tablet çin malı tanınmadık bir marka.

Engerex bahsettiğiniz uyum kernel ile geliyor. Ama her marka model için custom kernel bulamıyorsunuz. Çünkü custom kernel hazırlamak öyle kolay iş değil.

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar, bu konu ben biliyorum, sen ne kadar biliyorsun moduna girdi. İlk önce bazı üye arkadaşların kernel hakkında ne bildiklerini çok merak ediyorum. İkincisi OTG özelliğinin hala donanımsal demelerine inanın çok üzülüyorum. Bu da demek oluyorki bu arkadaşlar başka konularda da yanlış bilgi kirliliği yaratmışlar foruma. Ama yine de görüşlerine saygılı olmak istiyorum. Burada amaç benim bilgilerimi sınamak olmamalı. Yine bir arkadaşımın dediği gibi faydalı olmaya çalışan, hata örtmek isteyenleri burada karalamak sizlerin amacınız olmamalı. Sorunlarınızı ister çözün ister çözmeyin, beni hiç ilgilendirmiyor. Benim bilgimi sorgulayan arkadaşların, ilk önce otg özelliğinin aktif olması için nasıl bir donanım eklentisi yada yapısı olması gerektiğini burada anlatmaları gerekiyor. Yani mainboard üzerinde nasıl bir işlemci yada donanım eklentisi olması gerekiyor. Bunu siz anlatım. Ne yapacaksınız benim 2 sene önce yaptığım otg deneyimimi. Geçen pazar yediğiniz yemeği hatırlıyormusunuz siz. OTG için gerekli olan G/Ç bağlantısı, +5(4.70-5.12v) voltaj ve ben burdayım sinyalinin sağlanması için GND şöntlü bir bağlantı noktası. Geriye kalan, bu iletişimi sinyallere dökecek, giriş ve çıkışları yapılandıracak yazılım. Ne hikmetse, aynı işlemcilere sahip aynı marka cihazların, farklı iki modelinin birisinde otg desteği var, diğerinde yok. Ha şimdi ne yapılıyor CM9 yada CM10 romlardan itibaren bu özellik, bu cihazlarda da aktif hale getirilmiştir. Araştıran bulur google amcada. Burada yorum karalamak kimsenin işine gelmez. Benim yanlışlığımı, ancak ve ancak sizin anlatacağınız somut belge ve bilgiler ışığındaki sunumlarınızla ispat edilecektir. Mesaj sayınızın çok olması, ne yazıkki söylediklerinizin doğruluğunu göstermez. Anlatın bana, otg hangi donanımsal eklentileri kullanır. Yoksa buralarda 20-25 yaş gurubuna sıkmak kolaydır. Ben 43 yaşındayım ve inan bana 23 senesini elk. ve bilgisayara verdim. Engerex arkadaşımızın "tasarımında donanım desteği" derken inanın neden bahsettiğini anlamadım. Açıklarsa sevinirim. Hangi donanımlar eklenmesi gerekiyormuş. Merak ettim. Beni gibi bir cahili aydınlatırsa çok sevinirim.
Bakın arkadaşlar, çok önceki modellerde usb diye birşey yoktu. Bu cihazlara yazılım atabilmek için, cihaz açılır ve JTAG dediğimiz pin noktaları kullanılarak cihaza firmware atılırdı. Şimdi usb dediğimiz bir nimet var önümüzde. Cihaza firmware, patch, 3. nesil yazılımlar hep bu yol üzerinden atılıyor. Usb üzerinden cihazın flashına, işlemcisine, biosuna müdahele edilebiliyor ama ne hikmetse basit sayılacak otg özelliği hala donanımsal olarak sayılacak. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda içeriğine ulaşabiliyorsunuz değilmi. Bu otg değilmi sizce. Ne farkı var sizce arkadaşlar. İçeriğine ulaşılabilen her cihazda otg özelliği vardır. Bu böyle biline. Gerisi herşey atmasyon.
Bu yazılarımda kırıcı olduysam özür dilerim. Ama birşeyi iddia ediyorsanız, lütfen donanımlı iseniz yazı yazın. Kesin budur demeyin. Belki olabilir deyin. Katılan ve katılmayan arkadaşlara saygılarımla. Kırılmak yok.

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
telefonun bataryası usb bellek veya hariciye gerekli enerjiyi sağlayamazsa (ki 3000 mh bataryaların bile zar zor sağlayabildğini düşünürsek) hangi yazılım la bunu çözebilirsin çok merak ettim.

Galaxy SII bataryası yanlış hatırlamıyorsam 1450 mAH. Hani 3000 mAH diyordunuz da. Hem mH değil mAH yada mA dır o. Bu cihazda otg çalışıyor. Tabii ki android versiyonu 4.x yükseltilirse. Bildiğim kadarıyla 2.3.6 versiyonda otg başarılı olunamadı. Yazılımla olduğu aşikar. 2.3.6 da çalışmayan otg , 4.x versiyonda çalışıyor, her ne hikmetse. Bunun miliamperlerle bir alakası yok kardeşim. Önemli olan, taktığın bellek cihazını 4.7- 5.10v aralığında besleyebilmen. Saygılar kardeşim.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
................ Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda içeriğine ulaşabiliyorsunuz değilmi. Bu otg değilmi sizce. Ne farkı var sizce arkadaşlar. İçeriğine ulaşılabilen her cihazda otg özelliği vardır. Bu böyle biline. Gerisi herşey atmasyon.................
Verdiğin örnek yanlış bir kere. Telefonu bilgisayara bağladığında burada HOST olan bilgisayar ve telefon USB DEVICE pozisyonunda.

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim için konu kapatılmıştır. Burada kimseyle alıp veremediğim yoktur. Uç noktada kırıcı yorumlar olmadıkça, hiçbir katılımım olmayacaktır. Lütfen herkes bilgilerini check-in yapsın. Saygılar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Verdiğin örnek yanlış bir kere. Telefonu bilgisayara bağladığında burada HOST olan bilgisayar ve telefon USB DEVICE pozisyonunda.

Tamam . Siz öyle diyorsanız öyledir.

Ne farkediyor onu anlamadım. Sonuçta G/Ç aygıtlarından birbirlerine data akmıyormu.?. OTG ile HOST olmanın arasındaki bağlantıyı çözemedim. USB bağlantıda HOST diye birşey yoktur.

madmex

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Galaxy SII bataryası yanlış hatırlamıyorsam 1450 mAH. Hani 3000 mAH diyordunuz da. Hem mH değil mAH yada mA dır o. Bu cihazda otg çalışıyor. Tabii ki android versiyonu 4.x yükseltilirse. Bildiğim kadarıyla 2.3.6 versiyonda otg başarılı olunamadı. Yazılımla olduğu aşikar. 2.3.6 da çalışmayan otg , 4.x versiyonda çalışıyor, her ne hikmetse. Bunun miliamperlerle bir alakası yok kardeşim. Önemli olan, taktığın bellek cihazını 4.7- 5.10v aralığında besleyebilmen. Saygılar kardeşim.

Gpro kullanıyorum , FULL HD IPS ekranım var. 3000mh bataryam var ama mouse çalıştırmama rağmen belleği çalıştıramadım.

Xperia ray, neo o dönemde zaten bu özellikle çıkan cihazlardı.

Sana tavsiyem biraz daha araştır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
USB device olup da host olamayan cihaz var mı? HOST olabilmesi için cihazın içinde bunu destekleyen yazılım olması lazım. neyden bahsettiğinizin farkında değilsiniz.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Benim anlamadığım neyi araştıracak arkadaş. yardıma ihtiyacı olan o değil. konuyu açan arkadaş kendi başına bulmak zorunda. burada daha usb nasıl çalışır. onu bilen yok.

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gpro kullanıyorum , FULL HD IPS ekranım var. 3000mh bataryam var ama mouse çalıştırmama rağmen belleği çalıştıramadım.

Xperia ray, neo o dönemde zaten bu özellikle çıkan cihazlardı.

Sana tavsiyem biraz daha araştır.

Yazdığın yazıyla beni doğruluyorsun zaten. Bak donanımsal değilmiş. Yazılımsal olarak cihazında Otg Flash desteklenseydi kullanabilirdin. Zaten mouse kullanıyormuşsun. Sen mouse bağlantısını otg den saymıyorsun herhalde. Saol. Bu konuyu senin tahmin etmediğin kadar biliyorum, araştırmama gerek yok. Bence yanlış bilgiler verenlerin araştırmaya gereksinimleri var. Ama tavsiyem, yerli değil yabancı kaynaklara başvurun.
Böyle şeyleri sevmiyorum ama bilkent bilgisayar ve enformasyon bölümünü, 3. sınıf sonunda maddi imkanlardan dolayı bıraktım. Kendim hakkında sanal ortamlarda bilgi vermeyi sevmem ama. Zannediyorum bir araştırmaya ihtiyacım olmadığını göstermesi açısından gereklidir diye düşündüm. Saygılarımla.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bir telefonda OTG kullanabilmek için Root şart mıdır? Örneğin G2'de otg kullanmak için ne yapmalıyız?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Hayir root gerekmez sadece uygu kabloyu takmak yeterli

linuxcocuk54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Galaxy tab3 SM-T210 var bnde otg yok yazilimsal bnce baska forumda 3,4 dosya ile kazandiriliyor system etc permissions a yapistirdim cihaz otg destekliyor diyo suan once den desteklemyor diyodu usb host check programi otg kanlo lzm deniycem

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Galaxy Wonder için araştırmıştım gücü dışardan alırsa otg çalışıyordu, normalde yok otg desteği, sanırım önemli olan nokta telefonun usb cihaza yeterli gücü verebilmesi. Bi nexus cihazına da otg özelliğinin kernel ile kazandırıldığını hatırlıyorum, normal yazılımıyla yeterli güç vermiyordu alet ama başka bir kernelle verebiliyordu. [MENTION=99229]symbazz[/MENTION]'ın yazdıklarını merak içinde okudum teşekkürler.

akinov5

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Galaxy Wonder için araştırmıştım gücü dışardan alırsa otg çalışıyordu, normalde yok otg desteği, sanırım önemli olan nokta telefonun usb cihaza yeterli gücü verebilmesi. Bi nexus cihazına da otg özelliğinin kernel ile kazandırıldığını hatırlıyorum, normal yazılımıyla yeterli güç vermiyordu alet ama başka bir kernelle verebiliyordu. @symbazz'ın yazdıklarını merak içinde okudum teşekkürler.
Evet o nexus 4 :). İşin teknik bakımından detaylı bir bilgim yok ama nexus 4 cihazında otg desteği olmadığı halde kernel ile bu özelliği sağladılar. Xda ya bak istersen o telefon içinde uğraşanlar vardır.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
G2, 1TB harici hdd'i güç verip çalıştırıyor. Sadece 10 liraya otg kablo almanız yeterli.